Εγκυμοσύνη & σκύλος |Είμαι έγκυος και τώρα;|

Συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα συμβίωσης σκύλου και μωρών,
τι πρέπει να γνωρίζουν οι μέλλουσες μητέρες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
lame
Puppy

Εγκυμοσύνη & σκύλος |Είμαι έγκυος και τώρα;|

Δημοσίευση από lame » 26 Φεβ 2010, 14:24

εχω ενα κανισακι toy που κοντευει 5 ετων...την εχω μεγαλωσει εγω εξολοκληρου
ειμαι στον 8ο μηνα της εγκυμοσυνης μου στο πρωτο μου παιδακι
μεχρι και πριν 20 μερες ολα ηταν υπεροχα οπως και παλια....
ηταν χαρουμενη καθοταν μαζι μας συνεχεια παιζαμε με τα παιχνιδια της κλπ
το σπιτακι και το φαγητο της ειναι ακομα στο παιδικο δωματιο δεν την εχω απομακρινει ακομα απο εκει αν και το εχω φτιαξει απο τα χριστουγεννα και μετα<το εχω βαψει και εχω βαλει τα επιπλα απλα ακομα δεν εχω στολισει κουκλακια σεντονια κλπ οποτε την σκυλιτσα μου την εχω ακομα εκει!!>
το τελευταιο 20ημερο εχει αλλαξει πολυ η συμπεριφορα της
δεν ερχεται πια να κατσει μαζι μας ουτε παιζει....καθεται συνεχως μεσα στο σπιτακι της και οταν καποιος πλησιαζει το πιατο της <χωρις να πηγαινει απαραιτητα εκει> τρεχει καθεται απο πανω και γριλιζει....ακομα και σε εμενα που μπορουσα να της παρω το φαγητο απο το στομα!!!επειδη εχω στεναχωρηθει πολυ με την ξαφνικη αλλαγη της προσπαθω να της πλησιασω...βαζω το χερι μου να της χαηδεψω μεσα στο σπιτακι της..καθεται αλλα δεν με αφηνει να την τραβιξω προς τα εξω....
ποτε δεν ηταν επιθετικο σκυλακι..ηταν παντα αυτοκολλητη πανω μου...
την λυπαμε που καθεται ολη μερα εκει μεσα εχω δοκιμασει τα παντα για να την κανω να χαρει αλλα δεν τα καταφερα...μεχρι και οταν ερχονται ανθρωποι που τους λατρευε παει λιγο τους βλεπει και μετα ξανακλεινεται μεσα...
τι να κανω δεν ξερω...
επισης εχει παρουσιασει και ωτιτιδα στο ενα αφτακι της..μηπως φταιει αυτο???αλλοι μου λενε οτι καταλαβαινει οτι κοντευω να γεννησω γι'αυτο τα κανει αυτα....
εσεις τι λετε υπαρχει καποιος με αναλογη εμπειρια??

Άβαταρ μέλους

eva25
Dog Star ¤¤¤

Re: ειμαι εγκυος και τωρα????

Δημοσίευση από eva25 » 26 Φεβ 2010, 14:35

Κουκλιτσα όπως σου είπα και αλλού, είναι πολύ πιθανό να καταλαβαίνει την αλλαγή. Ομως δεν ξέρω νομίζω ότι η συμπεριφορά της ίσως οφείλεται αλλού. Αν ήταν από την εγκυμοσύνη όσο να' ναι θα είχε αλλαγή και νωρίτερα. Ισως πονάει το αυτακι της, η δεν νιώθει καλά. Τεσπα, επειδή εμένα οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες και ειδικά με θηλυκά ελπίζω ότι τα παιδιά με περισσότερη εμπειρία να σε βοηθησουν καλύτερα!!

Άβαταρ μέλους

Topic author
lame
Puppy

Δημοσίευση από lame » 26 Φεβ 2010, 14:45

α βρε συ με βρηκες ε??/
ελπιζω να με βοηθησει καποιος γιατι εχω στεναχωρηθει πολυ....

