Συμβίωση

Εδώ μπορείς να υποβάλεις ερωτήσεις και απορίες που αφορούν τους καλούς μας φίλους και δεν βρίσκεις την κατάλληλη κατηγορία.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
memoskelly12
Beagle
Όνομα: ΚελλυΝαρα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Συμβίωση

Δημοσίευση από memoskelly12 » 19 Δεκ 2016, 20:47

??? Καλησπερα αντιμετωπίζουμε εγώ με τον σύντροφο μου ένα πρόβλημα σοβαρό..
Εγώ έχω δυο σκυλακια κ δυο γατάκια μεταξύ τους τα πανε πολύ καλά ..Έχω ένα ημίαιμο πιτμπουλακιπερίπου 2 μιση χρόνων αρσενικό που μάζεψα από το δρομο κ ενα τσιουαουα. 5 χρονων θυληκό Κ σύντροφος μου έχει ένα πιτμπουλ 2 χρόνων αρσενικό κ ενα πιτμπουλακι 2 μηνών θυληκό .να σημιωσω ότι ο δικός μου στο σπίτι είναι πολύ καλός κ ήσυχος κ καθόλου κυρίαρχος ενώ έξω στη βόλτα του αγριευει σε Μικρά κ μεγάλα που βλέπει. Κ του συντρόφου μουείναι κυρίαρχος αγριευει έξω με γάτες κ σκύλους κ Επίσης να πω ότι παρόλο που συμβιωνε με ένα άλλο πιτμπουλακι μικρούλι κ ενώ όλα ήταν καλά ξαφνικά το σκότωσε Δυστυχώς...Το μεγάλο μας πρόβλημα πως θα μείνουμε μαζί μιας κ θέλουμε να προχωρήσουμε τη σχέση μας σε άλλο επίπεδο κ οι δυο μας αγαπάμε τα ζωάκια μας πως θα καταφέρουμε να συμβιώσουν όλα αρμονικά χωρίς να έχουν προβλήματα ???????σκεφτήκαμε εκπαιδευτή όμως κ πάλι φοβόμαστε το τι μπορεί να γίνει ....θα βρούμε λύση η τελικάη αγάπη μας για τα ζωάκια θα μας χωρίσει? ?????Βοήθεια είναι σοβαρό θέλουμε όλα τα ζωάκια μας να μπορούν να είναι .να είμαστε όλοι μαζί μια οικογενεια. ..

Άβαταρ μέλους

Giorgis T
Forum Trainer
Όνομα: Giorgis
Has thanked: 16 times
Been thanked: 19 times

Re: Συμβίωση

Δημοσίευση από Giorgis T » 20 Δεκ 2016, 00:58

Το θέμα δεν είναι αν είναι κυρίαρχα εκτός του χώρου τους αλλά αν είναι κοινονικοποιημένα με τα άλλα ζωά, εκτός αυτών που συμβιώνουν! Και προφανώς, αυτό τουλάχισοτν που σκότωσε, δεν είναι. Σε αυτό φυσικά το ερώτημα υπάρχουν μια σειρά από άλλα. Πόσο ο καθένας σας μέχρι στιγμής έχει κρατήσει όρια και ισορροπίες? Πόσο εκτονώνονται και με τι τρόπο? (δεν χρειάζεται νομίζω να αναφέρω ότι εκτόνωση δεν είναι μόνο η βόλτα). Πόσο γνωρίζουν να υπακούουν σε εντολές? Σε τι κατάσταση βρίσκεται η συναισθηματική και σωματική τους υγεία? Έχουν υποστεί βία στη ζωή τους? Από εκεί και πέρα η σκέψη σας είναι σωστή. Θα πρέπει να συνεργαστείτε με θετικό εκπαιδευτή ο οποίος θα πρέπει να κάνει όλες εκείνες τις απαραίτητες μεταβολές ώστε τα ζώα να γνωριστούν με ομαλό τρόπο και στη συνέχεια να συμβιώσουν αρμονικά μαζί σας. Η δουλειά που έχετε δεν είναι λίγη και θα πρέπει να την ξεκινήσετε το συντομότερο δυνατόν.

Άβαταρ μέλους

ΛΙΖΑ
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ντέμη
Has thanked: 68 times
Been thanked: 131 times

Δημοσίευση από ΛΙΖΑ » 20 Δεκ 2016, 15:30

Καλώς ήρθες Κέλλυ στην παρέα μας!!! wel::

Πιστεύω ότι εδώ θα σε καθοδηγήσουν για το τι πρέπει να κάνεις. th:

θέλουμε και φωτογραφίες από όοολη την οικογένεια (bs)

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 08 Ιαν 2017, 00:41

Πριν από οτιδήποτε άλλο... θέλω να σε καλωσορίσω και εγώ στην συντροφιά μας Κέλλυ μου και να σου ζητήσω συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά λόγω μεγάλου φόρτου εργασιών μου διέφυγε η ανάρτησή σου...

Ευτυχώς όμως, ο φίλος και εκπαιδευτής μας ο Γιώργης, σου έσωσε ήδη μια εμπεριστατωμένη απάντηση σχετικά με αυτά που σε απασχολούν και θα έλεγα ότι με κάλυψε, αλλά θα ήθελα να μου επιτρέψει να κάνω μια διόρθωση στα λεγόμενά του... Σας έγραψε ότι "η δουλειά που έχετε να κάνετε δεν είναι λίγη...", εγώ θέλω να προσθέσω ότι "είναι πάρα πάρα πολλή και με αμφίβολα αποτελέσματα..."

(Γιώργη μου δεν σε διορθώνω... απλά εκφράζομαι πιο ωμά, για να το καταλάβει καλά η Κέλλυ την σοβαρότητα της κατάστασης που αντιμετωπίζει...)

Θα ήθελα Κέλλυ όμως, χωρίς να με παρεξηγήσεις... να μου επιτρέψεις και εσύ να σου πω, ότι απορώ ειλικρινά με την αισιοδοξία σου γύρω από αυτό το θέμα... owo::

Μα... βρε κουκλίτσα μου, έχει ήδη σκοτώσει στα καλά καθούμενα (όπως μας λες...) ένα άλλο σκυλάκι στο παρελθόν το pitbull του αγοριού σου και μετά από αυτό που συνέβη, εσύ υπάρχει περίπτωση να ρισκάρεις να αφήσεις τα ζωάκια σου μόνα μαζί του έστω και για μια ώρα, ακόμα κι΄αν στο εγγυηθεί αυτό ο οποιοσδήποτε εκπαιδευτής, όσο έμπειρος και καλός στην δουλειά του και αν είναι...?? Πως είναι δυνατόν να εμπιστευτείς ένα σκυλί που γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι έχει διαπράξει ήδη ένα έγκλημα, ακόμα κι΄αν μεσολαβήσει κάποια εκπαίδευση...?

Ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω... :nop:
Εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσω αυτό το σκυλί ελεύθερο και χωρίς φίμωτρο, μαζί με άλλο ζωάκι, ούτε και την ώρα που θα ήμουν και εγώ εκεί!!! :nop:

Πως είναι δυνατόν να είσαι ήρεμη και να μην σε τρελαίνει συνεχώς η ιδέα..., ότι κάποια στιγμή θα γίνει πάλι το κακό...? anw:
Πως είναι δυνατόν να κλείσεις την πόρτα πίσω σου και να φύγεις, έστω και για δέκα λεπτά και να ξέρεις ότι έχεις αφήσει πίσω μόνα τους, τα μια σταλιά ζωάκια σου, τα οποία μάλιστα είναι και εντελώς ανυποψίαστα, επειδή δεν έχουν μάθει να προστατεύονται από τα σκυλιά, αφού τα δικά σου σκυλάκια τα αγαπούν και όλη τους την ζωή την έχουν περάσει παίζοντας μαζί τους, στον ίδιο χώρο με ένα σκυλί που είναι ασύγκριτα μεγαλύτερο και δυνατότερό τους και καλώς ή κακώς έχει ενστικτώδες παρελθόν δολοφόνου??

Και μην θεωρήσεις ότι προσπαθώ να κατηγορήσω το σκύλο του φίλου σου, κάθε άλλο... Πίστεψέ με, αγαπώ όλα τα σκυλιά ανεξαιρέτως και ιδίως αυτά που ανήκουν σε φυλές που έχουν κατά κόρων κακοποιηθεί από το ανθρώπινο γένος στην πορεία των ετών και έχουν αμέριστα χρησιμοποιηθεί για κάθε είδους εκμετάλλευση... Προσπαθώ μόνο να σου δώσω να καταλάβεις πόσο παρακινδυνευμένο είναι αυτό που θέλεις να κάνεις και πόσο ριψοκίνδυνο είναι να αφήσεις τα ζωάκια σου μαζί του έστω και για ένα λεπτό. Γιατί φτάνει ένα λεπτό Κέλλυ μου για να γίνει κακό μεγάλο και ανεπανόρθωτο..., δεν χρειάζεται περισσότερο... :nop:

Τι περισσότερο να σου πω δεν ξέρω, όσο περισσότερο το σκέπτομαι πάντως, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είσαι ή πολύ ψύχραιμη, ή πολύ πολύ αισιόδοξη, ή πολύ πολύ πολύ ερωτευμένη για να σκέπτεσαι να κάνεις κάτι τέτοιο... (bs)

Λες ότι αγαπάς τα ζωάκια σου και δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω γι΄αυτό, αλλά η αγάπη κορίτσι μου γλυκό είναι θυσία..., είναι πράξεις και όχι λόγια... και όσο κι΄αν θέλεις πολύ να ζήσεις μαζί με το αγόρι σου (το καταλαβαίνω αυτό...), δεν γίνεται τα ζωάκια σου να είναι ασφαλή δίπλα σε ένα σκυλί με τέτοιο παρελθόν, ακόμα και αν κάνεις την καλύτερη δυνατή εκπαίδευση! Δεν γίνεται ποτέ να είσαι απολύτως σίγουρη ότι κάποια στιγμή αποκλείεται να συμβεί κάτι... που θα πυροδοτήσει το εγκληματικό ένστικτο του και να γίνει πάλι ένα ανεπανόρθωτο κακό, δεν μπορείς να το αποκλείσεις, δεν γίνεται να το αποκλείσεις.... πως να στο πω... δεν είναι εφικτό... :nop:

Πίστεψέ με, λυπάμαι πολύ που σε στεναχωρώ και σου χαλάω το όμορφο όνειρο να είστε όλοι μαζί μια υπέροχη οικογένεια, καταλαβαίνω πόσο θα το ήθελες και πόσο θα σε έκανε ευτυχισμένη, αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα καμιά φορά είναι σκληρή και δεν συμμερίζεται την ομορφιά των ονείρων μας... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
memoskelly12
Beagle
Όνομα: ΚελλυΝαρα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από memoskelly12 » 11 Μαρ 2017, 17:21

Καλησπερα συγνωμη για την καθυστέρηση. .τελικα οχι δεν θα βαλω τα ζωακθα μου στη διαδικασία αυτη καλα ειμαστε κ μονοι μας τι να κανουμε αγαπαω τα ζωακια μου πιο πολυ απο καθε τι αλλο..

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 11 Μαρ 2017, 17:52

Την καλύτερη απόφαση πήρες πίστεψέ με.
Επειδή είναι αδύνατον κατά την γνώμη μου να καταφέρεις να συμβιώσουν χωρίς κίνδυνο, δυστυχώς... :cry:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σκυλο - ερωτήσεις γενικά”