εγκυμοσύνη στον άνθρωπο και frontline

Συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα συμβίωσης σκύλου και μωρών,
τι πρέπει να γνωρίζουν οι μέλλουσες μητέρες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
terezoulina
Akita

εγκυμοσύνη στον άνθρωπο και frontline

Δημοσίευση από terezoulina » 23 Φεβ 2010, 23:31

χθες είχα μία συζήτηση με την κουμπάρα μου η οποία είναι έγκυος , έχει σκύλο και αυτό το διάστημα είναι συνέχεια στο σπίτι της με άδεια από την δουλεία της για την αμπούλα frontline. Ο γιατρός της, της έιπε ότι δεν πρέπει να έρθει καθόλου σε επαφή κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης της με διάφορα χημικά προιόντα.
Την έιδα αρκετά προβληματισμένη σχετικά με την χρήση του frontline και μου ζήτησε ευγενικά όταν θα πρέπει να της βάλει την αμπούλα να της φιλοξενίσω τον σκυλάκο της για 2,3 μέρες.Ενοείται ότι της είπα ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι θα πάρω τον cookie στον σπίτι μου για όσο θέλει.(ελπίζω βέβαια να μην ζηλεψει η δική μου και έχουμε πρόβλημα...)
Παρόλα αυτά μου δημιουργήθηκε η εξης άπορία και για αυτό σκέφτηκα ότι εδώ είναι το καλύτερο μέρος για να την εκφράσω και να μου λυθεί!: To frontline είναι επικίνδυνο να χωρηγέιται στο σκύλο όταν στο σπίτι υπάρχει εγκυμονούσα??
μετά από πόσες μέρες μπορώ να της επιστρέψω τον cookie σπίτι της?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 36 times

Re: εγκυμοσύνη στον άνθρωπο και frontline

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 24 Φεβ 2010, 10:37

Μάλλον υπερβολικό μου ακούγεται.
Θα το καταλάβαινα για το σπρέυ, αλλά κατά τη χορήγηση της αμπούλας δεν έρχεσαι σε επαφή με το φάρμακο. Πόσο μάλλον να απομακρύνεις το ζώο από το σπίτι.
Παρ΄όλα αυτά η φίλη σου θα πρέπει να ακολουθήσει τις οδηγίες του γυναικολόγου της...

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΣ”