σκύλος και γάτα;

Εδώ μπορείς να υποβάλεις ερωτήσεις και απορίες που αφορούν τους καλούς μας φίλους και δεν βρίσκεις την κατάλληλη κατηγορία.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
mariaki
Bullmastiff

σκύλος και γάτα;

Δημοσίευση από mariaki » 06 Φεβ 2017, 14:23

καλησπέρα σε όλη την ομάδα....... :ole: έχω μια ερώτηση...... ο σκυλάκος μου (αρσενικός κανισάκος) είναι 4 ετών και πολύ φιλικός με όλα τα ζώα..... παρ' όλα αυτά, ζηλεύει αν χαιδέψω άλλο ζωάκι - δηλ κλαίει, διεκδικεί την προσοχή μου όπως μπορεί, καμιά φορά κατουράει μέσα στο σπίτι.... Θα υπήρχε περίπτωση να υιοθετήσω ένα γατάκι και να συμβιώσουν αρμονικά; τι πρέπει να κάνω, να προσέξω; έχει σημασία το φύλο του γατιού; Οποιαδήποτε πληροφορία ή συμβουλή ίσως βοηθούσε..... ευχαριστώ :help
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times
Re: σκύλος και γάτα;

Δημοσίευση από vanavana » 06 Φεβ 2017, 16:56

Εγώ έχω τρεις σκύλους να συμβιώνουν με ένα γατούλη. Η διαφορά βέβαια είναι οτι τα σκυλιά βρήκαν το γάτο στο σπίτι και όχι το αντίστροφο. Το "κόλπο" που χρησιμοποίησα ήταν να τους βάλω να βλέπονται και να μυρίζονται μέσα από μία σήτα για μεγάλο διάστημα, περίπου ενός μήνα. Εγώ σε αυτό το διάστημα, πότε ήμουν από τη μιά πλευρά πότε από την άλλη της σήτας και έπαιζα και χάιδευα το αντίστοιχο ζωάκι για να καταλάβει το άλλο, οτι είμαστε οικογένεια και για να μυρίζει τη μυρωδιά του αργότερα. Ο γάτος συγκεκριμένα ήταν μέσα και τα σκυλιά έξω, αλλά κάθε ένας μπορεί να το προσαρμόσει στη δικά του περίπτωση. Οταν τα έσμιξα μέσα στο σπίτι, ήμουν πάντα εκεί τον πρώτο καιρό για να βλέπω αντιδράσεις. Ο τελευταίος μου σκύλος μία φορά που τον τρόμαξε ο γάτος, πήγε να του ορμήσει αλλά τον διόρθωσα και από τότε δεν έχει ξαναγίνει. Αν το δικό σου το σκυλάκι έχει πρόβλημα ζήλειας, φαντάζομαι οτι πριν φέρεις οποιοδήποτε ζώο ή σκύλο ή γάτα στο σπίτι πρέπει να διορθώσεις αυτό το πρόβλημα..ή να προσπαθήσεις τουλάχιστον. Αλλο θέμα είναι αυτό και άλλο η συμβίωση με μια γάτα. Πάντως πρέπει να ξέρεις οτι δεν είναι πάντα εφικτή η συμβίωση αν και μπορεί να επιτευχθεί στις περισσότερες περιπτώσεις

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Re: σκύλος και γάτα;

Δημοσίευση από Morgan_A » 06 Φεβ 2017, 23:11

Από την στιγμή που δεν έχει πρόβλημα με τις γάτες γενικότερο, δεν νομίζω ότι θα έχει και στο σπίτι.

Βέβαια αυτό δεν έχει σχέση με την ζήλια.
Όλα τα σκυλιά ζηλεύουν όταν δίνουμε σημασία σε κάποιο άλλο ζωάκι, ακόμα κι΄αυτά που είναι μαζί από μωρά και έχουν λατρεία μεταξύ τους, όταν χαϊδέψεις το ένα πάντα θα έρθει και το άλλο και θα προσπαθήσει να σου τραβήξει το ενδιαφέρον, έστω και με ευγενικό τρόπο, δεν είναι επομένως παράξενο που ζηλεύει ο σκυλάκος σου.

Καλό είναι όταν έρχεται στο σπίτι ένα νέο μέλος της οικογένειας, ότι ζωάκι κι΄αν είναι αυτό, να μην του δίνεις μεγάλη σημασία και παραμελείς το ζωάκι σου το πρώτο, για να μην αισθανθεί παραμελημένο και αντιδράσει αρνητικά, αντίθετα θα πρέπει να αφήνεις να φαίνεται ότι αυτό έχει την πρώτη θέση στην καρδιά σου και ότι δεν κινδυνεύει να την χάσει από το νεοφερμένο... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σκυλο - ερωτήσεις γενικά”