Άβαταρ μέλους

eva25
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από eva25 » 26 Φεβ 2010, 14:51

Λες να μην σε έβρισκα?? bigg: bigg:

Είμαι σίγουρη ότι τα παιδιά θα σε συμβουλέψουν όταν διαβάσουν το ποστ σου!! Εχουν εμπειρία!! Και μας, μας εχουν βοηθήσει πάρα πολύ με τον Φοίβο μας!! Ελπίζω ότι θα συνέλθει το σκυλουνάκι σου!! :lov

Άβαταρ μέλους

eva25
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από eva25 » 27 Φεβ 2010, 18:57

Τελικά είδες καμια αλλαγή στην συμπεριφορά της??? Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω περισσότερες συμβουλές, αλλά δυστυχώς εγώ πάντα αρσενικά είχα...

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 27 Φεβ 2010, 19:45

Καλώς όρισες στην παρέα μας φίλη "lame" και με το καλό να έρθει στην ζωή σου και το παιδάκι σου!!! (bs)

Η συμπεριφορά της σκυλίτσας σου, δεν πιστεύω ότι οφείλεται στην εγκυμοσύνη σου, ούτε και στο ότι πλησιάζει η ώρα που θα έρθει στην οικογένεια το μωράκι σας!!!

Δεν αντιλέγω βέβαια, ότι αντιλαμβάνεται την αλλαγή..., που έρχεται στην ζωή σας εντελώς διαισθητικά..., όπως συμβαίνει με όλα τα σκυλιά, αλλά από την στιγμή που δεν έχει ακόμη αντιμετωπίσει κάποια διαφορά στην καθημερινότητά της, δεν υπάρχει περίπτωση να αντιδρά με τον τρόπο αυτό, εξ΄αιτίας αυτού...
Τα σκυλιά δεν σκέπτονται σε όλα τα ζητήματα με τον τρόπο που σκεπτόμαστε οι άνθρωποι και γι΄αυτό και δεν τα αποσχολεί ποτέ ούτε το μέλλον, αλλά ούτε και το παρελθόν, αρκούνται και ενδιαφέρονται μόνο για το παρόν και αυτό είναι ένα ακόμη στοιχείο που αποδεικνύει την σοφία τους... wink:

Βέβαια δεν είμαι ειδικός γύρω από την συμπεριφορά των σκύλων, αλλά όσο μπορώ τουλάχιστον να καταλάβω από την εμπειρία που μου έχει δημιουργήσει η συμβίωση μου με σκυλιά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου..., θα έλεγα ότι το πιθανότερο είναι να ευθύνεται για την αλλαγή στην συμπεριφορά της σκυλίτσα σου, το πρόβλημα με το αυτάκι της, το οποίο από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι είναι πολύ επώδυνο...

Ένας άλλος λόγος που ενδεχομένως θα άλλαζε την συμπεριφορά της... και από περιγραφές άλλων περιστατικών, θα έλεγα ότι μοιάζει σε κάποια σημεία με την συμπεριφορά της δικής σου σκυλίτσας (φυσικά με κάποιες διαφορές... ), είναι η ψευδοκύηση, η οποία δεν είναι σπάνια στα θηλυκά σκυλάκια, αλλά αυτό συμβαίνει συνήθως 2-3 μήνες μετά τον οίστρο, οπότε εάν δεν βρίσκεται σε αυτήν την περίοδο η μικρούλα σου, τότε μάλλον θα πρέπει να το αποκλείσουμε σαν ενδεχόμενο.

Όπως και νάχει εύχομαι να είναι γρήγορα περαστικά... και όταν με το καλό έρθει το μωράκι σου στο σπίτι, να μην υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα... :nop:

Φιλικά Δώρα. ~wv
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

xristin---a
Saint Bernard

Δημοσίευση από xristin---a » 28 Φεβ 2010, 00:49

εμενα που ο κουμπαρος των γονιων μου ειναι κτηνιατρος και εκπαιδευτης τους ειχε πει οταν ειχαν οι γονεις μου το πρωτο μας σκυλι οτι οταν θα γυρισουν σπιτι απο την κλινικη να αφησουν το ριλαξ με το μωρο κατω πρωτα χωρις να μπουν οι ιδιοι μεσα να μυρισει πρωτα το σκυλι το μωρο και μετα να μπουν....για να μην ζηλεψει μαλλον αυτο καταλαβαινω....αρα αυτο σημαινει οτι κατι καταλαβαινει........τι να πω.???
Να εισαι μαζι μου..στο τελευταιο μου δυσκολο ταξιδι.ΠΟΤΕ μην πεις δεν μπορω να παρακολουθησω ή ας γινει οταν λειπω.Μεινε διπλα μου μεχρι την στερνη μου πνοη.Τα πάντα ειναι ευκολοτερα για μενα οταν εισαι εσυ διπλα μου και μου κρατας το ποδι ή μου χαιδευεις το κεφαλι.......
υπογραφη: το σκυλι σου να θυμασαι πως σε αγαπω

