Νοοτροπία ανθρώπων σε μικρές πόλεις

Προτάσεις για την καλύτερη συμβίωση με συνανθρώπους μας που δεν αγαπούν το σκύλο όπως εμείς.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
titinala
Bullmastiff

Νοοτροπία ανθρώπων σε μικρές πόλεις

Δημοσίευση από titinala » 11 Ιουν 2011, 15:08

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου και κυρίως τα νεύρα μου από τη ζωή παρέα με ένα σκύλο, σε μία επαρχιακή πόλη. Πριν από δύο μήνες περίπου μετακόμισα στα Τρίκαλα, σε ένα δυάρι δικό μου στην ίδια πολυκατοικία που μένουν οι γονείς μου καθώς και λοιποί συγγενείς. Πάντα διάβαζα σε αγγελίες ότι δεν δίνονται σκυλιά σε επαρχία και έλεγα μα γιατί!

Από την πρώτη στιγμή που ήρθαμε με αντιμετώπισαν σαν εξωγήινο για το γεγονός ότι βγάζω τον σκύλο μου βόλτα. Αυτό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι είμαι άνεργη, προκάλεσε σχόλια του τύπου η αργόσχολη που ασχολείται με το σκύλο. Φανταστείτε το σόκ μου όταν τις πρώτες μέρες πέρασα για πρώτη φορά από μία αυλή που ήταν δεμένος ένας σκύλος, ο οποίος γαύγιζε όταν περάσαμε, και βγαίνει η ηλικιωμένη ιδιοκτήτριά του και στα καλά καθούμενα με αποκάλεσε «παλιοπου….» επειδή πέρασα μπροστά από το σπίτι της και γαύγιζε ο σκύλος της. Άκουσα παράπονα ότι ακούγονται τα βήματα του σκύλου στην θεία μου που μένει από πάνω το βράδυ, της άλλαξα δωμάτιο ύπνου και δε μίλησα παρά το γεγονός ότι τα εγγόνια της τρέχουνε και κοπανάνε ασταμάτητα χωρίς σεβασμό προς τις ώρες κοινής ησυχίας.

Πριν από λίγο μου την είπε για τις τρίχες του σκύλου στα σκαλιά και όταν της είπα ότι πολυκατοικία βρωμάει από κολλημένα ζουμιά λάσπες κτλ πού δεν είναι του σκύλου και επίσης ότι πληρώνω και εγώ καθαρίστρια, μου είπε ότι από αυτά δεν μπορούν να κολλήσουν τα εγγόνια της εχινόκοκκο. Με τα πολλά μαλώσαμε, ειδικά όταν κάποιος έχει απαιτήσεις ενώ ο ίδιος δεν είναι σωστός (βλέπε πλένει βεράντα και ρίχνει βρωμόνερα στα απλωμένα ρούχα) και όταν ακούω βλακείες ότι τα εγγόνια της θα κολλήσουν εχινόκοκκο από ένα πεντακάθαρο σκύλο που τρέφεται σωστά και μένει σε διαμέρισμα, α και μάλιστα της το είπε και γιατρός. Και επιπλέον, εγώ πάντα βάζω και ηλεκτρική στο διάδρομο. Παιδιά είμαι πολύ απογοητευμένη, δεν ξέρω τι να κάνω.

Σίγουρα δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι και σίγουρα και στις μεγαλουπόλεις υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι αλλά πραγματικά η νοοτροπία εδώ είναι τρελή. Παρά τους περίεργους στην πολυκατοικία μου στη Θεσσαλονίκη, που νοίκιαζα κιόλας ποτέ δεν μου έκαναν το παραμικρό παράπονο για το σκύλο, τις τρίχες του ή τα βήματά του. Όσο και αν προσπαθείς να αγνοήσεις ανθρώπους και καταστάσεις είναι δύσκολο. Συγγνώμη για το μακροσκελές email αλλά έχω σκάσει και δεν είναι από τη ζέστη heat:

Άβαταρ μέλους

yorkshire0008
Saint Bernard

Re: Νοοτροπία ανθρώπων σε μικρές πόλεις

Δημοσίευση από yorkshire0008 » 11 Ιουν 2011, 16:31

τυγχαινει να μενω Τρικαλα!
και πραγματι ειναι πολυ κομπλεξικοι οι ανθρωποι
και καθολου φιλοζωοι...
ακομη κ οι ιδιοι οι συγγενεις!
πρεπει απλα να τους
αγνοεις και να ζεις οπως επιθυμεις εσυ!
οποτε μη σκαςςςς.....
[img]http://pdgf.pitapata.com/p1yAp3.png[/img]

Άβαταρ μέλους

zar
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από zar » 11 Ιουν 2011, 16:35

Ζωόφιλοι ή μη, Τρίκαλα ή Αθήνα ποτέ δεν μπόρεσα να καταλαβω γιατί υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται με τις ζωές και τις επιλογές των άλλων.
Νομίζω οτι σε οποιαδήποτε περίπτωση προδίδει το λιγότερο την δυστυχία τους.
Δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, αγνοησε τους. Θα τους περάσει...
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

irenegate77
Dog Star ¤¤¤¤
Όνομα: Ειρήνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από irenegate77 » 11 Ιουν 2011, 16:47

Ας τους να λένε. Who cares?

Μην τους αφήνεις να σου χαλάνε την ψυχολογία. Απλά αγνόησε τους, όταν σου λένε ό,τι να 'ναι πράγματα απλά ρίξε και ένα χαμόγελο ως τα αυτιά για να σκάσουν από το κακό τους. Πάντα ζούσαν και θα συνεχίσουν να ζουν μέσα στην μιζέρια τους.

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από mitsi » 11 Ιουν 2011, 19:46

Αυτο το φαινομενο το παρατήρησα οταν πλεον μεγάλωσα.
Παντα πιστευα οτι στην εξοχη (κοινως τα χωρια μας) τα ζωα περνανε καλυτερα.
Ευτυχως η παιδικη μου ηλικια ειναι γεματη ευχαριστες αναμνησεις. Ο παππους παρολο που ηταν στο χωριο ειχε και σκυλο παντα και αλογο και γατες και κοτες. Καθε μερα πηγαιναμε βολτα το αλογο αλλα και το σκυλι. Γιατι οπως μου ελεγε δεν μπορει ο κακομοιρης ο Αλητης να καθετε στο ιδιο σημειο. Μετα οταν ψιλομεγαλωσα μετα τα 10 εβγαζα και εγω βολτα τον Αλητη και ολες οι κυρατσες με βλεπαν και γελαγανε..... και παλι δεν μπορουσα να καταλάβω.
Δυστυχως εχουν τοσο ασχημη νοοτροπια για τα ζωα οτι ειναι μονο για το χωραφι πχ , καλα δεν μιλαμε για στειρωση. Ειδικα για αρσενικο θα σε γιουχαρουν. Παρολο που ζουνε στην φυση οι περισσοτεροι δεν εχουν μαθει ουτε να την σεβονται ουτε τιποτα.
Μην δινεις σημασια αλλα προσπαθησε με ηπιο τροπο (οσο μπορεις) να τους εξηγησεις. Και ισως να μπορεσεις εστω ξεκινωντας απο εναν οτι τα σκυλια εχουν ψυχη , δεν ηρθαν χωρις λογο σε αυτο το κοσμο. Πρεπει να τα σεβομαστε.
Ο πολιτισμος μας φαινετε απο το πως φερομαστε στα ζωα και εμεις ειμαστε δυστυχως παρα πολυ πισω.
Οσο για τους εχινοκκοκους της Θειας σου εξηγησε της οτι το σκυλι ειναι εμβολιασμενο παιρνει τα χαπια αποπαρασιτωσης και οι τριχες ειναι νεκρα κυτταρα. Εαν φοβαται για τα παιδιας της ας τα βαλει σε γυαλα και ο αερας που αναπνεουμε μεταφερει μικροβια ενα τοσο δα μικρο σκυλακι ειναι η πηγη του κακου?
Ο εχινοκκοκος δεν κολλαει απο τις τριχες. Μονο αν παρουν τα κόπρανα του σκυλου και τα φάνε. Και στην περιπτωση που αποπαρασιτωνετε το σκυλι εσωτερικα δεν εχουν φοβο. Ποιο επικινδυνο να κολλησει ειναι απο τα λαχανικα που καταναλανωνται ωμά, άπλυτα ή ατελως πλυμενα.
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....
Εσύ γιατί θες ρατσάτο????

Άβαταρ μέλους

Topic author
titinala
Bullmastiff

Δημοσίευση από titinala » 11 Ιουν 2011, 22:28

Παιδιά έχετε δίκιο, δεν μπορώ όμως να αγνοήσω, εκνευρίζομαι πάρα πολύ. Θεωρώ ότι έχω δικαιώματα, δεν ενοχλώ κανέναν και στα καλά καθούμενα με βρίζουν. Επίσης, με μερικούς ανθρώπους οι εξηγήσεις δεν πιάνουν τόπο εφόσον απλά είναι κακοπροαίρετοι άνθρωποι. Της εξήγησα για τον εχινόκοκκο και αυτή επέμενε ότι ο γιατρός είπε ότι κολάει εύκολα και αν είναι δυνατόν θα τον κολλήσουν και με ένα πέρασμα από τα σκαλιά. Τις προάλλες ήταν τα βήματα του σκύλου, σήμερα αυτό, αύριο κάτι άλλο. Επίσης επειδή είναι και τρελή φοβάμαι μη πετάξει και φόλα στη βεράντα. Με ποιό δικαίωμα ο οποιοσδήποτε με συγχύζει χωρίς να έχω κάνει εγώ ή ο σκύλος μου κάτι, απλά επειδή έτσι θεωρούν ότι είναι το λογικό. Το κακό είναι ότι στην επαρχεία το λογικό γι αυτούς είναι το λογικό για τους περισσότερους. Και εγώ πίστευα ότι στην εξοχή είναι καλύτερα για τους σκύλους, έχει περισσότερο πράσινο και μέρη να πάς με το σκύλο (πήγαμε σε ποτάμια και σε λίμνες για να παίξει) αλλά τελικά είναι απίστευτα ψυχοφθόρο να έχεις σκύλο όχι μόνο σε μικρή πόλη αλλά στην Ελλάδα γενικότερα. Ήλπιζα ότι καθώς αλλάζουν οι γενιές τα πράματα αλλάζουν αλλά δυστυχώς ανακαλύπτω ότι τις ίδιες αντιλήψεις αυτοί οι άνθρωποι καταφέρνουν να τις μεταδώσουν στα παιδιά τους.

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από mitsi » 12 Ιουν 2011, 00:02

Και το ασχημο και παράλογο ειναι οτι μεγαλωσαν με τα γιδια και τα πρόβατα μια χαρα.
Βλεπεις κατι παππουδες και γιαγιάδες και δεν εχουν τιποτα.
Παρολο που ζησαν μεσα στην φυση , τους βοηθησε μαλλον η φυση να ζησουν..... μεταδίδουν στα παιδια μια αδικαιολογητη μικροφοβια.
Εαν με καποιους ανθρώπους βλεπω οτι με το καλο δεν πιανει τοτε με το αγριο σε σεβονται. Απλως δεν ξαναμιλας μαζι τους και υσηχάζεις.
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....

Άβαταρ μέλους

dexatz
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Δέσποινα

Δημοσίευση από dexatz » 12 Ιουν 2011, 21:53

Δυστυχώς όλοι έχουμε τέτοιους τύπους στο οικογενειακό περιβάλλον,στην οικοδομή,στον κοινωνικό περίγυρο.Και εγώ συγχίζομαι πολύ με τις διάφορες βλακείες που ακούω από ανθρώπους στο χωριό.Έχει ένα σωρό αδέσποτα και παραμελημένα δεσποζόμενα ζώα,με τα οποία (και τα περιτώματά τους) έρχονται συνέχεια σε επαφή τα παιδιά τους και δεν τα αγήνουν να χαϊδέψουν την Χλόη που λάμπει από καθαριότητα...
Εγώ μετά από το Πάσχα, που πραγματικά έπιασα τον εαυτό μου να θολώνει μέσα σε μια τελείως παράλογη συζήτηση και να λέω πράγματα που κάποιους τους τσάκισαν,αποφάσισα να αλλάξω τακτική και την συνιστώ σε όλους.
Βλέπεις μωρό που παίζει με τα χώματα και πάει να χαϊδέψει το σκύλο σου και την μάνα να φρικάρει; Τραβάς τον σκύλο και λες μην τον χαϊδέβεις,θα τον λερώσεις.
Σου λένε για εχινόκοκκο;Εγώ να δεις πως τον φοβάμαι.Τρέμω να μην κολλήσει η μικρή μου από τα διάφορα που κουβαλάνε στα παπούτσια τους όσοι ανεβαίνουν στις σκάλες και στο ασανσέρ.Και ειδικά από τα παιδιά που πατάνε ένα σωρό μικρόβια και μετά μπαίνουν στο σπίτι και πατάνε παντού με τα παπούτσια.Άσε που δεν πλένουν τα χέρια τους πριν να χαϊδέψουν τον σκύλο...
Τρέλα θέλει...δεν θα μας τρελάνουν αυτοί...
Μην μασάς Τιτίνα και να μας φιλίσεις την Έλμα :002
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

fidel2006
Bullmastiff
Όνομα: Νατασα

Δημοσίευση από fidel2006 » 12 Ιουν 2011, 22:19

goo::
Καλά Δέσποινα έγραψες!!!Οι ατάκες!!! :lol: :lol: :lol:
Εδω έγώ ρε παιδιά , που είμαι απο επαρχία έχω πρόβλημα με τους ίδιους τους γονείς μου ο οποίοι το θεωρούν νροπή που κουβαλάω τον σκύλο στο κλουβάκι του όταν έρχομαι με τα Κτελ (τι θα πει ο κόσμος ντροπή!!!) και μου τη λένε επίσης που πάω το σκυλί στον κτηνιατρο , που δίνω λεφτά να τον κουρέψω και για να του πάρω ακριβή τροφή!!!Για να φανταστείται ο μπαμπάς μου στην Αλεξ/πόλη ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ να βγάλει τον σκύλο βόλτα με το λουράκι ενώ στην Αθήνα μια χαρά τον βγάζει και χαίρεται κιολας!!!
Κι όλα αυτά απλούστατα γιατί για την επαρχία ο σκύλος πρέπει να είναι στην αυλή , να τρώει αποφάγια , να μην κάνει μπάνιο ποτέ και για κούρεμα δεν το συζητάμε και φυσικά το καλύτερο απ'όλα ... κτηνίατρος αυτός ο άγνωστος!!!
Καλα αν μάθουν ότι έδωσα 200 ευρώ για να κάνει εγχείριση στο σπασμένο ποδαράκι του θα με αποκληρώσουν!!!!! cc1:
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat.

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από mitsi » 12 Ιουν 2011, 22:20

Ο εχινοκοκκος δεν κολλαει απο την τριχα και υπαρχει μια ημιμάθεια πανω σε αυτο το κομμάτι. Εδω υπαρχει ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο http://www.troktikaras.com/2010/06/t_22.html
Εχω και εγω ενα θειο ο οποιος εκανε εγχειρηση απο εχινοκκοκο και μολις ακουγε για σκυλια και γατια αλλαζε δρομο.
Ομως καθησα και του εξήγησα και προφανως την επαθε απο μολυσμενο κρεας το οποιο δεν ψηθηκε καλα (κρεοπώλης στο επάγγελμα) τοτε το κατάλαβε.
Μην αγοράζεις ζώα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ με άλλα ζώα…”