ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. [email protected] Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

sousou
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Re: ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από sousou » 12 Οκτ 2007, 13:37

το σκυλάκι στο πρώτο video είναι ίδιος ο Άρης μου, φυσικά δεν είδα όλο το videaki γιατι διάβασα τα posts και δεν έχω καμμία όρεξη να βλέπω μαλα@@@@@@ς ανοργασμικές κομπλεξικές γυναίκες να γελάνε με τέτοιες καταστάσεις!
τον γιο μου δεν τον έχω στειρώσει και ούτε ξέρω αν θα το κάνω προς το παρόν είμαστε μια χαρά ,αν δω ότι αρχίζει και τον ενοχλεί τότε θα πράξω αναλόγως...
Board message: Broken link

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 19 times
Been thanked: 38 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 17 Οκτ 2007, 14:28

Θα ήθελα να σας αναφέρω τα θετικά και τα αρνητικά της "ωοθηκυστερεκτομής", δηλαδή της χειρουργικής επέμβασης που εφαρμόζεται για τη στείρωση των θηλυκών ζώων, όπως αναφέρονται στα βιβλία της κτηνιατρικής, για να κρίνετε μόνοι σας αν πρέπει ή δεν πρέπει να στειρώσετε τα κατοικίδιά σας.
Ενδείξεις:
1. μόνιμη στείρωση του ζώου
2. όταν γίνεται σε νεαρή ηλικία ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος για νεοπλασίες στους μαστούς, που μαζί με την πυομήτρα είναι 2 από τις συχνότερες ασθένειες των θηλυκών ζώων σε προχωρημένη ηλικία.
3. αντιμετώπιση παθολογικών καταστάσεων όπως: πυομήτρα, μητρίτιδα, κακώσεις μήτρας, νεοπλάσματα, ψευδοκύησης, πρόπτωσης κόλπου, ανωμαλίες του οιστρικού κύκλου.
4. βοηθάει στην αντιμετώπιση του σακχαρώδη διαβήτη, της ιδιοπαθούς επιληψίας και της αλωπεκίας νευροενδοκρινικής φύσεως.
Επιπλοκές:
Μετά την στείρωση υπάρχει πιθανότητα να εμφανιστούν: παχυσαρκία, ακράτεια ούρων, νηπιακό αιδοίο και μόνο στην περίπτωση που αυτή γίνει πριν από την εμφάνιση του πρώτου οίστρου του ζώου.
Δεν είναι απαραίτητο να γεννήσει το ζώο πριν αποστειρωθεί.
Εγώ έχω 3 θηλυκά σκυλιά από τα οποία έχω στειρώσει ήδη τα 2, και αναμένεται να στειρώσω και το τρίτο.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

ΦΟΙΒΟΣ
Saint Bernard

Δημοσίευση από ΦΟΙΒΟΣ » 17 Οκτ 2007, 15:28

Για τα αρσενικα τι ισχυει?

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 17 Οκτ 2007, 23:19

ΦΟΙΒΟΣ έγραψε:Για τα αρσενικα τι ισχυει?
Οι ενδείξεις για ευνουχισμό των αρσενικών είναι θεραπευτικά σε ανίατες νόσους των όρχεων (πχ νεοπλασίες όρχεων), σε υπερτροφία του προστάτη, για να αποκοπούν οι άσκοπες περιπλανήσεις και γενικά για να "ηρεμήσει" το ζώο.
Γενικά ο ευνουχισμός δεν είναι τόσο σημαντικός όσο η ωοθηκυστερεκτομή στα θηλυκά, στα οποία προλαμβάνει πολλές και πολύ επικίνδυνες καταστάσεις που συχνά συναντάμε σε μη στειρωμένα, προχωρημένης ηλικίας σκυλιά, όπως είναι η πυομήτρα και οι νεοπλασίες.
Απλά καταλαβαίνω γιατί πολλοί είναι ενάντια στην στείρωση, τα ζώα όμως δεν σκέφτονται σαν τους ανθρώπους για τη σεξουαλικότητά τους. Και φυσικά δεν πρόκειται να τους δημιουργηθούν ψυχολογικά προβλήματα αν στειρωθούν.
Και δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση ούτε η πυομήτρα, ούτε φυσικά ο καρκίνος!!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 396 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 18 Οκτ 2007, 00:00

