Προβλημα υγειας

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Vasso81
Puppy
Όνομα: Βασω
Has thanked: 1 time
Προβλημα υγειας

Δημοσίευση από Vasso81 » 28 Δεκ 2017, 09:49

Καλησπερα σας και χρονια πολλα.

Προκειται για σκυλακι 13ετων (το2004 που το βρηκα στα σκουπιδια ηταν 2.5 μηνων) το οποιο απο οτι φαινεται εχει σοβαρο προβλημα υγειας. Εδω και περιπου 4 ημερες εκανε εμετο με λιγο αιμα. Τηλεφωνικα μιλωντας με μια φιλη κτηνιατρο που ειπε να του δωσω ζαντακ και πριπεραν για τον εμετο,και να περιορισω την διατροφη του σε βραστο κοτοπουλο. Να σας πω πως το σκυλακι αυτο το εχουν οι γονεις μου οι οποιοι ομως οικονομικα ειναι πομυ ασχημα,αυτος ηταν ο λογος που μιλησα τηλεφωνικα με την φιλη κτηνιατρο. Βρισκομαι 500 χλμ μακρια τους και δεν εχω την δυνατοτητα για πολλα πραγματα. Τελικα μιλησαν και με ενα κτηνιατρο κοντα στη περιοχη τους ο οποιος επισκεφτηκε το σκυλι χωρις να παρει χρηματα εκεινη τη στιγμη. Απλα του πηρε τον πυρετο οπου κατα τα λεφομενα του ειχε 40. Δεν του εκανε τιποτα αλλο ειπε μονο πως σιγουρα δεν εχει προβλημα με την καρδια ή τα νεφρα. Μαλλον λεει καρκινο ή ελκος. Κανονικα πρεπει να γινει γαστροσκοπιση αλλα λογω ηλικιας θα τεθει σε παραπανω ταλαιπωρια το σκυλι. Αν δεν αλλαξει λεει σε μια εβδομαδα σταση πρεπει να κανουμε ευθανασια. Το εδωσε αγωγη με μπεκοζιν σιροπι και νοπαρ σταγονες. Το σκυλι σταματησε να κανει εμετο, εχει ομως δυο μερες να φαει και απο χθες το μεσημερι δεν πινει και νερο. Υπηρχε περιπτωση να με βοηθησετε ή απλα σας κουρασα? Φοβαμαι μην γινει κατι μοιραιο.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 196 times
Been thanked: 293 times

Προβλημα υγειας

Δημοσίευση από Morgan_A » 28 Δεκ 2017, 18:44

Βάσω μου καλώς όρισες στην συντροφιά μας και επίσης χρόνια σου πολλά κοπέλα μου! (bs)

Καταλαβαίνω την αγωνία σου και την προσπάθειά σας να το βοηθήσετε..., δεν μας κούρασες καθόλου καλή μου, αλίμονο...
Το πρόβλημα είναι ότι λόγω των εορτών, το πιθανότερο είναι ότι μπορεί να καθυστερήσεις λίγο να διαβάσεις την άποψη του καλού μας φίλου και εξαιρετικού κτηνιάτρου του κ. Ηλία Κορσαββίδη, γιατί μάλλον λείπει για τις ημέρες αυτές και δεν γνωρίζω πότε θα σου απαντήσει. :nop:

Επειδή όμως πρόκειται όχι μόνο για εξαιρετικό κτηνίατρο, αλλά και για έναν πραγματικά καλό και ζωόφιλο Άνθρωπο, που λατρεύει όλα τα σκυλιά και έχει ήδη υιοθετήσει 4 πρώην αδεσποτάκια από τον δρόμο, θα σου πρότεινα να πάρεις το θάρρος και να του κάνεις ένα τηλέφωνο και να του εξιστορήσεις την περίπτωση, εννοείται ότι θα του πεις ότι είσαι από το Ourdogs.gr, ώστε να ακούσεις την γνώμη του και τι έχει να σου προτείνει, παρ΄όλο που όπως και εσύ θα καταλαβαίνεις βέβαια, ακριβής διάγνωση από μακριά... δεν είναι δυνατόν να γίνει, μπορεί όμως να έχει να σου δώσει κάποια συμβουλή... anw:

Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου περαστικά στο σκυλάκι σας και θέλω να ξέρεις ότι θα περιμένουμε να μας γράψεις πως τα πηγαίνει τις επόμενες μέρες...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 196 times
Been thanked: 293 times

Προβλημα υγειας

Δημοσίευση από Morgan_A » 28 Δεκ 2017, 21:50

Βάσω μου συγνώμη που παρέλειψα να σου πω ότι το τηλέφωνο του κτηνιάτρου μας είναι γραμμένο επάνω στην επικεφαλίδα της ενότητας της Υγείας και για να μην χρειαστεί να ψάχνεις είναι αυτό :

6977 340840 Ηλίας Κορσαββίδης
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 13 times
Been thanked: 33 times

Προβλημα υγειας

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 28 Δεκ 2017, 22:38

Χρόνια πολλά και από εμένα.
Εγώ γενικά είμαι πολύ δύσκολος στις ευθανασίες, πόσο μάλλον αν δεν είμαι σίγουρος οτι δεν μπορω να βοηθήσω το ζώο με κάποιο τρόπο.
Νομίζω, λοιπόν, οτι προτού προχωρήσετε σε οτιδήποτε θα πρέπει να το ψάξετε λίγο περισσότερο, και δεν εννοώ τη γαστροσκόπηση που είναι και ακριβή, αλλά δεν είναι και η εξέταση που θα είναι η πιο κατατοπιστική στην περίπτωσή σας.
Θα έλεγα να κάνετε έστω κάποιες απεικονιστικές εξετάσεις όπως είναι ο υπέρηχος και οι ακτινογραφίες που είναι πολύ πιθανό να δώσουν εικόνα του τι ακριβώς έχει το ζώο, και οι οποίες δεν έχουν απαγορευτικό κόστος.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”