Χίλια συγνώμη αλλά αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο site με την ελληνική γλώσσα. Μέχρι να εγκαταστήσουμε καινούργιο πακέτο κάντε λίγη εξάσκηση στα αγγλικά σας. :)

Χρυσιζων Σταφυλοκοκκος!

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Forum rules
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Image 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Tselis
Dog Star ¤
Dog Star ¤
Όνομα: Στέλιος
Φύλο: Άρρεν

Χρυσιζων Σταφυλοκοκκος!

Postby Tselis » 25 Oct 2011, 13:32

Εχθες το απογευμα μου χτυπησε την πορτα η διαχειριστρια και ειχαμε την εξης συζητηση:
Αρχικα με ρωτησε αν τα σκυλια ειναι εμβολιασμενα.
Απαντησα πως τα σκυλια εμβολιαζονται τακτικα και παιρνουν και τα χαπια τους για τον εχινοκοκκο και ο,τι προβλεπει ο νομος το κανουμε,και πως αν ηθελε -μολονοτι δεν ειμαι υποχρεωμενος να το κανω- ειμαι διατεθιμενος να της δειξω και τα βιβλιαρια για να το διαπιστωσει και μονη της. αλλα δεν ηθελε. μου ειπε ομως οτι τρια παιδακια στην πολυκατοικια αρρωστησαν, τα δυο απο χρυσιζων σταφυλοκκο και το ενα απο πνευμονιοκοκκο, και πως οι γιατροι τους ειπαν οτι το κολλησαν απο τα σκυλια μου! μου ειπε επισης οτι επειδη τα σκυλια ειναι εμβολιασμενα και φαινεται οτι ειναι καθαρα και σε καλη κατασταση οτι εχουν ανοσια στον σταφυλοκοκκο και ειναι φορεις και τον μεταφερουν στο ασανσερ και τις σκαλες και ετσι κολλησαν τα παιδια τους.

το δικο της παιδι εκανε και βακτηριαιμια και ισα ισα το προλαβαν να μην τους πεθανει, απο την πεμπτη ειναι στην εντατικη. επειδη μονο να φανταστω μπορω το τι περνανε αυτη τη στιγμη και το ποσο πανικοβλημενοι ειναι, τους καταλαβαινω και δεν αντιδρασα ασχημα, αλλα προσπαθησα να τους εξηγησω οτι: τα ζωα μου ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχουν προσβληθει απο σταφυλοκοκκο (την ιδια στιγμη τα πηρα και τα 2 και τα πηγα σε 2 διαφορετικους κτηνιατρους οι οποιοι μου ειπαν ακριβως τα ιδια πραγματα!!). οτι το εμβολιακο τους προγραμμα περιλαμβανει προστασια απο αρρωστιες οπως η μορβα κλπ, ΟΧΙ βακτηριακες λοιμωξεις, δεν ξερω καν αν υπαρχουν εμβολια κατα των βακτηριων! επισης οτι ο σταφυλοκοκκος ειναι πολυ κοινος, ολοι τον εχουμε πανω μας, βρισκεται στο χωμα στα χορτα σχεδον παντου, και δεν τον μεταφερουν μονο τα ζωα.

Το πρωτο παιδακι που μολυνθηκε εγινε αρχες Σεπτεμβριου, ξεκινησε απο τσιμπημα κουνουπιου. δηλαδη ειναι παραλογο που ειπα οτι προφανως το παιδι ειτε απο χωματα απο το παιχνιδι ειτε απο οπουδηποτε αλλου ειχε σταφυλοκοκκο στα νυχια του, και ξυνοντας το σημειο που τσιμπηθηκε μολυνθηκε απο σταφυλοκοκκο? οχι, η κυρια ειναι σιγουρη επειδη της το ειπε καποιος γιατρος οτι ΜΟΝΟ απο προβατα και σκυλους μπορει να το κολλησε!! μαλιστα, αφου το λεει.... :wll στην κατασταση που βρισκονται δεν μπορει να γινει συζητηση για διασπορα μικροβιων, πως γινεται και πως μπορει να φτασει το μικροβιο μεσα στο σπιτι τους..
επειδη καταλαβαινω οτι ειναι γονεις και ανησυχουν πολυ, προσφερθηκα να μην ξαναβαλω τα σκυλια στο ασανσερ,και να χρησιμοποιω τις σκαλες. το επομενο ειναι να μοιρασω για ενα διαστημα τα σκυλια στη μανα μου και σε εναν φιλο. αλλα δεν ειμαι και υποχρεωμενος να κανω κατι απο ολα αυτα. ζητησα απο τους γιατρους να κανουν εξετασεις ωστε να εχω κατι στα χερια μου που να δειχνει οτι ειναι καθαρα. και οι 2 μου ειπαν οτι: αιματολογικες εξετασεις ΔΕΝ εχει νοημα να κανουμε, αν ειχε περασει στο αιμα ωστε να βρεθει κατι, τα σκυλια θα νοσουσαν, πυρετους ανορεξια αδυναμια κλπ, κοινως θα ηταν σαν κουνουπιδια! ουρολογικες δεν εχει νοημα να κανουμε, γιατι αν ειχε κατι να βρεθει στα ουρα μαλλον θα εκαναν ουρολοιμωξεις και δεν εχουν. το δερμα τους ειναι υγιεστατο, δεν υπαρχουν πυοθηλακητιδες, δεν εχουν φαγουρες κλπ!

