Γνωρίζετε την Silvia Trkman?

Αληθινές Ιστορίες. Άραγε πια είναι η αληθινή σχέση με το σκύλο σου; Γιατί πραγματικά τον διάλεξες για σύντροφο; Γράψε τη δική σου ιστορία.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Re: Γνωρίζετε την Silvia Trkman?

Δημοσίευση από Morgan_A » 25 Σεπ 2016, 23:03

Παιδιά προσωπικά δεν έχω εκπαιδεύσει ΠΟΤΕ κανένα σκυλί μου να κάνει κόλπα..., αν και από τα χέρια μου έχουν περάσει σκυλιά και σκυλιά και πολλά ήταν πανέξυπνα και πολλές φορές χαριτολογώντας έλεγα ότι παίζουμε μαζί τάβλι...

Πράγματι και εγώ κάποιες φορές, βλέποντας κάποια εκπαιδευμένα σκυλιά να κάνουν κάποια τραβηγμένα πράγματα..., σκέφτηκα αυτά που γράψατε τώρα και εσείς παραπάνω..., όμως από την άλλη οφείλω να πω, ότι μέσα από την συμβίωσή μου με τόσα σκυλιά, έχω διαπιστώσει ότι πολλές είναι οι φορές που τα σκυλιά από μόνα τους προσπαθούν να μας αντιγράψουν ή για να το πω πιο σωστά να μας μιμηθούν, προσπαθώντας να κάνουν κάτι που το βλέπουν να το κάνουμε εμείς...

Μήπως λοιπόν γινόμαστε κάπως υπερβολικοί τώρα με την γυναίκα αυτή?

Γιατί δηλαδή αν θα μάθαινε, με θετική πάντα εννοείται ενίσχυση, το σκυλί της να κάνει κάποια εργασία όπως να φυλάει κάτι θα ήταν επιτρεπτό, ενώ το να το μάθει να παίζει (γιατί αυτό κάνει στην ουσία) με τα ρούχα ή με το σφουγκαράκι είναι ανεπίτρεπτο...?

Ισίδωρέ μου ξέρεις ότι συμφωνώ μαζί σου σε πολλά θέματα γύρω από τα σκυλιά, όμως εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δεν μπορώ δηλαδή να συγκρίνω αυτήν την εκπαίδευση, με την αναγκαστική και βίαιη εκπαίδευση που κάνουν στα ζώα στα τσίρκο, πιστεύω ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα! :nop:

Τι να πω..., αν κάνω λάθος συγχωρέστε με, αλλά βλέποντας σε κάποια άλλα videos την μέθοδο εκπαίδευσης που χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη γυναίκα, δεν μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι τυραννάει τα σκυλιά της προς χάριν της εκπαίδευσης..., αν τώρα γίνονται κρυφά και άλλα που δεν τα γνωρίζω, δεν μπορώ φυσικά να ξέρω... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

zaf132
Dog Star ¤
Όνομα: Ζαφείρης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από zaf132 » 26 Σεπ 2016, 14:45

Απλά αυτό που δεν μαρέσε προσωπικά ανεξαρτήτως από τον τρόπο εκμάθησης που χρησιμοποιεί είναι το γεγονός ότι εκπαίδευσε τον σκύλο να την εξυπηρετεί σε κάτι που δεν είναι στην φύση του: Να καθαρίζει τραπέζια και να κάνει την υπηρέτρια. Αντιθετα η φύλαξη χώρου ή σωματοφυλακή είναι ενστικτα τα οποια υπαρχουν στον σκύλο εκ φύσεως και πολλοι σκύλοι τα εξωτερικευουν χωρις εκπαιδευση. Απλα με την εκπαιδευση βελτιωνεται η κριση τους και τα αντανακλαστικά. Αυτό που κάνει η κυριά είναι σαν να εκπαιδευει τον σκύλο της να της κάνει μασαζ, (με την πιο θετική μεθοδο εκπαιδευσης του κοσμου ας υποθεσουμε) αλλά είναι κατι είναι ηθικά λάθος καθώς και στην φυση του σκυλου δνε ειναι και δεν καταλαβαινει τι κανει, και τον χρησιμοποιεί για την δικη της ευχαριστηση η αν αναφερθουμε στο καθαρισμα τραπεζιου για να αποφορτιστει απο δουλειες που ειναι δικη της υποχρεωση και οχι του σκυλου. Συμπερασματικά, η γνώμη μου είναι ότι παιρνουμε έναν σκύλο για να του δωσουμε και να παρουμε αγαπη και αν απο εκει πέρα έχει ενστικτα οπως φυλαξη κ.α ειναι καλοδεχουμενα αλλά ειναι λαθος να τον εκπαιδευσουμε να κάνει κάτι που δεν είναι στην φύση του.

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 26 Σεπ 2016, 14:47

Δεν πειράζει που διαφωνούμε Δώρα. Ετσι είναι οι συζητήσεις. Βασικά, εγώ διαφωνώ με την ιδέα της εκπαίδευσης των σκύλων μας, εκτός των εντολών που χρησιμεύουν σε μας (κάτσε, μη, να είναι φύλακας κλπ), ή που προστατεύουν τα ίδια (εδώ, άστο). Εξαιρούνται τα σκυλιά αστυνομίας, στρατού, κλπ), που δεν ξέρω κι όλας, με ποιές μεθόδους εκπαιδεύονται. Ολα τα άλλα, τα θεωρώ άνευ ουσίας και χρησιμότητας. Μόνο και μόνο, για ματαιοδοξία δική μας. "Κοιτάξτε τι κάνει ο σκύλος μου" και τα ανεβάζουν και στο ΦΒ, για likes. Αυτή είναι η "ανθρωποκεντρική" αντίληψη για τα σκυλιά, κοινώς για δική μας ικανοποίηση. Εγώ πιστεύω στην "σκυλοκεντρική" συμβίωση και εκμάθηση, όπως τα είπα για τις εντολές πιό πάνω.
Τώρα με τι τρόπους, τα εκπαιδεύουν να κάνουν αυτές τις υπερβολές, δεν γνωρίζω. Εγώ δεν θέλω απλά, να τα μάθω να τις κάνουν!
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 29 Σεπ 2016, 17:06

Σε αυτό δεν έχεις καθόλου άδικο, ότι δηλαδή πρόκειται για ανθρωποκεντρική αντίληψη για την ματαιοδοξία και την ικανοποίησή μας, γι΄αυτό και ποτέ δεν προσπάθησα να το κάνω ούτε εγώ.

Απλώς εγώ πιστεύω, ότι δεν έχει καμιά διαφορά επί της ουσίας, αν το εκπαιδεύεις να φέρει την μπάλα, ή να βάλει την κάλτσα στο πλυντήριο, επειδή θεωρώ ότι για το σκυλί είναι το ίδιο πράγμα, σαν παιχνίδι βλέπει και το ένα και σαν παιχνίδι βλέπει και το άλλο, εάν και εφ΄όσον βέβαια εκπαιδεύεται με θετική ενίσχυση.

Αν χρησιμοποιούν και άλλους τρόπους και δεν το δημοσιοποιούν..., τι να πω, δεν θέλω ούτε να το σκέπτομαι αυτό... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

dogo1
Bullmastiff
Has thanked: 83 times
Been thanked: 33 times

Δημοσίευση από dogo1 » 03 Ιούλ 2018, 23:31

εγω τον σκυλο μου τον αγαπω,χωρις να μου φερνει τα τσιγαρα μου!ειναι ομως σκυλια,που μεσα σε καποια λογικα πλαισια,επιζητουν την συμμετοχη στην καθημερινοτητα των ανθρωπων,γιατι αλλιως πλητουν.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 04 Ιούλ 2018, 04:29

Και εγώ το ίδιο Δημήτρη, όχι απλώς δεν μου φέρνουν τις παντόφλες, αλλά λόγω του ότι όπως σωστά είπες πλήτουν και θέλουν να συμμετέχουν στις δραστηριότητές μας κάνουν και μονίμως το σπίτι άνω - κάτω...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΘΡΩΠΟΙ & ΣΚΥΛΟΙ”