Πρόβλημα με προβληματικά άτομα στην βόλτα

Προτάσεις για την καλύτερη συμβίωση με συνανθρώπους μας που δεν αγαπούν το σκύλο όπως εμείς.
Άβαταρ μέλους

Topic author
N+E
Dog Star ¤

Re: Πρόβλημα με προβληματικά άτομα στην βόλτα

Δημοσίευση από N+E » 07 Μαρ 2010, 13:45

Καλά πόσες φορές έχω δει κάτω στο δρόμο μου να κατουράνε...δεν μπορείς να φανταστείς! Αλλά τι να τους πεις? Θα τους κόψεις κιόλας.. thr::

Άβαταρ μέλους

Frixos09
Beagle

Δημοσίευση από Frixos09 » 08 Σεπ 2010, 14:35

Εντάξει με τα κακακια ουτε συζήτηση, εννοείται οτι θα τα μαζέψω αλλά με τα τσίσα τι πρέπει να κάνω για να μην έχω προβλήματα?
Να πω οτι έχω ένα αρσενικό μαλτέζ που μαρκάρει απεγνωσμένα και τον πιο μικρό στύλο (αρσενικό γαρ :cnh ) αλλά προσέχω τρομερά να μην το κάνει σε τοίχους σπιτιών, αυτόκίνητα ή στο πεζοδρόμιο μπροστά απο σπίτι. Τον καθοδηγώ σε στύλους και σε δέντρα. ούτε σε φυτά τον αφήνω γτ ξέρω οτι τα ούρα τα καίνε (τα δικά μου τουλάχιστον αυτό έπαθαν όταν τα κανόνισε).
Αλλά και πάλι, σε στύλο μου έκανε μια κυράτσα παρατήρηση οτι όλο εκεί το φέρνω και κατουράει. Και καλά βρωμάει και φέρνει και αδέσποτα και κατουράνε όλα εκεί και μαζεύει βρωμιές. που έχει δίπλα έναν κάδο μονίμως ξεχειλισμένο απο σκουπίδια, αλλά αυτός είναι πεντακάθαρος.
Θα μπορούσα να κρατάω κ ένα μπουκαλάκι νερό μαζί να τα ξεπλένω αλλά μου φαίνεται αστείο εως γελοίο με τόοοοοση μπίχλα που έχει κάτω να ξεπλένω εγώ τα τσίσα του σκυλιού, άσε που θα ξεχωρίζει το καθαρό σημείο απο όλο το πεζοδρόμιο και κινδυνεύω να μου ζητήσουν να το πλύνω όλο!!!!!! swo::
Τον πάω κ σε ένα πάρκο τελευταία, χωρίς απαγορευτική πινακίδα, δεν τον αφήν να κάνει τίποτα ούτε σε τοιχάκια, ουτε καν στο γρασίδι, μόνο έξω απο το πάρκο σε κανένα δέντρο αλλά δεν θα αργήσει να έρθει η παρατήρηση!! :mda
Τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις? Έχετε καμμιά καλή απάντηση για την κάθε θεια που μουρμουρίζει απο τα μπαλκόνια? :bl
Και κάτι άσχετο αλλά θλιβερό: στο μπαλκόνι μαζί ήταν και η κόρη της.Ας μην απορούμε λοιπόν για το πως καλλιεργούνται κάποιες στάσεις και πεποιθήσεις στα παιδιά και παγιώνονται με αποτέλεσμα να δημιουργούμε τους μελλοντικούς προβληματικούς γείτονες των παιδιών μας... :rry

