Δισκοκήλη σκύλου

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Χριστινα+Ιρις
Puppy
Όνομα: Χριστίνα
Has thanked: 2 times
Δισκοκήλη σκύλου

Δημοσίευση από Χριστινα+Ιρις » 07 Οκτ 2018, 13:54

Χαίρεται και καλώς σας βρήκα καθώς είμαι καινούργια στο φόρουμ! Έχω ένα προβληματάκι με την μικρή μου ίριδα..η οποία είναι στα 4 έτη, ημίαιμο κανίς-τεριέ (μάλλον). Παρουσίασε αιφνίδια παραπληγία σε διάστημα 3 ημερών με διάγνωση δισκοκηλης από νευροχειρουργό και σήμερα είμαστε στην «κρίσημη» ημέρα για την απόφαση περεταιρω απεικονιστηκης διερεύνησης για το ενδεχόμενο χειρουργείου.. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο?αντιμετωπιστηκε συντηρητικά με τόσο έντονη κλινική εικόνα? Έχει κάνει κανεις σας τέτοιου είδους επέμβαση? Και τι έκβαση είχε? Βοήθεια γιατί έχω τρελαθεί!!!!!! :beg

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δισκοκήλη σκύλου

Δημοσίευση από Morgan_A » 09 Οκτ 2018, 17:00

Χριστίνα μου καλώς όρισες στην συντροφιά μας!

Πως ξέρετε ότι είναι δισκοκήλη, κάνατε μαγνητική?
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δισκοκήλη σκύλου

Δημοσίευση από Morgan_A » 09 Οκτ 2018, 18:02

Εγώ είχα αντιμετωπίσει μια παρόμοια περίπτωση, η οποία όμως λέγεται Ινοχόνδρινα Έμπολα και μπορείς να διαβάσεις όλη την ιστορία με λεπτομέρειες εδώ :

Προβολή ή ρήξη μεσοσπονδύλιου δίσκου!
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Χριστινα+Ιρις
Puppy
Δισκοκήλη σκύλου

Δημοσίευση από Χριστινα+Ιρις » 09 Οκτ 2018, 20:11

Morgan_A έγραψε:
09 Οκτ 2018, 17:00
Χριστίνα μου καλώς όρισες στην συντροφιά μας!

Πως ξέρετε ότι είναι δισκοκήλη, κάνατε μαγνητική?
Ευχαριστώ για την απάντηση! Ευτυχώς η αγάπη μου παρουσίασε βελτίωση και σηκώθηκε περπατάει σταυρωτά σταμάτησε το οπισθοτονο που έκανε ... όχι δεν καναμε κάτι απεικονιστικα από την κλινική εξεταση έγινε η διάγνωση.Την ξαναείδε σήμερα ο νευροχειρουργος ο οποίος απέκλεισε την μυελογραφια και το χειρουργείο δεδομένου της βελτίωσης και συνέστησε μόνο απλό ακτινολογικό έλεγχο όχι για τη διάγνωση αλλά τον αποκλεισμό άλλων παθήσεων..επισης συνέστησε περιορισμό για ένα μήνα σε κλουβί..!!! μου είπε ότι ενδέχεται να το ξαναπάθει στη ζωή της.(και είναι πολύ μικρούλα) :pl: το άτιμο πλάσμα θα με πεθάνει!!!

Άβαταρ μέλους

Topic author
Χριστινα+Ιρις
Puppy
Δισκοκήλη σκύλου

Δημοσίευση από Χριστινα+Ιρις » 09 Οκτ 2018, 20:34

Morgan_A έγραψε:
09 Οκτ 2018, 18:02
Εγώ είχα αντιμετωπίσει μια παρόμοια περίπτωση, η οποία όμως λέγεται Ινοχόνδρινα Έμπολα και μπορείς να διαβάσεις όλη την ιστορία με λεπτομέρειες εδώ :

Προβολή ή ρήξη μεσοσπονδύλιου δίσκου!
Τι έγινε με την δίκη σου την κούκλα? Το έχετε ξεπεράσει?

