υπακοη με λιχουδιες σε αγνωστους

Εδώ μπορείς να υποβάλεις ερωτήσεις και απορίες που αφορούν τους καλούς μας φίλους και δεν βρίσκεις την κατάλληλη κατηγορία.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
zaf132
Dog Star ¤
Όνομα: Ζαφείρης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από zaf132 » 13 Απρ 2017, 16:40

Τα σκυλιά που δεν ακούν κανεναν αλλον εκτος απο αυτον π θεωρουν αρχηγο της αγελης υπαρχει περισπτωση να ακουσουν μια εντολη απο 3ο αν εχει λιχουδια πανω του?

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 359 times
Been thanked: 155 times
Re: υπακοη με λιχουδιες σε αγνωστους

Δημοσίευση από Μυρτώ » 14 Απρ 2017, 15:27

Ζαφείρη δεν είμαι σίγουρη αν καταλαβαίνω σωστά την ερώτησή σου (αν υπακούν μόνο στον αρχηγό της αγέλης, σημαίνει ότι δεν υπακούν σε κανέναν άλλον...)
Γενικά νομίζω (κι αν κάνω λάθος, παρακαλώ να με διορθώσουν οι πιο έμπειροι και ειδικοί sm:) ) πως αν ένα σκυλί έχει εκπαιδευτεί με λιχουδιές (και είναι κοινωνικοποιημένο), υπακούει σ' οποιονδήποτε κρατάει μια λιχουδιά.
Αλλά και χωρίς λιχουδιές να έχει εκπαιδευτεί (σε βασική υπακοή, όχι φύλαξη), αν είναι ένα σκυλί κοινωνικοποιημένο και γενικά πολύ φιλικό προς όλους τους ανθρώπους, γνωστούς και αγνώστους -και εφόσον γνωρίζει την ''εντολή'' που του δίνεται- νομίζω ότι μάλλον πρόθυμα θα υπακούσει σε όποιον του ''προτείνει'' μια λιχουδιά, αν αυτός ξέρει πώς να το πλησιάσει και πώς να δώσει την εντολή... ανάλογα βέβαια και με το πόσο ''λιχούδικο'' είναι...
Αν όμως ένα σκυλί είναι γενικά πολύ επιφυλακτικό (ή/και επιθετικό) προ τους ξένους, μάλλον δεν θα υπακούσει ...αφού μάλλον δεν θα μπορέσει να το πλησιάσει εύκολα κάποιος ξένος ...οπότε... τι να υπακούσει;;;
Επίσης νομίζω ότι παίζει ρόλο αν είναι παρών ο αρχηγός της αγέλης ή όχι... ή αν είναι μέσα στον χώρο του ή οπουδήποτε αλλού...
και επίσης νομίζω ότι εξαρτάται και από το ποια εντολή καλείται να υπακούσει (άλλο ένα ''απλό'' ''κάτσε'' και άλλο το ''έλα'' ή το ''μη'' ...νομίζω).
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 194 times
Been thanked: 288 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 14 Απρ 2017, 16:37

Εξαρτάται πάντα από το σκυλί Ζαφείρη μου, πιστεύω πως η Βίκυ σου το εξήγησε αρκετά καλά, ώστε να καταλάβεις, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλες ακόμα περιπτώσεις...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
zaf132
Dog Star ¤
Όνομα: Ζαφείρης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από zaf132 » 14 Απρ 2017, 21:46

Μυρτώ έγραψε:
14 Απρ 2017, 15:27
Ζαφείρη δεν είμαι σίγουρη αν καταλαβαίνω σωστά την ερώτησή σου (αν υπακούν μόνο στον αρχηγό της αγέλης, σημαίνει ότι δεν υπακούν σε κανέναν άλλον...)
Γενικά νομίζω (κι αν κάνω λάθος, παρακαλώ να με διορθώσουν οι πιο έμπειροι και ειδικοί sm:) ) πως αν ένα σκυλί έχει εκπαιδευτεί με λιχουδιές (και είναι κοινωνικοποιημένο), υπακούει σ' οποιονδήποτε κρατάει μια λιχουδιά.
Αλλά και χωρίς λιχουδιές να έχει εκπαιδευτεί (σε βασική υπακοή, όχι φύλαξη), αν είναι ένα σκυλί κοινωνικοποιημένο και γενικά πολύ φιλικό προς όλους τους ανθρώπους, γνωστούς και αγνώστους -και εφόσον γνωρίζει την ''εντολή'' που του δίνεται- νομίζω ότι μάλλον πρόθυμα θα υπακούσει σε όποιον του ''προτείνει'' μια λιχουδιά, αν αυτός ξέρει πώς να το πλησιάσει και πώς να δώσει την εντολή... ανάλογα βέβαια και με το πόσο ''λιχούδικο'' είναι...
Αν όμως ένα σκυλί είναι γενικά πολύ επιφυλακτικό (ή/και επιθετικό) προ τους ξένους, μάλλον δεν θα υπακούσει ...αφού μάλλον δεν θα μπορέσει να το πλησιάσει εύκολα κάποιος ξένος ...οπότε... τι να υπακούσει;;;
Επίσης νομίζω ότι παίζει ρόλο αν είναι παρών ο αρχηγός της αγέλης ή όχι... ή αν είναι μέσα στον χώρο του ή οπουδήποτε αλλού...
και επίσης νομίζω ότι εξαρτάται και από το ποια εντολή καλείται να υπακούσει (άλλο ένα ''απλό'' ''κάτσε'' και άλλο το ''έλα'' ή το ''μη'' ...νομίζω).
Σε ευχαριστω πλ Βικη με καλυψες

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 54 times

Δημοσίευση από VOLPE » 18 Μάιος 2017, 14:03

Νομίζετε ότι αυτός ο σκύλος, μπορεί να αφήσει το "αφεντικό" του (το κοριτσάκι) ανυπεράσπιστο, για μια λιχουδιά από τον άλλον?
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Χριστόφορος
Dog Star ¤
Has thanked: 3 times

Δημοσίευση από Χριστόφορος » 18 Μάιος 2017, 19:42

VOLPE έγραψε:
18 Μάιος 2017, 14:03

Νομίζετε ότι αυτός ο σκύλος, μπορεί να αφήσει το "αφεντικό" του (το κοριτσάκι) ανυπεράσπιστο, για μια λιχουδιά από τον άλλον?
Volpe φίλε μου αυτά είναι σενάρια τι θα κάνει ο σκύλος ΑΝ, η πραγματικότητα απέχει πολύ από ότι έμαθα εδώ και 1 χρόνο που ψάχνω τον κατάλληλο εκπαιδευτή. Ο σκύλος αυτό που βλέπεις στο βίντεο αν σκάσει κάποιος χωρίς στολή(με σορτσάκι και τ-σερτ) ξέρεις τι θα κάνει; ΤΙΠΟΤΑ γιατί όλα έχουν μάθει να δαγκώνουν γιούτα και δέρματα δεν έχει εξοικειωθεί κανένα στο ανθρώπινο σώμα th:

Ζαφ ποτέ δεν ξέρεις τι θα κάνει. Θα σου πω αυτό πχ ο καλύτερος αρσενικός σκύλος με εκπαίδευση σωματοφυλακής με ένα πανάκι ποτισμένο από αίμα περιόδου θυληκιάς είναι Out.

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 54 times

Δημοσίευση από VOLPE » 31 Μάιος 2017, 16:28

Οχι Χριστόφορε. Αυτός ο σκύλος, με την εκπαίδευση που έχει στο βίντεο, δεν θα αφήσει κανέναν να πειράξει, αυτόν που προστατεύει. Είτε φοράει σορτσάκι, είτε στολή εκπαίδευσης, είτε όποια άλλα ρούχα! Δεν επιτίθεται στα ρούχα. Αντιμετωπίζει τον υπάρχοντα κίνδυνο!
Τώρα για τα "τρυκ", όπως με το πανάκι που αναφέρεις, υπάρχουν πολλοί τρόποι να εξουδετερώσες έναν σκύλο. Ακόμη και με όπλο.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

balex
Akita
Όνομα: Βασίλης
Been thanked: 11 times

Δημοσίευση από balex » 01 Ιουν 2017, 14:12

Για το αν είναι συνηθισμένο το σκυλί στα δέρματα και όχι στην ανθρώπινη σάρκα έχω αμφιβολίες απ τη στιγμή που θα εμπλακεί. Για το πανάκι όμως είμαι σίγουρος ότι δε θα προλάβει να εμπλακεί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σκυλο - ερωτήσεις γενικά”