ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times
Re: ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από vanavana » 08 Δεκ 2015, 15:26

Βρε Μυρτώ, αν δε σε προβληματίζει η συμπεριφορά του, αν μπορείς να τον ελέγχεις και να εξασφαλίσεις οτι δε θα σου φύγει για να γυρίζει πίσω από τα φουστάνια mock: , γιατί να τον στειρώσεις; Εγώ επίσης είμαι υπέρ της στείρωσης και έχω στειρώσει τα δικά μου (δύο θηλυκά σκυλιά και έναν αρσενικό γάτο), αλλά τον Πούμπα σου, γιατί;
Στο κάτω- κάτω αν σου βγάλει προβλήματα που σχετίζονται με τις ορμόνες του αργότερα, πάντα έχεις αυτήν την επιλογή, γιατί να το κάνεις χωρίς να το θέλεις και κυρίως χωρίς να έχεις αντιμετωπίσει κάποιο θέμα, δύσκολο στη διαχείριση;

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 386 times
Been thanked: 161 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 08 Δεκ 2015, 16:15

:as
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

FRIDERIKI
Puppy
Όνομα: Φρειδερίκη
ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΣΕ ΕΝΗΛΙΚΟ ΣΚΥΛΟ

Δημοσίευση από FRIDERIKI » 10 Δεκ 2015, 01:49

Καλησπέρα παιδιά έχω μια σκυλίτσα την Μάγια(Westie)και είναι 7 χρονών.Η κτηνίατρος που την έχει αναλάβει από κουτάβι επιμένει ότι δεν χρειάζεται να κάνει στείρωση όμως παίρνοντας γνώμες και από άλλους κτηνιάτρους αποφάσισα να την στειρώσω.Είναι όμως 7 χρονών, μπορεί να επηρεάσει η ηλικία της την διαδικασία της στείρωσης;Υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάποια επιπλοκή;Ποιά είναι η γνώμη σας γιατρέ;

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member

Δημοσίευση από Μυρτώ » 10 Δεκ 2015, 13:14

Καλημέρα Φρειδερίκη! καλώς ήρθες!!! Υπεύθυνα και ιατρικά θα σου απαντήσει ο κ. Ηλίας βέβαια.

Αυτό που μπορώ να σου πω εγώ είναι ότι στείρωσα την Ντίκα μου στα 5,5 της χρόνια για τους γνωστούς λόγους πρόληψης πυομήτρας, καρκίνων κλπ. (λόγω άγνοιας και αμέλειας δεν το έκανα νωρίτερα). Απ' όσο ξέρω, η στείρωση μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε ηλικία και όποτε κι αν γίνει αποφεύγεται κίνδυνος της πυομήτρας. Ο κίνδυνος καρκίνων απ' την άλλη (απ' ό,τι έχω καταλάβει πάλι) μειώνεται όσο πιο νωρίς γίνει η στείρωση.
(Αν και με εξοργίζει :rant2 ... δεν μου κάνει εντύπωση που η κτηνίατρός σας δεν σε παρότρυνε να την στειρώσεις μέσα στον 1ο της χρόνο (και μετά τον πρώτο οίστρο), γιατί και ο ''δικός μας'' κτηνίατρος που είχαμε μέχρι τα 5 δεν μου ανέφερε ποτέ για στείρωση και τα πλεονεκτήματά της ούτε με ενημέρωσε για τους κινδύνους των αστείρωτων θηλυκών... )

Ρίξε μια ματιά στην σελ.21 του θέματος, η απάντηση του κ. Ηλία στην ερώτηση της ''Ράνιας'' νομίζω ότι θα σε βοηθήσει.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 10 Δεκ 2015, 13:48

Βίκυ, η στείρωση δεν παύει να είναι μια επέμβαση.
Εχει τα θετικά της έχει όμως και τα αρνητικά της.

Θεωρώ πως πρώτα και κύρια οφείλουμε να είμαστε υπεύθυνοι ιδιοκτήτες και να αναλογιστούμε την ευθύνη της όποιας γέννας και όχι με την στείρωση να καλύπτουμε την ανεπάρκεια και ανευθυνότητά μας. Γιατί επί της ουσίας αυτό γίνεται.
Προτείνεται η στείρωση - μια χειρουργική επέμβαση ξανατονίζω - σε δεσποζόμενους σκύλους σαν μέτρο πρόληψης για τα αδέσποτα.

Αν δεν συντρέχει κάποιο πρόβλημα υγείας, ειλικρινά δεν βρίσκω τον λόγο.

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member

Δημοσίευση από Μυρτώ » 10 Δεκ 2015, 16:17

Μιχάλη, έχω πει πολύ αναλυτικά την άποψή μου για την στείρωση γενικά και ειδικά για την προληπτική στείρωση των θηλυκών παραπάνω, καθώς επίσης και την γνώμη μου για την ''ιδιωτική αναπαραγωγή'', δεν θέλω να τα επαναλάβω ούτε να προσθέσω κάτι. Επίσης αυτές τις απόψεις δεν τις ''απέκτησα'' απ' την μια μέρα στην άλλη αβασάνιστα, σ' αυτές έχω καταλήξει μετά από χρόνια ''αναζήτησης'' σ' αυτά τα θέματα.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει τις απόψεις του, να τις διατυπώνει να κάνει τις επιλογές του και να πράττει αναλόγως...
Ταπεινή μου γνώμη και ευχής έργο για μένα θα ήταν ο καθένας μας να αποφασίζει και να πράττει αφού έχει συνυπολογίσει τις συνέπειες των επιλογών του και από ''ατομική'' σκοπιά (τι με ''συμφέρει'', τι θέλω, τι (...νομίζω ότι) έχει ανάγκη το ζωντανό μου, τι πιστεύω ότι είναι καλύτερο γι' αυτό, για την ζωή του και την υγεία του κλπ.) αλλά ΚΑΙ από ''συλλογική'' σκοπιά... γιατί είμαστε ''ζώα κοινωνικά, προορισμένα από τη φύση μας να ζούμε σε οργανωμένη κοινωνία'' και επειδή γενικά το ''ξεχνάμε'' αυτό και βάζουμε το Εγώ μας πάνω από το Εμείς, βιώνουμε τόσα πάμπολλα προβλήματα ως ανθρώπινο είδος και βέβαια από τις ''επιλογές'' μας βασανίζονται και τα ζώα και η φύση ολόκληρη.
θέλει ἀγάπη θηριώδη