Άβαταρ μέλους

vDogTrainer
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vDogTrainer » 28 Φεβ 2010, 10:16

Καλημέρα!
Δεν νομίζω πως οφείλετε στο ότι κοντεύεις να γεννήσεις.Εξέτασε αν φταίει το ότι πονάει το αυτάκι της,ρώτα καλύτερα ένα γιατρό.Να αποκλείσουμε δηλαδή αυτό το ενδεχόμενο ή να σιγουρεύτουμε οτι είναι αυτό!
Αν δεν φταίει αυτό,σκέψου καλά τι άλλες αλλαγές έχουν γίνει.Μήπως δεν ασχολείσε πιο τόσο μαζί της,μήπως δεν πάει πια μεγάλες βόλτες?

Άβαταρ μέλους

desp
Dog Star ¤

Δημοσίευση από desp » 01 Μαρ 2010, 23:14

Ούτε και εγώ πιστεύω ότι η εγκυμοσύνη είναι το πρόβλημα. Στα δικά μου τα σκυλάκια πάντως δεν παρατήρησα αλλαγή στη συμπεριφορά τους στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Αργότερα ύπήρξε αλλαγή γιατί σταμάτησαν να τρέχουν από πίσω μου και είναι όλη την ώρα δίπλα στον γιό μου! Εύχομαι με το καλό το μωράκι σου και όλα θα πάνε καλά!
"Είναι ο φίλος σου, ο σύντροφος σου, ο προστάτης σου, ο σκύλος σου. θα είναι δικός σου, πιστός μέχρι τον τελευταίο χτύπο της καρδιάς του. Του το οφείλεις να είσαι αντάξιος αυτής της λατρείας και αφοσίωσης"

Άβαταρ μέλους

eva25
Dog Star ¤¤¤

Re: Εγκυμοσύνη & σκύλος |Είμαι έγκυος και τώρα;|

Δημοσίευση από eva25 » 04 Μαρ 2010, 16:08

Gia να μην ανοίγω άλλο θέμα είπα να ρωτήσω εδώ αφου πάνω κάτω σχετίζονται οι ερωτήσεις.

Θέλω να προετοιμάσω τον Φοίβο για τον ερχομό του μωρού. Δεν πολύ φοβάμαι τις αντιδράσεις του να σας πω την αλήθεια γιατί τα παιδιά τα λατρευει, απλά ξέρω ότι επειδή περνάει πολλές ώρες μαζί μου θα ζηλέψει και φυσικά δεν μπορεί να καταλάβει ότι το να πηδήξει όταν πάω να παρω, το μωρο αγκαλιά μπορεί να το βλέψει.

Τον αφήνω να μπαινει στο δωμάτιο του μωρού τωρα που το φτιάχνουμε. Τον αφήνω να μυρίζει τα ρουχαλάκια και τα πράγματα όταν τα ετοιμάζω. Οταν μπαινω όμως στο παιδικό και πάω να κάνω μια δουλειά εκεί έρχεται και κάνει σαν λυσασμένος, να σταματησω. Με τραβάει, χοροπηδάει κλπ. Του μιλάω ήρεμα και του λέω να σταματήσει και όταν ηρεμεί του λέω μπράβο και τον χαιδεύω.

Επίσης πλέον δεν τον πάω εγώ βόλτα ώστε να μάθει να περιμένει τον Τάκη. τις πρώτες μέρες με τράβαγε τώρα όμως ξέρει και περιμένει. Αυτό που δεν έχω κόψει είναι το παιχνίδι. Βέβαια δεν μπορώ να παίξω έντονα μαζί του αλλά σίγουρα παίζουμε μέσα στην μέρα. Α και τα χάδια δεν τα έχω κόψει. Οταν έρχεται να τον χαιδεψω δεν του το στερώ.

Εχουμε περίπου 2,5-3 μήνες ακόμα μέχρι να ρθει το μωρό. Τι πρέπει να κάνω ώστε να μην έχουμε προβλήματα μετά?

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΣ”