ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΩΡΟ

Συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα συμβίωσης σκύλου και μωρών,
τι πρέπει να γνωρίζουν οι μέλλουσες μητέρες.
Άβαταρ μέλους

Topic author
beboulis
Beagle

Re: ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΩΡΟ

Δημοσίευση από beboulis » 08 Απρ 2009, 20:22

THUNDER έγραψε:Το μωρό ήταν στο καθισματάκι του και ο thunder σπίτι και μας περίμενε. Όταν μπήκαμε μέσα ο thunder έτρεξε για τις γνωστές χαρές και ο άντρας μου άφησε το καθισματάκι στο πάτωμα. Αφού λοιπόν ασχολήθηκε λίγο με εμας, πήγε στο καθισματάκι και άρχισε να το μυρίζει... Μετά απλά το αγνόησε... Ξεσπάσματα έχουμε ακόμα και τώρα πουη μπέμπα είναι 3 μηνών, π.χ. μπορεί να κατουρήσει στο σπίτι ή να ξύνει το μπωλ του φαγητού ή να θέλει παιχνίδια την ώρα που πρέπει να την ταίσω ή να την αλλάξω, αλλά σε γενικές γραμμές τα πάμε πολύ καλύτερα τώρα αφού έχει μάθει ότι όταν τελειώσω με την μπέμπα θα ασχοληθώ μαζί του και θα κοιμηθούμε αγκαλίτσα όπως πάντα... Ότι θες μπορείς να μου στείλεις π.μ. και αν μπορώ θα σε βοηθήσω...
Thunder σίγουρα θα χρειαστώ τη βοηθεια σου!! Μου δίνει ελπίδα αυτό, οτι σταδιακά θα συνηθίσει το μπεμπη! Τον "φοβάμαι" και λόγω όγκου (ημίαιμο λαμπραντόρ) είναι πολύ άγαρμπος ο έρημος! Πάει να κάνει πχ χαρες στα ανήψια μας και τα τσακίζει τα έρημα! :lol: :lol:

Η σκέψη του μπουσουλήματος σ' εχει προβληματίσει?
Εβλεπα διαφήμιση σήμερα με μωρό να μπουσουλάει και σκεφτόμουν το μπέμπη και απο πάνω τον μικρό να τον κυνηγάει!!!! :lol:

Άβαταρ μέλους

Nell80
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nell80 » 08 Απρ 2009, 20:29

Η κουμπαρα μου που ειχε σκυλι και μωρο,οταν το μωρο αρχησε να μπουσουλαει ειχε γινει ο τρομος του σκυλου!!!
Η καημενη η Ηρμα ολο κρυβοταν για να μην την βρει το μωρο!!! owo::
Ο παιδιατρος βεβαια την ειχε διαβεβαιωσει οτι απο τη στιγμη που το σκυλι κανει τα εμβολια του και παιρνει τα χαπια του δεν υπαρχει προβλημα με τις τριχες!
Γιατι ολο και απο καμια ετρωγε το μωρο sm:)
ANNA

Άβαταρ μέλους

petsakas
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από petsakas » 08 Απρ 2009, 21:20

Κάπου το έχω ξαναγράψει αλλά το επαναλαμβάνω.
Όταν γεννήθηκε το πρώτο μας παιδί πήγαμε σπίτι μερικά ρούχα του μωρού,αλλά και δικά μας μέχρι να βγούμε από το μαιευτήριο,για να υπάρχει μια καινούργια μυρωδιά στο σπίτι και τα αφήσαμε σε διάφορα μέρη(καναπέδες,κρεβάτια,καρέκλες).Μόλις φτάσαμε σπίτι μπήκαμε μέσα και αφήσαμε το καθισματάκι με το μωρό στο πάτωμα.Τα σκυλιά μύρισαν το μωρό και έφυγαν.Δεν αλλάξαμε πρόγραμμα,ούτε συνήθειες στα σκυλιά.Όταν η Ρήνα θήλαζε τα σκυλιά ήταν δίπλα της και τα χάιδευε.Στους 3 μήνες σταματήσαμε την αποστείρωση μιας και ο Μάριος αντί για την πιπίλα του πιπιλούσε την ούρα της Τσίου μας.
Ποτέ μα ποτέ δεν αντιμετωπίσαμε κανένα μα κανένα πρόβλημα στην συμβίωση σκυλιών παιδιών και θα έλεγα ότι τα βρήκαν μεταξύ τους μόνα τους.
Αν τα παιδιά ζόριζαν τα σκυλιά τα σκυλιά άρπαζαν το χεράκι και τα παιδιά δεν το ξανάκαναν.
Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι ότι αν έχουν κάποια διαφωνία με το σκυλί τους μιλούν λες και μιλούν στο φίλο τους.(Παίρνει π.χ. ο Σταρ το παιχνίδι του Μάριου και αυτός του λέει Σταρ δεν ξέρεις ότι αυτό το παιχνίδι είναι δικό μου.
Στην Έλενα τα πράγματα ήταν ευκολότερα μιας και είχαν μάθει με τον Μάριο.
Το ξύλο δεν βγήκε από τον παράδεισο,αλλά από την άγνοια και την ανικανότητα επικοινωνίας.

Άβαταρ μέλους

Nell80
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nell80 » 08 Απρ 2009, 22:54

petsakas έγραψε: Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι ότι αν έχουν κάποια διαφωνία με το σκυλί τους μιλούν λες και μιλούν στο φίλο τους.(Παίρνει π.χ. ο Σταρ το παιχνίδι του Μάριου και αυτός του λέει Σταρ δεν ξέρεις ότι αυτό το παιχνίδι είναι δικό μου.
Στην Έλενα τα πράγματα ήταν ευκολότερα μιας και είχαν μάθει με τον Μάριο.
Θεϊκη συμπεριφορα!!! :clap
Αυτα ειναι τα ομορφα οταν τα παιδακια μεγαλωνουν με σκυλακια!!!Γινονται απλα φιλοι!!!
ANNA

Άβαταρ μέλους

elenach
Akita

Δημοσίευση από elenach » 08 Απρ 2009, 23:40

βλεπω με μεγαλη μου χαρα οτι σιγα σιγα η συμπεριφορα στη Ελλαδα με τα ζωα αρχιζη να αλλαξει.....
μπραβω μας.
:clap :clap :clap :clap :clap

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από mitsi » 09 Απρ 2009, 21:34

Μπραβο σκυλομαμαδες. Να μαθαινουμε και εμεις!! Παντως μια γνωστη μου που γεννησε προσφατα τα σκυλια της απο την πρωτη μερα στην πορτα της μπεμπας. Ειδικα ο ενας το πηρε πολυ σοβαρα για φυλακας και μην τυχον και εβηχε η μικρη πηγαινε στην κρεββατοκάμαρα να τους ξυπνησει!!!
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....
Εσύ γιατί θες ρατσάτο????

Άβαταρ μέλους

Topic author
beboulis
Beagle

Δημοσίευση από beboulis » 09 Απρ 2009, 21:35

Οι παιδίατροι τι σας είχαν πει για το πρώτο διάστημα μέχρι δηλ. να κάνει το μπεμπέ εμβόλια; Ευτυχώς ο μπέμπης έρχεται καλοκαίρι και επειδή ξέρω τον αλλο τον μούργο, ανοιχτές μπαλκονόπορτες όλο στο μπαλκόνι θα κάθεται, δεν θα είναι κοντα στο μωρό. Εκεί πιστεύω θα ακουσω και τα πιο κουφά... Επεσα πχ σε ταξιτζή που μου έλεγε πως αυτός πήγε το δικό του σκυλί (πιτ μπουλ) στη μητέρα του επειδή τους είπε ο γιατρός να μην είναι κοντά στο νεογέννητο :roll: Στην αρχή πήγαν και κάποιοι συγγενείς να μου πουν διάφορα αλλα επειδή γιατρός ξαδερφός μου μεγάλωσε 2 παιδιά (περιμένει το 3ο) με σκυλί είχα ατράνταχτο επιχείρημα. Φοβάμαι βέβαια επειδή δεν έχω παιδίατρο και θα χρησιμοποιήσουμε τον γιατρό απο τα ανήψια μας, μήπως μου πει κανένα κουφό και μετά είναι η άποψη μου ενάντια στην ιατρική άποψη!!! Προσωπικά πιστεύω πως και εμείς σαν παιδιά που και χώμα πιάσαμε και σκυλιά πιάσαμε δεν πάθαμε τίποτα αντίθετα είχαμε και αντισώματα (για να μην πω πια για τους πιο παλιούς....) απλά δε θα ήθελα να έχω μια διαρκή "γκρίνια"....

Άβαταρ μέλους

THUNDER
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από THUNDER » 11 Απρ 2009, 10:38

Δε μου είχε πει κάτι συγκεκριμμένο, απλά να τηρώ τους κανόνες υγιεινής, πράγμα που ούτως ή άλλως θα έκανα. Όσο για το μπουσούλημα, βλέπω ότι ο thunder πιο πολύ φοβάται το μωρό, παρά το αντίθετο... Οπότε θέλω να πιστεύω ότι δε θα έχω κάποιο πρόβλημα. Και τώρα όταν η μπέμπα κουνάει χέρια πόδια σαν τρελή, ο thunder βάζει το χέρι της στο στόμα του, και καλά αγριάδες και αυτό ήταν όλο. Όμως ο Thunder είναι μικρόσωμο σκυλάκι 2.5 κιλά και αυτό είναι ίσως χειρότερο στη συμβίωση με ένα μωρό, αφού ανεβαίνει και κατεβαίνει σα σίφουνας παντού. Δεν τους αφήνω ποτέ μόνους τους χωρίς επίβλεψη και όταν έχω τη μπέμπα αγκαλιά παίρνω και αυτόν αναγκαστικά γιατί αλλιώς πηδάει σαν τρελός να μας φτάσει...
ΓΕΩΡΓΙΑ

Άβαταρ μέλους

Topic author
beboulis
Beagle

Δημοσίευση από beboulis » 11 Απρ 2009, 19:59

Πω πω thunder...και ελεγα πως ισως να ήταν καλύτερα αν ο δικός μας ήταν κάποιο μικρόσωμο αντί το τερατάκι που είναι!! Τελικά αν δεν το ζήσεις δεν το ξέρεις!! owo:: owo::

Πρώτα ο θεός μετά το Πάσχα θα ξεκινήσουμε και το δωμάτιο οπότε θ' αρχίσει η ουσιαστική εκπαίδευση του μικρού! Και θα κάνω και το κόλπο με την κούκλα μωρό, να δούμε πως θ' αντιδράσει (και ξέχασα να πάρω μια απο τα τζάμπο...) :roll: :roll:

Σκέφτηκα για αρχή να βάλουμε και εκείνη την πόρτα ασφαλείας ωστε να μην πηγαίνει στο μωρό αν δεν θέλουμε εμείς. Εχει κανένας απο εσάς άποψη για αυτές;

Α να σας πω και κάτι αστείο... παίρνω τα cd απο γνωστό γονεικό περιοδικό με τα νανουρίσματα... Και είναι τωρα μερικές μέρες που τ' ακούω (για να ακούει και ο μπεμπούλης :lov )... Μια που το βάζω μια που ξεραίνεται ο σκυλάκος!! Βλέπω να δουλεύεουν εξαίσια (στον σκυλάκο!!) :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους

THUNDER
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από THUNDER » 27 Απρ 2009, 21:50

Εμείς έχουμε βάλει αυτή την πορτούλα που λες, για να μη μπαίνει ο Thunder στο δωμάτιο όταν δεν είμαστε παρόντες, γιατί κατά τ'άλλα μαζί μας τον αφήνουμε και μπαίνει... Όσο για τα cd που λες, κι εγώ όταν βάζω νανουρίσματα στη μπέμπα, η ίδια μπορεί να μην κοιμάται ο thunder όμως ξεραίνεται...
ΓΕΩΡΓΙΑ

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΣ”