Μετα απο ατυχημα

Χρήσιμες συμβουλές για αναπάντεχα & απρόβλεπτα συμβάντα. Ενημερωθείτε από έμπειρους ιδιοκτήτες και συζητήστε το περιστατικό σας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Re: Μετα απο ατυχημα

Δημοσίευση από Morgan_A » 22 Σεπ 2013, 02:37

Και το σπρέι είναι επίσης καλή ιδέα νομίζω, επειδή και αυτό το φοβούνται πολύ, έχω και εγώ γατούλες και ξέρω ότι έχουν μεγάλο πρόβλημα με το σπρέι και το νερό, ένας παραπάνω λοιπόν λόγος ο συνδυασμός και των δύο... wink:

Κάποτε έτυχε και είχα ένα σπρέι αντιπαρασιτικό και δεν είχα στο σπίτι αντίστοιχες αμπούλες για αυτή τη δουλειά και βγήκαν βόλτα στον κήπο και φοβήθηκα μην κόλλησαν τίποτα από τα χόρτα και το χώμα (ήταν και άνοιξη και ξέρετε αυτά είναι παντού αυτήν την εποχή) και σκέφτηκα η έξυπνη καλού κακού μέχρι να πάω να αγοράσω αμπούλες να τις ψεκάσω και έγινε κακό χαμός...!!!! heat: Έτρεχαν πανικόβλητες και δεν κατάφερα να το κάνω με κανένα τρόπο, όσο κι΄αν προσπαθούσα να τις δελεάσω με άλλους τρόπους για να το δεχθούν..., δεν το δέχονταν με τίποτα!!! stop::
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Βούλα
Bullmastiff
Επικοινωνία:

Re: Μετα απο ατυχημα

Δημοσίευση από Βούλα » 22 Σεπ 2013, 18:42

Διαβάζοντας το topic συγκλονίστηκα, επειδή είχα και εγώ μια ανάλογη εμπειρία.

Πριν από δύο μήνες περίπου, όταν φτιάχναμε το μαγαζί μας και φυσικά ήταν εκεί πάντα και η Βουλίτσα μας για να επιβλέπει, κάτι χρειάστηκα ένα απόγευμα και σκέφτηκα να το συνδυάσω και με την απογευματινή βόλτα της Βουλίτσας και την πήρα μαζί μου και κατεβήκαμε προς την πλατεία για να ψωνίσουμε.

Όπως πάντα η Βουλίτσα περπατούσε δίπλα μου μέσα στην καλή χαρά και όποιο ζωάκι συναντούσε του έκανε χαρές και παιχνίδια, κάτι που άλλωστε συνηθίζει.

Κάποια στιγμή ενώ περνούσαμε δίπλα από ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο, χωρίς να προλάβω να δω τι συμβαίνει, βλέπω δύο γάτες να βρίσκονται μπροστά μας σε στάση επίθεσης και μια τρίτη να κρέμεται κυριολεκτικά από το πρόσωπο της Βούλας με τα δόντια και τα νύχια της καρφωμένα επάνω της και την τρίχα κάγκελο!!! heat:

Δεν μπορώ να σας περιγράψω με λεπτομέρειες τι ακριβώς επακολούθησε επειδή έχασα τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου και σχεδόν λιποθύμησα! :pl:

Ευτυχώς που για καλή τύχη και των δύο μας, υπήρχε γύρω πολύς κόσμος (βλέπετε ήταν ένα τυπικό καλοκαιρινό απόγευμα γύρω στις 8.00 και υπήρχε πολύ κίνηση από ανθρώπους τριγύρω) και έβαλαν όλοι τις φωνές έκαναν με ότι μπορούσε ο καθένας απειλητικές κινήσεις προς τις γάτες και ακόμη πιο τυχερές που βρέθηκε εκεί δίπλα και ένας φίλος με μεγάλη εμπειρία στα ζώα και μας βοήθησε όπως-όπως ο άνθρωπος, να ξεκρεμάσουμε κυριολεκτικά την γάτα από το πρόσωπο της. owo::

Δεν περιγράφεται αυτό που πέρασα παιδιά, ειλικρινά δεν περιγράφεται!! :nop:

Η μόνη που δεν πτοήθηκε ούτε στο ελάχιστο, ήταν η Βουλίτσα, που απλά και μόνο κοιτούσε γύρω με έκδηλη την απορία στα μάτια της και μου θύμισε τις πρώτες μέρες της ζωής της στο σπίτι μας, όταν κοίταζε με την ίδια απορία τις δικές μου γάτες που ακόμη ήταν επιφυλακτικές με τα παιχνίδια και τις χαρές!!!

Μετά από το περιστατικό έμαθα ότι επρόκειτο για μητέρες που προστάτευαν την περιοχή τους επειδή είχαν μικρά κάπου εκεί κοντά κρυμμένα και γι΄αυτό και η αντίδρασή τους ήταν τόσο ακαριαία και βίαιη.
Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν είχα το κουράγιο να πάω να ψάξω για να το εξακριβώσω, γιατί η εμπειρία που πέρασα ήταν τόσο τραυματική για μένα που προσπαθώ να την σβήσω από την μνήμη μου!!! :pl:
Οι συνειδητοποιημένοι ζωόφιλοι δεν στηρίζουν με οποιονδήποτε τρόπο, όσους πατούν επάνω σε αθώες ψυχές και πλουτίζουν από την ταλαιπωρία και τον θάνατό τους!!!
Η ανοχή είναι συμμετοχή!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γιατί να συμβεί σε μένα;”