ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

anthoulaki
Akita
Όνομα: ανθή

Re: ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από anthoulaki » 08 Δεκ 2016, 16:14

περασε επιτυχώς και ανωδυνα τον πρωτο της οιστρο η γλυκια μου, απ τη στιγμή που τελειωσε μετραω 2μηνες λοιπόν για στειρωση. σας ευχαριστώ πολύ γιατρε!

Άβαταρ μέλους

Tsoudi Rania
Puppy
ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από Tsoudi Rania » 21 Οκτ 2017, 00:56

Σημερα στειρωσα το σκυλακι μου,ειναι 4μισυ ετων ,και επειδη ειχε μια καθετη γραμμη στο πεος του,η κτηνιατρος μας ειπε οτι απο αυτη την γραμμη καταλαβε οτι το σκυλακι μου ειχε αρχη καρκινου,και τον καθαρισε πολυ καλα ,και δεν θα εχει κανενα προβλημα απο τον καρκινο πλεον..Εχουμε πανικοβληθει οικογενειακως,δεν θα επρεπε να εχει καποιο συμπτωμα ο μικρουλης μου;

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από Morgan_A » 21 Οκτ 2017, 01:11

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Ράνια!

Σύντομα θα διαβάσεις την άποψη του φίλου και κτηνιάτρου μας του Ηλία Κορσαββίδη, ο οποίος είναι και ο μόνος αρμόδιος για να εκφέρει γνώμη γύρω από τον προβληματισμό σου, εγώ θα ήθελα να σου ευχηθώ ο σκυλάκος σου να έχει καλή ανάρρωση και να μην υπάρχει από εδώ και στο εξής κανένας απολύτως κίνδυνος...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tsoudi Rania
Puppy
ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από Tsoudi Rania » 21 Οκτ 2017, 09:54

Στειρωσα το αρσενικο σκυλακι μου,δυστυχως βρηκε αρχη καρκινου η γιατρος,και την υποψιασε οπως μας ειπε η καθετη γραμμη που ειδε στο πεος του μικρου,εχετε ακουσει κατι αναλογο;

Άβαταρ μέλους

Tsoudi Rania
Puppy
ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από Tsoudi Rania » 21 Οκτ 2017, 10:03

Morgan_A έγραψε:
21 Οκτ 2017, 01:11
Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Ράνια!

Σύντομα θα διαβάσεις την άποψη του φίλου και κτηνιάτρου μας του Ηλία Κορσαββίδη, ο οποίος είναι και ο μόνος αρμόδιος για να εκφέρει γνώμη γύρω από τον προβληματισμό σου, εγώ θα ήθελα να σου ευχηθώ ο σκυλάκος σου να έχει καλή ανάρρωση και να μην υπάρχει από εδώ και στο εξής κανένας απολύτως κίνδυνος...
Καλημερα σας,ευχαριστω πολυ!Θα περιμενω την απαντηση του κυριο Καρσαββιδη και σας ευχαριστω για την αποδοχη και τις ευχες σας!!

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 21 Οκτ 2017, 14:13

Τι ακριβώς εννοείται οτι είχε "κάθετη γραμμή" στο πέος;
Ίσως θα πρέπει να ρωτήσετε την κτηνίατρό σας να σας εξηγήσει τι ακριβώς ήταν αυτό που είδε, και γιατί της φάνηκε σαν καρκίνος;

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Tsoudi Rania
Puppy
ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από Tsoudi Rania » 21 Οκτ 2017, 19:42

ΗΛΙΑΣ έγραψε:
21 Οκτ 2017, 14:13
Ίσως θα πρέπει να ρωτήσετε την κτηνίατρό σας να σας εξηγήσει τι ακριβώς ήταν αυτό που είδε, και γιατί της φάνηκε σαν καρκίνος;
Καλησπερα σας,ειχε οντως μια καθετη καφε γραμμη το σκυλακι μας,μας ειπε η κτηνιατρος οτι ειναι αρχη καρκινου αυτη η γραμμη..Τελικα τον εγχειρησε και ειδε πραγματι οτι θα ειχε προβλημα καρκινου αν δεν τον στειρωνε..Αυτο μας ειπε.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από Morgan_A » 21 Οκτ 2017, 22:40

Ράνια μου δεν μας βοηθά η περιγραφή να κατανοήσουμε που ακριβώς ήταν αυτή η γραμμή...

Εντελώς εμπειρικά και απλοϊκά, εγώ που δεν είμαι κτηνίατρος, γνωρίζω απ΄ότι βλέπω, ότι το πέος των σκύλων είναι κατά κανόνα μέσα σε μια "θήκη"... (δεν ξέρω πως λέγεται επιστημονικά, αλλά ξέρω ότι καλύπτει το πέος, το οποίο βγαίνει από αυτή την "θήκη" όταν το σκυλί είναι ερεθισμένο. Σε νορμάλ συνθήκες το πέος του δεν φαίνεται. Φαίνεται όταν βγαίνει έξω από αυτήν την "θήκη", η οποία "θήκη" είναι καλυμμένη από δέρμα και τρίχωμα, περίπου όπως όλο το υπόλοιπο σώμα του ζώου). Δεν ξέρω αν έγινα σαφής, αλλά προσπάθησα όσο καλύτερα μπορώ να σας εξηγήσω τι εννοώ...
Εσύ όταν μας λες ότι είχε μια κάθετη καφέ γραμμή, που την είχε ακριβώς?? Ήταν εξωτερικά, επάνω σ΄αυτήν την "θήκη"...?? Ή εσωτερικά στο σημείο που είναι το δέρμα λεπτό ροζ, μοιάζει πιο απαλό και για να μπορεί να εισχωρήσει στον κόλπο, είναι κατά κάποιο τρόπο υγρό και δεν έχει τρίχωμα?
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tsoudi Rania
Puppy
ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από Tsoudi Rania » 22 Οκτ 2017, 19:05

Tsoudi Rania έγραψε:
21 Οκτ 2017, 19:42
ΗΛΙΑΣ έγραψε:
21 Οκτ 2017, 14:13
Καλησπερα σας,ειχε οντως μια καθετη καφε γραμμη το σκυλακι μας,μας ειπε η κτηνιατρος οτι ειναι αρχη καρκινου αυτη η γραμμη..Τελικα τον εγχειρησε και ειδε πραγματι οτι θα ειχε προβλημα καρκινου αν δεν τον στειρωνε..Αυτο μας ειπε.
Καλησπερα Ηλια,εγω δεν το προσδιορησα σωστα,στην θηκη ηταν η γραμμη,αυριο θα της τηλεφωνησω για να μου εξηγησει..

Άβαταρ μέλους

Tsoudi Rania
Puppy
ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από Tsoudi Rania » 23 Οκτ 2017, 18:06

Τελικα συζητησα και ζητησα διευκρινησεις απο την κτηνιατρο,θα εξελισσοταν σε καρκινο αν δεν γινοταν η αφαιρεση μου ειπε.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”