Αυτά

Άβαταρ μέλους

nan80
Bullmastiff

Δημοσίευση από nan80 » 09 Σεπ 2010, 10:50

Πως τυχαίνει όμως και όσοι κάνουν παράπονα για τους σκύλους είναι ηλικιωμένοι και μάλιστα γυνάικες?Τυχαίο?Δε νομίζω...Εγώ θα σου πρότεινα να αδιαφορήσεις παντελώς για το τι ακούς καθημερινά,όπως σου πρότειναν και τα παιδιά πιο πάνω!Εάν ασχολούμαστε με τα πικρόχολα σχόλια του καθενός ο οποίος μπορεί να έχει ξυπνήσει στραβά,να έχει μαλώσει με τη γυναίκα του,να έχει γεννηθεί στραβωμένος κι αν λάβουμε υπόψιν πως ο μέσος χρόνος ζωής ενός σκύλου είναι τα 10-12 χρόνια...ε δεν θέλω ούτε καν να φαντάζομαι πως για τα επόμενα 10 χρόνια περίπου θα μου κάνουν τα νεύρα κρόσια κάθε πρωί!!! owo:: Από ότι είδα έγραψες πως το σκυλάκι σου τα κάνει στο δρόμο κι όχι σε κάποιο πεζοδρόμιο ή πόρτα,οπότε δεν βρίσκω κανέναν λόγο να σου κάνουν παράπονα εφόσον μαζεύεις τα περιττώματά του!Θα μας τρελάνουν μερικοί κομπλεξικοί δηλαδή...από πότε οι δρόμοι γίνανε ιδιωτικοί?Μήπως τους νοικιάζει η εν λόγω "κυρία"που σου κάνει παράπονα?Δυστυχώς κι εγώ αντιμετωπίζω την ίδια κατάσταση αλλά πλέον όταν ακούω τα διάφορα προσπαθώ να μένω ψύχραιμη κι αδιαφορώ!Σε λίγο θα μας πούνε να κουβαλάμε και καμιά πάπια για κάνει τα τσίσα του ο σκύλος!Έλεος πια...Απλώς μην δίνεις σημασία γιατί συνήθως αυτοί που κάνουν παράπονα με τους σκύλους έχουν πρόβλημα με τα πάντα και σχεδόν πάντα δεν μπορούν να το "φάνε" με ανθρώπους,που να εξοικειωθούν με την ιδέα ότι κάποιος έχει σκύλο κι έχει κι αυτός τις ανάγκες του?!Δυστυχώς στην Ελλάδα που ζούμε όποιος έχει σκύλο=βρωμιάρης για πολλούς...άντε τώρα να περιμένουμε να αλλάξει αυτή η νοοτροπία από τη μιά στιγμή στην άλλη!Οπότε χαμόγελο στα χείλη και αδιαφορία σε όσους προσπαθούνε να σου χαλάσουν την ημέρα!

Άβαταρ μέλους

καψοραχη
Old Member

Δημοσίευση από καψοραχη » 09 Σεπ 2010, 11:17

να μην αφηνεις τον καθε κομπλεξικο υποχονδριο να σου κανει τα νευρα κροσια αλλα να προσεχεις τις φολες!

εμενα χθες σταματησε μια κυρατσα τον γιο μου που εβγαζε βολτα τον Τζο και ακολουθησε ο εξης διαλογος..
"να σου πω καλε! αυτο το σκυλι ειναι που προχθες δαγκωσε καποιον?"
"οχι το σκυλι μου δεν εχει δαγκωσει κανεναν!!"
"εσυ το βγαζεις μονο βολτα?"
"οχι τον βγαζει και η μητερα μου"
"αρα αυτο ειναι που δαγκωσε!!!!"
"τωρα αυτο το συμπερασμα απο που το βγαλατε?σας ειπα το σκυλι μας δεν εχει δαγκωσει κανεναν ΠΟΤΕ!με λετε ψευτη?"
"καλα...λεγε εσυ..να ξερεις παντως οτι θα εχεις κυρωσεις!!! και το αφηνεις και λυτο απ'οτι εμαθα!!!"
"ΟΚ! καντε οτι νομιζετε αλλα καντε πιο εκει τωρα να περασω!"
"θα σε κυνηγησω και θα αναγκαστεις να του κανεις ευθανασια!!!! δεν θα την γλυτωσει!" απτοητη η κυρια!!!η "πολιτισμενη"!!!!που ειμαι σιγουρη οτι θα κανει 15 σταυρους περνωντας εξω απο εκκλησιες και οταν θα βλεπει στην τηλεοραση κατι κακο θα κανει ΤΣ ΤΣ ΤΣ!!

φυσικα ο γιος μου εφυγε και την αφησε στην μιζερια της.....αληθεια γιατι πρεπει να ανεχομαστε τον καθε ανωμαλο που απειλει κιολας? και που αυριο μπορει να ριξει μια φολα?

Άβαταρ μέλους

milgr
Bullmastiff
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από milgr » 09 Σεπ 2010, 11:28

ΟΚ ολοι εχουν δικιο, αλλα οταν βλεπεις κατι παπουδες να κατουρανε στην μεση του δρομου, να φτυνουν κτλ(που μπορει καποιος να εχει περισσοτερες ασθενειες απο οτι ενα αδεσποτο) και κατι μαμαδες να κατεβαζουν το παντελονακι του κ@λ@μωρου μεσα στην μεση του δρομου να κανει την αναγκη του το καημενο..... εκει δεν υπαρχει προβλημα???? μονο τα σκυλακια κανουν την αναγκη τους εξω, εμεις οι πολιτισμενοι Ευρωπαιοι που τα κανουμε?????
ελα μην τρελαθω απο τωρα και ειναι ακομα Σεπτεμβρης thr:: thr::

Άβαταρ μέλους

manolis23
Saint Bernard

Δημοσίευση από manolis23 » 09 Σεπ 2010, 11:55

Μηπως θα ειχε αποτελεσμα αν το παιζαμε τρελοι?Σου λεει πχ η καθε θεια:παρε απο δω το βρωμοσκυλο,κατουραει και βρωμαει ο τοπος,οποτε γυρνας κι εσυ και λες:να δεις πως θα βρωμισει τωρα που θα κατουρισω κι εγω και κανε οτι ξεκουμπωνεσαι :lol: ειμαι σιγουρος οτι θα τρεξει εντρομη μεσα.Η αν σου πει παρε απο δω το τερας,δαγκωνει . . να παρεις το βλεμα του ψυχακια και να πεις:οχι αλλα δαγκωνω εγω και να αρχισεις να τις γαβγιζεις lau2: Οχι μονο δεν θα σε ενοχλησουν ξανα,αλλα θα σε βλεπουν και θα αλλαζουν δρομο . . :dv1 Περα απο την πλακα υπαρχουν πολλοι κομπλεξικοι αλλα ευτυχως δεν εχω συναντησει ακομα εγω :nop:

Άβαταρ μέλους

Stamatoula
Beagle

Δημοσίευση από Stamatoula » 09 Σεπ 2010, 13:43

H συμβουλή μου να βγαίνεις πιο αργά και να πηγαίνεις από άλλο στενάκι. Η βόλτα είναι για να χαλαρώνουμε και όχι να χαλιόμαστε για τους άρρωστους. Πριν μια εβδομάδα ετυχε να συνοδέψω μια φίλη εξω από την πολυκατοικία μου (βράδυ) και ήταν μαζί μου η Σουσού (κανίς-γκριφόν). Ημουν απροετοίμαστη και δεν είχα σακούλα ή χαρτί. Η Σουσού τα έκανε κάτω από το πεζοδρόμιο και ενας γέρος αρχισε να μου φωνάζει ασχημα. Του εξήγησα ότι δεν είχα τίποτα να τα μαζέψω κ αυτός συνέχιζε με πιο δυνατή φωνή, ανοιξα λοιπόν την στοματάρα μου κ ποιος είδε τον Θεο και δεν τον φοβήθηκε. Ο γέρος κατάπιε την γλώσσα του και έμεινε άναυδος.
Ας ξανατολμήσει ο απαίσιος να με ξαναενοχλήσει και θα τα ξανακούσει. Φανταστείτε οτι αυτός είχε χρόνια σκύλο που του ψόφησε πρόσφατα. Αρρωστοι άνθρωποι που τα βάζουν όπου νομίζουν ότι τους παίρνει καιρός να μαζευτούνε οι ηλίθιοι.... επιτέλους.

Άβαταρ μέλους

Topic author
N+E
Dog Star ¤

Δημοσίευση από N+E » 09 Σεπ 2010, 14:42

manolis23 έγραψε:Μηπως θα ειχε αποτελεσμα αν το παιζαμε τρελοι?Σου λεει πχ η καθε θεια:παρε απο δω το βρωμοσκυλο,κατουραει και βρωμαει ο τοπος,οποτε γυρνας κι εσυ και λες:να δεις πως θα βρωμισει τωρα που θα κατουρισω κι εγω και κανε οτι ξεκουμπωνεσαι :lol: ειμαι σιγουρος οτι θα τρεξει εντρομη μεσα.Η αν σου πει παρε απο δω το τερας,δαγκωνει . . να παρεις το βλεμα του ψυχακια και να πεις:οχι αλλα δαγκωνω εγω και να αρχισεις να τις γαβγιζεις lau2: Οχι μονο δεν θα σε ενοχλησουν ξανα,αλλα θα σε βλεπουν και θα αλλαζουν δρομο . . :dv1 Περα απο την πλακα υπαρχουν πολλοι κομπλεξικοι αλλα ευτυχως δεν εχω συναντησει ακομα εγω :nop:
lau2: Μόνο οι άντρες τα σκέφτονται αυτά! lau2: Ο φίλος μου κάτι τέτοια κάνει και χειρότερα. Εγώ πλέον αντιμιλάω δεν κρατιέμαι.
Πάντως και σακούλα έχω και μπουκαλάκι με νερό έχω και θα τον πάρει ο @#%@%!%#@$## όποιος μου κάνει υποδείξεις. Ρε παιδιά και πολύ τους ανεχόμαστε που μας μιλάνε κιόλας. Έχω γίνει σκύλα εξαιτίας τους. Ουφ!

