σκουλίκια στα κακά

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Aspa_v
Puppy
Όνομα: Aspa vr
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

σκουλίκια στα κακά

Δημοσίευση από Aspa_v » 13 Νοέμ 2017, 22:52

καλησπέρα, ξέρω οτι έχει συζητηθεί το θέμα που θα ανεφέρω και εγώ αλλα δ έχω βρεί κάπου για τρόπο αντιμετώπισης αφού υπάρχει ήδη το πρόβλημα. το σκυλάκι μου είναι 4μηνών και πήρε χάπι για τα σκουλίκια (milbemax)5 σεπτέμβρη. ο κτηνίατρος μου είπε να τησ ξανα δώσω μετά απο 3 μήνες. τελικά πριν 3 μέρες είδα μεγαλα σκουλίκια στα κακα της και κατευθείαν (επειδή δ βρήκα τον κτηνίατρο) πηγα πήρα και της έδωσα ξανα milbemax. μου είπε τελικά και εκείνος πως καλά έκανα και θα φύγουν. τώρα ακόμα βγάζει σκουλίκια και σήμερα έβγαλε αρκετά αλλα νομιζω ολα ήταν νεκρα. πρέπει να κάνω και κάτι αλλο? πότε θα φύγουν όλα? ευχαριστω εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 229 times
Been thanked: 355 times

σκουλίκια στα κακά

Δημοσίευση από Morgan_A » 14 Νοέμ 2017, 03:16

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Άσπα!

Ο πλέον αρμόδιος για να σου απαντήσει σχετικά με το θέμα που σε απασχολεί, είναι ο καλός μας φίλος και κτηνίατρος του forum ο κ. Ηλίας Κορσαββίδης, αλλά θα πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή, επειδή λόγω φόρτου εργασίας δεν μπορεί να απαντά αμέσως σε όλες τις απορίες και τις ερωτήσεις μας.

Εντελώς εμπειρικά θα σου πω όμως εγώ, ότι όταν έχουμε σοβαρό πρόβλημα με σκουλικάκια, μπορούμε να ξαναδώσουμε μετά από 15 μέρες αντιπαρασιτικό χαπάκι, του οποίου την δόση, όπως πιστεύω ότι ήδη γνωρίζεις, καθορίζει το βάρος του ζώου.
Αφού λοιπόν ακόμα βλέπεις στα κακά της σκουλικάκια, νομίζω ότι θα πρέπει να της ξαναδώσεις τώρα, άλλωστε ήδη έχουν περάσει πάνω από 2 μήνες από τις 5 Σεπτεμβρίου που της έδωσες το πρώτο milbemax.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Aspa_v
Puppy

σκουλίκια στα κακά

Δημοσίευση από Aspa_v » 14 Νοέμ 2017, 03:34

ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. το γνωρίζω πως το χάπι παει ανάλογα με τα κιλά του σκυλιού. μόλις είδα τα σκουλίκια της έδωσα πάλι χάπι και αν είναι θα της ξανα δώσω μετά απο 15 ημέρες. απλα απ'οτι έψαξα σε κουτάβια πρέπει να δίνω το χάπι καθε μήνα?? (είναι 4μηνών) . ο κτηνίατρος μου είχε πει κάθε 3. επίσης αυτά θα φύγουν σύντομα?? δίαβασα οτι γενικά δίνουν και μία πάστα για τα σκουλίκια. ισχύει κάτι τέτοιο? δ μπορώ να βλέπω αυτο το θέαμα στα κακά της και υποφέρει και το σκυλάκι .αυριο μάλλον θα τη πάω και σε αλλον κτηνιατρο.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

σκουλίκια στα κακά

Δημοσίευση από Morgan_A » 14 Νοέμ 2017, 06:56

Άσπα μου την πάστα για τα σκουλικάκια την δίνουμε όταν είναι πολύ μωρά, τώρα αφού της έδωσες ήδη χαπάκι συνέχισε με χαπάκι, γιατί η πάστα νομίζω ότι είναι λιγότερο ισχυρή και μάλλον δεν θα σου λύσει το πρόβλημα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι αν το milbemax έχει και χαπάκι για κουτάβια, αλλά αφού στο έδωσε ο κτηνίατρός σου σίγουρα θα ξέρει..., οπότε συνέχισε με το ίδιο.

Κανονικά σε 3-4 μέρες θα πρέπει να καθαρίσουν τα κακάκια της από τα σκουλικάκια, αν δεν καθαρίσουν τότε σίγουρα θα πρέπει να επαναλάβεις σε 15 μέρες.

