Πιτμπουλ μιξεις στο Λονδινο?

Εδώ μπορείς να υποβάλεις ερωτήσεις και απορίες που αφορούν τους καλούς μας φίλους και δεν βρίσκεις την κατάλληλη κατηγορία.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
zaf132
Dog Star ¤
Όνομα: Ζαφείρης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από zaf132 » 14 Φεβ 2017, 16:58

Καλησπερα. Μετα απο 3 χρονια μολις ολοκληρωσω τις σπουδες μου στην Ελλαδα σκοπευω να πάω στην Αγγλια και συγκεκριμενα στο Λονδινο για μεταπτυχιακο. Επιτρεπονται εκει τα σκυλια που ειναι διασταυρωση Πιτμπουλ? Στην Γερμανια και Ισπανια επιτρεπονται? Ο Ρεξακος ειναι πιτμπουλ διασταυρωση με Σαρπει και θελω να τον παρω μαζι μου οπωςδηποτε γιαυτο και ρωταω. Ευχαριστω εκ των προτερων

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Re: Πιτμπουλ μιξεις στο Λονδινο?

Δημοσίευση από Morgan_A » 14 Φεβ 2017, 17:28

Δεν το γνωρίζω καθόλου αυτό Ζαφείρη μου, μπορείς όμως μέχρι τότε να το ψάξεις...

Για κάνε μια αναζήτηση στο google σε ποιες ευρωπαϊκές χώρες απαγορεύονται κάποιες φυλές και ίσως να το βρεις.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
zaf132
Dog Star ¤
Όνομα: Ζαφείρης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από zaf132 » 21 Φεβ 2017, 14:55

Οκ σε ευχαριστω πολυ Ισιδωρα! :)

Άβαταρ μέλους

petp
Club Member
Όνομα: petros
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times

Δημοσίευση από petp » 21 Φεβ 2017, 19:04

καλησπερα στην αγγλια δεν επιτρεπονται καθολου
και με το παραμικρο προβλημα οδηγουνται σε ευθανασία...
στην γερμανια επισης απαγορεονται αλλα με εξαιρεσεις δλδ..
αν εχεις διπλωμα χειριστη για τον ιδιοκτητη και εξεταση καλου πολίτη για το σκύλο κυκλοφορια με φιμωτρο...
σκυλιά με επιθετική συμεριφορα και που δημιουργούν πρόβλημα πάλι οδηγουνται με συνοπτικες διαδικασιες σε ευθανασία
στην ισπανια δεν ξερω αλλα δεν νομίζω μια και υπάρχουν πολλοί και καλοί εκτροφείς της φυλής μου που υπόκεινται σε αναλογες απαγορεύσεις...

Άβαταρ μέλους

ikalia
Beagle
Όνομα: Ioanna

Δημοσίευση από ikalia » 15 Αύγ 2018, 23:53

Σοβαρα απαγορευονται συγκεκριμενες ρατσες?Πρωτη φορα το ακουω αυτο και μου κανει πολυ εντυπωση>Ειχα παει εκει πριν αποκτησω το μικρακι μου με την WorldVentures και θυμαμαι ποσο καλη εντυπωση μου ειχε κανει η εντονη παρουσια σκυλων.Ειδικα στο Hyde Park γινοταν χαμος!!!!!!!! Υπηρχαν σκυλια διαφορων μεγεθων και ρατσων οποτε δεν θα μου πηγαινε ποτε το μυαλο σε τετοιου ειδους απαγορευση..Ψαχνοντας για το θεμα βρηκα και αυτο "δεν γεννιουνται τα σκυλια επιθετικα οπως ενας ανθρωπος δεν γεννιεται εγκληματιας....." Ψαχνοντας για το θεμα βρηκα και αυτο το αρθρο. Ποσο στεναχωρες καταστασεις!!!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 16 Αύγ 2018, 05:29

Δεν συμφωνώ με την απαγόρευση και την ευθανασία, είναι όμως και μεγάλο πρόβλημα αυτό που συμβαίνει εδώ, που υπάρχουν πολλά σκυλιά που ενώ είναι επιθετικά, βλέπεις να τα κυκλοφορούν χωρίς φίμωτρο και αυτό έχει γίνει αιτία πολλές φορές για τραγικές καταστάσεις...

Προφανώς και εκεί έφθασαν στο σημείο να λάβουν τόσο αυστηρά μέτρα, επειδή θα αντιμετώπισαν πολλές φορές αντίστοιχα περιστατικά...
Δεν συμφωνώ με την ευθανασία ενός επιθετικού σκύλου, αλλά αν πρόκειται να ζει και λόγω του ότι ο ανεύθυνος ιδιοκτήτης του το κυκλοφορεί χωρίς φίμωτρο και το αποτέλεσμα είναι να σκοτώνει άλλα ζωάκια που δεν φταίνε σε τίποτα και που δεν ενοχλούν κανέναν, καλύτερα να ευθανατωθεί το επιθετικό...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σκυλο - ερωτήσεις γενικά”