Ξέρει κανείς την απάντηση?

Προτάσεις για την καλύτερη συμβίωση με συνανθρώπους μας που δεν αγαπούν το σκύλο όπως εμείς.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

N+E
Dog Star ¤

Re: Ξέρει κανείς την απάντηση?

Δημοσίευση από N+E » 26 Μάιος 2009, 16:06

Εφ'όσον υπάρχουν κάποιοι νόμοι οφείλουμε να συμμορφωνόμαστε με αυτούς. MARSICIBA έχεις pm μάλλον.Δεν ξέρω αν σου ήρθε. Πάντως κανένα πρόβλημα γι'αυτό που λες. ~wv

Άβαταρ μέλους

Topic author
MARSICIBA
Bullmastiff

Δημοσίευση από MARSICIBA » 03 Ιουν 2009, 22:59

:idea: :idea: :idea: :idea: :idea: <<Ξέρει κανείς την απάντηση>>?
Το τελευταίο μέλος που είναι κοντά μας έφερε μαζί του 13 σκυλιά. Στο σύνολο των μελών (των γνωστών, μόνιμων τουλάχιστον) πόσα σκυλάκια έχουμε σε αυτό το φόρουμ?

Άβαταρ μέλους

Topic author
MARSICIBA
Bullmastiff

Δημοσίευση από MARSICIBA » 04 Ιουν 2009, 13:25

Aπό απλή περιέργεια αυτή η ερώτηση.Κάπου είδα εχτές γραμμένο από μια κυρία στο forum, ότι είμαστε πάνω από 11.500 μέλη!!! Απίστευτο!!! Αυτό σημαίνει άλλα τόσα σκυλάκια συν τα διπλά ή τριπλά που έχει ο καθένας μας. Ο συνειρμός έφερε άλλη μια σκέψη. Συγχωρέστε με, αλλά θα τολμήσω να την πω. Αν είμαστε τόση δύναμη, μήπως θα ήταν δημιουργικό να συστήσουμε κάποιο (οurdogs) σύλλογο ή μια on-line εφημερίδα, για να μπορέσουμε έτσι να ενωθούμε σαν γροθιά, και να μπορούμε να αντιμετωπίζουμε καταστάσεις που αφορούν τα αδέσποτα πιο εύκολα, από ότι ο καθένας μας μεμονωμένα? Μετά η σκέψη πήρε φτερά :idea: :idea: :idea: και έφτασε σε κάποιο κοινό ταμείο διαχείρισης του συλλόγου, για να περιθάλπονται ιατρικά όπου παραστεί ανάγκη σε όλη τη χώρα κλπ..
Mέσα στις ψυχρές σελίδες του υπολογιστή συνάντησα εσάς, απλούς ανθρώπους, που πονάνε τόσο ψυχικά για αυτά τα πλάσματα ώστε να αφιερώνουν τον πολύτιμο χρόνο τους έστω και να περιγράφουν,να ενημερώνουν ή να ανυψώνουν το ψυχικό τους σθένος, για να ενεργοποιήσουν εμάς τους υπόλοιπους για αφύπνιση και ίσως μια μικρή δράση. Συνάντησα ανθρώπους που έδωσαν το τελευταίο τους ευρώ και με αυταπάρνηση γιάτρεψαν ένα κουτσό ποδαράκι ή έδωσαν ένα πιάτο φαί ή που με αγωνία αναζήτησαν και βρήκαν νέους αναδόχους για τα άστεγα. Η σκέψη μου είναι αξιοποιηθεί το έργο αυτών των ανθρώπων και να θυμίσω πως τίποτα δε χάνεται από ό,τι κάνετε, αν δε το αφήσετε εσείς να χαθεί. Επειδή δε θα πάψει ποτέ ο άνθρωπος να πιστεύει στον άνθρωπο ...
Όσο για μένα, υποκλίνομαι βαθύτατα στην ανθρωπιά και στον πλούτο συναισθημάτων σας που καταφέρνετε να διατηρήσετε παρά τις αντίξοες σημερινές συνθήκες ζωής. Έστω και αν η σκέψη μου δε βρει τρόπους να υλοποιηθεί, για μένα ήταν μια χρυσή ευκαιρία να σας πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατί υπάρχετε δίπλα μου, ανάμεσά μου.
:hi :hi :hi :hi :hi

Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member
Όνομα: Αlexandra
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από My Nellie » 04 Ιουν 2009, 18:57

Φίλη Μαρία, τα λόγια σου είναι αληθινά συγκινητικά!
Υπάρχουν πράγματι, ανάμεσα στα μέλη της κοινότητάς μας, άτομα που αναλώνονται στην φροντίδα των αδέσποτων, που έχουν ταχθεί, κατά κάποιον τρόπο, στην υπηρεσία αυτών των δυστυχισμένων πλασμάτων που είναι κι αυτά έργο του Θεού!
Και τους θαυμάζουμε όλοι αυτούς τους ανθρώπους!
Και αισθανόμαστε πολύ όμορφα (σκοπίμως δεν λέω υπερήφανοι....) που τέτοιοι άνθρωποι στολίζουν την παρέα μας :s:

Το forum του ΟurDogs, δεν είναι κάτι απρόσωπο, είμαστε όλοι εμείς ΜΑΖΙ!
Κι έτσι ενωμένοι όλοι όσοι είμαστε τα τακτικά μέλη, μπορούμε να ενισχύουμε τις προσπάθειες που ξεκινούν αυτοί οι ξεχωριστοί άνθρωποι στους οποίους αναφέρθηκα πιο πριν.
Δεν θέλω να αναφερθώ σε συγκεκριμένα ονόματα. Όλοι όσοι είμαστε τακτικοί συζητητές και παρακολουθούμε την εξέλιξη του forum τους γνωρίζουμε.

Είναι ωραία η ιδέα σου και θα μπορούσε ενδεχομένως να είναι κι υλοποιήσιμη, αλλά η προσωπική μου γνώμη είναι ότι εάν έχουμε διάθεση να βοηθήσουμε, μπορούμε εύκολα να διοχετεύσουμε την συνεισφορά μας, χωρίς να χρειάζεται να ιδρυθεί τυπικά κι ένας ακόμη φιλοζωϊκός όμιλος.
Αυτοί οι εξαιρετικοί άνθρωποι-εργάτες μας δίνουν καθημερινά τέτοιες ευκαιρίες με τις εκκλήσεις τους για βοήθεια.
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Άβαταρ μέλους

hexagon
Akita

Δημοσίευση από hexagon » 19 Αύγ 2009, 16:02

Μμμ... Εδώ έχουμε case study για ψυχιάτρους...

Αντιμετώπιση

- Μ@λ@κ@ς στη παραλία
1. Του λες ευγενικά να σταματήσει, γιατί εκνευρίζεσαι κι εσύ και το σκυλί.
2. Ξαμολάς τη Marsi (από ότι είδα είναι λυκοσκυλίτσα).
3. Παίρνεις κι εσύ μια πέτρα και ανοίγεις το κεφάλι αυτούνου και την γυναίκας του, προσέχοντας να μην χτυπήσεις τα παιδιά διότι δεν φταίνε σε τίποτα για την ηλιθιότητα των γονιών τους.

- Ηλίθια κουνιάδα
Την πετάς έξω από το σπίτι και της κόβεις το βήχα (το σκυλάκι της δεν το πειράζεις γιατί δεν φταίει που έχει ηλίθια αφεντικίνα).
Δαγκώνω και γαβγίζω όταν πρέπει...

Άβαταρ μέλους

RSM
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από RSM » 30 Μαρ 2010, 14:59

Συμφωνω!!

Άβαταρ μέλους

lenaki0e0
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από lenaki0e0 » 16 Μάιος 2010, 06:09

συγνωμη δεν εκατσα να διαβασω 5 σελιδες μπορει να επαναλαμβανομαι αλλα η δικη μου αποψη εχει ως εξης....
α) Στην παραλια εαν πεταξη μικρη πετρουλα και απο καθαρη τυχη δεν το πετυχει το σκυλι πετας κι εσυ με καθαρη τυχη να βρει κουτελο εαν σου ζητησουν τα ρεστα απαντας "κι εσυ πηγες να χτυπησεις το δικο μου παιδι" η "σιγα βρε παιχνιδακια στην αμμο..." εαν πεταχτει μεγαλυτερη πετρα και βρει το ζωντανο στο δοξα πατρι περνεις τον πιο κοντινο βραχο της παραλιας και οποιον παρει ο χαρος η διαπιστωνεις πως το παιδακι της διπλα οικογεννιας εχει λερωθει απο το λιωμενο παγωτο του και το βουτας με μανια στη θαλασσα για να το ξεπλυνεις εαν και σε αυτη την περιπτωση σου ζητηθει ο λογος απλα περνεις τηλεφωνο τον φιλο σου τον Χ που τυχενει να ειναι αστυνομικος και στινετε μια ωραια πλακα, πλακωνουν οι ζηταδες (αλλο που δεν θελουν να δουν και κανα μπικινακι καλοκαιριατικα) η ομαδα ΔΙΑΣ και γενικοτερα οποιος ενστολος παιζει ταβλι εκεινη την ωρα.... :lol:

β)εσενα η κουνιαδα σου ξαμωλαει το επιθετικο σκυλακι της, εμενα η δικια μου κουνιαδα ξαμωλιετε μονη της. :lol: μηπως λεω μηπως να κλειναμε τις κουνιαδες μας σε ενα σκοτινο δωματιο σε καποιο υπογειο που θα γραφε απ'εξω "κουνιαδοσκυλοκαταστασεις"? εεεεε? ερωτω....! επισις μπορεις απο τη στιγμη που μενεις με την κουνιαδα σου να παρεις ενα μικροσωμο αγιου βερναρδου η ακομα καλυτερα ενα presa canario δηλαδη τσιουαουα με ορμονες και να το χεις φυλακα για το μικρο ανηπερασπιστο φοβισμενο παιδακι σου. εχω κι αλλες λυσεις αλλα θα με πουν κακια και ειμαι τοσο καλη ::crz ::crz

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ με άλλα ζώα…”