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από MikeC » 10 Δεκ 2015, 17:33

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι πρέπει να συνυπολογίζουμε τις συνέπειες των επιλογών μας.

Αν έχετε χρόνο, διαβάστε αυτό : http://www.naiaonline.org/pdfs/LongTerm ... InDogs.pdf

Αρσενικά σκυλιά

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

• eliminates the small risk (probably <1%) of dying from testicular cancer
• reduces the risk of non-cancerous prostate disorders
• reduces the risk of perianal fistulas
• may possibly reduce the risk of diabetes (data inconclusive)

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

• if done before 1 year of age, significantly increases the risk of osteosarcoma (bone cancer); this is a
common cancer in medium/large and larger breeds with a poor prognosis.
• increases the risk of cardiac hemangiosarcoma by a factor of 1.6
• triples the risk of hypothyroidism
• increases the risk of progressive geriatric cognitive impairment
• triples the risk of obesity, a common health problem in dogs with many associated health problems
• quadruples the small risk (<0.6%) of prostate cancer
• doubles the small risk (<1%) of urinary tract cancers
• increases the risk of orthopedic disorders
• increases the risk of adverse reactions to vaccinations

Θηλυκά σκυλιά

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

• if done before 2.5 years of age, greatly reduces the risk of mammary tumors, the most common
malignant tumors in female dogs
• nearly eliminates the risk of pyometra, which otherwise would affect about 23% of intact female
dogs; pyometra kills about 1% of intact female dogs
• reduces the risk of perianal fistulas
• removes the very small risk (≤0.5%) from uterine, cervical, and ovarian tumors

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

• if done before 1 year of age, significantly increases the risk of osteosarcoma (bone cancer); this is a
common cancer in larger breeds with a poor prognosis
• increases the risk of splenic hemangiosarcoma by a factor of 2.2 and cardiac hemangiosarcoma by
a factor of >5; this is a common cancer and major cause of death in some breeds
• triples the risk of hypothyroidism
• increases the risk of obesity by a factor of 1.6-2, a common health problem in dogs with many
associated health problems
• causes urinary “spay incontinence” in 4-20% of female dogs
• increases the risk of persistent or recurring urinary tract infections by a factor of 3-4
• increases the risk of recessed vulva, vaginal dermatitis, and vaginitis, especially for female dogs
spayed before puberty
• doubles the small risk (<1%) of urinary tract tumors
• increases the risk of orthopedic disorders
• increases the risk of adverse reactions to vaccinations

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member

Δημοσίευση από Μυρτώ » 10 Δεκ 2015, 17:48

Δυστυχώς, τα αγγλικά μου δεν είναι πολύ καλά αλλά θα προσπαθήσω...

Επίσης, για να μην παρεξηγηθώ, θα ήθελα να προσθέσω ότι όταν λέω ''ιδιωτική αναπαραγωγή'' φυσικά και δεν εννοώ την πραγματικά υπεύθυνη εκτροφή που (απ' όσο έχω προλάβει να διαβάσω και να καταλάβω) υποστηρίζεις, πράγμα που εκτιμώ και σέβομαι ιδιαιτέρως, εννοώ το ανεύθυνο ζευγάρωμα του κάθε αδαή ή ημιμαθή ''καθαροαιμά'' (δεν επεκτείνομαι άλλο, είμαι ήδη πολύ ''εκτός θέματος''. Η ΝτικαΑκιτούλα μου, εξάλλου, δεν ''έκανε'' για αναπαραγωγή, οπότε δεν στέρησα κάτι από την Φυλή, ίσα-ίσα που την προστάτευσα από την ''αναπαραγωγή προβλημάτων''.)
Τέλος, θέλω να δηλώσω ''επισήμως'' ότι, παρόλο που εξακολουθώ να είμαι απόλυτα ερωτευμένη με το Akita Ιnu, δεν πιστεύω ότι θα ξαναγοράσω ποτέ καθαρόαιμο σκυλί, την στιγμή που υπάρχουν τόσες ''αδέσποτες ψυχές'' που περιμένουν να ενταχτούν σε μια ζεστή οικογενειαγέλη... και θα επιμείνω στον συνυπολογισμό και του ''συλλογικού συμφέροντος''.
θέλει ἀγάπη θηριώδη

Άβαταρ μέλους

Αδέσποτος
Club Member
Όνομα: Άνουρος
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Δημοσίευση από Αδέσποτος » 10 Δεκ 2015, 22:04

Σας ευχαριστούμε για την εμπεριστατωμένη εύρυνα σας, αλλά η γλώσσα μας είναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ .. sm:)
|||||| Αδέσποτος, αλλά με το ρύγχος ψηλά ||||||

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από MikeC » 10 Δεκ 2015, 22:30

Λυπάμαι αλλά δεν έχω στην κατοχή μου κάποια παρόμοια τέτοια μελέτη στην Ελληνική γλώσσα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”