Έχασα το ζωάκι μου. Και τώρα τι κάνω?

Χρήσιμες συμβουλές για αναπάντεχα & απρόβλεπτα συμβάντα. Ενημερωθείτε από έμπειρους ιδιοκτήτες και συζητήστε το περιστατικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Mpoumpoukaki
Old Member
Όνομα: Χρύσα

Δημοσίευση από Mpoumpoukaki » 29 Οκτ 2010, 15:27

Φτιάξε άμεσα ένα πόστερ με μια χαρακτηριστική φωτο του ζώου, κάποιες πληροφορίες και τηλέφωνα. Βάλτα μέσα σε ζελατίνες για αδιαβροχοποίηση.

Καλά σημεία για να βάλεις πόστερ.
  • κτηνιατρεία
  • ψιλικατζίδικα, σουπερ-μάρκετ, φαρμακεία, σουβλατζίδικα κλπ
  • pet-shops
  • τηλεφωνικοί θάλαμοι
  • στάσεις λεωφορείων
  • στους κάδους απορριμμάτων. (Δε βρέχονται τόσο λόγω της εσοχής και αντέχουν παραπάνω. Επιπλέον όλοι πάνε για να πετάξουν τα σκουπίδια τους και είναι σημείο που φαίνεται.)
  • κολώνες, δίπλα σε φανάρια και όπου κοντοστέκεται ή περιμένει κόσμος
Σε περίπτωση που έχει μικροτσίπ, ειδοποιείς άμεσα τον κτηνιατρικό σύλλογο.
Τηλ. 210-52 02 901. Τσέκαρε μάλιστα ότι όντως το έχουν καταχωρίσει στο http://www.hva.gr αλλιώς στείλε email στο info@hva.gr και βάλε και τον κτηνίατρό σου να τους ενημερώσει.
  1. Ειδοποίησε το τοπικό αστυνομικό τμήμα
  2. Ειδοποίησε τις τοπικές φιλοζωϊκές οργανώσεις
  3. Μη χάνεις ελπίδα και συνέχισε να κοιτάζεις καθημερινά την περιοχή
    Φώναξέ το, σφύρα του. Ψάξε σε μέρη όπου μπορεί να βρει τροφή γιατί θα είναι πεινασμένο. 6. Ρώτα ανθρώπους που βγάζουν τα ζώα τους βόλτα μήπως το είδαν
  4. Ειδοποίησε τους γείτονες
  5. Ελέγχεις τακτικά την προηγούμενη κατοικία
    Ειδικά αν χρονικά δεν απείχε πολύ, ή το εξοχικό αν μπορεί να πάει εκεί και ειδοποιείς και τους εκεί γείτονες.
  6. Βγάλε έξω τη φωλιά του ή το χαλάκι του με τη μυρωδιά του Αν το είδανε κάπου, άσε ένα ρούχο σου άπλυτο, μήπως επιστρέψει εκεί.
  7. Όπου δεις αδέσποτο, συχνά άμα πλησιάσεις ξετρυπώνουν άλλα 2-3. Οπότε πλησίασε τα όλα. Άλλωστε μπορεί να βρεις και κανένα άλλο χαμένο.
  8. Βάζεις αγγελίες σε Χρυσή Ευκαιρία
  9. σε φιλοζωϊκά sites
Επειδή κανείς μας δε πιστεύει ότι θα χάσει το ζωάκι του μέχρι να συμβεί, προληπτικά τοποθετούμε microchip, του βάζουμε ταυτοτητούλα με το τηλέφωνό μας και το στειρώνουμε αν δε σκοπεύουμε να κάνουμε αναπαραγωγή.

Πηγή: happypuppy.gr

Άβαταρ μέλους

Frangisk
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Μιχάλης

Re: Έχασα το ζωάκι μου. Και τώρα τι κάνω?

Δημοσίευση από Frangisk » 29 Οκτ 2010, 15:52

Ευχομαι ποτε να μην συμβει σε κανενα :pl: ... αλλα ειναι πολυ χρησιμες οι πληροφοριες, ευχαριστουμε.

Άβαταρ μέλους

Tintail
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Tintail » 29 Οκτ 2010, 19:58

Πολυ ενδιαφερον θεμα, ευχαριστουμε... Παω να δω αν ειναι καταχωρημενη η κυρια μου :)
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat. ~Author Unknown
ΕικόναΕικόνα
Θελω και αλλο σκυλο! Τωρα το μονο που μενει ειναι να εκπαιδευσω τον αντρα μου!! :) :)

Άβαταρ μέλους

filios
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Αγγελος

Δημοσίευση από filios » 12 Νοέμ 2010, 10:17

δεν εχω χασει την κοπελαρα μου αλλα θελω να δω αν ειναι καταχωριμενο το τσιπακι...εχουμε 2 χρονι απου το βαλαμε....πως μπορω ομως?δεν εβγαλα ακρι με την σελιδα...
Σε κάθε δύσκολη στιγμή
ο σκύλος σου θα είναι εκεί
γιατί είναι αγάπη αληθινή
ποτέ του δεν θα ξεχαστεί...

Άβαταρ μέλους

nantia86
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από nantia86 » 12 Νοέμ 2010, 11:55

Εεεεμμ πως βρισκουμε αν εχει καταχωρηθει το ζωακι μας??

Άβαταρ μέλους

Tintail
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Tintail » 12 Νοέμ 2010, 12:58

Τηλεφωνο, λες τον αριθμο και σου λενε αμεσως :)
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat. ~Author Unknown
ΕικόναΕικόνα
Θελω και αλλο σκυλο! Τωρα το μονο που μενει ειναι να εκπαιδευσω τον αντρα μου!! :) :)

Άβαταρ μέλους

nantia86
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από nantia86 » 12 Νοέμ 2010, 16:06

Σ ευχαριστω πολυ

Άβαταρ μέλους

Golden Daisy
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Golden Daisy » 02 Δεκ 2010, 15:17

Καλησπέρα σας.
Εγώ δυστυχώς την έχασα και δεν είχαμε προλάβει να βάλουμε τσιπάκι, ήταν προγραμματισμένο για την επόμενη επίσκεψη στον κτηνίατρο... Τέταρτη μέρα σήμερα και άφαντη η κούκλα μας, φάγαμε τον τόπο αλλά τίποτα. Το έχω δημοσιεύσει εδώ στην αντίστοιχη ενότητα http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=29&t=27581&hilit= , της έχω κάνει group στο facebook με τίτλο Daisy - εξαφάνιση, με βοήθησαν φίλοι κοινοποιόντας το στα προφίλ τους και ενημερώνοντας φιλοζωικές οργανώσεις και πλέον έχω αρχίσει να απελπίζομαι. Περισσότερο για την τύχη της γιατί ήταν ήδη ένα παρατημένο ζωάκι όταν ήρθε έξω από το σπίτι μου και παρακαλούσε για τροφή και αγάπη και τρελαίνομαι στην σκέψη ότι μπορεί να είναι κάπου μόνη και αβοήθητη. Νοιώθω τόσο υπεύθυνη !!! :oops:
[url=http://pitapata.com][img]http://pdgf.pitapata.com/TikiPic.php/ElAD.jpg[/img][img]http://pdgf.pitapata.com/ElADp3.png[/img][/url]

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γιατί να συμβεί σε μένα;”