ερλιχιωση ΣΟΣ!!!

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Balloo+chara
Puppy
Όνομα: chara

ερλιχιωση ΣΟΣ!!!

Δημοσίευση από Balloo+chara » 07 Αύγ 2018, 23:35

Καλησπέρα σε όλους ,
έχω απελπιστεί και ψάχνω οποιαδήποτε πληροφορία για την ερλιχια που μπορεί να μην γνωρίζω.... Ας τα πάρουμε όμως απο την αρχή. Πρίν τρία χρόνια βρήκα ένα αδεσποτάκι την μπαλού η οποία είχε ερλίχια. Κάναμε θεραπεία και ο τότε κτηνίατρος που την παρακολουθούσε μας ενημέρωσε ότι την ξεπέρασε με 20 μέρες vibramacyn. Δεν έγιναν επαναληπτικές εξετάσεις και δυστυχώς τότε ήμουν ακόμα φοιτήτρια και δεν είχα την εμπειρία και δεν ήμουν καχύποπτη. Οπότε εφόσον ο γιατρός μας έστειλε σπίτι τον εμπιστεύτηκα. Απλά δεν αμέλησα ποτέ χειμώνα καλοκαίρι την αμπούλα για να μην ξανακολλήσει. Ήταν μια χαρά η σκυλίτσα μου κάναμε μαζί ταξίδια έτρωγε τα πάντα. Βέβαια σαν αδεσποτάκι είχε το συνήθειο να τρώει μόνο το βράδυ που κοιμόμασταν ή νωρίς το πρωί που δεν είχαν ξυπνήσει όλοι. Τρία χρόνια μετά, φέτος τέλη Μαΐου η γλυκούλα μου άρχισε να μην τρώει κροκέτες ούτε κονσέρβα μόνο κρεατάκια. Νόμιζα ότι ήταν κάποια ζήλεια γιατί μετακομίσαμε και ζούσε πλέον με άλλο σκυλάκι στο ίδιο σπίτι. Ώσπου μία ημέρα την έβγαλα βόλτα και άρχισε να μην περπατάει στεκόταν και με το ζόρι έκανε βηματάκια. Την άφησα να ξεκουραστεί και την επόμενη μέρα παρατήρησα πετέχειες (αιματώματα) στο στέρνο της. Φύγαμε στο κτηνίατρο αμέσως όπου μας έβγαλε θετικό το τέστ της ερλίχιας... και δυστυχώς οι εξετάσεις αίματως ήταν όπως είπε και ο γιατρός... στα τάρταρα!! Αιματοκρίτης 6.....την ίδια ώρα βρήκα κλινική στη θεσσαλονίκη όπου κάναμε 2 μεταγγίσεις. Οι γιατροί εκεί της έκαναν κι άλλες εξετάσεις και η γνώμη τους δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντική. Μείναμε στην κλινική μία εβδομάδα αρχίσαμε θεραπεία με αντιβίωση μόνο και όταν πήραμε τα πάνω μας και αρχίσαμε ξανά να τρώμε γυρίσαμε σπίτι με τους γιατρούς σταντ μπαι και με αιματοκρίτη 37.. μετά από δέκα μέρες κάναμε εξετάσεις οι οποίες ήταν χαμηλές με αιματοκρίτη 27.. ξεκινήσαμε κορτιζόνη (prezolon) για να σωθεί ο νωτιαίος μυελός και μετά από δέκα μέρες ξανά εξετάσεις..... τα λευκά αιμοσφαίρια είχαν ανέβει όπως και τα αιμοπετάλια.. αλλα όλα τα υπόλοιπα ξανά χάλια....αιματοκρίτης 12,9... επίσης η μικρή μου μετά απο όλη αυτή την ταλαιπωρία έχει βγάλει εξανθήματα σαν σπυράκια ο γιατρός λέει είναι σμηγματόρροια... κάνουμε μπάνια με ειδικό σαμπουάν αλλά όχι με τόσο καλό αποτέλεσμα πλέον λόγω του ανοσοποιητικού της. Έχω ρωτήσει πόσους γιατρούς έχω διαβάσει ότι εργασία υπάρχει και δεν ξέρω πλέον τι άλλο να κάνω... η μικρή κάθε μέρα και χειροτερεύει. Δυστυχώς ειναι 13 χρονών και αυτό δεν την βοηθάει καθόλου... έχω απελπιστεί. Αν έχει ζήσει κάποιος παρόμοιο περιστατικό και μπορεί ας με βοηθήσει... επίσης αν ξέρετε κάτι για το prezolon ενημερώστε με γιατί μου είπε άλλος κτηνίατρος πως κάνει ανοσοκαταστολή και η μπαλού απο τότε που το παίρνει άρχισε να πέφτει..Σήμερα κάναμε εξετάσεις :( πέσαμε στο 7 αιματοκρίτη.. έχω απελπιστεί.. ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

ερλιχιωση ΣΟΣ!!!

Δημοσίευση από Morgan_A » 08 Αύγ 2018, 07:24

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Χαρά και συγχαρητήρια που υιοθέτησες ένα αδέσποτο σκυλάκι. (bs)

Σύντομα θα διαβάσεις την άποψη του καλού μας φίλου και κτηνιάτρου του Ourdogs.gr του κ. Ηλία Κορσαββίδη που είναι και ο πλέον αρμόδιος για να εκφέρει άποψη επάνω στο πρόβλημά σας...
Όλοι εμείς εμπειρικά μόνο θα μπορούσαμε να μιλήσουμε, αλλά αυτό δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθούσε ουσιαστικά...

Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου γρήγορα περαστιά της Μπαλούς μας.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 36 times

ερλιχιωση ΣΟΣ!!!

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 08 Αύγ 2018, 09:25

Πιστεύω οτι δεν ευθύνεται μόνο η ερλιχίωση για την εικόνα του ζώου, ιδίως αν τα αιμοπετάλια είναι φυσιολογικά όπως λέτε.
Τι άλλες εξετάσεις έχετε κάνει; Θα πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ένας υπέρηχος κοιλίας για να διερευνηθεί και το ενδεχομενο κάποιας νεοπλασίας, αλλά και άλλα αίτια αιμολυτικής αναιμίας που πιθανότατα υπάρχουν.
Την κορτιζόνη τη δίνουν για την πιθανότητα ανοσολογικής αναιμίας που που πιθανόν να έχει το ζώο.
Θα πρέπει να αναζητήσετε και το σημείο από όπου χάνει αίμα το ζώο, καθως φαίνεται οτι χάνει αίμα και μάλιστα με γρήγορο ρυθμό.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

ερλιχιωση ΣΟΣ!!!

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 08 Αύγ 2018, 09:25

Επίσης καλό είναι να μας πείτε αναλυτικά τι εξετάσεις έχετε κάνει...

Άβαταρ μέλους

Topic author
Balloo+chara
Puppy

ερλιχιωση ΣΟΣ!!!

Δημοσίευση από Balloo+chara » 08 Αύγ 2018, 10:19

Έχουμε κάνει παράγοντες πήξεις, υπέρηχο(στην αρχή είχε υγρό αλλά έφυγε) και αιματολογικές διαδοχικές πριν και μετά την κορτιζόνη και τα αιμοπετάλια έφτασαν τις 100.00 το ανώτερο και τώρα ξαναέπεσαν.. χθες επισκευθήκαμε ξανά τον κτηνίατρο και κάναμε αιματολιγικές και υπέρηχο.. τα νέα ήταν άσχημα.. αιματοκρίτης 7 αιμοπετάλια έπεσαν τα λευκά είναι λίγο χαμηλότερα από πριν.. Δυστυχώς είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να σας πω νούμερα συγκεκριμένα. Στην κοιλιά της δεν έχει κάτι αλλά λόγω της αναιμίας απόκτησε φύσημα στην καρδιά... το σκυλί πρέπει να πάρει αίμα. Είμαι σε επαρχιακή πόλη και είναι δύσκολο να βρω.. ο κτηνίατρος θα πάρει σε κλινική στη θεσσαλονίκη να βρούμε ελπίζω να προλάβουμε... από χθες δεν κουνιέται έχει να πάει τουαλέτα τρεις μέρες την βγάζω αγκαλιά.. και τρώει ελάχιστα λίγο μοσχαράκι.. Έχουμε ολοκληρώσει ένα μήνα θεραπεία έχει κάνει δύο μεταγγίσεις προς το παρόν και πάλι η αναιμία δεν υποχωρεί άλλα συμπτώματα δεν έχουμε. Κάναμε εξετάσεις για καλαζάρ και ήταν αρνητικές.. Να σας ενημερώσω πως τις πρώτες 20 μέρες το vibramicyn το παίρναμε μισό πρωί μισό βράδυ και όταν ξεκινήσαμε κορτιζόνη ανεβάσαμε τη δόση στο ένα χάπι. Τι άλλες εξετάσεις θα μπορούσα να κάνω;

Άβαταρ μέλους

Topic author
Balloo+chara
Puppy

ερλιχιωση ΣΟΣ!!!

Δημοσίευση από Balloo+chara » 08 Αύγ 2018, 10:22

Στην κλινική που νοσηλεύτηκε της δώσαν την διάγνωση της πανκυτταροπενίας και της χρόνιας ερλίχιας με αναιμία. Τα δικτυοερυθροκύτταρα στην κλινική τα μέτρησαν 0,3%... :(

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

ερλιχιωση ΣΟΣ!!!