Άβαταρ μέλους

Nteti
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από Nteti » 09 Σεπ 2010, 15:10

manolis23 έγραψε:Μηπως θα ειχε αποτελεσμα αν το παιζαμε τρελοι?
Αυτο πιστευω ειναι μια καλη λυση αν εχετε βαρεθει να τσακωνεστε! Γιατι και εγω δεν συγκρατιεμαι με τιποτα και αμα το ανοιξω τους περνει και τους σηκωνει αλλα το προβλημα ειναι οτι χαλιεμαι και εγω χαλαει και η βολτα του σκύλου! Η τρελα βοηθαει πολυ πιστευω! Οταν μας ειχαν κανει παραπονα απο τον 1ο οροφο της πολυκατοικιας οτι τους ενοχλει το περπατημα του σκύλου (που μεναμε στον 4ο οροφο) η απαντηση του πατερα μου ηταν η εξής: "Ε! καντε λιγο υπομονή! Τωρα του μαθαίνω να πεταει!" μετα απο αυτο ούτε μας ξαναμιλησαν!και λυθηκε το ζητημα (καθαρα κεμπλεξικο και οχι ουσιαστικο)..
Δυστυχως παντα θα υπαρχουν ατομα που με το που δουν σκυλο θα σου πουν οτι τους ερθει στο κεφαλι!
[url=http://pitapata.com][img]http://pdgf.pitapata.com/bINlp3.png[/img][/url]

Άβαταρ μέλους

Frixos09
Beagle

Δημοσίευση από Frixos09 » 10 Σεπ 2010, 10:24

Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες, έχετε απόλυτο δίκιο.
Και κάνω και τη θλιβερή διαπίστωση οτι αυτό το αντιμετωπίζουμε σχεδόν όλοι μας που σημαίνει οτι θα πάρει πολλά χρόνια να αλλάξει η νοοτροπία των κατα τ'αλλα πολιτισμένων συμπολιτών μας thr::
Αλλά είναι κάποιοι όπως το παράδειγμα της καψοράχης που σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό απο την ....βλακεία :yikes και δεν ξέρεις τι να κάνεις, να βρίσεις ή να του προτείνεις συγκαταβατικά τον ψυχοθεραπευτή σου???

όσο για το:
manolis23 έγραψε:Μηπως θα ειχε αποτελεσμα αν το παιζαμε τρελοι?Σου λεει πχ η καθε θεια:παρε απο δω το βρωμοσκυλο,κατουραει και βρωμαει ο τοπος,οποτε γυρνας κι εσυ και λες:να δεις πως θα βρωμισει τωρα που θα κατουρισω κι εγω και κανε οτι ξεκουμπωνεσαι ειμαι σιγουρος οτι θα τρεξει εντρομη μεσα.Η αν σου πει παρε απο δω το τερας,δαγκωνει . . να παρεις το βλεμα του ψυχακια και να πεις:οχι αλλα δαγκωνω εγω και να αρχισεις να τις γαβγιζεις lau2: Οχι μονο δεν θα σε ενοχλησουν ξανα,αλλα θα σε βλεπουν και θα αλλαζουν δρομο . . Περα απο την πλακα υπαρχουν πολλοι κομπλεξικοι αλλα ευτυχως δεν εχω συναντησει ακομα εγω
ΑΠΊΣΤΕΥΤΗ ΑΠΊΣΤΕΥΤΗ ΑΠΊΣΤΕΥΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ :lol:
Οταν μας ειχαν κανει παραπονα απο τον 1ο οροφο της πολυκατοικιας οτι τους ενοχλει το περπατημα του σκύλου (που μεναμε στον 4ο οροφο) η απαντηση του πατερα μου ηταν η εξής: "Ε! καντε λιγο υπομονή! Τωρα του μαθαίνω να πεταει!"
Πές μου σε παρακαλώ, τα καταφέρατε? Γιατί εγώ έχω πρόβλημα στην προσγείωση, δεν έχει φρένα....
ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΠΙΑΑΑΑ :mda

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ με άλλα ζώα…”