Θελω να ρωτησω λοιπον τον Ηλια, αν εχει νοημα να τις κανω τις εξετασεις ακομα κι αν δεν δειξουν κατι.
και αν υπαρχει κατι αλλο που να κανω, τι ειναι αυτο?

ρωτησα την μια κυρια, αν πιστευει οτι ειναι πιθανο, να μπηκε ο μικρος στο ασανσερ, και να εκατσε τριχα απο το σκυλια ακριβως πανω στην πληγη του, και ετσι να κολλησε. και μου ειπε οτι ειναι σιγουρη οτι ετσι εγινε! ε, εγω τι να πω τωρα!!! εν τω μεταξυ μου λεει στο τελος και το εξης: και στον πρωτο οροφο το κοριτσακι αρρωστησε! και οταν τι ρωτησα απο τι, μου ειπε "πνευμονιοκοκκο"!!!
της λεω, συγγνωμη, σεβομαι την κατασταση σας και το τι περνατε, αλλα ολα αυτα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σας τα ειπε γιατρος! ακους εκει πνευμονιοκοκκος απο σκυλια!!! τωρα καλουμαι να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας, και να ανταπεξελθω σε ενα κυνηγι μαγισσων που εχει ξεκινησει. γιατι μου ειπαν και με νοημα οτι θα κανουν οτι χρειαστει ωστε να βρουνε λυση. σημειωτεον, η διαχειριστρια το τελευταιο εξαμηνο μου εχει πει 4-5 φορες οτι εχει αλλεργια στα σκυλια και δεν μπορει κλπ κλπ...
Image

nantia86
Dog Star ¤¤¤
Dog Star ¤¤¤
Φύλο: Θήλυ

Re: Χρυσιζων Σταφυλοκοκκος!

Postby nantia86 » 25 Oct 2011, 13:49

Δε ξερω Στελιο μηπως πατησουν στην υποχωριτικοτητα σου και σου κανουν διαφορα,εγω στη θεση σου αν καποιες εξετασεις δειχνουν οτι το σκυλι ειναι φορεας θα τις εκανα,θα τους τις ετριβα στη μουρη και απο κει και περα δε θα εκανα καθολου πισω,δε θα δινα καθολου σημασια και ας πανε να κουρευονται

Tselis
Dog Star ¤
Dog Star ¤

Postby Tselis » 25 Oct 2011, 13:57

κι εγω Ναντια αυτο σκοπευω να κανω, αλλα ακομα δεν μπορω να μιλησω,εχουν το παιδακι στην εντατικη απο τη μια τους καταλαβαινω να εχουν φρικαρει και να ψαχνουν αποδιοπομπαιο τραγο... αν και μεταξυ μας δεν ειμαι και τοσο σιγουρος οτι το παιδακι κινδυνεψε τοσο, αλλα δεν μπορω να πω και κατι γι αυτο...
Image

ντιτο
Dog Star ¤¤¤
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Μαρια

Postby ντιτο » 25 Oct 2011, 16:06

κατ'αρχην ευχομαι να ειναι περαστικα στα παιδακια.
ας τα παρουμε ενα-ενα.τα σκυλια σου τα εχεις μεσα στο σπιτι,τα φροντιζεις,τα εμβολιαζεις επομενως δεν μπορει κανεις να σου κουνηθει....
τριχες,μικροβια,βακτηριδια,κωλοβακτηριδια...κτλ κυκλοφορουν παντου ανεξαρτητα αν υπαρχει σκυλος ή οχι.ο πρωτος που θεωρητικα θα ειχες νοσησει εισαι εσυ.οπως και να εχει κρατα τις ''ισοροπιες''μεχρι να συνελθει το παιδακι αλλα μη μπαινει και σε θεση αμυνας....με το φτωχο μυαλο μου εαν υποθεταμε πως νοσουν τοσο ευκολα οι ανθρωποι απο τα σκυλια τα εμβολιασμενα τοτε οσοι ασχολουνταν με τα αδεσποτα μεχρι να τα εμβολιασουν θα ειχαν αρρωστησει σοβαρα οι ιδιοι.
περιμενω να ακουσω την αποψη του Ηλια.
προσωπικη μου αποψη στις συζητησεις μαζι τους μη ψαχνεις εσυ να βρεις την αιτια.

mitsi
Dog Star ¤¤¤
Dog Star ¤¤¤

Postby mitsi » 25 Oct 2011, 16:40

Απο οτι ηξερα αλλα και μια γρηγορη ερευνα βρισκω συνεχεια οτι :

"Ο σταφυλοκοκκος μεταδιδεται μεταξυ των ανθρωπων που εχουν στενη επαφη με μολυσμενους ασθενεις. Η μεταδοση γινεται με αμεση φυσικη επαφη και οχι διαμεσου του αερα"

Κυριως το συνανταμε στα νοσοκομεια αλλα εχουν γινει και αναφορες και σε σχολεια. Οταν δεν τηρουνται οι συνθηκες υγειηνης.
Προφανως ο γιατρος της δεν ειναι καθολου φιλοζωος και για να δικαιολογησουν την ανικανοτητα τους κατηγορουν τα ζωα.
Εαν κολλησαν τα παιδια θα επρεπε να κολλησεις και εσυ και ολοι εκει μεσα.