Δημοσίευση από Morgan_A » 08 Αύγ 2018, 15:17

Χαρά μου με όλο το θάρρος... θα σου πω κάτι που θα έκανα εγώ στην θέση σου... και αν θέλεις με ακούς, αν δεν θέλεις ξέχασέ το...

( Συγνώμη Ηλία μου δεν σου κάνω διαφήμιση..., λέω αυτό που πιστεύω όμως και τι θα έκανα εγώ, επειδή αυτή εδώ η διαδικτυακή γωνιά έχει μοναδικό λόγο ύπαρξης να βοηθάμε όσο μπορούμε οποιοδήποτε σκυλάκι... :oops: )

Έχεις την τύχη να βρίσκεσαι Θεσσαλονίκη, δεν την παίρνεις να την πας να την δει από κοντά ο Ηλίας, μαζί με όλες τις εξετάσεις που έχεις στα χέρια σου...

Το τηλέφωνό του είναι : 6977 340840

Πάρε ένα τηλέφωνο να συνεννοηθείς και πήγαινε να ακούσεις την γνώμη του, για μένα είναι από τους καλύτερους κτηνιάτρους που έχουμε, αξίζει να το κάνεις πίστεψέ με..., γιατί όσο και να θέλει να εξυπηρετήσει, ότι και να σου πει από εδώ, δεν μπορεί να βοηθήσει όπως αν πάτε εκεί και εξετάσει το ζωάκι σου... anw:

Υ.Γ.
Λάβε υπόψη σου ότι είμαι πολύ "μυστήρια" με τους κτηνιάτρους, τι να σου πω... τώρα, με τον καιρό θα με γνωρίσεις καλύτερα και θα καταλάβεις... Για να αποκτήσω εμπιστοσύνη σε κτηνίατρο δεν φαντάζεσαι πόσο δύσκολη είμαι, πρέπει να τον περάσω από τα σαράντα κύμματα... Επειδή έχω σκυλιά δίπλα μου σε όλη μου την ζωή και αισίως έχω φθάσει στα 58 χρόνια, έχουν δει και έχουν δει... τα μάτια μου...!!! :cry:
Με μεγάλο πόνο ψυχής σου λέω λοιπόν, ότι το 90% (για να μην σου πω το 98% και το θεωρήσεις υπερβολή...), είναι για τα μπάζα... Πίστεψέ με, περισσότερα ξέρω εγώ εμπειρικά από αυτούς... Δεν είναι υπερβολή αν σου πω, ότι το 90% των ζώων που χάνουν την ζωή τους, οφείλεται στην ανευθυνότητα και την ασχετοσύνη των κτηνιάτρων!!!! :cry:
Και το χειρότερο δεν είναι ότι δεν ξέρουν τρία κακά της μοίρας τους..., το χειρότερο είναι ότι έχουν και μια έπαρση... έναν εγωισμό... ένα καβάλημα... σαν να είναι δεν ξέρω και γω τι... και ενώ γνωρίζουν πόσο άσχετοι είναι, το παίζουν οι μεγαλύτεροι ειδήμονες και όποιον πάρει ο χάρος... Τα ζώα τα βλέπουν σαν αναλώσιμα ήδη... Έτσι ακριβώς!!! evil13
Άμα κάτσω και σου εξιστορήσω περιπτώσεις θα σου γράφω μέχρι αύριο...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Balloo+chara
Puppy

ερλιχιωση ΣΟΣ!!!

Δημοσίευση από Balloo+chara » 08 Αύγ 2018, 18:44

Δυστυχώς δεν βρίσκομαι Θεσσαλονίκη... βρίσκομαι στην Καστοριά.. αν βρω αίμα και..χρήματα σύντομα θα πάω θεσσαλονίκη σε κλινική αρχικά για μετάγγιση. Εκτός εάν κάνει και ο κύριος Ηλίας. Αν θέλετε να σας στείλω τις εξετάσεις της είμαι σπίτι τώρα. Και επίσης σήμερα ξαναμίλησα με τον κτηνίατρο μου εδώ και μου είπε πως ακόμη και σε απλασία μυελού υπάρχει ένα φάρμακο ενέσιμο σε αρχική μορφή βέβαια που βοηθάει το σκύλο να αναπληρώσει κάποια κύτταρα του μυελού.. Γνωρίζετε κάτι για αυτό;

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

ερλιχιωση ΣΟΣ!!!

Δημοσίευση από Morgan_A » 08 Αύγ 2018, 18:49

Σ΄αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω εγώ κορίτσι μου γλυκό, γιατί εγώ βρίσκομαι Αθήνα, αλλά μπορείς να τηλεφωνήσεις στον Ηλία και να τον ρωτήσεις, αν θα μπορούσε να σε βοηθήσει σχετικά με αυτά που λες τώρα.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

ερλιχιωση ΣΟΣ!!!

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 12 Αύγ 2018, 12:20

Χαρά, αν μπορείς, πάρε με πάλι τηλέφωνο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”