τωρα τι επαθε?? Ηλια...

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 255 times
Been thanked: 392 times

τωρα τι επαθε?? Ηλια...

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Μαρ 2019, 19:06

Καλώς όρισες στην παρέα μας Πάνο! (bs)

Το κακό είναι πως το συγκεκριμένο topic είναι πολύ παλιό και δεν ξέρω αν η φίλη μας η "eri" θα διαβάσει το post σου για να σου απαντήσει, σίγουρα όμως θα το διαβάσει ο κτηνίατρός μας ο κ. Ηλίας Κορσαββίδης που είναι πάντα μαζί μας και θα σε βοηθήσει. Κάνε όμως λίγο υπομονή, γιατί εξ΄αιτίας του φόρτου εργασίας δεν απαντά αμέσως σε κάθε μας ερώτηση, σημασία όμως έχει ότι απαντά και μας βοηθά πάντα.

Εύχομαι στην Μόκα σου περαστικά γρήγορα.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Pastelli
Puppy
Όνομα: Panos
τωρα τι επαθε?? Ηλια...

Δημοσίευση από Pastelli » 15 Μαρ 2019, 18:21

Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα!

Η Μόκα φαίνεται ότι ξεπέρασε και την τρίτη κρίση με αυτά τα συμπτώματα που περιγράφει η eri, δεδομένου όμως ότι το παθε 3 φορές μέσα σε 8 μέρες.
Την τελευταία φορά βρήκα το πρωί εμετό όλη της την τροφή μαζί με κάτι μαλακό μέσα σαν γέμιση μαξιλαριού που ενδεχομένως να ήταν από την προηγούμενη κρίση που είχε φάει το μαξιλάρι της.
Γενικά δεν έχουμε ησυχάσει ενώ τις τελευταίες δύο μέρες γλείφει πολύ έντονα τα πόδια της ενώ γενικά φαίνεται αρκετά καλά και έχει όρεξη και για φαί και για βόλτα και λίγο τρέξιμο στο πάρκο.
Σε ένα άλλο φόρουμ πριν από λίγο βρήκαμε ένα περιστατικό με παρόμοιο σύμπτωμα (αυτό που ξεροκαταπίνει) χωρίς όμως τα υπόλοιπα τύπου τρώω διάφορα μαλακά πράματα κ χόρτα κ εμετό και πολλοί που απάντησαν είπαν ότι μπορεί να είναι η αρχή των συμπτωμάτων βήχα τύπου kennel cough. Ο κτηνίατρος δεν ανέφερε κάτι τέτοιο, αναρωτιέται αν είναι νευρολογικό ενώ λέει να τις κάνουμε εξετάσεις αίματος να δούμε και τα επίπεδα κρεατινίνης κτλ που ξέρουμε ότι έχει θέμα για να δούμε που βρίσκεται.
Εγώ τώρα είμαι στο γραφείο και μου στέλνει η φίλη μου από το σπίτι ότι άρχισε να το κάνει πάλι, αυτό που ξεροκαταπίνει ενώ έγλειφε και το χαλί!!! Η εκδήλωση αυτού του συμπτώματος πάντως είναι σχεδόν με σταθερή περίοδο δηλαδή κάθε 3 μέρες περίπου και με διάρκεια γύρω στις 20 ώρες σχεδόν μια μέρα δλδ και μετά ηρεμεί.

Δεν έχουμε ιδέα τι να κάνουμε,

Ευχαριστώ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”