Πράγματι το θέαμα δεν είναι καθόλου ευχάριστο, αλλά ευτυχώς δεν πρόκειται για κάτι που δεν αντιμετωπίζεται εύκολα.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

σκουλίκια στα κακά

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 14 Νοέμ 2017, 20:39

Το milbemax, δυστυχώς δεν καλύπτει όλα τα παράσιτα του εντέρου, όπως κάνει το drontal.
Θα πρέπει να χορηγήσετε το drontal plus, στη δοσολογία που πρέπει, ανάλογα με τα κιλά του ζώου (1 χάπι ανά 10 κιλά σωματικού βάρους), κάθε μέρα και για τρεις διαδοχικές μέρες. Νομίζω οτι έτσι θα λυθεί το πρόβλημά σας...

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
Aspa_v
Puppy

σκουλίκια στα κακά

Δημοσίευση από Aspa_v » 14 Νοέμ 2017, 20:44

ΗΛΙΑΣ έγραψε:
14 Νοέμ 2017, 20:39
Το milbemax, δυστυχώς δεν καλύπτει όλα τα παράσιτα του εντέρου, όπως κάνει το drontal.
Θα πρέπει να χορηγήσετε το drontal plus, στη δοσολογία που πρέπει, ανάλογα με τα κιλά του ζώου (1 χάπι ανά 10 κιλά σωματικού βάρους), κάθε μέρα και για τρεις διαδοχικές μέρες. Νομίζω οτι έτσι θα λυθεί το πρόβλημά σας...
Ευχαριστω πολυ για την απάντηση .ειναι 4κιλα οποτε της δίνω ένα χαπι. Μετά ποτέ ξανα επαναλαμβάνω τα χάπια έπειτα απο τις 3μερες;κάθε μήνα;

Άβαταρ μέλους

petp
Club Member
Όνομα: petros
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times
σκουλίκια στα κακά

Δημοσίευση από petp » 15 Νοέμ 2017, 00:20

καλησπέρα
μεχρι να σου απαντήσει ξανά ο ηλίας
η δοσολογία που σου είπε είναι ένα χάπι ανά 10 κιλά το δικό σου κουτάβι είναι 4 κιλά άρα μισό χάπι...
μισο χάπι κάθε ημέρα για 3 ημέρες είπε ο ηλιας( κτηνίατρος)

Άβαταρ μέλους

Topic author
Aspa_v
Puppy

σκουλίκια στα κακά

Δημοσίευση από Aspa_v » 15 Νοέμ 2017, 00:37

petp έγραψε:
15 Νοέμ 2017, 00:20
καλησπέρα
μεχρι να σου απαντήσει ξανά ο ηλίας
η δοσολογία που σου είπε είναι ένα χάπι ανά 10 κιλά το δικό σου κουτάβι είναι 4 κιλά άρα μισό χάπι...
μισο χάπι κάθε ημέρα για 3 ημέρες είπε ο ηλιας( κτηνίατρος)
ναι ναι μετα το καταλαβα... αργησα λιγο :rry lau2:

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

σκουλίκια στα κακά

Δημοσίευση από Morgan_A » 15 Νοέμ 2017, 05:10

Aspa_v έγραψε:
14 Νοέμ 2017, 20:44
ΗΛΙΑΣ έγραψε:
14 Νοέμ 2017, 20:39
Ευχαριστω πολυ για την απάντηση .ειναι 4κιλα οποτε της δίνω ένα χαπι. Μετά ποτέ ξανα επαναλαμβάνω τα χάπια έπειτα απο τις 3μερες;κάθε μήνα;
Όχι Άσπα μου μετά από τρεις μέρες, κάθε μέρα για τρεις μέρες!!!

Και αφού κάθε χάπι drontal plus είναι για 10 κιλά σωματικού βάρους, στο δικό σου σκυλάκι που είναι 4 κιλά, θα δώσεις λίγο λιγότερο από μισό χάπι.
Δηλαδή θα κόψεις ένα χάπι στην μέση και από το ένα μισαδάκι, θα κόψεις πάλι το 1/5 και θα του δώσεις το υπόλοιπο, τα 4/5 του μισού χαπιού. Γι΄αυτό σου έγραψα με λίγα λόγια παραπάνω ότι θα του δώσεις λίγο λιγότερο από το μισό χάπι. wink:

Αφού ολοκληρώσεις αυτήν την τριήμερη αγωγή, θα παρακολουθήσεις αν έχουν εξαφανιστεί τα σκουληκάκια. Λογικά μετά από 3-4 μέρες από την ολοκλήρωση της αγωγής, θα πρέπει τα κακάκια της να είναι εντελώς καθαρά από σκουληκάκια.

Κάνε την αγωγή λοιπόν, παρακολούθησε και γράψε μας αν καθάρισαν τα κακάκια της εντελώς και στην συνέχεια θα σου πει ο Ηλίας πότε θα πρέπει να της ξαναδώσεις drontal plus, για να μην μπερδευτείς...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

σκουλίκια στα κακά

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 16 Νοέμ 2017, 20:10

Δεν χρειάζεται να το κόψει Δώρα μου σε μικρότερο του μισού, μην τυχόν και κάνει υποδοσία. Το μισό είναι μια χαρά για τρεις συνεχόμενες μέρες.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”