Cesar Millan

Όλες οι εκπομπές της τηλεόρασης & ραδιοφώνου που γνωρίζουμε,
με θέμα ΜΟΝΟ τον αγαπημένο μας φίλο.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
_drakos_
Dog Star ¤
Όνομα: Γιώργος

Cesar Millan

Δημοσίευση από _drakos_ » 31 Ιαν 2014, 15:33

Καλησπέρα. Δεν ξέρω ποσοι απο το φόρουμ έχουν δει καθόλου μια εκπομπη στο Nat Geo Wild με τον Cesar Millan. Η εκπομπη λέγετε Leader of the Pack και εχει να κανει με καποια σκυλια που βρισκονται σε καταφύγια και μετα από επιδιώρθωση συμπεριφόρας που γίνεται από Cesar βρισκουν ανθρώπους για υιοθεσια μεσα απο κάτι σαν διαγωνισμό. Εγώ προσωπικά δεν χάνω επεισόδιο και γενικά εχω ψάξει κι έχω δει διαφορα βίντεο του συγκεκριμένου τυπου. Το συνιστω ανεπιφύλακτα. Έχει και δικό του site το οποίο παραθέτω:

http://www.cesarsway.com/

th:
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Club Member
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times
Re: Cesar Millan

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 31 Ιαν 2014, 15:53

Την παρακολουθω τη συγκεκριμενη εκπομπη γιατι διαφερει σε σχεση με την αλλη που ειχε, που δε μου αρεσει...

Ασχετα απο το τι μου βγαζει ο Μιλαν ( evil13 ) , ειναι μια παρα πολυ καλη προσπαθεια να βρεθουν σπιτια για καποια σκυλια που εχουν καποιες ιδιαιτεροτητες και θα κατεληγαν σε βεβαιο θανατο..

Αυτο μου αρεσει στην εκπομπη, οτι δειχνει οτι ο καταλληλος ανθρωπος μπορει να βοηθησει ενα σκυλι να αλλαξει και οτι υπαρχει ελπιδα για πολλα σκυλια που τοσο ευκολα και γρηγορα τα μαντρωνουνε και λενε οτι δεν υπαρχει αλλη λυση περα της ευθανασιας...

Μιλαω για περιπτωσεις που αφορουν υπερ-ενθουσιωδη σκυλια, φοβικα σκυλια ή σκυλια με τασεις αλλες οχι και τοσο ακραιες...

Απο κει και περα ομως κραταω μια πισινη γιατι πολλα ακουγονται και ακουστηκαν για το ατομο του...
Μακαρι οντως να τα βοηθαει και να ειναι αληθινα ολα οσα δειχνει η εκπομπη.
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

neo_g
Saint Bernard
Όνομα: Γιωργος

Δημοσίευση από neo_g » 31 Ιαν 2014, 16:03

Αληθινα δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι ολα,υπαρχει πολυ μονταζ σιγουρα.Το concept παντως ειναι πολυ καλο και συμφωνω κι εγω.Οσο για το Cesar ουτε εγω ειμαι πολυ υπερ με την πρακτικη του γτ σε πολλες περιπτωσεις ξεπερναει τα ορια του ανεκτου και χρησιμποιει βια ακομα και μπροστα στην καμερα αλλα στην ιδεολογια του εχω βρει πολλα σωστα πραγματα...και σε ορισμενα πραγματα ειναι και παρεξηγημενος κυριως απο τη νεα γεννια των θετικων εκπαιδευτων.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από Bogbol » 31 Ιαν 2014, 17:44

Μια ενδιαφέρουσα συζήτηση lnk: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=68 ... sar+Millan

phpBB [video]
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

bella_gr
Dog Star ¤
Όνομα: Liz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από bella_gr » 03 Αύγ 2016, 10:35

με αρκετη επιφυλακτικοτητα ειπα να δω κι εγω κανα βιντεακι του...η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε. πρωτα απ ολα, βλεπεις ζωντανα παραδειγματα και πως ακριβως να τα αντιμετωπισεις. καμια σχεση με το να διαβαζεις ενα βιβλιο. θα συμφωνησω κι εγω οτι καποιες, αλλα πολυ λιγες πρακτικες του, με βρηκαν αντιθετες. πχ ηταν ενας σκυλος που μολις εμπαινε φαι στο μπωλ, δεν αφηνε κανεναν να πλησιασει. αντι να δοκιμασει το συνηθες του καθομαι διπλα στο μπωλ και βαζω μια-μια τις κροκετες στο μπωλ, εδιωχνε το σκυλο απ το μπωλ με ενα ξυλο. ο σκυλος ηταν φανερα τρομαγμενος και αγχωμενος. αλλα στο συνολο του μου αρεσε και πιστευω οτι ειναι σωστα αυτα που λεει περι ενεργειας και ψυχραιμιας.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 381 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 03 Αύγ 2016, 12:03

Αυτά που λέει περί ενέργειας και ψυχραιμίας είναι σωστά, έτσι πιστεύω και γω, όμως η μέθοδός του είναι πολλές φορές βίαιη και γι΄αυτό και δεν συμφωνώ με αυτήν...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

mafaldita
Beagle
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Cesar Millan

Δημοσίευση από mafaldita » 31 Μαρ 2018, 13:52

Παλιό το topic, αλλά θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα την παρακάτω ανάλυση...

Άβαταρ μέλους

DLina
Global Moderator
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 44 times
Been thanked: 65 times

Cesar Millan

Δημοσίευση από DLina » 01 Απρ 2018, 20:12

Και το σκεφτόμουν να μην το δω το βίντεο, ε, το είδα και πιάστηκε η καρδιά μου! :rry
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Dogs in TV & Radio!”