Πρόληψη από εσωτερικά και εξωτερικά παράσιτα!

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. [email protected] Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 396 times

Πρόληψη από εσωτερικά και εξωτερικά παράσιτα!

Δημοσίευση από Morgan_A » 19 Μαρ 2008, 15:58

Προκειμένου να είμαστε καλυμμένοι σχετικά με την πρόληψη των εσωτερικών και εξωτερικών παρασίτων, θα πρέπει να κάνουμε τα εξής :
ΗΛΙΑΣ έγραψε: Για πρόληψη, λοιπόν, μπορούμε να κάνουμε τα εξής:
1. Τον ετήσιο εμβολιασμό κατά Λ. Ηπατίτιδας, Λεπτοσπείρωσης, Carre, Παρβοεντερίτιδας, Λύσσας.
2. Κάθε τρίμηνο, χάπι για σκουλήκια εντέρου (πχ Drontal, Milbemax, Droncit κτλ)
3. Κάθε μήνα, όταν έχει κουνούπια, χάπι για διροφιλαρίωση (πχ Interceptor ή Milbemax), ή εναλλακτικά εμβολιασμό με Guardian μια φορά το χρόνο.
4. Κάθε μήνα αμπούλα για ψύλλους, τσιμπούρια, σκνίπες, κουνούπια (πχ advantix), ή και για ψώρα (stronghold)
5. Κάθε 4 μήνες αντιπαρασιτικό περιλαίμιο για τα παραπάνω παράσιτα (πχ scalibor)
6. Κάθε εξάμηνο προληπτικές εξετάσεις για Λεϊσμανίωση, Ερλιχίωση, Διροφιλαρίωση.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Nicole
Old Member

Re: Πρόληψη από εσωτερικά και εξωτερικά παράσιτα!

Δημοσίευση από Nicole » 19 Μαρ 2008, 17:54

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για την Διροφιλαρίωση. Ο κτηνίατρος με είπε εμένα ότι μια φορά (όχι κάθε 6 μήνες) γίνεται η εξέταση για Διροφιλαρίωση και μετά απλώς δίνουμε στον σκύλο τα χάπια κάθε μήνα, μέχρι τον Οκτώμβριο.

Άβαταρ μέλους

VelVet
Akita

Δημοσίευση από VelVet » 19 Μαρ 2008, 18:16

Σημαντικό να γνωρίζουμε για τη διροφιλαρίωση: Αν στο ζώο μας εφαρμοστεί προφυλακτική αγωγή πρέπει πρώτα να έχει διαπιστωθεί αν πάσχει απο το νόσημα, οπότε και πρώτα πρέπει να ακολουθήσει θεραπευτική αγωγή και κατόπιν προφυλακτική..Η χορήγηση προληπτικής αγωγής σε ένα ζώο που νοσεί(και πιθανό να μην έχει ακόμη συμπτώματα) μπορεί να αποβεί επικίνδυνη..μήπως αυτό εννοούσε ο κτηνίατρος σου λέγοντας μία μόνο φορά πριν την έναρξη των χαπιών??
Πάντως το καλύτερο είναι να γίνονται δύο προληπτικοί έλεγχοι για διροφιλαρίωση,ένας πριν την εποχή των κουνουπιών (απρ-μάιος) και ένας μετά(νοέμβρη).. wink:

Φιλιά,Ιωάννα
Let Me Show U The World in Dog's eyes

Άβαταρ μέλους

FatsaLeme
Old Member
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από FatsaLeme » 20 Μαρ 2008, 00:18

ΗΛΙΑΣ έγραψε: Για πρόληψη, λοιπόν, μπορούμε να κάνουμε τα εξής:
3. Κάθε μήνα, όταν έχει κουνούπια, χάπι για διροφιλαρίωση (πχ Interceptor ή Milbemax), ή εναλλακτικά εμβολιασμό με Guardian μια φορά το χρόνο.
Βρε παιδιά...αυτό το 3ο δε μου το είχε πει κανένας...πρώτη φορά το διάβασα εδώ κ αγχώθηκα τώρα...απ' ότι διαβάζω υπάρχει σε μορφή χαπιού & εμβολιασμού.. το ετήσιο 6πλουν που της έκανα...δε περιέχει αυτό το Guardian που λέμε, σωστά? ουφ....αγχώθηκα πάλι!

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 19 times
Been thanked: 38 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 20 Μαρ 2008, 00:26

Όχι Βίκυ, καμία σχέση το εξαπλό με τη Διροφιλαρίωση.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

FatsaLeme
Old Member
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από FatsaLeme » 20 Μαρ 2008, 00:28

Ευχαριστώ Ηλία, ετοιμάζω λίστα για το κτηνίατρο, θα την πάω σε λίγες μέρες κ θα του το πω κ αυτό...

Άβαταρ μέλους

ntina_irma
Saint Bernard
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ntina_irma » 20 Μαρ 2008, 21:34

6 απλο ??? εμενα 3 μου εκαναν.... κατσε να γινει καλα και θα τα βγαλω σε εκτυπωση ολα οσα γραφεται και θα τα πω με την κτηνιατρο μου

Άβαταρ μέλους

stk
Bullmastiff

Δημοσίευση από stk » 24 Μαρ 2008, 20:47

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Πήγα σήμερα τον Φοίβο για το τρίτο εμβόλιο και ζήτησα απο τον κτηνιατρο να μου δώσει περιλαίμιο ή κατι αλλο για κουνούπι ή σκνίπα. Μου έδωσε περιλαίμιο (Kiltix) και μου είπε ότι είναι για τσιμπούρι, ψήλλο και σκνίπα, στο κουτί όμως λέει ότι είναι για τσιμπούρι και ψήλλο. Μήπως ξέρει κανένας αν αυτού του είδους τα περιλαιμια κάνουν και για σκνίπα που με ενδιαφέρει? Για τσιμπούρι και ψήλλο του είχα ρίξει στις 8 Μάρτη σπρέι Frontiline και ήθελα και κάτι για την σκνίπα. Επίσης τον ρώτησα αν πρέπει να του ρίξω σπρέι ξάνα στις 8 Απρίλη και μου είπε ότι δεν χρειάζεται, τα καλύπτει όλα το περιλαίμιο. Τι να κάνω? Είναι καλυμένος ο Φόιβος απόλα ή όχι? :help
Τάκης

Άβαταρ μέλους

Loukia
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από Loukia » 24 Μαρ 2008, 20:56

Εγώ είμαι κάθετη. Κάθε μήνα αμπούλα, αλλάζω κολλάρω συχνότερα από τις προδιαγραφές (στο 3 μηνο, υπερβολή το ξέρω, αλλά για ψυχολογικούς λόγους) κάθε μηνα χαπάκι. :arrow: Χαπάκι του έδωσες;

Άβαταρ μέλους

Nicole
Old Member

Δημοσίευση από Nicole » 24 Μαρ 2008, 21:09

Loukia έγραψε:Μήπως ξέρει κανένας αν αυτού του είδους τα περιλαιμια κάνουν και για σκνίπα που με ενδιαφέρει?
Το Scalibor είναι για την σκνίπα σίγουρα! Εγώ αυτό έχω βάλει στην Lucy.

Loukia έγραψε:κάθε μηνα χαπάκι.

Χαπάκι για τα σκουλίκια (ενδοπαράσιτα) τις δίνεις κάθε μήνα :bl ???? Εγώ ξέρω ότι είναι κάθε 3 μήνες!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”