Αυχενικό πρόβλημα στο σκύλο μου

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
giorgos26593
Puppy

Δημοσίευση από giorgos26593 » 06 Σεπ 2010, 19:43

Γεια σας παιδια..Εχω ενα σκυλο τσιουαουα 6 χρονων και εδω και εναν μηνα εχει παρατηρηθει αλλαγη στη συμπεριφορα του..αρχισε να πηγαινει κατω απο τα γραφεια μας και οταν επιχειρουσαμε να την πλησιασουμε εκεινη απομακρυνοταν..μαλιστα φαινοταν οτι εχει καποια δυσκολια στην κινηση η οποια επιδεινωνοταν..την πηγαμε αρκετες φορες στον κτηνιατρο αλλα δεν μπορουσε να διαγνωσει το προβλημα, υποπτευομενος καποιον πονο στη σπονδυλικη στηλη η σε καποιο κοκκαλο..προχθες μολις γυρισα σπιτι την βρηκα στο πατωμα με τεντωμενα τα ποδια,το κεφαλι γυρισμενο προς τα πισω και εβγαζε αφρους απ το στομα..καποιος θα ελεγε οτι ηταν καθαρη περιπτωση επιληπτικης κρισης ,πραγμα το οποιο πιστευαμε και εμεις αρχικα..αφου τελος παντων της καναμε τα απαραιτητα(παυσιπονα,ηρεμιστικα,κορτιζονες..)ηταν ξαπλωμενη επι δυο μερες στο κρεβατι της και δεν κουνουσε εχοντας το κεφαλι της γυρισμενο μονιμα προς τα δεξια,ενω δεν ειχε την ικανοτητα να σταθει στα ποδια της.Την πηγαμε στον κτηνιατρο και φανηκε καθαρα η εντονη κλιση του κεφαλιου της προς τα δεξια..της πηγαιναμε το κεφαλι προς την αλλη και αμεσως το ξαναπηγαινε δεξια..η κριση μαλλον οφειλοταν στον υπερβολικο πονο που ειχε το σκυλι που τελικα εχει στον αυχενα και δν μπορει να κινειται..την εχουμε ξαπλωμενη στο κρεβατι της χωρις να μπορει να κινηθει με το κεφαλι μονιμα με εντονη κλιση προς τα δεξια..μηπως γνωριζετε τι μπορει να γινει ωστε να αντιμετωπιστει αυτο το πραγμα..η βοηθεια σας θα μου ηταν πολυ σημαντικη...Σας ευχαριστω παρα πολυ..

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Αυχενικό πρόβλημα στο σκύλο μου

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 07 Σεπ 2010, 10:46

Θα πρέπει να κάνετε μυελογράφημα ή έστω ακτινογραφία της σπονδυλικής στήλης για να δείτε αν υπάρχει πρόβλημα σε κάποιο σπόνδυλο που να πιέζει το νωτιαίο μυελό.
Αν δε βρεθεί κάτι, τότε θα πρέπει να το ψάξετε περισσότερο για να δείτε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον εγκέφαλο (πχ νεοπλασία), καθώς ο οπισθότονος, που είναι η κλίση της κεφαλής προς τα πίσω συχνά σχετίζεται με πρόβλημα στο κεφάλι.
Δυστυχώς κάτι τέτοιο θα το διαπιστώσετε μόνο με μαγνητική η οποία είναι αρκετά ακριβή.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
giorgos26593
Puppy

Δημοσίευση από giorgos26593 » 07 Σεπ 2010, 12:20

Κ.Ηλια προκειται μαλλον για καποιο αυχενικο οιδημα οπως μας ειπε ο κτηνιατρος μας το οποιο βρισκεται κατω απο καποιο σπονδυλο στον αυχενα και πιεζει το σκυλι..προσπαθωντας να αποφυγει τον πονο γυρναει το κεφαλι του απο την αντιθετη πλευρα..οσο για την ακτινογραφια μας ενημερωσε ο κτηνιατρος οτι πολυ δυσκολα θα δειξει κατι..ακολουθουμε ουσιαστικα μια θεραπεια απο χθες κανοντας του καθημερινα μια ενεση κορτιζονης..φαινεται να εχει αποτελεσματα αφου ο σκυλος μας μπορουσε να γυριζει το κεφαλι του σημερα..οσο για τη μαγνητικη,μενουμε στο ηρακλειο της κρητης και δεν υπαρχει κατι τετοιο εδω,ουτε καποιος γιατρος που να μπορει να αναλαβει μια τετοια επεμβαση..γι αυτο το λογο ,εαν δεν δουμε αποτελεσματα στις επομενες δυο εβδομαδες ,οπως μας συνεστησε ο κτηνιατρος μας,θα παμε στη θεσσαλονικη ωστε να γινει η μαγνητικη και να μπορεσει καποιος νευροχειρουργος να αναλαβει την υποθεση και να κανει την εγχειρηση ωστε να αφαιρεθει το κομματι αυτο που την πιεζει..οσο για το κοστος της μαγνητικης..σε τι τιμες μπορει να φτασει ,..?Σας ευχαριστω ειλικρινα ..

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 08 Σεπ 2010, 13:59

Η μαγνητική κοστίζει 300-500€ περίπου.
Είναι αρκετά ακριβή.
Εύχομαι το πρόβλημα να είναι κάτι ασήμαντο και να περάσει με την αγωγή που δίνετε.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

ktp
Puppy
Όνομα: tatiana
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από ktp » 04 Απρ 2018, 13:43

Καλησπερα, αντινετωπιζω παρομοιο προβλημα, παρακαλω πολυ πειτε μου τι ακριβως εγινε με το σκυλακι σας? Πως το αντιμετωπισατε? Τι ηταν ακριβως? Η απαντηση σας θα μου είναι παρα πολυ χρησιμη.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 227 times
Been thanked: 355 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 04 Απρ 2018, 16:33

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Τατιάνα! (bs)

Δυστυχώς κορίτσι μου ο φίλος μας "giorgos26593", ο οποίος είχε γράψει για την περιπέτεια που αντιμετώπιζε με το σκυλάκι του, δεν μας ξανάγραψε, οπότε δεν γνωρίζουμε τι έγινε στην συνέχεια προκειμένου να μπορέσουμε να σε ενημερώσουμε και να βοηθήσουμε... anw:

Θα σου έλεγα όμως, ότι αν μας γράψεις λεπτομέρειες για την περίπτωση του δικού σου ζώου, σίγουρα ο καλός μας φίλος ο κ. Ηλίας Κορσαββίδης, ο οποίος είναι και ο κτηνίατρος του Οurdogs.gr , θα σου γράψει την γνώμη του και σαν αρμόδιος σε θέματα υγείας, πιστεύω να μπορέσει να σε βοηθήσει σχετικά με το τι πρέπει να κάνεις...

Εύχομαι ολόψυχα περαστικά και θα είναι χαρά μας να μας κρατήσεις εσύ ενήμερους για την πορεία της υγείας του δικού σου μικρούλι.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Natasa 2018
Akita
Όνομα: Νατασα
Been thanked: 12 times

Δημοσίευση από Natasa 2018 » 13 Απρ 2018, 01:17

Καλησπερα!!Βασικα το.καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας το πλασματακι σου ή για μυελογραφια ή μαγνητικη. ...Αυτο θα δωσει μια εικονα τι.συμβαινει και ετσι θα ακολουθησει και η αναλογη θεραπεια..Η διαφορα ειναι στο κοστος αρχικα...Η μαγνητικη εχει 300 ευρω (τοσο δωσαμε εμεις) και η μυελογραφια 150. Αλλα εμενα αν με ρωτησεις, προτιμω μαγνητικη. Εχουμε κανει και μυελογραφια και η δικη μου εντυπωση ηταν πως ταλαιπωρηθηκε περισσοτερο με την μυελογραφια...Μπορει να κανω και λαθος αλλα οι αντιδρασεις της σκυλιτσας μου , μου εδωσαν αυτην την εντυπωση.....Θεωρω επισης οτι τετοια θεματα που αφορουν αυχενα και σπονδυλικη καλο ειναι να μην τα αφηνουμε...Οσο πιο συντομα βγει η διαγνωση , τοσο καλυτερα..

