ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΤΙΑ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
ntreik
Beagle
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ

ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΤΙΑ

Δημοσίευση από ntreik » 15 Αύγ 2012, 22:43

καλησπερα!απο εχθες το σκυλακι μου εχει κοκκινα ματια...μπορει να μου πει καποιος σε τι μπορει να οφειλεται?

Άβαταρ μέλους

Ralou
Saint Bernard
Όνομα: Κατερίνα

Re: ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΤΙΑ

Δημοσίευση από Ralou » 16 Αύγ 2012, 19:03

Καλημέρα.
Όπως έχει πει ο κτηνίατρος του φόρουμ, με τα μάτια δεν παίζουμε ούτε περιμένουμε, οπότε να το πας σε κάποιον κτηνίατρο να το δει το συντομότερο πριν εγκατασταθεί κάποια βλάβη.Μην το καθυστερείς, περαστικά σας!

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 16 Αύγ 2012, 19:47

Είναι ερεθισμένα τα μάτια του ζώου, και όπως είπε και η Κατερίνα, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πάτε το συντομότερο στο γιατρό!

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

evibouboukaki
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Εύη

Δημοσίευση από evibouboukaki » 16 Αύγ 2012, 22:19

Τρέξε το σε καλό οφθαλμίατρο!!!

Εύη
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Leeloo
Beagle
Όνομα: Sonia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Leeloo » 06 Σεπ 2014, 03:18

Καλησπερα σας.

Η μικρη μου ειναι 2μιση μηνων.
Παρατηρω οτι αρκετες φορες το τελευταιο δεκαημερο κοκκινιζουν τα ματακια της plus, ενω δεν εχει αλλαξει τπτ στη διατροφη της, εχει τσιμπλιτσες.
Σημερα που πηγαμε για το 3ο μας εμβολιο και τα ειπα και στον γιατρο, μου απαντησε, με τις 9 ακριβως αυτες λεξεις: τοσο καυσαεριο εχουμε, μικρη ειναι, λογικο να το παθαινει.
Duh!!!

Επειδη διεκρινα ελαφροτητα στην απαντηση, δεν το συνεχισα και απλως ηθελα να τελειωνει με το εμβολιο και να φυγουμε.

Ειναι οντως ετσι η, εγω πολυ υπερπροστατευτικη και καχυποπτη; Συμβουλη; Προταση; Οτιδηποτε;
Μιας και σ/κ μπροστα μας και σε αλλο γιατρο πριν απο τη δευτερα αδυνατο να παω. Ο κοντινοτερος σ/κ ειναι 35χλμ μακρια και δυστυχως δεν εχω μτφ μεσο.
Αν ομως κρινετε σουπερ επειγον, θα βρω τροπο και παω και στην αλλη ακρη της γης.

Ευχαριστω πολυ.

Εικόνα Posted via Mobile
I have chosen to be happy, because it's good for my health.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 192 times
Been thanked: 286 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 06 Σεπ 2014, 03:48

Σόνια μου σίγουρα θα πρέπει να την δει κάποιος άλλος κτηνίατρος, ο οποίος να ασχοληθεί σοβαρά με το σκυλάκι, αλλά επειδή δεν ξέρω πότε θα έχεις απάντηση και από τον Ηλία, εγώ θα σου έλεγα αύριο να πας στο φαρμακείο (ελπίζω να υπάρχει φαρμακείο κάπου κοντά σου) και να πάρεις ένα κολλύριο από αυτά που βάζουμε εμείς στα μάτια μας ότι είναι ερεθισμένα και τα καταπραϊνουν, εγώ έχω πάντα tobrex και σε τέτοιες περιπτώσεις τους βάζω από αυτό, αλλά βέβαια γιατρός δεν είμαι...

Στο λέω αυτό, επειδή είναι μωρό και δεν αποκλείεται όπως παίζει να μπαίνουν στα ματάκια του σκόνες και να του τα ερεθίζουν.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Lilalo
Beagle
Όνομα: ΑΝΘΗ

Δημοσίευση από Lilalo » 06 Σεπ 2014, 15:07

Το πάθαινε και η δική μου ως κουτάβι, ιδιαίτερα όταν έχωνε τη μουσουδίτσα της μέσα σε ψηλά χόρτα. Μετά από εξέταση από το γιατρό, πάντα μας χορηγούσε Tobrex για μερικές μέρες (δηλ. απλή αντιβίωση). Έκτοτε και ιδιαίτερα άνοιξη και φθινόπωρο μετά τη βόλτα της πλένω τα ματάκια με φυσιολογικό ορό ώστε να απομακρύνω εγκαίρως ότι σκόνη ή άλλο ξένο σώμα μπορεί να δημιουργήσει ερεθισμό. (Προσοχή όχι Tobratex, έχει κορτιζόνη που αυξάνει την πίεση των ματιών).Ρίξε με πίεση ορό σε κάθε ματάκι όσο συχνά θέλεις και τη Δευτέρα αν επιμένει το κοκκίνισμα, γιατρό.

Άβαταρ μέλους

Leeloo
Beagle
Όνομα: Sonia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Leeloo » 06 Σεπ 2014, 16:22

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μέσα από την καρδιά μου, για τις τόσο άμεσες απαντήσεις. Morgan_A/Ισιδώρα & Lilalo/Ανθή. ♥
Πήρα ήδη απλό κολλύριο (και ευτυχώς κάθεται, της αρέσει!) και μέχρι Δευτέρα εάν συνεχιστεί, θα επισκεφθώ άλλο γιατρό και θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη.

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και να έχετε ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο.
I have chosen to be happy, because it's good for my health.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 192 times
Been thanked: 286 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 06 Σεπ 2014, 17:27

Καλή μου Σοφία, δεν κάναμε τίποτα κοριτσάκι μου γλυκό, περαστικά στο κοριτσάκι μας το όμορφο!!!
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”