Αίμα στα κόπρανα

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
anna1
Beagle
Όνομα: anna

Αίμα στα κόπρανα

Δημοσίευση από anna1 » 29 Απρ 2012, 12:42

Καλησπέρα!!

Του σκύλου μου του διέγνωσαν φλεγμονή στο γόνατο και η θεραπεία που μας έδωσε ο κτηνίατρος ήταν αντιφλεγμονώδη για 1 μήνα περίπου. Από χθες (και ενώ ήταν σχεδόν στο τέλος της θεραπείας - ακόμα 2 μέρες έμεναν) άρχισε να κάνει διάρροια η οποία είχε κάποιες σταγόνες αίματος. Του έκανα ρύζι να φάει και πήγαινε καλύτερα στο υπόλοιπο της μέρας, πριν λίγο όμως άρχισε πάλι τα ίδια!Είναι Κυριακή και δεν μπορώ να απευθυνθώ άμεσα σε κάποιο κτηνίατρο (θα τον πάω αύριο), έχετε καμιά ιδέα για το τί πρέπει να κάνω??

Άβαταρ μέλους

KaMDeN
Bullmastiff
Όνομα: Γιώργος

Re: Αίμα στα κόπρανα

Δημοσίευση από KaMDeN » 29 Απρ 2012, 13:24

Δεν είμαι ειδικός αλλά θα πρότεινα ψυχραιμία. Ο κτηνίατρος σας δεν έχει κάποιο κινητό τηλέφωνο για να τον ρωτούσες τι να κάνεις μέχρι αύριο;
Το σκυλάκι έχει καλή διάθεση κατά τα άλλα;
Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member
Όνομα: Εύη.

Δημοσίευση από Jamsies » 29 Απρ 2012, 13:45

Συνεχισε το ρυζι κ μιλα με τον γιατρο σου στο κινητο μηπως πρεπει να διακοψεις τα χαπια. Να σε ρωτησω, το αιμα ειναι ανοιχτο η σκουρο κοκκινο κ τα κοπρανα του ειναι στο φυσιολογικο τους χρωμα;

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από mitsi » 29 Απρ 2012, 14:02

Συνήθως το παθαίνουν αυτό όταν παίρνουν κορτιζόνη.
Μίλα με τον γιατρό σου αυτος θα σε κατατοπίσει καλύτερα. Εχει να κάνει με την ποσοτητα και τα κιλά του σκυλου.... ίσως να χρειαστεί να το ελαττώσεις χωρίς να είμαι ειδικός.
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....
Εσύ γιατί θες ρατσάτο????

Άβαταρ μέλους

Topic author
anna1
Beagle

Δημοσίευση από anna1 » 29 Απρ 2012, 14:25

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Τα χάπια τα διέκοψα από χθες! Τα κόπρανα ήταν το ίδιο χρώμα και το αίμα θα έλεγα ότι ήταν ανοιχτό..

Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member

Δημοσίευση από Jamsies » 29 Απρ 2012, 14:53

Οκ μιλα με τον γιατρο σου κ ανεφερε του αυτα. Και αυριο πας απο 'κει να τον δει. Οταν το δει ο Ηλιασ, ο κτηνιατροσ του φορουμ, θα σου δωσει περισσοτερες πληροφοριες. Γενικοτερα παντως τα αντφλεγμονωδη μετα απο μακροχρονια χρηση μπορει να προκαλεσουν γαστροραγιες κλπ, δεν ειναι κατι τοσο σπανιο.

Edit: επαιρνε κορτιζονη η αλλο αντιφλεγμονωδες;

Άβαταρ μέλους

Topic author
anna1
Beagle

Δημοσίευση από anna1 » 29 Απρ 2012, 15:09

Δεν είμαι στην Ελλάδα δυστυχώς και δεν έχω το κινητό κάποιου κτηνιάτρου εδώ...θα πρέπει να περιμένω αναγκαστικά μέχρι αύριο που θα ναι ανοιχτά!Το φάρμακο λέγεται rimadyl δεν ξέρω αν περιέχει κορτιζόνη...

Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member

Δημοσίευση από Jamsies » 29 Απρ 2012, 17:29

Οχι δεν περιεχει κορτιζονη, ειναι ενα αντιφλεγμονωδες μη στεροειδες. Προς το παρον μην ανησυχεις, δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο περα απο το ρυζι. Εφοσον το σκυλι ειναι καλα κανε υπομονη μεχρι αυριο sm:) Περαστικα του!

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 29 Απρ 2012, 23:43

Δεν υπάρχει λόγος πανικού, αλλά καλά έκανες και διέκοψες ο rimadyl.
Είναι αρκετά μεγάλο το διάστημα που χρησιμοποιήσατε τα συγκεκριμένα αντιφλεγμονώδη, και αν στο μέλλον χρειαστεί να ξαναχορηγήσετε μη στεροειδή αντιφλεγμονωδη για μεγάλο διάστημα, καλό θα είναι να σκεφτείτε νέας γενιάς , όπως είναι το osior, trocoxil, previcox κτλ, που είναι ασφαλή για μακροχρόνια χορήγηση.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
anna1
Beagle

Δημοσίευση από anna1 » 01 Μάιος 2012, 15:08

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Πήγαμε χθες στον κτηνίατρο και μου είπε ότι το πιθανότερο είναι να έχει σκουληκάκια στο έντερο!Μου έδωσε μία αγωγή για 6 μέρες!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”