Addison

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 386 times
Been thanked: 161 times
Addison

Δημοσίευση από Μυρτώ » 12 Ιαν 2018, 12:29

Παυλίνα καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ (bs) -αν και για δυσάρεστο λόγο :rry -
Είμαι η Βίκυ και έχω μια γριούλα (14 χρονών) την Ντίκα, που διαγνώστηκε με addison πριν από 2 χρόνια. Για την ηλικία της και για την αρρώστια της είναι πολύ καλά και δεν έχει κάνει ''addisonική κρίση'' για πάνω από ένα χρόνο τώρα, αφού μετά από διάφορες ''δοκιμές'' και αυξομειώσεις στην καθημερινή δόση κορτιζόνης, με συχνές εξετάσεις και συνεχή παρακολούθηση, ο κτηνίατρός μας κατάφερε να την ''ρυθμίσει'' (bs)

Ο μόνος αρμόδιος για να σου πει ιατρική άποψη βέβαια είναι ο κ. Ηλίας μας, ο οποίος μάλιστα έχει ήδη πει παραπάνω την ουσία της δυσκολίας αυτής της νόσου :
ΗΛΙΑΣ έγραψε:
18 Μαρ 2017, 11:20
Δυστυχώς τέτοιες ενδοκρινοπάθειες δεν έχουν ένα συγκεκριμένο αυστηρό πρωτόκολλο αγωγής που να ρυθμίζει το ζώο άμεσα και γρήγορα.
Απαιτούν φαρμακευτικές δομικές, καθώς κάθε περίπτωση είναι τελείως διαφορετική και με διαφορετικές απαιτήσεις.
Απαιτούν άμεση και συχνή παρακολούθηση από κτηνίατρο που να έχει εξειδίκευση πάνω σε τέτοια θέματα και που να είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει κάποια ατυχή "επεισόδια" που θα εμφανιστούν μέχρι να ρυθμιστεί το ζώο.
Συμβουλές πάνω στην αγωγή δεν μπορούν να δοθούν από μακριά, και η μόνη συμβουλή που μπορώ να σας δώσω, είναι να βρείτε τον πιο εξειδικευμένο κτηνίατρο που μπορείτε στην περιοχή σας και να τον εμπιστευτείτε απόλυτα.
Μπερδεύτηκα λίγο με αυτό που λες για τα συμπτώματα αιθουσαίου σύνδρομου ??? γιατί απ' όσο ξέρω το αιθουσαίο σύνδρομο δεν σχετίζεται με την νόσο του Addison, εκτός του ότι κάποια συμπτώματα μοιάζουν (αταξία, αστάθεια κλπ) κι ας με διορθώσει ο κ. Ηλίας αν κάνω λάθος. Υποθέτω όμως ότι η διάγνωση για addison έγινε με το ACTH test, που ελέγχει την λειτουργία των επινεφριδίων.
Αυτά που ξέρω από εμπειρία είναι ότι χρειάζεται συστηματική παρακολούθηση από εξειδικευμένο κτηνίατρο με εμπειρία στην συγκεκριμένη νόσο, υπομονή εκ μέρους σου και συνεχή παρακολούθηση για να βλέπεις πώς ανταποκρίνεται η Magy στην αγωγή, γιατί θα πάρει λίγο καιρό μέχρι να ρυθμιστεί. Επίσης είναι πολύ βασικό να τρώει καλά και να μην κουράζεται καθόλου, να μην δοκιμάζεις τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει, αλλά να την βοηθάς ώστε να μην σπαταλάει ενέργεια, τουλάχιστον μέχρι να ρυθμιστεί. Γενικά θα σε συμβούλευα να ενημερωθείς όσο μπορείς περισσότερο για την νόσο και να μην διστάζεις να απευθύνεσαι στον κτηνίατρο που θα επιλέξεις και θα εμπιστεύεσαι απόλυτα, για να του αναφέρεις κάθε σύμπτωμα που θα παρατηρείς.
Ενδεικτικά παραθέτω τα συμπτώματα όπως αναφέρονται σε παρουσίαση πανεπιστημιακού κτηνιάτρου :
ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ (Ι)
Α) ΟΞΕΙΑ ΜΟΡΦΗ (1/3 των περιστατικών)
Ιστορικό χρόνιας μορφής
Συμπτώματα μετά από stress
Αδυναμία-κατάπτωση
Χ.Ε.Τ., αδύναμος σφυγμός, αφυδάτωση, υποογκαιμία
Βραδυκαρδία, αρρυθμίες
Έμετοι, διάρροια
Κοιλιακός πόνος
Υποθερμία
Shock, θάνατος
Β) ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΡΦΗ
Χρόνια διαδρομή με υφέσεις-εξάρσεις (stress)
πιθ. προηγούμενα επεισόδια που ανταποκρίθηκαν σε μη ειδική θεραπεία (οροί, γλυκοκορτικοειδή)
Κατάπτωση-λήθαργος, μυϊκή αδυναμία, μυϊκός τρόμος
Χ.Ε.Τ., αδύναμος σφυγμός, αφυδάτωση
Βραδυκαρδία
Ανορεξία, έμετοι, αναγωγές (?), διάρροια, μέλαινα,
Κοιλιακός πόνος
Υποθερμία-μυϊκός τρόμος
Απώλεια ΣΒ (σωματικού βάρους)
Πολυδιψία-πολυουρία

