Θέλω να πάρω τον σκύλο πίσω!

Χρήσιμες συμβουλές για αναπάντεχα & απρόβλεπτα συμβάντα. Ενημερωθείτε από έμπειρους ιδιοκτήτες και συζητήστε το περιστατικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
elinavatti
Beagle
Όνομα: elina

Θέλω να πάρω τον σκύλο πίσω!

Δημοσίευση από elinavatti » 01 Νοέμ 2011, 12:52

Δεν ξέρω αν είχατε δει την αγγελία που είχα βάλει πριν απο 2 περιπου μήνες για τα 3 σκουπιδομωρά στη Θεσσαλονίκη. Τα κουταβάκια μας αφου τα σωσαμε τα τρέξαμε με δικά μας έξοδα, ξενυχτήσαμε και τα φτάσαμε στην ηλικία των 2 μηνών ψάξαμε να τους βρούμε οικογένειες. Οι υποψήφιοι γονεις μόνο απο φαλαγγα δεν πέρασαν για να είμαστε σίγουροι για το ποιον τους πριν τους δώσουμε ένα κουτάβι. Μέσα απο την αγεελία που είχα βάλει στο forum ενδιαφέρθηκε και μια κοπέλα η οποία ήρθε τα είδα και χωρις 2η σκέψη της δώσαμε τον αγαπημένο μας κούταβο καθώς υπερπληρουσε τα standards που είχαμε θέσει.
Ένα πράγμα ζητούσαμε να μπορούμε να τον βλέπουμε...Μπορείτε να φανταστείτε το κλαμα όταν εκλεισε η πόρτα. Λοιπον η κοπέλα αυτή μας ανέβαζε στο facebook και video και φωτογραφίες, όσπου μια ημέρα μου στελνει ένα μηνυμα και μου λεει πως της έκαναν μηνυση απο την πολυκατοικια επειδή κλαιει συνεχεια το σκυλι (παρόλο που δεν ήταν μονος του αλλα και με δευτερο σκύλο) και αν δεν τον παρω εγώ πισω θα ψάξει να βρει να τον δώσει. Προσπαθώ να ανοίξω την κουβέντα του κατα ποσο ειναι παράνομο αυτό η όχι και μέχρι να σκεφτώ τι να κάνω μου λεει πως τον έδωσε.
Αυτος ο τύπος που τον έδωσε όμως δεν θέλει καμεία επαφή μαζι μου...και δεν μιλάμε για να δω τον σκυλο μιλάμε πως αρνειται κατηγορηματικά έστω και να μου μιλήσει..όταν μου μιλάει (παντα μέσω μηνυμάτων) είναι πάρα πολύ απότομος σας κάνω αμέσως copy paste συγγνώμη για τα αγγλικα
Geia sou...Me l;ene Elina kai eimai i kopela pou vrike ton Garcia kai ton xarisa sti Myriam...Tha ithela na kratisoume mia epafi gia na vlepw ki egw ti kanei o mikros kai na se voithisw kai se oti xreiazesai ...eyxaristw

Απάντηση:
12 ώρες πριν

lipon to skili to exw egw...exw anebash kai foto...auto tpt parapano..kai ine mia xara... telos..

Τα μηνυματα χοντρίνανε και μου έκοψε την κάθε επαφή...Δεν θέλω ο σκύλος που εσωσα και μεγάλωσα να καταλήξει εκεί...Ξέρω πως είναι δύσκολο αλλα θέλω τον σκύλο πίσω. Εγώ δεν τον έδωσα σε αυτόν τον τύπο για να τον ματαχειίζεται σαν πράγμα (το σκυλι το εχω εγω και τιποτα παραπανω...) Αν το λεει αυτο για ένα κουταβι σε 2 χρονια τι θα λεει...Τι να κάνω...πως να σιγουρευτω γι'αυτον αλλιώς να πάρω αυτην τη ψυχούλα πίσω?

Άβαταρ μέλους

Mpoumpoukaki
Old Member
Όνομα: Χρύσα

Re: Θέλω να πάρω τον σκύλο πίσω!

Δημοσίευση από Mpoumpoukaki » 01 Νοέμ 2011, 13:02

Συμβολαιο υιοθεσιας ειχατε υπογραψει με την κοπελα?

