Αντιμετώπιση φόλας

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 9 times
Been thanked: 22 times
Re: Αντιμετώπιση φόλας

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 27 Ιούλ 2014, 16:39

Κυριε Ηλια γιατι σε ποντικοφαρμακο δεν χρειαζεται η ατροπινη; και την βιταμινη Κ που την βρισκουμε;

Ετοιμαζομαστε να ταξιδεψουμε στο χωριο μου και ο παππους μου με την γιαγια μου εχουνε αλλα δυο σκυλια και ο ενας ο σκυλος εμφανισε σημαδια δηλητηριασης ευτυχως ο παππους μου τον προλαβε και του εκανε πληση στομαχου,μολις του καθαρισε το στομαχι του εδωσε ενα ωμο αυγο οπου το εκανε αμεσως εμετο,επειτα του εδωσε και ενα δευτερο οπου το κρατησε(δεν το εκανε εμετο)και τελος του εδωσαν και ηπιε λιγο γαλα και συνηλθε αμεσως...! Οι φολες που χρησιμοποιουνε εκει ειναι εντομοκτονα,φυτοφαρμακα η ποντικοφαρμακα.
Εννοειτε πως θα ειναι περιορισμενα(τα δικα μου τουλαχιστον,για τα αλλα δεν κανω εγω κουμαντο) αλλα σε περιπτωση που γινει κατι(και τυχαινει να λειπει ο παππους μου) εγω τι μπορω να κανω,πως θα ξερω τι αντιδοτο θα πρεπει να χρησιμοποιησω;; Ουτε κτηνιατρος υπαρχει εκει ουτε τιποτα(για την ακριβεια υπαρχει ενας που απεχει 20 λεπτα με το αυτοκινητο,αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα τον βρεις)

Υ.Γ.,Πριν λιγα χρονια που ειχα μονο την Λιζα(το ημιαιμο βελγικο μου)και ημασταν στο χωριο την προλαβα στο να παει να φαει φολα αλλα ειχε προλαβει να γλυψει λιγο και ειχε αρχισει να παραπαταει να πεφτει κατω να βγαζει σαλια κτλ. και φωναξαμε ενα συνταξιουχο κτηνιατρο(φιλο του παππου μου) και της εκανε ενεση αλλα ο μονος λογος που την προλαβε(γιατι η διαδρομη ηταν 30 λεπτα) ηταν γιατι ειχε κανει εμετο απο μονη της και γιατι πηγε και ηπιε νερο..!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 28 Ιούλ 2014, 17:44

Ατροπίνη δεν κάνουμε χωρίς να κριθεί απαραίτητη η χορήγησή της, αν για παράδειγμα παρουσιάσει έντονη βραδυκαρδία το ζώο, αλλιώς μπορεί να προκαλέσουμε περισσότερο κακό παρά καλό.
Βιταμίνη Κ δίνετε, σε φόλες από ποντιοκοφάρμακα, καθώς τα τελευταία επηρέαζουν τους παράγοντες πήξης του αίματος.
Σε κάθε περίπτωση αυτό που θα πρέπει να κάνετε εσείς είναι να προκαλέσετε εμετό, για να μειωθεί όσο το δυνατόν περισσότερο δηλητήριο από το στομάχι, και να πάτε το συντομότερο στον πιο κοντινό κτηνίατρο .

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 28 Ιούλ 2014, 18:29

Την βιταμινη Κ απο που μπορω να την προμηθευτω;
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 30 Ιούλ 2014, 14:53

Από φαρμακείο σε μορφή αμπούλας.

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 30 Ιούλ 2014, 18:08

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

mimika T
Puppy
Όνομα: Δημητρα

Δημοσίευση από mimika T » 22 Μάιος 2015, 13:45

Αν δεν εχω ατροπινη, τι κανω?Και από που μπορω να παρω?

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 22 Μάιος 2015, 18:44

Καλώς όρισες στην παρέα μας Δήμητρα! (bs)

Ατροπίνη καθώς και κάτι που να προκαλεί εμετό μπορείς να προμηθευτείς από τον κτηνίατρό σου ή από τα φαρμακεία.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 25 Μάιος 2015, 17:26

Δεν χορηγούμε ατροπίνη παρά μόνο εάν το ζώο παρουσιάσει έντονη βραδυκαρδία.
Θέλει πολύ προσοχή!

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από Tzakos » 25 Μάιος 2015, 18:30

mimika T έγραψε:Αν δεν εχω ατροπινη, τι κανω?Και από που μπορω να παρω?
Του ρίχνεις ένα μπουκάλι ξύδι,μέσα στο στόμα του.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 25 Μάιος 2015, 21:45

ΗΛΙΑΣ έγραψε:Δεν χορηγούμε ατροπίνη παρά μόνο εάν το ζώο παρουσιάσει έντονη βραδυκαρδία.
Θέλει πολύ προσοχή!
Καλέ μου Ηλία, σίγουρα έχεις δίκιο, όμως εμείς οι απλοί ανάδοχοι, σε περίπτωση που καταλάβουμε ότι έφαγε κάποιο δηλητήριο το σκυλί μας και είμαστε κάπου μακριά από την πόλη, για παράδειγμα σε μια εκδρομή σε ένα βουνό ή σε μια παραλία, χιλιόμετρα μακριά και ακόμα χειρότερα είναι και αργία και τα συμπτόματα της φόλας έχουν ήδη ξεκινήσει, αφροί από το στόμα, σπασμοί κλπ, τι μπορούμε να κάνουμε?

Τι θα μας πρότεινες να έχουμε πάντα μαζί μας, όταν πηγαίνουμε με τα ζώα μας κάπου εκτός πόλης, για την κακιά την ώρα...

Εννοείται ότι η σωστή λύση είναι να το βουτήξουμε και να το πάμε σε έναν κτηνίατρο, αλλά αυτό δεν είναι πάντα εφικτό..., γι αυτήν την περίπτωση τι θα ήταν το καλύτερο δυνατόν?

Καταλαβαίνεις, μιλώ για την περίπτωση που δεν έχουμε κτηνιατρείο κοντά μας, για την περίπτωση που βρισκόμαστε σε μια ερημιά μακριά από τον πολιτισμό...
Ένα εμετικό και μια ατροπίνη, δεν είναι ότι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε εκείνη την στιγμή?

Και κάτι ακόμα...
Γνωρίζω ότι η ατροπίνη δεν είναι αντίδοτο για όλα τα δηλητήρια, οπότε σε περίπτωση που δεν του κάνει καλό, τι κακό μπορεί να του κάνει θα ήθελες να μας εξηγήσεις?
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”