Δηλητηρίαση με παρακουατ.

Εδώ μπορείς να υποβάλεις ερωτήσεις και απορίες που αφορούν τους καλούς μας φίλους και δεν βρίσκεις την κατάλληλη κατηγορία.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
kcatikoidio
Puppy
Όνομα: Κατια
Δηλητηρίαση με παρακουατ.

Δημοσίευση από kcatikoidio » 22 Οκτ 2017, 20:25

Καλησπέρα, είμαι η Κάτια νέο μέλος. Δυστυχώς η εγγραφή μου γίνεται υπο άσχημες συνθήκες. Η Τσου-τσου σχεδόν 3ετών έχει μια εβδομάδα άρρωστη. Ξεκίνησε με λίγο εμετό, μετά οι εμετοί αυξήθηκαν σε αριθμό. Η γενική αίματος ήταν εντάξει και ο γιατρός θεώρησε πως ειναι γαστριτιδα. Αυτά από Κυριακή μέχρι Πέμπτη. Την Παρασκευή το σκυλί είχε έντονα σημάδια κόπωσης και ατονίας και από τότε δεν έχει φάει. Με δυσκολία πίνει και νερό. Το Σάββατο ξεκίνησε με δύσπνοια. Επίσκεψη ξανά στον γιατρό , εξετάσεις που έδειξαν νεφρική ανεπάρκεια. Ο γιατρος χορήγησε βιταμίνη Κ, ζαντακ, αντιβίωση, ορό για ενυδάτωση. Την πήραμε σπίτι όπου συνεχίσαμε με ορο και σήμερα ξανά στον γιατρό. Η δύσπνοια, ταχύπνοια και ταχυκαρδία συνεχίζονται. Ξανα καναμε ζαντακ. Ο γιατρός πιστεύει ότι το σκυλί έφαγε φόλα με παρακουάτ και οτι απλά βασανίζεται. Το σκυλί σίγουρα βασανίζεται. Αύριο θα ξαναπαμε... Ζούμε σε ενα απομακρυσμένο χωριό στη σάμο, μια ωρα απο το κοντινότερο κτηνιατρείο, όπου και τα παιδιά δεν έχουν όλα τα μέσα. Δεν περιμένω πολλά, απλά αν ξέρει κάποιος κάτι για να την ανακουφίσουμε τουλάχιστον. Ήθελα επίσης να το μοιραστώ μαζί σας, να γίνει και πιο γνωστό πως υπάρχουν και οι φόλες χωρίς αφρούς και σπασμούς κ.τ.λ. Εγώ δεν το ήξερα.

Αυτό το θέμα έχει 5 απαντήσεις

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος για να δείτε τις υπόλοιπες απαντήσεις.

Εγγραφή Σύνδεση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σκυλο - ερωτήσεις γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες