Μια κάπως ασυνήθιστη πρόταση συμβίωσης με άλλα ζώα...

Προτάσεις για την καλύτερη συμβίωση με συνανθρώπους μας που δεν αγαπούν το σκύλο όπως εμείς.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 192 times
Been thanked: 286 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 01 Φεβ 2017, 20:53

Σε αυτήν εδώ την περίπτωση έχουμε μια κάπως ασυνήθιστη πρόταση συμβίωσης με άλλα ζώα, για δείτε..., τί λέτε, σας αρέσει?? (bs)

Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΛΙΖΑ
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ντέμη
Has thanked: 61 times
Been thanked: 126 times
Re: Μια κάπως ασυνήθιστη πρόταση συμβίωσης με άλλα ζώα...

Δημοσίευση από ΛΙΖΑ » 04 Φεβ 2017, 11:14

Όχι, δε μου αρέσει καθόλου και μου φαίνεται εγωιστικό!!!

Ο τάρανδος είναι κλεισμένος εκεί μέσα???

Να είναι ελεύθερος και να πηγαίνει επίσκεψη στους ανθρώπους όταν θέλει για φαγητό είναι οκ!

Να ζει σε αυτόν το μικρό κήπο είναι απαράδεκτο!

Ακόμα και για τις γατούλες που έχω κι εγώ στο σπίτι μου το λέω...ότι δηλαδή είναι αίλουροι και είναι γεννημένοι για να κυνηγάνε, να σκοτώνουν και να αναπαράγονται. Να σκαρφαλώνουν στα δέντρα και να πηδάν...Ένας γάτος στειρωμένος να κάθεται σε έναν καναπέ είναι πια κάτι άλλο...
Παρόλο που προσπαθώ να τους παρέχω όλα αυτά που θα έκαναν στη φύση δεν παύει να είναι κλεισμένα σε ένα χρυσό κλουβί και η ελευθερία δεν αντικαθίστανται με τίποτα. Όσο και να προσαρμόζονται τα ένστικτα παραμένουν...
Πόσο μάλλον για έναν τάρανδο...μην τρελαθούμε τελείως, βρε παιδιά...
Και τι είναι αυτό που έχει στο κεφαλάκι του? Λουρί? me::

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 04 Φεβ 2017, 13:23

Ντέπη μου δεν έχεις άδικο, αλλά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τις συνθήκες που υπάρχουν σε κάθε περίπτωση, μπορεί το συγκεκριμένο ζωάκι να γεννήθηκε στην αιχμαλωσία, μπορεί να έχει πρόβλημα υγείας και να μην μπορεί να ελευθερωθεί, μπορεί..., μπορεί..., μπορεί... Χίλια δύο ενδεχόμενα μπορεί να υφίστανται.

Και μετά όπως είπες και μόνη σου, αφού και εμείς κάνουμε κατά κάποιο τρόπο κάτι παρόμοιο, τι να λέμε τώρα για μια περίπτωση για την οποία μάλιστα δεν γνωρίζουμε τίποτα απολύτως... anw:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΛΙΖΑ
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ντέμη
Has thanked: 61 times
Been thanked: 126 times

Δημοσίευση από ΛΙΖΑ » 04 Φεβ 2017, 14:51

Μόνο και μόνο τότε πάω πάσο...δηλαδή ένα άγριο ζώο που περιθάλπεται για πολύ σοβαρούς λόγους υγείας (αν και πάλι δεν πρέπει να επεμβαίνει και πολύ ο άνθρωπος) και δε μπορεί να επανενταχθεί στη φύση του.
Διαφορετικά γιατί να γεννηθεί στην αιχμαλωσία?
Άσε που πολλοί τα κρατάν γιατί νομίζουν ότι τα "σώζουν" αλλά στην ουσία ικανοποιούν τις δικές τους ανάγκες.
Εάν μπορούσα θα είχα φάρμα από όλα τα ζωάκια. Όμως δε θα φυλάκιζα κανένα. Θα μάζευα όποιο έχει ανάγκη και δεν έχει στον ήλιο μοίρα.
Και όποιο ήθελε να μείνει ευπρόσδεκτο θα ήταν. Όχι με το ζόρι.
Εάν μπορούσα θα ήμουν, θα ζούσα ανάμεσα στα άγρια ζώα. Στη φύση τους όμως...στη δική τους φύση...να αναπνέω και να μυρίζω τη μυρωδιά τους. Δε θα τολμούσα ούτε να τα αγγίξω ακόμα κι αν μου το επέτρεπαν...δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα. Μετά, τα άλλα ομοειδή τους δε θα τα δέχονταν...Όχι όμως να τα βάζω στο σπίτι μου, στον κήπο μου επειδή υποτίθεται θα τα αγαπούσα και θα ήθελα να τα φροντίζω και να τα χαϊδεύω.
Πολλοί το κάνουν αυτό. Άλλωστε όταν Αγαπάς κάποιον τον αφήνεις ελεύθερο...του προσφέρεις τη φροντίδα σου, την Αγάπη σου και δεν τον κρατάς εκτός κι αν στο ζητάει...
Η Βασίλισσα Λίζα με διάλεξε...δεν την κυνήγησα, δεν την πήρα με το ζόρι. Με περίμενε κάθε μέρα στη γωνία την ίδια ώρα.
Σίγουρα υπάρχουν ζώα που δε μπορούν να επανενταχθούν. Γιατί όμως? Γιατί είναι από τσίρκα , από ζωολογικούς κήπους κ.λ.π. Απαράδεκτα όλα αυτά. Ρωτάει κανείς αυτά τα ζώα πως αισθάνονται?
Τέλοσπάντων, αυτό είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο. Ας παραμείνουμε στο βιντεάκι με τον ταρανδάκο. Τι λένε τα υπόλοιπα μέλη μας, άραγε?

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 05 Φεβ 2017, 14:06

Εχω την εντύπωση οτι έχω δει το βιντεάκι και στην τηλεόραση και νομίζω οτι είναι η περίπτωση που αναφέρει η Δώρα, δηλαδή ζώο που δε μπορεί να επανενταχθεί. Προφανώς συμφωνώ μαζί σου Ντέμη γιατί το αντίθετο δημιουργεί αμερικάνικες καταστάσεις που χαλαρά μπορεί ο καθείς να έχει και μια τίγρη στο σπίτι του φυλακισμένη, αρκεί να έχει μεγάλο χώρο. Το ζώο το ρωτήσαμε όμως; Αυτές είναι αφύσικες καταστάσεις που δικαιολογούνται μόνο αν υπάρχει ανωτέρα βία.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 05 Φεβ 2017, 17:39

Ντέπη μου ούτε εγώ διαφωνώ μαζί σου, αλλά επειδή δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τις συνθήκες της συγκεκριμένης περίπτωσης, γι΄αυτό και δεν μπορούμε να τους καταδικάσουμε...

Εννοείται ότι τα ζώα, άγρια και μη... δεν πρέπει να ζουν σε κλουβιά, άλλωστε αυτός δεν είναι και ο στόχος μας, να αδειάσουν τα κλουβιά..., υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που δεν γίνεται διαφορετικά, έστω και προσωρινά πρέπει να μείνουν σε περιορισμό.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 18 Ιούλ 2017, 14:04

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Απρ 2018, 15:03

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ με άλλα ζώα…”