αρρωστο αδεσποτακι

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
irini21
Akita
Όνομα: Ειρήνη
Been thanked: 3 times
αρρωστο αδεσποτακι

Δημοσίευση από irini21 » 13 Σεπ 2017, 03:04

Γεια σε όλους της παρέας. Πριν δυο βδομάδες πήγα στο χωριο, να δω τους παππούδες μου και μαζι με αυτούς είδα και ενα καινούργιο αδέσποτο κυνηγοσκυλο, που κάποιος πέταξε στην γειτονιά, σε άθλια κατάσταση. Καχεκτικο, με δυσκολία στο βηματισμό (σαν δυσκαμψία μου φαίνεται), πιτυρίδα, πληγές και δερμάτικα γενικά, ονυχομεγαλια, τα ματια του δακρύζουν. Η γιαγιά λέει πως ενα μηνα ειναι εκει και ενώ το ταΐζουν δεν πάχυνε καθόλου, αντιθέτως χειροτέρεψε και έκανε πληγες. Όπως καταλαβαίνετε τα συμπτώματα παραπεμπτουν σε καλαζααρ. (Ζω στον Εβρο) Το θέμα ειναι οτι χωρις εξετάσεις, δε θα μάθω ποτε τι ειναι. Και δυστυχώς δεν προθυμοποιειται κανεις να τον μετακινήσει στην κοντινή πόλη, κι ας αναλαμβάνω τα έξοδα για εξετάσεις κτλ. Αποφασίζω λοιπόν να αγοράσω ζυλαπουρ, βιμπραμισιν, αντβαντιξ, ντρονταλ, καλές τροφές και να δράσω στα τυφλά. Τα έστειλα ολα στην γιαγιά και της είπα να ξεκινήσει με ενα 300αρι ζιλαπουρ και ενα χάπι 100σταρι βιμπραμισιν την ημέρα. (τον υπολογίζω στα 15 κιλα) Και εχει περασει μιαμιση βδομάδα και με εχει λούσει κρύος ίδρωτας, γιατι στην ουσία κάνω πειράματα. Βλέπω εφιάλτες κάθε βραδυ οτι το σκότωσα. Απο την άλλη λεω, ετσι κι αλλιώς εκει παει ο δυσμοιρος. Τι να κάνω θεέ μου; Η γιαγιά λέει πως άρχισε να κόβει βόλτες με τα αλλα αδεσποτακια που ταΐζουμε κ πως σαν να εχει μικρή βελτιωση. Εν τω μεταξύ μάλλον βρήκα άτομο να του πάρει αίμα και ευελπιστώ πως θα γινει σε μια βδομάδα απο τωρα. Και σκέφτομαι εγω τωρα.. Άντε και πληρώνω τις εξετάσεις και βγαίνει πως εχει όντως λεισμανια. Πως σκ*** θα πληρώσω το μιλτεφοραν που μόλις τελειωσα το πανεπιστήμιο και ειμαι άνεργη και εχω και εγω δικά μου ζωντανά να φροντισω και ενα σωρό έξοδα; Υπάρχει άλλη λύση πέρα απο αυτό; Διαβάζω για βιταμίνες neurobion και για leishguard κτλ. Τι μπορώ να του δωσω αν όντως εχει καλαζαρ και ίσως ερλιχια, όπως υποπτεύομαι; Ειναι το μιλτεφοραν η μονη λυση; Μήπως τσάμπα θα τον ταλαιπωρήσω τον κακόμοιρο; Δεν θέλω να γινει ευθανασία, ο σκύλος τρώει ακομη, κινείται,βλέπω στα ματια του ελπίδα για ζωή... Και μιας που αναφέρθηκα σε τροφή, παρατήρησα αναγωγή την ώρα που τρώει και γενικά ειναι δυσμορφικός σκυλάκος, εχει έξι δάχτυλα στα πίσω ποδια και έντονο προγναθισμό. Θα σας βάλω και φωτο. Σας ευχαριστώ πολυ.
“Dogs never bite me. Just humans.” ― Marilyn Monroe

Αυτό το θέμα έχει 8 απαντήσεις

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος για να δείτε τις υπόλοιπες απαντήσεις.

Εγγραφή Σύνδεση

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 22 επισκέπτες