ΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΣΑΣ

Σφυγμομετρήσεις – Δημοσκοπήσεις.
Αν θέλεις μπορείς να προτείνεις μία και αν έχει ενδιαφέρον βλέπουμε…
Απάντηση

Ιατρικά - Υγεία
23
37%
Διατροφή
12
19%
Εκπαίδευση
12
19%
Προβλήματα στην βόλτα
2
3%
Αδέσποτα
4
6%
Καθαρόαιμες Φυλές - Εκθέσεις
2
3%
Ταξίδια με τον σκύλο
3
5%
Νομοθεσία
1
2%
Οποιο άλλο θέμα, νομίζετε ότι σας ενδιαφέρει
3
5%

Σύνολο ψήφων: 62

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Re: ΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΣΑΣ

Δημοσίευση από MikeC » 18 Απρ 2015, 14:54

VOLPE έγραψε:Μιχάλη, μην παίρνεις σαν μοναδικό γνώμονα προσέγγισης στα σκυλιά, τον εαυτό σου. Εχεις καταναλώσει χρόνο και χρόνο ψαξίματος και μελέτης. Εδώ πρέπει να υπάρχει και ένα πεδίο μάθησης, απλό και κατανοητό, για ανθρώπους, που περιορίζονται μόνο, στην αγαστή συμβίωση με το ζωάκι τους! :smrtac

Καταρχάς είμαι ένας από εσάς Ισίδωρε. Τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο.
Το αν έχω ψάξει ή έχω μελετήσει ή έχω παρακολουθήσει χ,ψ σεμινάρια, δεν μου δίνει το δικαίωμα να υποτιμώ όλους τους υπόλοιπους και τις γνώσεις που έχουν και να σκέφτομαι εγωιστικά. Ετσι προσπαθώ να σκεφτώ τις δικές μου δυσκολίες που αντιμετώπισα σαν νέος σκυλογονιός και κάτω από αυτό το πρίσμα να βοηθήσω όσο μπορώ. Ακριβώς κατά τον ίδιο τρόπο λειτούργησα και σε αυτό το θέμα.

Δεν νομίζετε λοιπόν πως παίζει τεράστιο ρόλο αν βλέπουμε έναν σκύλο σαν έναν "επίδοξο αναρηχητή" και "διεκδικητή" της "ηγετικής" μας μορφής ή σαν ένα παντοτινό παιδί που χρειάζεται να το καθοδηγήσουμε στον κόσμο μας και να του ΔΕΙΞΟΥΜΕ τι επιζητούμε από αυτόν;

Ίδιους τρόπους προσέγγισης θα χρησιμοποιήσουμε στην μία και στην άλλη περίπτωση;

Απλά σκεφτείτε το...

Άβαταρ μέλους

Topic author
VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 18 Απρ 2015, 15:06

Κατ' αρχάς και από μένα, η μετριοφροσύνη, δεν καταργεί την πραγματικότητα! :smrtac
Συμφωνώ με το σκεπτικό σου απόλυτα. Το ερώτημα μου όμως είναι, αν ένας παντελώς άπειρος, ίσως και μεσήλικας, που δεν πολυδιαβάζει, μπορεί να εφαρμμόσει στον σκύλο του, αυτά που σωστά γράφεις? Γι' αυτό μιλάω και για μάι πιό απλοϊκή προσέγγιση.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 18 Απρ 2015, 15:21

Βεβαίως και μπορεί!
Γιατί όχι;
Οσο περισσότερη τεκμηριωμένη ενημέρωση υπάρχει για αντιλήψεις που είναι λίγο ως πολύ κατεστημένες στην κοινωνία μας, τόσο πιο πολύ μπορούμε να ελπίζουμε πως θα αλλάξει και η όλη φιλοσοφία προσέγγισης. Γιατί από εκεί ξεκινάνε όλα. Αυτή είναι η βάση.

