Καινούριο φάρμακο για Λεϊσμανίωση

Γνωστά φάρμακα που χρησιμοποιούμε για τους αγαπημένους μας τετράποδους. Πριν τη χρήση οποιουδήποτε φαρμάκου συμβουλευτείτε τον κτηνίατρο σας.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διευκρίνηση: Το ourDogs.gr δεν έχει καμία απολύτως σχέση ή συνεργασία με τις φαρμακευτικές εταιρείες που αναφέρονται σε αυτό το forum. Τα φάρμακα που παραθέτουμε εδώ είναι από αυτά που έχει προαναφερθεί ήδη η χρήση τους από μέλη της κοινότητας μας. Θα προστίθενται και καινούργια φάρμακα κατόπιν αιτήσεως σας
Άβαταρ μέλους
seter
Puppy
Όνομα: vanessa
Φύλο: Δεν καθορίστηκε - Δεν καθορίστηκε
:: Χωρίς σύνδεση

Re: Καινούριο φάρμακο για Λεϊσμανίωση

Δημοσίευσηαπό seter » 31 Ιαν 2012, 17:38

κυνοφιλοι καλησπερα και τα δυο σκυλακια που ειχα, εχουν πεθανει τωρα πια, περασαν καλαζαρ στα 3 τους ετη,,,τους εκανα τον κυκλο θεραπειας που επρεπε και μετα εδινα ζιλαπουρ παρολο που δεν ειμασταν τυπικοι, με το ζιλαπουρ,,πεθαναν απο γηρατεια η μια 15 ετων και η αλλη 18!!

τους εβαζα αντβαντιξ και κολαρο και τα κοιμιζα μεσα,,,αφου την πατησμε βεβαια αλλα πηγαν ολα τελεια
το καλαζαρ δεν το φοβαμαι για εμας γιατι η σκνιπα ειναι ζωοφιλοφιλικη και κυκλοφορει ουτως η αλλιως, εχω δεν εχω σκυλο εγω
προσφατα υιοθετησα υπεροχη σκυλιτσα που εις γνωσην μου εχει καλαζαρ και της ειχαν κανει την θεραπεια εχω γιο 2 χρονων και δεν φοβαμαι καθολου το εχω ψαξει απο χιλιες μεριες,

Άβαταρ μέλους
Mpoumpoukaki
Old Member
Όνομα: Χρύσα
Been liked: 1 time

Δημοσίευσηαπό Mpoumpoukaki » 31 Ιαν 2012, 17:51

Γεια σου Βανεσσα, λυπαμαι για τα σκυλακια σου. Μπραβο για την αποφαση να υιοθετησεις ενα σκυλακι και μαλιστα καλαζαρικο. Οι περισσοτεροι στην χωρα μας φοβουνται οταν ακουν καλαζαρ.
Θα χαιρομασταν παρα πολυ να σε γνωρισουμε και να δουμε και την σκυλιτσα σου εδω ΣΥΣΤΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ

Άβαταρ μέλους
Bogbol
Global Moderator
Όνομα: Βασίλης
Has liked: 18 times
Been liked: 30 times
Φύλο: Άνδρας - Άνδρας

Δημοσίευσηαπό Bogbol » 31 Ιαν 2012, 19:25

Προσωπικά χαίρομαι όταν «βλέπω» ότι υπάρχουν γνώστες του προβλήματος.
Θα θέλαμε να σε γνωρίσουμε όπως έγραψε και η «Mpoumpoukaki»
Χρειαζόμαστε όλοι χρήσιμους ανθρώπους να μοιραστούμε τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους
πέραν της επιστημονικής κατάρτισης....

Καλώς ήρθες στην παρά μας Βανέσα :smrtac
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους
mitsi
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευσηαπό mitsi » 31 Ιαν 2012, 20:16

