Πως αντιμετωπίζεται το γάβγισμα;

Χρήσιμες συμβουλές για αναπάντεχα & απρόβλεπτα συμβάντα. Ενημερωθείτε από έμπειρους ιδιοκτήτες και συζητήστε το περιστατικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Αναστασια 65
Puppy
Όνομα: Anastasia

Πως αντιμετωπίζεται το γάβγισμα;

Δημοσίευση από Αναστασια 65 » 02 Οκτ 2012, 20:56

Γεια σας.Πριν από 1 μήνα βρήκα έξω απ το σπίτι μου ένα αδέσποτο παρατημένο και το υιοθέτησα.Ειναι πολύ φιλικός 7 μηνών και πολύ χαδιάρης.Έχω όμως πρόβλημα μαζί του ,γιατί γαβγίζει.Του έχω βάλει το σπιτάκι του μέσα στο γκαράζ,που όμως δεν έχει πόρτα μπροστά και βλέπει όλο τον κήπο.Γαβγίζει όταν μπαίνουμε στο σπίτι,όταν γυρνάμε απ' την βόλτα,όταν έχουμε κόσμο στο σπίτι,αλλά και όταν ακούει άλλα σκυλιά να γαβγίζουν.Έχω τρελαθεί ,δεν ξέρω τι να κάνω,είμαι σε απόγνωση,έχω και την γειτονιά να μου κάνει παρατηρήσεις.Σας παρακαλώ ,βρείτε μου μία λύση,που να είναι και αποτελεσματική.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους

MGP
Old Member
Όνομα: Sofia

Re: Πως αντιμετωπίζεται το γάβγισμα;

Δημοσίευση από MGP » 02 Οκτ 2012, 21:40

Να το βάλεις μεσα στο σπίτι και να το εκπαιδεύσεις;
Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν κι οταν ζεί στο γκαράζ ποσα μπορείς να κάνεις; γαβγίζει γιατι θέλει να είναι κοντά σας και πιθανόν κατάφερε να εχει την προσοχή σας. Ποια είναι η ρουτίνα σας; Τι κάνεις οταν γαβγίζει; πολλα σκυλιά γαβγίζουν οταν ακούνε τα αλλα, μην ξεχνάς οτι μπορεί να το βρίσκουμε ενοχλητικό, αλλα είναι ο ήχος της γλώσσας τους... μπορείς να κανεις κάτι αλλα θελει χρόνο και αν το σκυλί ζει εξω ολα αυτα είναι λιγο δύσκολα γιατι δεν εισαι μαζί του για να επιβραβεύσεις την σωστη συμπεριφορά...

Άβαταρ μέλους

Topic author
Αναστασια 65
Puppy

Δημοσίευση από Αναστασια 65 » 14 Οκτ 2012, 20:30

Τον έβαλα μέσα αλλά και πάλι όταν βγει έξω γαβγίζει.Τον πάω και 2 βόλτες καθημερινά,παίζω και μαζί του,τι άλλο να κάνω πια;Όταν γάβγιζε στην αρχή έβγαινα έξω και τον μάλωνα,τώρα τον αγνοώ.Όσο για το τι να κάνει όλη μέρα στο γκαράζ δεν ήταν κλεισμένος στο γκαράζ,το γκαράζ είναι πέργκολα και απλά τον είχα εκεί μπροστά,για να έχει σκιά και να μπορεί να παίζει και στον κήπο.Τον έβαλα εκεί ,γιατί είναι μπροστά στην κουζίνα,για να μας ακούει να μην νιώθει μόνος.Γιατί έχετε την τάση να κρίνετε τους ιδιοκτήτες,όταν δεν ξέρετε τι ακριβώς συμβαίνει;Εγώ γι' αυτό τον σκύλο έχω θυσιάσει την διασκέδαση μου,δεν βγαίνω μην τυχόν και γαβγίσει και ενοχλεί ή νιώσει παραμελημένος.Τέλος πάντων,ευχαριστώ που απαντήσατε έστω

Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member
Όνομα: Εύη.

Δημοσίευση από Jamsies » 14 Οκτ 2012, 21:19

Οσο το σκυλι ειναι εξω εχει παρα πολλα ερεθισματα, γατες, αυτοκινητα, πουλια, αλλα σκυλια. Δυστυχως η ευτυχως ορισμενα εχουν το γαυγισμα πιο ευκολο απο τα αλλα, κ ο δικος μου τα ιδια κανει οσο ειναι στον κηπο. Το να τον αγνοω δεν ειχε αποτελεσμα στην περιπτωση μου, οποτε τωρα οταν βλεπω οτι αρχιζει απλα τον δενω κ τον βαζω παλι μεσα στο σπιτι οπου ηρεμει. Ειναι ενας φαυλος κυκλος, κατι τον προκαλει να γαυγισει, το πολυ γαυγισμα του φερνει υπερενταση κ αυτο εχει ως αποτελεσμα ακομα περισσοτερο γαυγισμα... Οσο για τον κηπο ο δικος μου θα παιξει μονος του για πεντε λεπτα, μετα βαριεται κ γαυγιζει. Οποτε αν δεν βγω να παιξω μαζι του απλα δεν εχει κ νοημα να τον αφηνω εξω για παραπανω.

Επειδη ομως η συμβιωση με εναν σκυλο πρεπει να ειναι ευχαριστη κ για τους δυο δεν ειναι δυνατον κ δεν ειναι κ σωστο για 10-15 χρονια να θυσιαζεις την διασκεδαση σου. Προσπαθησε να βρεις τι ειναι αυτο που τον προκαλει, ειναι ενα εξωτερικο ερεθισμα? Ειστε εσεις γιατι θελει σημασια? Αν ναι, τι κανετε σ'αυτη την περιπτωση?
Το να μενει καποιες ωρες μονος του ειναι φυσιολογικο κ πρεπει να μαθει να το κανει. Απλα καλο θα ηταν να τον αφηνεις μεσα στο σπιτι με κατι να απασχολειται για να μην εισαι εξω κ καθεσαι να σκεφτεσαι οτι μπορει να εχει σηκωσει την γειτονια στο ποδι.

Άβαταρ μέλους

Bogbol
support team
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από Bogbol » 14 Οκτ 2012, 21:38

Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Αναστασια 65
Puppy

Δημοσίευση από Αναστασια 65 » 15 Οκτ 2012, 20:22

Λοιπόν,βρέθηκε λύση,στο πρόβλημα μου,κατόπιν επικοινωνίας και με έναν εκπαιδευτή.Ο σκυλάκος μάλλον είχε μάθει να είναι μέσα,γιατί μόλις διαμόρφωσα κατάληλα το σπιτάκι του κήπου,δηλ. έβαλα μέσα το σπιτάκι και τα παιχνίδια του του έκανα και χώρο να παίζει όταν είναι ξύπνιος,ηρέμησε.Τώρα γαβγίζει μετά την βόλτα,αλλά θεώρησα καλό να τον βάζω για μισή ώρα μέσα ,να ηρεμεί και μετά ¨να τον ταίζω και να τον αφήνω στον κήπο να παίζει,μέχρι να πάμε κι εμείς για ύπνο,οπότε τον βάζω μέσα.Από τότε το σκυλάκι μου έχει ηρεμήσει τρομερά εκτός απ' αυτή την ώρα που γαβγίζει αλλά τι να κάνω σκύλος είναι κάποια στιγμή θα γαβγίσει.Ελπίζω βέβαια αυτό να το καταλάβει κι ο γείτονας μου,που καραδοκεί να γαβγίσει για να με βρίσει.Επειδή έχω κι άλλο σκυλί 14 ετών το οποίο έχω μέσα στο σπίτι,γι αυτό και δεν μπορώ να βάλω και το κουτάβι μέσα γιατί το ηλικιωμένο σκυλί θέλει την ησυχία του,κατάλαβα ότι κάθε σκυλί έχει το κουμπί του,αρκεί κανείς να έχει την υπομονή να δοκιμάσει τα πάντα μέχρι να το βρει.Τα γράφω αυτά για να βοηθήσω κάποιους ανθρώπους που θέλουν να συμβιώσουν μ'ένα ζωάκι ,αλλά είτε δεν ξέρουν τον τρόπο,είτε χάνουν την υπομονή τους.

Άβαταρ μέλους

Bogbol
support team
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Δημοσίευση από Bogbol » 15 Οκτ 2012, 21:48

Χάρηκα πολύ που τα καταφέρατε, καλή συνέχεια.
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γιατί να συμβεί σε μένα;”