Το να διαβάζω δηλαδή παντού για τρόπους να γίνουμε "αρχηγοί" σε μια σχέση που εκ των πραγμάτων και εκ φύσεως διαχωρίζονται οι ρόλοι, είναι κατά τη γνώμη μου καθοριστικής σημασίας για το πως θα εξελιχθεί η απλή, καθημερινή αγαστή σχέση με τους σκύλους μας.
Αλλάζει εξαρχής η όλη μας αντιμετώπιση, προδιαθέτοντας αρνητικά μια σχέση αληθινής αγάπης και εμπιστοσύνης.

Άβαταρ μέλους

Manos-Ermis
Saint Bernard
Όνομα: manos

Δημοσίευση από Manos-Ermis » 18 Απρ 2015, 16:26

Στα θέματα υγείας παρόλο που είναι πολύ σημαντικά δεν δίνω και πολύ βάση. Τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο πρέπει να τον έχει ο κτηνίατρος μας. Πρόγνωση από μακριά δεν γίνεται.
Αντίθετα τα θέματα εκπαίδευσης (κυρίως των σκυλογωνιων) τα θεωρώ πολύ σημαντικά. Η σωστή εκπαίδευση είναι το βασικότερο ώστε να έχουμε αρμονική συμβίωση με τα φιλαράκια μας.
Και τα θέματα διατροφής.

Σύμφωνω με Μιχάλη.

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Όνομα: Στέλλα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από Stellini2012 » 18 Απρ 2015, 19:23

Ενα από τα πολλά καλά του ωραίου αυτού φόρουμ είναι το ενδιαφέρον για τα μέλη του, τα οποία από ενα τέτοιο "δημοψήφισμα" δείχνει ότι τα μέλη δεν είναι του φόρουμ, αλλά κατάαένα μεγάλο ποσοστό, το συναπαρτιζουν.
Δεν υπάρχει δηλαδή ενα αρχηγικο προφίλ-παρα κάποιοι κανόνες που γίνονται σεβαστοι- και οι λοιποί είναι συνδημιουργοι.
Μου αρέσει που δεν το παίζετε ξερολες και που ενδιαφέρεστε για τη γνώμη μας και θα ήθελα, μέσα από αυτή τη θεματική να σας ευχαριστήσω δημόσια.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και για την ευγενική διαχείριση όλης αυτής της κοινότητας. Νιώθω τιμή που είμαι μέλος της !
ΕικόναΕικόνα

Admin forum

Δημοσίευση από Admin forum » 18 Απρ 2015, 20:48

Αγαπητή Στέλλα, τα λόγια σου μας τιμούν και επιβεβαιώνουν τις απόψεις και επιλογές μας!
Σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, για πολύ-πολύ καιρό!

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 9 times
Been thanked: 22 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 09 Φεβ 2016, 18:09

Το μοναδικο θεμα που δεν με απασχολει καθολου ειναι οι καθαροαιμες φυλες-εκθεσεις! Ολα τα αλλα και κυριως η διατροφη ,υγεια,εκπαιδευση με ενδιαφερουν παρα πολυ!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Frau
Beagle
Όνομα: Aρετη
Been thanked: 8 times

Δημοσίευση από Frau » 24 Ιούλ 2018, 23:41

Γεια σας!ψηφισα ιατρικα/υγεια γιατι πιστευω οτι απνω απολα ειναι η υγεια και ειναι σημαντικο να ξερουμε καποια πραγματα σαν πρωτες βοηθειες η γενικα να εχουμε μια αντιληψη στο τι μπορει ν εχει το ζωακι μας παρουσιαζοντας καποια συμπτωματα...και δευτερη επιλογη προβληματαστ βολτα...γιατι ειναι ωραια τη βολτα να τη ευχαριστιουνται και σκυλακι και ιδιοκτητης....!!!!

Άβαταρ μέλους

dogo1
Bullmastiff
Has thanked: 83 times
Been thanked: 33 times

Δημοσίευση από dogo1 » 25 Ιούλ 2018, 04:03

το ajax κανει τα τζαμια αορατα,και δεν αφηνει να ψηφησω!υγεια και διατροφη

Απάντηση

Επιστροφή στο “POLLS”