Αμπουλα

Γνωστά φάρμακα που χρησιμοποιούμε για τους αγαπημένους μας τετράποδους. Πριν τη χρήση οποιουδήποτε φαρμάκου συμβουλευτείτε τον κτηνίατρο σας.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διευκρίνηση: Το ourDogs.gr δεν έχει καμία απολύτως σχέση ή συνεργασία με τις φαρμακευτικές εταιρείες που αναφέρονται σε αυτό το forum. Τα φάρμακα που παραθέτουμε εδώ είναι από αυτά που έχει προαναφερθεί ήδη η χρήση τους από μέλη της κοινότητας μας. Θα προστίθενται και καινούργια φάρμακα κατόπιν αιτήσεως σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
dionysia makri
Bullmastiff
Όνομα: Διονυσια Μακρη
Been thanked: 1 time

Αμπουλα

Δημοσίευση από dionysia makri » 14 Σεπ 2017, 13:18

Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις αντιπαρασιτικες αμπουλες..σε σκυλους που ζυγιζουν λιγο παραπανω απο την πρωτη κατηγορια κιλων (μεχρι 10 κιλα) τοποθετουμε αμπουλα αυτης της κατηγοριας η της επομενης (10-25 κιλα);το σκυλακι μου ζυγιζει 10,6 κιλα..μεχρι προτεινος εβαζα την frontline combo 10-25 kg αλλα δεν εχω μεινει καθολου ευχαριστημενη γιατι κολλαει συνεχεια..ο γιατρος μας προτεινε την vectra 3d για αλλαγη γιατι αποτι φαινεται εχουν παθει ανοσια στην frontline..ειναι καλη;η να προτιμησω καποια πιο κλασσικη τυπου advantix;

Άβαταρ μέλους

Frau
Beagle
Όνομα: Aρετη
Been thanked: 8 times

Αμπουλα

Δημοσίευση από Frau » 14 Σεπ 2017, 13:51

Γεια σου!!!!καλως ηρθες!!!!θα σου απαντησω απο προσωπικη εμπειρια...Εγω χρησιμοποιω vectra 3d....ειμαι πολυ ευχαριστημενη...δεν εχω δει τιποτα απο ψυλλο και ουτε ενα ταιμπουρι...βεβαια χρησιμοποιω ταυτοχρονα και bravecto χαπι ανα τρεις μηνες και αμπουλα καθε μηνα....την αμπουλα τη βαζω για να προστατευει απο τη σκνιπα...για το σκυλακι σου πιστευω 10-25kg πρεπει να παρεις....ελπιζω να σε βοηθησα....

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Αμπουλα

Δημοσίευση από Morgan_A » 14 Σεπ 2017, 20:19

Διονυσία μου εγώ έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς και τις τρεις, αλλά επειδή είναι και το θέμα της σκνίπας που η frontline δεν καλύπτει έχω καταλήξεις στις άλλες δύο και είμαι πολύ ευχαριστημένη και από τις δύο.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
dionysia makri
Bullmastiff

Αμπουλα

Δημοσίευση από dionysia makri » 14 Σεπ 2017, 23:30

Οποτε θα δοκιμασω μια απο τις δυο για να δω αν θα υπαρξει διαφορα..σας ευχαριστω παρα πολυ Frau και Morgan A. :)

Άβαταρ μέλους

Topic author
dionysia makri
Bullmastiff

Αμπουλα

Δημοσίευση από dionysia makri » 16 Σεπ 2017, 15:56

Δοκιμασα τελικα χθες την advantix (την εφαρμοσα σε 5-6 σημεια κατα μηκος της ραχης) αλλα μετα απο μερικες ωρες αρχισε να τιναζεται συνεχεια ειδικα τον ποπο της..ειναι φυσιολογικο?δεν το εχει ξανακανει με αλλη αμπουλα αυτο..

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Αμπουλα

Δημοσίευση από Morgan_A » 16 Σεπ 2017, 16:17

Δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο στα δικά μου σκυλάκια, τι να σου πω...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
dionysia makri
Bullmastiff

Αμπουλα

Δημοσίευση από dionysia makri » 17 Σεπ 2017, 01:32

Καποιος που να ξερει;να του εχει τυχει κατι παρομοιο;

Άβαταρ μέλους

lessing
Puppy

Αμπουλα

Δημοσίευση από lessing » 17 Οκτ 2017, 19:33

Frau έγραψε:
14 Σεπ 2017, 13:51
Γεια σου!!!!καλως ηρθες!!!!θα σου απαντησω απο προσωπικη εμπειρια...Εγω χρησιμοποιω vectra 3d....ειμαι πολυ ευχαριστημενη...δεν εχω δει τιποτα απο ψυλλο και ουτε ενα ταιμπουρι...βεβαια χρησιμοποιω ταυτοχρονα και bravecto χαπι ανα τρεις μηνες και αμπουλα καθε μηνα....την αμπουλα τη βαζω για να προστατευει απο τη σκνιπα...για το σκυλακι σου πιστευω 10-25kg πρεπει να παρεις....ελπιζω να σε βοηθησα....
Mα αφου βαζετε bravecto που τον καλυπτει για 3 μηνες για ψυλλους κ τσιμπουρια γιατι βαζετε ταυτοχρονα και αμπουλα;

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Αμπουλα

Δημοσίευση από Morgan_A » 19 Οκτ 2017, 17:33

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας φίλε "lessing"! (bs)
΄
Όπως σου έγραψε ήδη παραπάνω ο φίλος "Frau" βάζει την αμπούλα κάθε μήνα, προκειμένου να προστατέψει το ζωάκι του και από την σκνίπα, που το χάπι δεν προστατεύει δυστυχώς!

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα Φάρμακα του Σκύλου”