Αρα απο καπου αλλου το κολλησαν και το φορτωνουν σε εσενα.

Για να μπορεσεις να εχεις ενα καλο χαρτι στο χερι σου θα σου προτεινα να πας στο Υπουργειο Κτηνοτροφικων Ελεγχων να κανουν ολες τις σειρες εξετασεων αιματος. Θα εχεις ενα κρατικο χαρτι στο χερι σου.

Και καλο κουραγιο.
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....
Εσύ γιατί θες ρατσάτο????

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Κτηνίατρος

Postby ΗΛΙΑΣ » 25 Oct 2011, 20:17

Δεν είναι μεταδοτικό ούτε προς άλλα σκυλιά, ούτε προς τον άνθρωπο φυσικά, οπότε δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα.
Είναι μάλλον απαράδεκτο να ρίχουν ευθύνες, ειδικά αν δεν έχουν γνώση πάνω στο θέμα.
Image Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Image ΤΗΛ. 2310 950700 Image 6977 340840

Tselis
Dog Star ¤
Dog Star ¤

Postby Tselis » 25 Oct 2011, 22:21

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!
μιλησα με τον εναν απο τους τρεις, αυτον του οποιου το παιδι εχει πνευμονιοκοκκο και μου ειπε να μη στεναχωριεμαι με το κοντο και το μακρυ του καθενος..
αν δεν ητανε τα παιδια στη μεση θα μιλουσα αλλιως....
Image

mariag
Dog Star ¤¤
Dog Star ¤¤
Όνομα: Maria

Postby mariag » 30 Nov 2011, 18:02

Ηλία μου καλησπέρα σου. Σήμερα το μεσημέρι, βγάζοτντας βόλτα την Ίρμα είδα τη μια πλευρά του σώματός της σα να έχει βγάλει σπυράκια... Αμέσως αμέσως την πήγα στον κτηνίατρο (δυστυχώς όχι σε αυτόν που εμπιστεύομαι τυφλά, καθώς έχω μείνει χωρίς αμάξι, έχω και το μωρό, οπότε...) ο οποίος και μου είπε ότι είναι κλασική περίπτωση σταφυλόκοκκου και ότι το προλάβαμε σε πολύ αρχικό στάδιο, ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό και μου έδωσε μια αντιβίωση και ένα χάπι για τη φαγούρα λέει. Έχω να σε ρωτήσω 2 πράγματα πολύ σημαντικά, μέχρι να την πάω στον κτηνίατρο που εμπιστεύομαι:
1) Η διάγνωση για σταφυλόκοκκο γίνεται μόνο με ψηλάφιση και με το μάτι; Δεν της έκανε περεταίρω εξετάσεις
2) Είναι μεταδοτικός στον άνθρωπο; Αυτός μου είπε όχι αλλά οι ανθρωπογιατροί λένε άλλα... Δε φοβάμαι για μένα αλλά για τη μπέμπα που είναι μόνο 3 μηνών. Είναι κάτι που μπορώ να κάνω, πέραν της υγιεινής που έτσι κι αλλιώς ισχύει για το μωρό; Μήπως είναι υπερβολικά αυτά που σκέφτομαι και με αγχώσανε οι ανθρωπογιατροί;

Σε ευχαριστώ
Λευτεριά στα φυλακισμένα μπαλκονόσκυλα!!!

Image

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Κτηνίατρος

Postby ΗΛΙΑΣ » 30 Nov 2011, 23:46

Δεν είναι μεταδοτικό ούτε στον άνθρωπο, ούτε σε αλλά σκυλιά.
Το θέμα με το σταφυλοκοκκο είναι ότι βρίσκεται φυσιολογικά στην επιδερμίδα, και μόνο όταν μειωθεί η άμυνα του δέρματος υπεραναπτυσσεται, λόγω διαφόρων αιτίων, όπως κάποια παρασιτωση, αλλεργία, στρες κ.α.
Θα πρέπει να αναζητήσετε την αιτία αυτή, να την αντιμετωπίσετε, και τότε θα περάσει και η σταφυλοκοκκικη δερματίτιδα.
Image Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Image ΤΗΛ. 2310 950700 Image 6977 340840

mariag
Dog Star ¤¤
Dog Star ¤¤
Όνομα: Maria

Postby mariag » 30 Nov 2011, 23:47

Να συμπληρώσω, τα φάρμακα που μας έδωσε και τα παίρνει ανά 12ωρο είναι Magnacort και Synulox.
Σε ευχαριστώ προκαταβολικά
Λευτεριά στα φυλακισμένα μπαλκονόσκυλα!!!

Image

Return to “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”