Δηλητηρίαση με παρακουατ.

Εδώ μπορείς να υποβάλεις ερωτήσεις και απορίες που αφορούν τους καλούς μας φίλους και δεν βρίσκεις την κατάλληλη κατηγορία.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
kcatikoidio
Puppy
Όνομα: Κατια

Δημοσίευση από kcatikoidio » 22 Οκτ 2017, 20:25

Καλησπέρα, είμαι η Κάτια νέο μέλος. Δυστυχώς η εγγραφή μου γίνεται υπο άσχημες συνθήκες. Η Τσου-τσου σχεδόν 3ετών έχει μια εβδομάδα άρρωστη. Ξεκίνησε με λίγο εμετό, μετά οι εμετοί αυξήθηκαν σε αριθμό. Η γενική αίματος ήταν εντάξει και ο γιατρός θεώρησε πως ειναι γαστριτιδα. Αυτά από Κυριακή μέχρι Πέμπτη. Την Παρασκευή το σκυλί είχε έντονα σημάδια κόπωσης και ατονίας και από τότε δεν έχει φάει. Με δυσκολία πίνει και νερό. Το Σάββατο ξεκίνησε με δύσπνοια. Επίσκεψη ξανά στον γιατρό , εξετάσεις που έδειξαν νεφρική ανεπάρκεια. Ο γιατρος χορήγησε βιταμίνη Κ, ζαντακ, αντιβίωση, ορό για ενυδάτωση. Την πήραμε σπίτι όπου συνεχίσαμε με ορο και σήμερα ξανά στον γιατρό. Η δύσπνοια, ταχύπνοια και ταχυκαρδία συνεχίζονται. Ξανα καναμε ζαντακ. Ο γιατρός πιστεύει ότι το σκυλί έφαγε φόλα με παρακουάτ και οτι απλά βασανίζεται. Το σκυλί σίγουρα βασανίζεται. Αύριο θα ξαναπαμε... Ζούμε σε ενα απομακρυσμένο χωριό στη σάμο, μια ωρα απο το κοντινότερο κτηνιατρείο, όπου και τα παιδιά δεν έχουν όλα τα μέσα. Δεν περιμένω πολλά, απλά αν ξέρει κάποιος κάτι για να την ανακουφίσουμε τουλάχιστον. Ήθελα επίσης να το μοιραστώ μαζί σας, να γίνει και πιο γνωστό πως υπάρχουν και οι φόλες χωρίς αφρούς και σπασμούς κ.τ.λ. Εγώ δεν το ήξερα.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 229 times
Been thanked: 355 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 23 Οκτ 2017, 04:30

Kαλώς όρισες στην συντροφιά μας Κάτια! (bs)

Ειλικρινά λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία της σκυλίτσα σου!!! Ας ευχηθούμε να είναι γρήγορα περαστική και να την θυμόμαστε αργότερα σαν μια κακή ανάμνηση και μόνο...

Δυστυχώς υπάρχουν πράγματι πλέον πολλών ειδών δηλητήρια(φόλες), των οποίων οι επιπτώσεις είναι πολλές και διαφορετικές στην υγεία των ζώων και όπως πολύ σωστά επισήμανες και εσύ, μπορεί τα συμπτώματα αρχικά να μην γίνονται αντιληπτά και όταν εκ των υστέρων καταλαβαίνεις ότι το ζωάκι έχει κάποιο πρόβλημα, η ζημιά που έχει δημιουργηθεί στον οργανισμό του μπορεί να είναι ήδη πολύ σοβαρή, ή ακόμα και μοιραία για την ζωούλα του...!!!

Χρειάζεται κορίτσι μου, αμέριστη προσοχή παντού και συνέχεια, όχι μόνο στις βόλτες, γιατί δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλά κρούσματα ακόμα και μέσα στον ίδιο τους τον χώρο, δηλαδή τον κήπο, την αυλή ή ακόμα και το μπαλκόνι, να τρελαίνεσαι δηλαδή!!!

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου περαστικά στην μικρή σου και σε παρακαλώ κράτα μας ενήμερους για τις εξελίξεις της κατάστασής της...

Δώρα
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
kcatikoidio
Puppy

Δημοσίευση από kcatikoidio » 23 Οκτ 2017, 22:38

Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση.
Μετά από τις σημερινές αποκαρδιωτικές εξετάσεις της κάναμε ευθανασία.
Θα προσπαθήσουμε να μην μείνει ατιμώρητο αν και χλωμό το βλέπω γτ η τοπική κοινωνία μιλά μεν αλλά δεν αναλαμβάνει ευθύνες δε.
Δυστυχώς το Gramoxone με ενεργό συστατικό το paraquat έχει απαγορευθεί αλλά με κάποιο τρόπο βρίσκεται ακόμα στα χέρια κάποιων που μπορεί να φαντάζουν βλάκες στην καθημερινότητά τους, αλλά είναι νοσηρά εφευρετικοί εν τέλει.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 229 times
Been thanked: 355 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 23 Οκτ 2017, 23:16

Κάτια μου θερμά συλλυπητήρια... :cry:
Ας έχει καλό ταξίδι... η μικρούλα σου, που εντελώς άδικα είχε την ατυχία να γνωρίσει την κακία και την απανθρωπιά του κόσμου αυτού...

Δυστυχώς πολλοί είναι αυτοί που ενώ γνωρίζουν..., δεν μιλούν και δεν καταλαβαίνουν ότι σε τέτοιες περιπτώσεις η σιωπή είναι συνενοχή...!!!

Κουράγιο... κορίτσι μου, κουράγιο... τα λόγια είναι φτωχά τέτοιες στιγμές...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 377 times
Been thanked: 158 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 24 Οκτ 2017, 12:31

Λυπάμαι πραγματικά πολύ για την μικρή σας Τσου-τσου που έφυγε τόσο πρόωρα, τόσο άδικα...
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Topic author
kcatikoidio
Puppy

Δημοσίευση από kcatikoidio » 24 Οκτ 2017, 15:56

Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση και τα λόγια σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σκυλο - ερωτήσεις γενικά”