ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

anthoulaki
Akita
Όνομα: ανθή

Re: ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από anthoulaki » 16 Οκτ 2016, 17:06

μαλιστα, σας ευχαριστω πολυ για τη κατατοπιστικη απαντηση.
οποτε απαξ κι ερθει περιοδος, και τελειωσει ειναι η στιγμη που μπορω να κανονισω για στειρωση; ή πρεπει να περιμενω καποιο διαστημα ακομα; και κατι ακομα, πολυ περιληπτικα το παραπανω σχετικα με την αναπτυξη και τις ορμονες που την επηρεαζουν, το ιδιο ισχυει και στις γατες;

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από Tzakos » 16 Οκτ 2016, 19:37

Θα ήταν καλύτερο κατά την γνώμη μου να περάσει ένας μήνας κι μετά.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 16 Οκτ 2016, 21:17

anthoulaki έγραψε:μαλιστα, σας ευχαριστω πολυ για τη κατατοπιστικη απαντηση.
οποτε απαξ κι ερθει περιοδος, και τελειωσει ειναι η στιγμη που μπορω να κανονισω για στειρωση; ή πρεπει να περιμενω καποιο διαστημα ακομα; και κατι ακομα, πολυ περιληπτικα το παραπανω σχετικα με την αναπτυξη και τις ορμονες που την επηρεαζουν, το ιδιο ισχυει και στις γατες;
Οπως λέει και ο φίλος Μάνθος, πρέπει να περάσει λίγος καιρός. Καλύτερα είναι μετά τους 3-4 μήνες, από την λήξη του οίστρου, πριν το επόμενο εξάμηνο.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

anthoulaki
Akita

Δημοσίευση από anthoulaki » 16 Οκτ 2016, 22:35

ε ναι μη φτασουμε και στον 2ο οιστρο..ημαρτον. χαχα! αρα καπου στη μεση των 2 οιστρων.. τελεια, σας ευχαριστω και παλι πολυ ολους!

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 18 Οκτ 2016, 00:59

anthoulaki έγραψε:ε ναι μη φτασουμε και στον 2ο οιστρο..ημαρτον. χαχα! αρα καπου στη μεση των 2 οιστρων.. τελεια, σας ευχαριστω και παλι πολυ ολους!
Ημαρτον αγαπητή, αλλά λες το ίδιο πράγμα. Κάπου στην μέση. Διάβασε να μάθεις, ποιά είναι τα διαστήματα, μέσα στο εξάμηνο, και θα καταλάβεις γιατί λέω 3-4 μήνες μετά!
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

anthoulaki
Akita

Δημοσίευση από anthoulaki » 18 Οκτ 2016, 18:26

Το ημαρτον που ειπα μαλλον παρερμηνευτηκε. Τελοσπαντων, αν υποθεσουμε ότι η περιοδος έρχεται ανα εξαμηνο, τοτε οι 3,4 μηνες καπου στη μέση δεν ειναι;;

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 18 Οκτ 2016, 18:50

Ιδανικό διάστημα για στείρωση είναι ο άνοιστρος που είναι η χρονική περίοδος από το τέλος του διοίστρου (2 μήνες από το τέλος του οίστρου) και εώς τον επόμενο πρόοιστρο. (περίπου 4-6 μήνες). Μπορεί να γίνει και αμέσως μετά το τέλος του οίστρου (δίοιστρος), απλά μπορεί να εμφανιστεί σαν παρενέργεια η ψευδοκύηση στην περίπτωση αυτή.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

faceninaki
Dog Star ¤
Been thanked: 3 times

Δημοσίευση από faceninaki » 02 Δεκ 2016, 00:21

Καλησπέρα, κάναμε και εμείς σήμερα το πρωι στείρωση και ήθελα να ρωτησω επειδή δε με βλέπω να κοιμάμαι από το άγχος μου, τι θα πρεπει να προσεξω για το πρώτο βράδυ; Τώρα κοιμάται και πιο πριν εκανε 3 φορές εμετό απο το πρωι. Κατα τα αλλά είναι υποτονική πολύ και φαίνεται οτι πονάει. Νερακι πινει με πολλη ορεξη και το εβγαλε νωριτερα. Νορμάλ πραγματα δηλαδη για μετα το χειρουργειο. Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρεπει να έχω στο νου μου; Πιο πολύ αγχωνομαι μην κανει κάνα πυρετό η εμετό και δεν το παρω χαμπαρι εγκαίρως! Οποία βοήθεια δεκτη!
Συγχωρεστε μου τις πολλές ερωτήσεις ,αλλά με έχει πιασει αγωνία μεγάλη.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 03 Δεκ 2016, 11:20

Ο εμετός δεν είναι πρόβλημα, και αν κάνει είναι στα πλαίσια των αναμενόμενων παρενεργειών.
Τους βλεννογόνους θα πρέπει να κοιτάτε, για να έχουν αυτό το ροζ χρώμα που έχουν φυσιολογικά, όπως και την τομή του ζώου, για πιθανότητα κάποιας μόλυνσης...

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

faceninaki
Dog Star ¤
Been thanked: 3 times

Δημοσίευση από faceninaki » 03 Δεκ 2016, 11:29

Σας ευχαριστώ! Μέχρι τώρα είμαστε ενταξει. Εχει αρχίσει να τρώει σιγά σιγά και πηγε και μια μικρή βολτα στην αυλή για τσιτσακια. Ευτυχως δεν πειραζει καθολου την τομη. Της έχω και ζεστουλα μπολικη και νομιζω οτι επανέρχεται σταδιακα!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”