Κοπρανα

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Πιχιος
Beagle
Όνομα: Pavlos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Κοπρανα

Δημοσίευση από Πιχιος » 27 Νοέμ 2017, 06:16

Καλημερα παιδια.Μολις εζησα μια πολυ ασχημη νυχτα.Το 2μιση μηνων κουταβι μου ταλαιπωρηθηκε πολυ το βραδυ με αποτελεσμα να μη κλεισω ματι ουτε εγω.Χθες το κουταβι μου εφαγε hills και ολα ηταν καλα.Τελειωσε ομως η τροφη και ηταν κυριακη οποτε επρεπε να βρω αμεσα για να μη πεινασει το μικρο.Πηγα λοιπον σε μια κτηνιατρο και μου εδωσε την royal canin junior.Να σημειωθει οτι το σκυλακι μ ζυγιζει γυρω στ 1 κιλο και 300 γρ..ολο το βραδυ λοιπον αφου εφαγε την μεριδα που προτεινε η κτηνιατρος εκανε διαρροια.Τουλαχιστον 9 φορες.Τι μπορει να φταιει;

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Κοπρανα

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 27 Νοέμ 2017, 12:00

Είναι πολύ πιθανό να φταίει και η απότομη αλλαγή της τροφής.
Ακόμα και από τη μία ξηρά τροφή στην άλλη, όσο καλές και να είναι ποιοτικά, θα πρέπει να γίνεται σταδιακή αλλαγή καθώς αλλιώς είναι πιθανό να προκληθούν πεπτικές διαταραχές, ιδίως αν το ζώο έχει λίγο ευαίσθητο πεπτικό.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Κοπρανα

Δημοσίευση από Morgan_A » 27 Νοέμ 2017, 12:20

Αμάν...!!! owo::

Μα... γιατί δεν μας ρώτησες βρε Παύλο μου πριν κάνεις οτιδήποτε...? :oops:

Μην περάσει ποτέ από την σκέψη σου ότι μπορεί να γίνεις κουραστικός ή ότι θα σκεφτούν οι άλλοι ότι δεν ξέρεις και δεν ξέρω εγώ τι άλλο..., όλοι κάποτε περάσαμε από την φάση που βρίσκεσαι τώρα εσύ και όλοι μπορούμε να καταλάβουμε, θα ρωτάς για τα πάντα!!!
Και πιστεύω ότι και εγώ να μην είμαι εδώ, όλο και κάποιο έμπειρο μέλος μας θα είναι για να σε καθοδηγήσει..., αλλά ακόμα και να μην είναι κανείς και να χρειαστεί να περιμένεις λίγη ώρα, σίγουρα αν περιμένεις λίγο χωρίς να κάνεις τίποτα, δεν θα είναι χειρότερο το αποτέλεσμα από το να κάνεις κάτι στην τύχη...

Η αλλαγή της τροφής όταν γίνει απότομα φέρνει ακατάσχετη διάρροια στην πλειοψηφία ακόμα και των ενήλικων ζώων, πόσο μάλλον σε ένα τόσο μικρό κουταβάκι... Χωρίς να το θέλεις και ενώ είχες τις καλύτερες προθέσεις, τίναξες το στομαχάκι του μωρού στον αέρα...!!!
Το καημενάκι, φαντάζομαι τι πέρασε... και μαζί με αυτό βέβαια, τι πέρασες και εσύ!!! ???

Αφήνεις την τροφή στην άκρη και του φτιάχνεις λίγο κοτοπουλάκι βραστό με ρύζι, χωρίς πέτσες, λύπη και κόκαλα εννοείται...
Μπορείς να προσθέσεις μέσα και λίγα λαχανικά, ένα καρότο, λίγο σπανάκι, λίγο μπρόκολο, ή οτιδήποτε άλλο έχεις στο σπίτι (σε μικρές ποσότητες), εκτός από κρεμμύδι και πατάτα. Το κρεμμύδι απαγορεύεται δια ροπάλου... και η πατάτες είναι βαριές... και στην περίπτωσή σας δεν θα βοηθήσουν καθόλου. :nop:

Δώστου για δύο μέρες αυτό και μετά θα το ξαναπάς σε μια τροφή "puppy" και μάλιστα σταδιακά... εννοείται, για να μην έχεις πάλι καμιά ιστορία... wink:

Όσο τώρα για το τι τροφή θα επιλέξεις (σε καμιά περίπτωση δεν κάνει η junior), είναι ακόμα πολύ μωρό για τέτοια τροφή, αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα topic στην αντίστοιχη ενότητα και να το συζητήσουμε..., αν και με μια απλή αναζήτηση θα είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις σε ποιες τροφές πρέπει να κατευθυνθείς... wink:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Κοπρανα

Δημοσίευση από Morgan_A » 29 Νοέμ 2017, 11:35

Πως πάμε Παύλο μου, είναι καλύτερα σήμερα το μικρούλι σου?
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”