Αδυναμία επικοινωνίας με τον νέο κάτοχο της μαγιας

Χρήσιμες συμβουλές για αναπάντεχα & απρόβλεπτα συμβάντα. Ενημερωθείτε από έμπειρους ιδιοκτήτες και συζητήστε το περιστατικό σας.
Άβαταρ μέλους

Topic author
liakosss
Beagle

Re: Αδυναμία επικοινωνίας με τον νέο κάτοχο της μαγιας

Δημοσίευση από liakosss » 27 Απρ 2012, 17:10

Όσο ήμουν σε επαφη με τον νέο κάτοχο της μαγια δεν τον ενοχλούσε σχεδόν καθόλου, απλα ένα τηλέφωνο μικρής διαρκείας ανα
Μήνα-δίμηνο να δω πως είναι η μαγια. Να πάω να την δω δεν είχα δυνατότητα έτσι και αλλιώς διότι το παιδι που την πήρε
Μένει Καρδίτσα και εγω Λιβαδειά. Καταλαβαίνω ότι και εμένα ίσως με ενοχλούσε να
Έχω υιοθετήσει ένα σκύλι και μαζι με αυτο τα πρώην αφεντικά του που άμα πάσα στιγμή μπορει να μου την ζητούσαν πισω αλλα πρόκειται για διαφορετική περίπτωση. Όταν κάποιος αναγκάζεται να σου εμπιστευτεί ένα ζώο με το οποίο ήταν δεμένος δίχως και να σου ζητήσει αμοιβή έστω και αν αυτα ήταν για να δικαιολογήσει εμβόλια και ανατροφη μει καλύτερης ποιότητας κροκετα (χωρίς να βάζω μέσα το κόστος αγοράς) έστω και απο υποχρέωση πρέπει απο μόνος σου να δίνεις αναφορά. Αν την είχα πουλήσει την μαγια (κάτι το οποίο δεν πρόκειται να μπορούσα να πράξη ποτέ) τότε ναι δεν θα είχα κανένα λόγο.

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από mitsi » 27 Απρ 2012, 18:09

Τι να σου πω για αυτο το σκυλι της φωτο... αυτο που μου προκαλει απορία και σε ρωτάω εαν ειναι το ιδιο , ειναι το όνομα (ταιριάζει περίπου με αυτό που της είχαμε δώσει και το άκουγε) και η ηλικια.

Δυστυχώς εκει που την δώσαμε (ενα απιστευτα καλο παιδί) του την κλέψανε και την ψάχνει ακόμα.

Το θέμα όμως είναι οτι την βρήκε τον περασμένο Σεπτέμβρη ο άντρας μου παρατημένη με Καλαζάρ και 20ημερών έγκυος. Την κάναμε καλά και υιοθετήθηκε και η τύχη της δεν κράτησε πολυ.

Οσο μπορεις αναζήτησε τον.
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....
Εσύ γιατί θες ρατσάτο????

Άβαταρ μέλους

Topic author
liakosss
Beagle

Δημοσίευση από liakosss » 27 Απρ 2012, 20:20

Ωπα μισό λεπτό..σε ποια περιοχή βρίσκεστε εσείς;; Εγω την είχα δώσει σε ένα παιδι απο Καρδίτσα. Αυτο που μου προξενεί εντύπωση είναι το κολλάρο στην φωτογραφία..της είχα ίδιο. Εσείς της είχατε αλλάξει μήπως κολλάρο; Μήπως μπορείτε να μου δώσετε ένα τηλέφωνο σας ώστε να μπορέσω να βγάλω μια άκρη διότι ομολογω πως απο την σύγχυση μου αυτή τη στιγμή απο ιδέες που μου μπαίνουν στο μυαλό ίσως δεν καταλαβαίνω κάτι καλά. Υπάρχει δηλαδη πιθανότητα το παιδι που την έδωσα να την αμολυσε και να βρέθηκε τελικα στα χερια σας με
Καλαζαρ και έγκυος καί να κατέληξε Χαλκιδική ώσπου και την έκλεψαν;;;;;;;;;

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από mitsi » 27 Απρ 2012, 20:35

Τωρα ειναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας γιαυτο σε ρωτάω εαν ειναι το ιδιο σκυλι.
Εμεις την βρήκαμε σε μια εκδρομη στην Εύβοια ...... με το συγκεκριμένο κολάρο.

Τώρα κολάρα υπάρχουν παντού και μοιάζουν.
Απλως ταιριάζει η ηλικία εμεις οταν την βρήκαμε η γιατρός ειπε οτι ειναι πανω κάτω δυο.
Και την φωνάζαμε Λιάνα που περίπου ακούγεται το ιδιο με το Μάγια και μας είχε κάνει εντύπωση γιατι το άκουγε.

Να μου πεις πως βρέθηκε απο Καρδίτσα - Ευβοια.... δεν το θεωρώ απίστευτο.

Γιαυτό σου λέω πρέπει να τον βρείς.... να μου φύγει αυτή η απορία εαν πρόκειτε για το ίδιο σκυλί..... γιατι ναι μεν είναι Χάσκυ αλλα το χρώμα ειναι ιδιαίτερο...
Μου ειπες οτι δεν ειχε μικροτσιπ οπως αυτή που βρήκαμε...

Και στεναχωριέμαι απίστευτα γιατι τόσος αγώνας, τόσος κόπος μας ειχε εμπιστευτεί .... το παιδι που την υιοθέτησε την εβαζε στο κρεββάτι του και την κλέψανε....

Ειναι άδικο.....
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....

Άβαταρ μέλους

Topic author
liakosss
Beagle

Δημοσίευση από liakosss » 27 Απρ 2012, 20:50

Δεν του είχα βάλει εγω τσιπ αλλα είχα καινούριο στην συσκευασία το οποίο και έδωσα στον καινούριο ιδιοκτήτη την μέρα που του το παρεδωσα για να της το βάλει αυτός. Στην Εύβοια υπάρχει άτομο το οποίο βάζει συνεχώς αγγελίες σ την χε που ζητάει να του χαρίσουν καθαρόαιμο χασκι και στην συνέχεια τα ζευγαρωσει και τα πουλάει. Με είχε προσεγγίσει απο την αγγελία που είχα βάλει εδώ πέρα και μόλις αναζητηση στο google τον αριθμο του διαπίστωσα ότι έχει αγγελίες να του χαρίσουν χασκι και να πουλάει κουτάβια χασκι. Οπότε αν ήθελε να την ξεφορτωθεί το νέο αφεντικό θα απευθυνόταν κατευθείαν σε αυτόν μέσω αγγελιών. Έτσι μπορει να εξηγηθεί η παρουσία στην Εύβοια. Εμένα τα ματιά του σκύλου στην φωτο και το βλέμμα μου την θυμίζουν παρα μα παρα πολυ καθώς και το χρώμα..δεν ξέρω νομίζω πως όχι απλα δεν πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας αλλα πολυ πιθανό να έχει συμβεί τελικα. πολλές συμπτώσεις για να είναι συμπτώσεις, ηλικία, όνομα, κολλάρο (και όμως αυτο κοίταξα πρώτο), ματιά, χρώμα η ίδια χάζη έκφραση.. Δεν μπορώ να το διανοηθώ ότι μπορει να έχει γίνει κάτι τέτοιο. Μοναδικός ενδοιασμος ότι στο μέτωπο την θυμάμαι να έχει λίγο πιο πολυ άσπρο..αλλα όσο μεγάλωνε συνεχώς αποκτούσε περισσότερες καφέ τρίχες και εκει. Παρακαλω όλα τα μέλη του φορούμ αν διαθέτουν το τηλ της Constantine η επικοινωνούν μαζι της να με βοηθήσουν να μπορέσω να μιλήσω μαζι της.

Άβαταρ μέλους

nantia86
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από nantia86 » 27 Απρ 2012, 20:56

Νομιζω οτι τη συγκεκριμενη κοπελα μεσω του φορουμ δε μπορεις να τη βρεις πια,δυστυχως...
Πραγματικα θα ειναι κριμα αν εχει γινει ολο αυτο,αλλα μου φαινεται τραβηγμενο απ τα μαλλια να φτασει σε τοσο μακρυνη αποσταση το σκυλι.Τωρα αυτο που λες για την αγγελια...ποτε δε ξερεις,,αλλα και παλι ποσες πιθανοτητες εχει να συμβει?

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από mitsi » 27 Απρ 2012, 20:58

Και ειχε ενα χαρακτηριστικό κλάμμα -γαύγισμα... δεν μπορώ να στο εξηγήσω αλλα ηταν τελειως διαφορετικο σαν μελωδία...

Συγκεκριμένα ηταν στο Αλιβέρι στην Ευβοια....
Μην αγοράζεις ζώα.

Άβαταρ μέλους

Topic author
liakosss
Beagle

Δημοσίευση από liakosss » 27 Απρ 2012, 21:06

Δεν ξέρω αν είναι χαρακτηριστικό όλων των χασκι..αλλα και η μαγια είχε χαρακτηριστικό κλαμμα-γαυγισμα...Ολο και κάποιο μέλος θα γνωρίζει μαιλ τηλ ή και ονοματεπώνυμο της, για να είχε 500+ δημοσιεύσεις όλο και με κάποια άτομα θα είχε αναπτύξει επαφές. Δεν είναι μόνο το στοιχείο των χλμ είναι πολλά που συνηγορούν.. Δεν μπορούσα να φανταστώ κάτι χειρότερο..

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από mitsi » 27 Απρ 2012, 21:38

Κρίμας ρε γμτ.... τόσο όμορφη και τόσο άτυχη.....
Μην αγοράζεις ζώα.

Άβαταρ μέλους

polina4smile
Saint Bernard

Δημοσίευση από polina4smile » 28 Απρ 2012, 10:15

Μακαρι να βρεθει μια ακρη με το ζωακι....
Εικόνα
Γλυκια μου Τοσοδουλα θα εισαι για παντα μεσα στην καρδια μας... Σ'αγαπαμε πολυ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γιατί να συμβεί σε μένα;”