εγκεφαλικο

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
iwonass43
Puppy
Όνομα: iwona
εγκεφαλικο

Δημοσίευση από iwonass43 » 07 Ιαν 2018, 13:51

Καλήμερα έχω ένα γουέστ χαιλαντ αρσενικό 10 χρονών που διαγνώστηκε πριν 4 ημέρες με εγκεφαλικό και δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του μήπως έχει κανείς τέτοια εμπειρία γιατι ο γιατρος δεν δίνει πολλά περιθώρια δεν ξέρω τι να κάνω γιατί μένω και σε νησί.
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους

Giorgis T
Forum Trainer
Όνομα: Giorgis
Has thanked: 16 times
Been thanked: 19 times

εγκεφαλικο

Δημοσίευση από Giorgis T » 07 Ιαν 2018, 19:45

έδωσε αγωγή?

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

εγκεφαλικο

Δημοσίευση από Morgan_A » 07 Ιαν 2018, 19:59

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Ιωάννα και περαστικά στο σκυλάκι σου! (bs)

Προσωπικά δεν έχω ανάλογη περίπτωση αντιμετωπίσει, αλλά αυτό που έχω δει επανειλημμένα εδώ και 10 χρόνια, από τότε δηλαδή που ξεκίνησε το Οurdogs.gr και έρχομαι σε επαφή με πάρα πολλά μέλη από όλα τα μέρη της Ελλάδας μας, τα οποία κατά διαστήματα έτυχε να αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα με τα ζωάκια τους, είναι η ανευθυνότητα πολλών κτηνιάτρων σχετικά με τις διαγνώσεις των προβλημάτων υγείας!!! Γι΄αυτό θα σου πρότεινα, να φέρεις το σκυλάκι σου μια βόλτα στην Αθήνα ή στην Θεσσαλονίκη (αν σε βολεύει καλύτερα...), προκειμένου να μπορέσεις να πάρεις μια υπεύθυνη διάγνωση για την κατάστασή του και για το πως θα πρέπει να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα στην συνέχεια... wink:

Λυπάμαι πολύ γι΄αυτό που λέω αυτήν την στιγμή και θα ήθελα βέβαια να προσθέσω, ότι σίγουρα δεν ισχύει αυτό πάντα και για όλους τους κτηνιάτρους της επαρχίας, αλλά δυστυχώς ισχύει για ένα μεγάλο ποσοστό... :cry:

Πως διαπίστωσε ο εν λόγω κτηνίατρος στην δική σας περίπτωση ότι το σκυλάκι σου έχει περάσει εγκεφαλικό και ποια είναι η κατάστασή του γενικότερα...? Τι εξετάσεις του έκανε και έβγαλε αυτό το συμπέρασμα...?
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Giorgis T
Forum Trainer
Όνομα: Giorgis
Has thanked: 16 times
Been thanked: 19 times

εγκεφαλικο

Δημοσίευση από Giorgis T » 07 Ιαν 2018, 20:50

μου είχε τύχει στο παρεθλόν. κορτιζόνη είχε δώσει.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

εγκεφαλικο

Δημοσίευση από Morgan_A » 07 Ιαν 2018, 22:21

Επίσης Ιωάννα παρέλειψα να σου γράψω, ότι σύντομα θα διαβάσεις την άποψη και του καλού μας φίλου και κτηνιάτρου του Ourdogs.gr του κ. Ηλία Κορσαββίδη, που φυσικά είναι και ο πλέον αρμόδιος για να εκφέρει άποψη γύρω από το θέμα που σε απασχολεί...
Πιστεύω όμως, ότι και εκείνος θα σε ρωτήσει τι εξετάσεις έκανες στο σκυλάκι σου, προκειμένου να μπορέσει να καταλάβει τι συμβαίνει...

Επίσης πιστεύω, ότι θα βοηθούσε πολύ να μας έκανες μια πιο λεπτομερή περιγραφή της κατάστασής του...
Τι ακριβώς εννοείς, όταν μας λες ότι δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του...?
Και επίσης εκτός από αυτό έχει κάποια άλλα συμπτώματα...?
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

εγκεφαλικο

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 08 Ιαν 2018, 19:15

Έχει δίκιο η Δώρα. Δυστυχώς, νευρολογικά προβλήματα θέλουν εξειδικευμένες εξετάσεις (πχ μαγνητική) που είναι σχεδόν αδύνατον να πραγματοποιηθούν σε επαρχιακές πόλεις. Οπότε η όποια διάγνωση είναι τις περισσότερες φορές υποθετική και η θεραπεία καμιά φορά πειραματική...

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Natasa 2018
Akita
Όνομα: Νατασα
Been thanked: 12 times

εγκεφαλικο

Δημοσίευση από Natasa 2018 » 16 Ιαν 2018, 20:11

Καλησπερα!!Λυπαμαι πολυ για αυτο που επαθε το σκυλακι σου.Πως ειναι τωρα; Αντιμετωπιζω και εγω κατι παρομοιο αλλα οχι απο εγκεφαλικο..
Τελος παντων αυτο που θελω να πω ειναι πως έχω ιδια περιπτωση με την δικια σου...Εχουμε σε φιλοξενεια ενα αδεσποτακι και το καλοκαιρι με τους καυσωνες επαθε εγκεφαλικο και παρελυσε στα πισω ποδια.. Αλλα ειναι τοσο νευρικο σκυλι που σε λιγες μερες καταφερε και σηκωθηκε....!!Του διναμε και βιταμινη Β αλλα δεν ξερω αν το ειχε βοηθησει και αυτο..Ελπιζω να γινει καλα και να μην ειναι μονιμο..

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”