Διευκρινιστικά θα ήθελα να σε ρωτήσω όταν λες μισό χάπι κορτιζόλης ποιο ακριβώς εννοείς;
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Addison

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 15 Ιαν 2018, 18:05

Ίσως το αιθουσαίο να είναι κάτι ανεξάρτητο από την addison στην περίπτωση αυτή.
Όπως και να έχει το αιθουσαίο, αρκετά συχνά αυτοπεριορίζεται, οπότε νομίζω οτι στην παρούσα φάση ίσως χρειάζεται απλά παρακολούθηση για το θέμα αυτό.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

magy_8
Puppy
Όνομα: παυλινα

Addison

Δημοσίευση από magy_8 » 29 Μαρ 2018, 16:44

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση .
για κάποιο λόγο δεν έβλεπα τα μηνύματα .
Βίκυ μου η magy έπαιρνε τα cortineff και τα prezolon .
όμως όταν οι ηλεκτρολύτες της ρυθμίστηκαν σχετικά μας είπαν να σταματήσουμε το prezolon.
τώρα παίρνει 3 χαπάκια cortineff ημερησίως και είναι αρκετά καλύτερα ..
παρόλο αυτά ανά δυο εβδομάδες σχεδόν κάνουμε εξετάσεις .το μόνο σύμπτωμα -σημάδι που έχει και καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά είναι ότι απομακρύνεται από εμάς και μένει μόνη της στο δωμάτιο.έτσι έγινε και πριν δύο εβδομάδες όταν πάλι είχαν ανέβει οι ηλεκτρολύτες και έτσι αυξήσαμε την δόση από 2,5 σε 3 χάπια. τώρα είμαστε πάλι σε αναμονή για τις εξετάσεις.
οσο αναφορά το αιθουσαίο που μας είχαν πει οτι ίσως είναι από την ασθένεια της ,καθώς η addison μιμείται άλλων ασθενειών.προς το παρών όλα τα συμπτώματα που είχε έχουν εξαφανιστεί.το μόνο που έχει είναι ότι χάνει το τρίχωμα της τοπικά και κάποιες φορές ξύνεται γύρω από το στόμα της χωρίς να έχει κάτι και δημιουργεί πληγές. τις έχω κάνει και εξετάσεις μήπως έχει κάτι σε μύκητα αλλα όλα ήταν καθαρά. Κ. Ηλία υπάρχει περίπτωση εφόσον την παρακολουθώ τακτικα να μου ξαναπάθει κατι αντίστοιχο όπως τότε? κρίση ? δεν ξέρω αν αυτο που είχε συμβεί τότε είναι η κρίση που παθαίνουν.
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Addison

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 29 Μαρ 2018, 20:54

Σωστά κάνετε και το παρακολουθείτε τακτικά νε εξετάσεις το ζώο.
Δυστυχώς, όμως, όσον αφορά τις ενδοκρινοπάθειες είναι πιθανές κάποιες απρόβλεπτες απορρυθμίσεις του ζώου. Είναι πάντως κάτι που νομίζω οτι δε θα πρέπει να σας προβληματίζει.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 386 times
Been thanked: 161 times
Addison

Δημοσίευση από Μυρτώ » 01 Απρ 2018, 16:14

Καλησπέρα Παυλίνα!
Δυστυχώς σ' αυτή τη νόσο, όπως μας λέει και ο κ. Ηλίας μας, είναι πιθανές και απρόβλεπτες οι απορρυθμίσεις που μπορεί να οδηγήσουν σε κρίση, το έχω βιώσει δυστυχώς...
Από τη στιγμή όμως που την παρακολουθείς τόσο ''στενά'' με τακτικές εξετάσεις, σαφώς, πιστεύω, μειώνεται ο κίνδυνος σοβαρής κρίσης, ειδικά αφού είσαι σε εγρήγορση και παρατηρείς και την παραμικρή αλλαγή-πτώση διάθεσης που σου λέει ότι κάτι δεν πάει καλά...
Ενημέρωνέ μας για κάθε εξέλιξη sm:)
Εύχομαι η Magy σου να ''ρυθμιστεί'' όσο το δυνατόν καλύτερα και να μην έχετε απρόοπτα ...και να χαίρεστε η μια την άλλη κάθε μέρα, κάθε ώρα και λεπτό, να απολαμβάνετε κάθε όμορφη στιγμή και να ''ρουφάτε'' την κάθε μέρα όσο περισσότερο γίνεται (bs)
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”