Άβαταρ μέλους

ktp
Puppy

Δημοσίευση από ktp » 11 Ιούλ 2018, 19:15

Καλησπερα ξανα, το σκυλακι μου παθαινε ακριβως το ιδιο που περιγραφεται στο πρωτο post. Σχεδον καθημερινα ειχε απο ενα τετοιο επεισοδιο. Απο κατι που ακομα δεν ξερουμε τι, μαγκωνε το κεφαλι της προς τα αριστερα, κοκκαλωναν τα ποδια τεντωμενα και επεφτε. Δεν ηταν επιληπτικη κριση γιατι ειχε συναισθηση, εδειχνε οτι πονουσε και οτι φοβοταν οταν συνεβαινε αυτο. Με το που ξεκινουσε, την επαιρνα αγκαλια και προσπαθουσα να την κρατησω ακινητη και κρατούσα σταθερο το κεφαλι της να μην πηγαινει πιο πισω. Συνηθως το καθε επεισοδιο κρατουσε 1-2 λεπτα και μετα ηρεμουσε και επεφτε για υπνο. Αν το προλαβαινα στα πρωτα 1-2 δευτερολεπτα, περνουσε πιο γρηγορα και ανωδυνα. Αν την επαιρνα αγκαλια αγου ειχαν περασει 5-6 δευτερολεπτα, η κριση ηταν πιο εντονη και κρατουσε περισσοτερο. Σε αυτες τις πιο εντονες περιπτωσεις, καποιες φορες παθαινε ακρατεια στην αγκαλια μου στη διαρκεια της κρισης και μετα ειχε εντονη σιελοροια. Κανενας κτηνιατρος δεν μας εδωσε σαφη εξηγηση. Ουτε γιατι το παθαινε, ουτε τι να κανουμε για να τη βοηθησουμε να μην το παθαινει. Τους δειξαμε και βιντεο για να δουν ακριβως το περιστατικο. Καναμε ακτινογραφιες, υπερηχους, αιματολογικες βιοχημικες κτλ. Τοσες εξετασεις και παλι δεν μπορουσαν να κανουν μια διαγνωση. Μου εδωσαν μετακαμ για 1 βδομαδα και εδειξε μικρη βελτιωση. Μολις το σταματησαμε ξαναξεκινησαν τα ιδια. Μας ειπαν για ογκο στον εγκεφαλο. Της κσναμε μαγνητικη αυχενα και εγκεφαλου και εδειξε μονο εγκεφαλικη γηρανση. Κανενα ογκο. Τα επεισοδια συνεχιζονταν κανονικα. Της εδωσα μετακαμ για 3 μερες αλλα αυτη τη φορα δεν επιασε συν οτι ξεκινησε να εχει αιμα στα ουρα. Καναμε βιοχημικες και μου ειπαν οτι εχει νεφρικη ανεπαρκεια. (Εκοψα τα μετακαμ ενω ο γιατρος μου ελεγε οτι δεν δημιουργουν προβλημα). Καπου εκει ξεκινησα να νιωθω οτι το τελος ερχεται. Δεν ετρωγε μονη της, ουτε επινε και ειμασταν συνεχεια απο πανω της να προλαβουμε την κριση. Παντα καποιος εμενε σπιτι μαζι της, δεν την αφηναμε ποτε μονη της. Την ταιζα 3 φορες τη μερα με το ζορι, λιωμενη κονσερβα k/D και της εδινα νερο με τη συριγγα. Και της εδινα 1/4 neurobion. Σιγα σιγα αυξησα το νερο (το μισο το επινε, το μισο το λουζομουν) και σιγα σιγα ως εκ του θαυματος μειωθηκαν τα επεισοδια και εξαφανιστηκε το αιμα στα ουρα. Σημερα εχουμε κλεισει 2 μηνες και 1 μερα απο το τελευταιο επεισοδιο. Της εχει μεινει ασταθεια στο βαδισμα, μαλλον απο τα επεισοδια που επαθε (συνολο 28), δεν πινει νερο καθολου μονη της (εξακολουθω και της δινω με τη συριγγα ανα 3,5 ωρες το ωραδυ και ανα 1,5 με 2 ωρες τη μερα), την ταιζω με το ζορι αλλα εχει 2 βδομαδες τωρα που μια φορα τη μερα παιρνει τις μπουκιτσες μονη της απο το χερι μου. Επισης τις τελευταιες μερες εχει πιο πολυ ζωντανια ενω μεχρι προτινος δεν την ενοιαζε τιποτα και ολο κοιμοταν. Μαλιστα σημερα προσπαθησε να χοροπηδησει οπως παλια. Εξακολουθουμε και δεν την αφηνουμε μονη της στο σπιτιλογω της ασταθειας που εχει αλλα τουλαχιστον δειχνει σταθεροτητα και μικρη βελτιωση. Παντως μετα απο ολα αυτα, δεν ξερουμε ουτε τι ηταν, ουτε απο τι να την προφυλαξω μην το ξαναπαθει. Καμια γνωμη???

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 227 times
Been thanked: 355 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 11 Ιούλ 2018, 19:44

Τατιάνια μου θα ήθελα να σου δώσω τα συγχαρητήριά μου, για την αγάπη, την αφοσίωση και την προσπάθειά σας να βοηθήσετε το σκυλάκι σας!!! :hi :hi :hi

Με την ίδια υπομονή και αφοσίωση θα έπρεπε όλοι όσοι έχουν σκυλάκι και αρρωσταίνει να είναι δίπλα του, αλλά δυστυχώς αυτοί που αγαπούν τα σκυλιά τους όσο τους αγαπούν εκείνα... είναι πολλοί λίγοι, πάρα πολλοί λίγοι αναλογικά τουλάχιστον.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που διαβάζω ότι άρχισε να παρουσιάζει βελτίωση, έστω και αν ακόμα η βελτίωση αυτή είναι μικρή, είναι όμως η αρχή και είναι πολύ σημαντικό, όπως είναι επίσης πολύ σημαντικό το γεγονός ότι έχει σταματήσει τις κρίσεις...!!!
Συνέχισε καλή μου και να θυμάσαι, ότι δεν λέμε τυχαία ότι η αγάπη κάνει θαύματα...!!! :002 :002 :002
Αυτό είναι μια ΜΕΓΑΛΗ αλήθεια, ιδίως στον σκύλο, ο οποίος ζει για την αγάπη του ανθρώπου του...

Η περιγραφή που μας κάνεις, αν και είναι σαφέστατη, σε εμένα τουλάχιστον δεν έχει τύχει να γνωρίζω παρόμοια περίπτωση και δεν μπορώ να σε βοηθήσω, πιστεύω όμως, ότι αφού άρχισε να βελτιώνεται η κλινική του εικόνα, σιγά σιγά θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο και γιατί όχι..., θα ξεπεράσει το πρόβλημα και εντελώς.

Και πάλι περαστικά του... και πολλά φιλιά και στους δυο σας... (bs)
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ktp
Puppy

Δημοσίευση από ktp » 11 Ιούλ 2018, 23:16

Μακαρι να συνεχισει να δειχνει εστω και αυτη τη μικρη βελτιωση. Ειναι το παιδι μου και θελω να της προσφερω οτι μπορω καλυτερα, εννοειται. Θα σας ενημερωνω για τις εξελιξεις. Παντως κι εγω οπου το συζηταω, κανεις δεν εχει συναντησει κατι παρομοιο ωστε να μου πει το οτιδηποτε σχετικα. Οποτε κι εγω συνεχιζω στα τυφλα. Με πολυ νερακι, πολυ συχνα, με μικρα και συχνα γευματα και αποφευγοντας τις συγκινησεις. Και βλεπουμε...

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”