Άβαταρ μέλους

Topic author
elinavatti
Beagle

Δημοσίευση από elinavatti » 01 Νοέμ 2011, 13:11

Οχι, αλλα έχω κρατημένα τα χαρτιά απο το συπεζαθ και απο την κτηνίατροκαθώς επείσης και την μαρτυρία της κυρίας Ισαβελλας απο το φιλοζωικο σωματείο η αγαπη

Άβαταρ μέλους

zar
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από zar » 01 Νοέμ 2011, 13:24

Να με συγχωρείς για αυτο που θα πω αλλα το λεω με καθε καλή πρόθεση. Την συμφωνία να μπορείς να βλεπεις το σκυλί την είχες κανει με την κοπελα, οταν εκεινη σου ειπε οτι δεν μπορεί να το κρατήσει αλλο αν ηθελες να βρει ενα νεο σπίτι με τους δικούς σου όρους, θα επρεπε να το παρεις πίσω. Εγώ στην θέση σου, θα ελεγα στον νεο γονιό πολύ ευγενικά (και όχι απαιτώντας), οτι απλα θελω να βεβαιωθώ οτι το σκυλακι είναι καλά και σε καλά χέρια, δεν ξέρω τι ακριβώς ειπώθηκε για να εξαγριωθεί τόσο. Πάντως πρεπει να εχεις ξεκαθαρο στο μυαλο σου, οτι οταν πλεον δίνεις ενα σκυλο σε ενα αλλο σπίτι παύει να είναι δικός σου, και δεν μπορείς να το παίζεις στρατηγός στο σπίτι του άλλου, εκτός βεβαια και αν έχεις στοιχεία οτι το σκυλί κακοπερνά ή κακοποιείται, που ισχύει οτι θα ίσχυε και για ενα σκύλο που δεν εδωσες εσύ προς υιοθεσία.
Και επειδή στην πραγματικότητα η μόνη υπολογη απέναντί σου είναι η κοπέλα που πήρε αρχικά τον σκύλο απο σένα μεσω αυτής θα πρεπει να διεκδικήσεις να δεις οτι όντως ο σκύλος είναι σε καλά χέρια, κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να της θέσεις ως όρο οτι αν τον εδινε οπουδήποτε θα επρεπε ο νεος γονιός να εχει και την δική σου έγκριση.
Αν τελικά βεβαιωθείς οτι το σκυλάκι είναι σε ένα σπίτι που το αγαπούν ασε τους εγωισμούς στην άκρη και ρίξε νερό στο κρασί σου. Δεν χρειάζεται ακομα ενα σκυλάκι στους δρόμους, είναι ήδη αρκετά.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

stamatis13
Old Member
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από stamatis13 » 01 Νοέμ 2011, 13:49

Άμα χόντρυναν τα μηνύματα ίσως και να μην έχεις δίκιο σε όλο αυτό.
Καταλαβαίνω το ενδιαφέρον σου αλλά κι εγώ άμα έπαιρνα ένα σκυλάκι και μου "ερχόσουν τσαμπουκαλεμένη" (υποθετικά το λέω επειδή λες "χόντρυνε" η συζήτηση) για έλεγχο δεν θα το έπαιρνα τόσο καλά. Δεν μπορώ να ξέρω τι μηνύματα ανταλλάξατε βέβαια αλλά όπως και να έχει, ο σκύλος είναι αλλού και πρέπει να το σεβαστείς μέχρι να πληροφορηθείς ότι δεν περνάει καλά.
Έχεις και εσύ το δίκιο σου βέβαια γιατί δεν ζήτησες κάτι παράλογο αλλά δεν χρειάζεται να βομβαρδίζουμε με χοντροκομμένα μηνύματα επίσης.
Off Topic:
Γενικά (και δεν αναφέρομαι σε σένα Ελίνα που έχεις και πολύ ωραίο όνομα) βλέπω φανατισμό από κάποιους μέσα από αγγελίες σκύλων που προκαλούν μάλλον τον εκνευρισμό σε κάποιους άλλους. Να κάνουμε έλεγχο σε κάποια πράγματα αλλά να μην λειτουργούμε και σαν αστυνομία πόλεως. (όχι ότι έχω κάτι μαζί της απλά το αναφέρω bigg:
Και ο έλεγχος προς αυτούς που ενδιαφέρονται δεν είναι πάντα αποτελεσματικός π.χ την πέρασες την κοπέλα από μια διαδικασία ώστε να είσαι σίγουρη αλλά την έκανε την πατάτα της....
Δεν λέω όχι στον έλεγχο αλλά να μην γινόμαστε εξαντλητικοί.

Άβαταρ μέλους

zar
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από zar » 01 Νοέμ 2011, 13:52

Ο stamatis τα είπε πιο ωραια απο μένα, κατι τετοιο ήθελα να σου πω και εγώ...
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
elinavatti
Beagle

Δημοσίευση από elinavatti » 01 Νοέμ 2011, 14:41

Απλά το αδικο σε όλο αυτό είναι πως δεν ήμουν ούτε τσαμπουκαλεμένη ουτε τίποτα...Το μήνυμα που του έστειλα ήταν αυγενικότατο πιστεύω και την είδατε την απάντηση...Συμφωνώ απολύτως στο οτι δεν θα ήθελα ουτε κι εγώ κάποιον πάνω απο το κεφάλι μου με το τι κάνω με τον σκύλο μου μια φωτογραφια όμως που του ζητησα μια στο τόσο σημαινει και αναφορα?Το να ξέρεις που εδωσες το κουτάβι όμως όταν το ειχες εναν μηνα με τα μπιμπερο και τις αγγαλιες δεν πιστεύω πως είναι κάτι το παράλογο... Στο κομμάτι του να πάρω τον σκύλο αμέσως πίσω μόλις μου το είπε η κοπέλα, βρήκα αμέσως (την επόμενη μια ώρα σπιτι φιλοξενίας!) Αλλα τον εδωσε σε αυτον τον τύπο μεσα σε μία ώρα...Δεν ξέρω...Τι να πω...Ήταν πολύ στενάχωρο όλο αυτό.

Άβαταρ μέλους

zar
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από zar » 01 Νοέμ 2011, 14:47

Εχεις και εσύ δίκιο. Αρκεί να μαθεις οτι το σκυλάκι το αγαπούν αυτο νομίζω. Η κοπελα παντως εχει την ηθική υποχρέωση να μεσολαβήσει ετσι ώστε να είσαι σίγουρη οτι ολα είναι οκ.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

stamatis13
Old Member
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από stamatis13 » 01 Νοέμ 2011, 14:49

Ίσως η κοπέλα που το είχε στην αρχή μπορεί να σε βοηθήσει γιατί οι δικές σας επαφές δύσκολα θα αποκατασταθούν μάλλον.

Άβαταρ μέλους

Topic author
elinavatti
Beagle

Δημοσίευση από elinavatti » 01 Νοέμ 2011, 14:51

zar έγραψε:Να με συγχωρείς για αυτο που θα πω αλλα το λεω με καθε καλή πρόθεση. Την συμφωνία να μπορείς να βλεπεις το σκυλί την είχες κανει με την κοπελα, οταν εκεινη σου ειπε οτι δεν μπορεί να το κρατήσει αλλο αν ηθελες να βρει ενα νεο σπίτι με τους δικούς σου όρους, θα επρεπε να το παρεις πίσω. Εγώ στην θέση σου, θα ελεγα στον νεο γονιό πολύ ευγενικά (και όχι απαιτώντας), οτι απλα θελω να βεβαιωθώ οτι το σκυλακι είναι καλά και σε καλά χέρια, δεν ξέρω τι ακριβώς ειπώθηκε για να εξαγριωθεί τόσο. Πάντως πρεπει να εχεις ξεκαθαρο στο μυαλο σου, οτι οταν πλεον δίνεις ενα σκυλο σε ενα αλλο σπίτι παύει να είναι δικός σου, και δεν μπορείς να το παίζεις στρατηγός στο σπίτι του άλλου, εκτός βεβαια και αν έχεις στοιχεία οτι το σκυλί κακοπερνά ή κακοποιείται, που ισχύει οτι θα ίσχυε και για ενα σκύλο που δεν εδωσες εσύ προς υιοθεσία.
Και επειδή στην πραγματικότητα η μόνη υπολογη απέναντί σου είναι η κοπέλα που πήρε αρχικά τον σκύλο απο σένα μεσω αυτής θα πρεπει να διεκδικήσεις να δεις οτι όντως ο σκύλος είναι σε καλά χέρια, κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να της θέσεις ως όρο οτι αν τον εδινε οπουδήποτε θα επρεπε ο νεος γονιός να εχει και την δική σου έγκριση.
Αν τελικά βεβαιωθείς οτι το σκυλάκι είναι σε ένα σπίτι που το αγαπούν ασε τους εγωισμούς στην άκρη και ρίξε νερό στο κρασί σου. Δεν χρειάζεται ακομα ενα σκυλάκι στους δρόμους, είναι ήδη αρκετά.
πάνω στο τι ειπώθηκε για να εξαγριωθεί τόσο...Αυτή η συνομιλία που παρέθεσα ήταν το πρώτο μηνυμα που μου έστείλε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γιατί να συμβεί σε μένα;”