ilias_kgr έγραψε:Οι ενδείξεις για ευνουχισμό των αρσενικών είναι θεραπευτικά σε ανίατες νόσους των όρχεων (πχ νεοπλασίες όρχεων), σε υπερτροφία του προστάτη, για να αποκοπούν οι άσκοπες περιπλανήσεις και γενικά για να "ηρεμήσει" το ζώο.
Γενικά ο ευνουχισμός δεν είναι τόσο σημαντικός όσο η ωοθηκυστερεκτομή στα θηλυκά, στα οποία προλαμβάνει πολλές και πολύ επικίνδυνες καταστάσεις που συχνά συναντάμε σε μη στειρωμένα, προχωρημένης ηλικίας σκυλιά, όπως είναι η πυομήτρα και οι νεοπλασίες.
Απλά καταλαβαίνω γιατί πολλοί είναι ενάντια στην στείρωση, τα ζώα όμως δεν σκέφτονται σαν τους ανθρώπους για τη σεξουαλικότητά τους. Και φυσικά δεν πρόκειται να τους δημιουργηθούν ψυχολογικά προβλήματα αν στειρωθούν.
Και δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση ούτε η πυομήτρα, ούτε φυσικά ο καρκίνος!!
Εδώ φίλε "ilias_kgr", θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω...

Επειδή δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πως ακριβώς σκέπτονται..., μάλλον είναι ένας λόγος παραπάνω..., για να μην μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα... :nop:

Ακόμη κι΄ αν κάποιες ασθένειες..., είναι πολύ σοβαρές και η προστασία τους από αυτές, μπορεί να θεωρηθεί σημαντική..., αυτό σε καμμία περίπτωση, δεν είναι λόγος για να τα στειρώνουμε...
Με την ίδια ακριβώς λογική..., θα έπρεπε να κάνουμε το ίδιο... και στους εαυτούς μας..., προκειμένου να αποφεύγουμε τους αντίστοιχους κινδύνους...

Πέρα όμως από αυτό το θέμα..., θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο...

Επειδή όμως, δεν έχω καμμιά σχέση με την ιατρική... και με τις σχετικές με αυτήν επιστήμες..., θα ήθελα εκ των προτέρων, να ζητήσω την επιείκειά σου, σχετικά με τους όρους που θα χρησιμοποιήσω...
Η περιγραφή μου... δηλαδή, ίσως να μην είναι απολύτως εύστοχη..., αλλά θα προσπαθήσω με απλούς όρους, να σου δώσω να καταλάβεις, τι θέλω να ρωτήσω... και ελπίζω ότι θα το καταφέρω... :oops:

Όλοι γνωρίζουμε, ότι οι ορμόνες είναι πολύ σημαντικές για τον οργανισμό όλων των θηλαστικών..., καθώς επίσης και για την λειτουργία του...
Η δε επιστήμη... σταδικά εξελήσεται... όλο και περισσότερο και συνεχώς αποδεικνύει, ότι για πολλές ανωμαλίες του οργανισμού..., είναι υπεύθυνη κάποια ορμόνη..., που παλαιότερα δεν γνωρίζαμε την σχέση... ή την εμπλοκή της σε αυτό... Όλοι όμως παραδεχόμαστε την πολλαπλή σημασία του ορμονολογικού συστήματος σε όλο και περισσότερες αιτίες...
Ποιος λοιπόν, μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο κάποιας μακροπρόθεσμης επίπτωσης... στον οργανισμό του πλάσματος, εξ΄ αιτίας της επέμβασης μας..., πάνω σε ένα τόσο σοβαρό κομμάτι... του οργανισμού, όπως είναι αυτό που αφορά την γεννετήσια λειτουργία...???
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 18 Οκτ 2007, 12:53

Morgan_A έγραψε: Όλοι γνωρίζουμε, ότι οι ορμόνες είναι πολύ σημαντικές για τον οργανισμό όλων των θηλαστικών..., καθώς επίσης και για την λειτουργία του...
Η δε επιστήμη... σταδικά εξελήσεται... όλο και περισσότερο και συνεχώς αποδεικνύει, ότι για πολλές ανωμαλίες του οργανισμού..., είναι υπεύθυνη κάποια ορμόνη..., που παλαιότερα δεν γνωρίζαμε την σχέση... ή την εμπλοκή της σε αυτό... Όλοι όμως παραδεχόμαστε την πολλαπλή σημασία του ορμονολογικού συστήματος σε όλο και περισσότερες αιτίες...
Ποιος λοιπόν, μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο κάποιας μακροπρόθεσμης επίπτωσης... στον οργανισμό του πλάσματος, εξ΄ αιτίας της επέμβασης μας..., πάνω σε ένα τόσο σοβαρό κομμάτι... του οργανισμού, όπως είναι αυτό που αφορά την γεννετήσια λειτουργία...???
Αγαπητή Δώρα,
Έχεις δίκιο να έχεις αυτές τις σκέψεις. Πραγματικά, με την στείρωση αφαιρούμε τη μήτρα του ζώου, που αν ήταν άχρηστη ο Θεός δε θα την έβαζε εκεί εξαρχής.
Η ιατρική των ανθρώπων, όμως, διαφέρει πολύ από αυτή των ζώων. Ούτε test pap υπάρχει στα ζώα, ούτε μπορούν να μιλήσουν για να μας βοηθήσουν στην πιο έγκαιρη αντιμετώπιση μιας κατάστασης.
Όσον αφορά τις ορμόνες και πάλι έχεις δίκιο. Ο ρόλος τους στον οργανισμό είναι πάρα πολύ σημαντικός, καθώς ολόκληρη η φυσιολογία του καθορίζεται από τη λειτουργία τους. Γι’αυτό όμως και η όποια διαταραχή στην παραγωγή και λειτουργία τους, προκαλεί πολλές δυσμενείς καταστάσεις για τον οργανισμό.
Θα αναφερθώ σε 2 από τις πιο βασικές ορμόνες της αναπαραγωγής, των οποίων η ανεπιθύμητη δράση προλαμβάνεται με την ωοθηκυστερεκτομή: τα οιστρογόνα και την προγεστερόνη. Παράγονται κυρίως στις ωοθήκες.
Τα οιστρογόνα χρησιμοποιούνταν παλιότερα για τη διακοπή της ανεπιθύμητης κυοφορίας. Σήμερα η χρήση τους αυτή απαγορεύεται αυστηρά, καθώς έχουν πολύ σοβαρές παρενέργειες, όπως:πυομήτρα, ανώμαλο κολπικό έκκριμα, ψευδοκύηση, πρόπτωση κόλπου, μυελοκαταστολή, παράταση οίστρου.
Η προγεστερόνη είναι ο πιο βασικός παράγοντας πρόκλησης κυστικής υπερπλασίας του ενδομητρίου, δηλαδή της πυομήτρας.
Η συνθετική προγεστερόνη, τα προγεσταγόνα, χρησιμοποιείται για την πρόληψη-αναστολή του οιστρου, καταστολή της σεξουαλικής συμπεριφοράς, ενίσχυση της ενδογενούς προγεστερόνης κατά την κυοφορία. (νομίζω ότι διάβασα ότι κάποιο μέλος του forum τη χρησιμοποιεί για να μην «σέρνει» η σκυλίτσα της). H χρήση τους απαγορεύεται για πάνω από μία φορά γιατί έχουν πάρα πολλές παρενέργειες:
Πυομήτρα, νεοπλάσματα, ακρομεγαλία, σακχαρώδης διαβήτης, καταστολή λειτουργίας επινεφριδίων, αρρενοποίηση, παχυσαρκία, θάνατος και μουμιοποίηση εμβρύων.
Η γνώμη μου, λοιπόν, είναι οτί αν δεν σκοπεύουμε να ζευγαρώσουμε το σκυλάκι μας, καλό είναι να το στειρώσουμε για να προλάβουμε τα προβλήματα που θα προξενήσει η διαταραχή αυτών και άλλων ορμονών σε προχωρημένη ηλικία.

Άβαταρ μέλους

nickswife
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nickswife » 18 Οκτ 2007, 13:05

Καταλαβαίνω πως υπαρχουν λόγοι πάνω απο όλα ιατρικοι, μετα ηθικοι, και τέλος πρακτικοι, για την στειρωση του ζώου...
Το καλοκαιρι που θα πάμε διακοπες με το σκυλί (ο Τοσιράκος), και θα το έχω ελευθερο, στην παραλία, δεν θα πρεπει να στειρώσω? Αν δε το στειρώσω δεν θα γκαστρώσει όλα τα θηλυκα που θα συναντήσει? Υπαρχουν και πολλα αδεσποτα, και με ιδιοκτήτες στην περιοχή... Δεν γνωρίζω αν τα έχουν στειρωμένα... Και δεν μπορω να βασιστώ στην καλή διαθεση των άλλων (που ειμαι σίγουρη οτι δεν έχουν καμια καλή διαθεση)...
Επίσης φοβούμαι οτι ο σκύλος μου αν δει θηλυκο στον δρόμο θα τρέξει σαν τρελος να φλερταρει και υπαρχει φόβος για ατύχημα απο αυτοκίνητο και μηχανακι...
Σιγουρα δεν θελω να επεμβω στις ορμόνες του σκύλου και να τον βάλω στα χειρουργία, και να πονάει... αλλα σαν υπευθυνος ιδιοκτήτης τι να κανω???

Άβαταρ μέλους

elena.dogwalking
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elena.dogwalking » 18 Οκτ 2007, 13:20

Πανω από όλα να των έχεις στο λουρί για να αποφείγεις όλα τα παρα πάνω.... για ασφάλεια του μωρου σου σε παρακαλώ έχεται πάντα τα σκυλια σας σε λουράκια και να τα αφήνεται μονάχα σε ασφαλές χώρους και περιφραγμένους καλά ελευθερους γιατι... η κακια η ώρα μπορεί να συμβεί χωρις προηδοποιήση....

ου μη γένιτο...

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 18 Οκτ 2007, 13:28

nickswife έγραψε:Καταλαβαίνω πως υπαρχουν λόγοι πάνω απο όλα ιατρικοι, μετα ηθικοι, και τέλος πρακτικοι, για την στειρωση του ζώου...
Το καλοκαιρι που θα πάμε διακοπες με το σκυλί (ο Τοσιράκος), και θα το έχω ελευθερο, στην παραλία, δεν θα πρεπει να στειρώσω? Αν δε το στειρώσω δεν θα γκαστρώσει όλα τα θηλυκα που θα συναντήσει? Υπαρχουν και πολλα αδεσποτα, και με ιδιοκτήτες στην περιοχή... Δεν γνωρίζω αν τα έχουν στειρωμένα... Και δεν μπορω να βασιστώ στην καλή διαθεση των άλλων (που ειμαι σίγουρη οτι δεν έχουν καμια καλή διαθεση)...
Επίσης φοβούμαι οτι ο σκύλος μου αν δει θηλυκο στον δρόμο θα τρέξει σαν τρελος να φλερταρει και υπαρχει φόβος για ατύχημα απο αυτοκίνητο και μηχανακι...
Σιγουρα δεν θελω να επεμβω στις ορμόνες του σκύλου και να τον βάλω στα χειρουργία, και να πονάει... αλλα σαν υπευθυνος ιδιοκτήτης τι να κανω???
Νομίζω οτι δεν χρειάζεται να ευνουχίσεις τον Τοσιράκο για αυτό το λόγο. Γενικά τα θηλυκά "σέρνουν" κάθε 6-8 μήνες και μόνο τότε έχουν διάθεση για ζευγάρωμα. Τότε μόνο διεγείρονται και τα αρσενικά για ζευγάρωμα καθώς προσελκύονται από τις φερομόνες των θηλυκών. Ετσι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην υπάρχει ούτε ένα σκυλί που να σέρνει σε εκείνη την περίοδο. Παρόλα αυτά ο Τοσιράκος μπορεί να πεταχτεί στο δρόμο οτι σκυλί και να περάσει για να παίξει μαζί του. Κάτι που θα κάνει είτε είναι στειρωμένος είτε όχι. Γι'αυτό και θέλει συνέχεια να έχουμε το νου μας όταν έχουμε τα σκυλιά μας ελεύθερα. wink:

Άβαταρ μέλους

nickswife
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nickswife » 18 Οκτ 2007, 13:37

Το σπιτι που θα νοικιασουμε το καλοκαιρι είναι 5 μέτρα απο την θαλασσα (προφανως θα περναει την μέρα του στην θάλασσα και στην κουζίνα για ευνόητους λόγους.., και 20 απο τον δρόμο, χωρις καλη περίφραξη... σιγουρα δεν μπορω να τον έχω συνέχεια απο το λουρι, ούτε κλεισμενο μέσα στο σπίτι... Γενικα αδιαφορει με άγνωστα σκυλια... εκτος αν μας πλησιασουν πολυ (στο 1 μέτρο)... Δεν ξερω πως θα αντιδρασει με καποιο θηλυκο σε οιστρο... Αλλο σκυλι που είχαμε παθαινε τετοια τρέλα που τον χάναμε...
Ηλια σε ευχαριστω για τις πληροφορίες που μας δίνεις...

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”