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δισκοκήλη σκύλου

Δημοσίευση από Morgan_A » 09 Οκτ 2018, 21:04

Ναι, εμείς πάμε καλά, ευτυχώς...
Αλλά επί δύο περίπου μήνες δεν μπορούσε να περπατήσει καθόλου, ήταν εντελώς ανάπηρη από την μέση και πίσω.
Τώρα το μόνο πρόβλημα που έχει είναι η ακράτεια, αλλά δεν πειράζει, αρκεί που περπατάει η καλή μου.

Το ενδεχόμενο να το ξαναπάθει μου το είπε και μένα ο γιατρός μας, αλλά μέχρι στιγμής τουλάχιστον πάμε καλά...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Χριστινα+Ιρις
Puppy
Δισκοκήλη σκύλου

Δημοσίευση από Χριστινα+Ιρις » 09 Οκτ 2018, 22:41

Morgan_A έγραψε:
09 Οκτ 2018, 21:04
Ναι, εμείς πάμε καλά, ευτυχώς...
Αλλά επί δύο περίπου μήνες δεν μπορούσε να περπατήσει καθόλου, ήταν εντελώς ανάπηρη από την μέση και πίσω.
Τώρα το μόνο πρόβλημα που έχει είναι η ακράτεια, αλλά δεν πειράζει, αρκεί που περπατάει η καλή μου.

Το ενδεχόμενο να το ξαναπάθει μου το είπε και μένα ο γιατρός μας, αλλά μέχρι στιγμής τουλάχιστον πάμε καλά...
Χαίρομαι για τη μικρή σου! Κάπως με εκανες να ηρεμήσω και εσυ και η κατάσταση της δίκης μ που βελτιώνεται! (bs) απλά ηθελα να σε ρωτησω την ειχες περιορίσει σε κλουβί? Γιατί το δίλλημα μου είναι να τη βαλω σε κλουβί ή σε πάρκο παιδικό?να έχει έναν Α χώρο ....

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δισκοκήλη σκύλου

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Οκτ 2018, 01:15

Εγώ την είχα περιορισμένη για να μην στεναχωριέται, γιατί την έβλεπα ότι στεναχωριόταν μόλις πήγαινε να περπατήσει και δεν μπορούσε... Δεν την είχα όμως σε κλουβάκι, είχα κάνει μια πατέντα... Είχα βάλει μπροστά σε μια πολυθρόνα ένα εμπόδιο, για να μην μπορεί να κατέβει και την είχα εκεί επάνω συνέχεια, ώστε να κάθεται να μας παρατηρεί αλλά να μην μπορεί να πηγαινοέρχεται και να σέρνει το κορμάκι της.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Χριστινα+Ιρις
Puppy
Δισκοκήλη σκύλου

Δημοσίευση από Χριστινα+Ιρις » 10 Οκτ 2018, 13:39

Morgan_A έγραψε:
10 Οκτ 2018, 01:15
Εγώ την είχα περιορισμένη για να μην στεναχωριέται, γιατί την έβλεπα ότι στεναχωριόταν μόλις πήγαινε να περπατήσει και δεν μπορούσε... Δεν την είχα όμως σε κλουβάκι, είχα κάνει μια πατέντα... Είχα βάλει μπροστά σε μια πολυθρόνα ένα εμπόδιο, για να μην μπορεί να κατέβει και την είχα εκεί επάνω συνέχεια, ώστε να κάθεται να μας παρατηρεί αλλά να μην μπορεί να πηγαινοέρχεται και να σέρνει το κορμάκι της.
Μαλιστααα!Και εγώ για καμία πάτεντα με βλέπω η παιδικό πάρκο....γιατί στο κλουβί δεν μπαίνει με τίποτα και δε θέλω να την ζορίζω..

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δισκοκήλη σκύλου

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Οκτ 2018, 15:35

Κάτι θα βρεις... που να την κρατάει το δυνατόν ακίνητη, αλλά να της είναι και ευχάριστο..., γιατί η ψυχολογία σε τέτοιες περιπτώσεις πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντική...

Έχει μεγάλη σημασία τι τους αρέσει...
Η Ραλλού λατρεύει να κάθεται ψηλά, σε βαθμό που να πιστεύω ότι ο θεός ήθελε να την κάνει γάτα και τελευταία στιγμή άλλαξε γνώμη... οπότε καταλαβαίνεις..., στο κλουβί στο έδαφος δεν θα της άρεσε καθόλου.

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”