Το Καλαζαρ το γνωρισα σε ηλικια 16 χρονων (που δεν ηξερα τι σημαινει καν η λεξη) και το σκυλι εζησε μεχρι τα βαθια του γεραματα. Τοτε που τα σκυλια τα θανατωναν και φερναμε το φαρμακο απεξω.
Απο τοτε εχω φτασει στα 34 και εχω θεραπευσει τα απειρα σκυλια..... σκυλια χωρις τριχωμα, με πληγες , με πειραγμενα τα παντα..... και δεν εχω παθει τιποτα.
Αυτο που εχω δει ειναι οτι οι Ελληνες ειναι απιστευτα μικροφοβιακοι και δεν ξερουν τι τους γινεται .... Να ακουσουν την λέξη υποπτο ή εχει Καλαζαρ τρελαινονται....
Ακουσα καποιον να λεει οτι μολις εμαθε οτι το σκυλι του ειχε καλαζαρ πηρε την καραμπινα και το σκοτωσε γιατι ειχε μικρα παιδια....
Ντρεπομαι που το λεω αλλα θεωρω τον Λαο μας πολυ τριτοκοσμικο....
Σε αυτο συντελουν οχι μονο οι κτηνιατροι αλλα ολοι οι γιατροι... Ακουσα γιατρο παθολογο να λεει οτι "οτι μπορει να υποτροπιασει το σκυλι με καλαζαρ και να κολλησει ο ανθρωπος" Λυπαμαι αλλα ειναι αμορφωτοι και πανικοβαλλουν τον κοσμο χωρις λογο.
Ατομα τα οποια εχουν ζησει στο εξωτερικο και ειναι φιλοζωοι ειναι πολυ ποιο ανοιχτομυαλοι και ξερουν πολυ καλα τι σημαινει Καλαζαρ, Θεραπεια, Δεν κολλαει κτλ.
Γιαυτο λεμε οτι καθε χρονο πρεπει να κανουμε στο σκυλι μας εξετασεις.... το οτι δεν εχει την μια χρονια δεν σημαινει οτι δεν θα νοσήσει....και μαλιστα το ποιο σωστο ειναι να γινονται και δυο φορες οι εξετασεις αιματος.
Δεν υπαρχει ζωντανο στον πλανητη που να μην το εχει τσιμπησει σκνιπα η κουνουπι.... απλως δυστυχως καποια στιγμη το ανοσοποιητικο τους πεφτει και ερχεται αυτο και αναπτυσσεται.
Υπαρχουν φαρμακα πλεον οπου μπορουμε μια χαρα να φροντιζουμε τους καλους μας φιλους.... και χρειαζεται να πανικοβαλομαστε ή να πανικοβαλουμε τους άλλους γυρω μας.....
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....
Εσύ γιατί θες ρατσάτο????

Άβαταρ μέλους
seter
Puppy

Δημοσίευσηαπό seter » 31 Ιαν 2012, 20:41

εγω θα προσθεσω και κατι αλλο, το πιο ευκολο πραγμα ειναι να κολλησει καλαζαρ το ζωντανο λογω περιοχης, αν το σκυλι εφοσον κολλησει φροντιστει θα ζησει με αξιοπρεπεια,,,επισης να πω οτι οταν ειχαν αρρωστησει τα σκυλακια μου καποιοι μιλαγαν για ευθανασια,,εγω εφερα τις ενεσεις απο γαλλια,, και τα σκυλια αναστηθηκαν!

το σκυλακι που υιοθετησαμε προσφατα θα το φροντισουμε και οσο παει, κανεις δεν ζει για παντα εξαλλου, και μετα θα υιοθετησουμε αλλο αδεσποτακι και μετα κι αλλο και μετα κι αλλο, ειδικα οσα εχουν καποιο προβληματακι!
επειδη δεν την παραλαβαμε ακομα σπιτι τη σκυλιτσα μας γιατι κανουμε κατι δουλειες στον κηπο, θα μας την φερουν απο τη φιλοζωικη σε καμια 15αρια μερες, οποτε οι συστασεις θα γινουν μετα,, θα γνωριστουμε μετα!

η αληθεια ειναι επειδη ημουν πολλα χρονια εξω συγκεκριμενα γαλλια ιταλια βελγιο οτι η νοοτροπια μας εδω δεν εχει καμια σχεση με τον πολιτισμενο κοσμο! βεβαια γινονται βηματα και τα πραγματα καλυτερευουν αλλα εχουμε πολυυυ δρομο ειδικα απεναντι στο αρρωστο ζωο

Άβαταρ μέλους
mitsi
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευσηαπό mitsi » 31 Ιαν 2012, 21:33

....Βανέσσα μαζί μιλησαμε προχτες.... και ειλικρινα σας συμπαθησα και σας εκτιμησα παρα πολυ ως ανθρώπους ως χαρακτήρες και ως προσωπικότητες.... δεν νομιζω οτι η κουκλα θα μπορουσε να βρει καλυτερη τύχη απο εσάς!!!! :002 :002 :lov :lov
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....
Εσύ γιατί θες ρατσάτο????

Άβαταρ μέλους
seter
Puppy

Δημοσίευσηαπό seter » 01 Φεβ 2012, 15:50

mitsi έγραψε:....Βανέσσα μαζί μιλησαμε προχτες.... και ειλικρινα σας συμπαθησα και σας εκτιμησα παρα πολυ ως ανθρώπους ως χαρακτήρες και ως προσωπικότητες.... δεν νομιζω οτι η κουκλα θα μπορουσε να βρει καλυτερη τύχη απο εσάς!!!! :002 :002 :lov :lov

ουτε εμεις θα βρισκαμε καλυτεη τυχη απο εκεινην!
να σαι καλα για τα καλα σου λογια, αμοιβαια τα αισθηματα θα ειμαστε διπλα σας με καθε τροπο!

Επιστροφή σε “Τα Φάρμακα του Σκύλου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες