Πρόβλημα αστάθειας σε κουτάβι!!!

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 06 Ιούλ 2018, 11:44

Ηλία μου καλέ μου φίλε, για μια ακόμα φορά χρειάζομαι την βοήθειά σου...

Εκτός από το Ourdogs.gr είμαι διαχειρίστρια, για την ακρίβεια δημιουργός σε κάποιες Σελίδες και κάποιες Ομάδες στο facebook, οι οποίες φυσικά αφορούν τα ζωάκια.
Μεταξύ των άλλων έχω φτιάξει και μια που έχει τίτλο "Τα Ανάπηρα Ζωάκια έχουν Δικαίωμα στην Ζωή, πείτε "ΟΧΙ" στην Ευθανασία" και όπως είναι επόμενο εκεί κάνουν τα μέλη αναρτήσεις μόνο για ανάπηρα ζωάκια, ώστε να βοηθηθούν και αυτά στις υιοθεσίες κλπ.

Χθες λοιπόν σε αυτήν την Σελίδα, έλαβα ένα προσωπικό μήνυμα στο οποίο μια φιλόζωη κοπέλα από το Διδυμότειχο, μου έστειλε τα παρακάτω videoς τα οποία όπως θα δεις και εσύ αφορούν ένα κουταβάκι, το οποίο βρήκε πριν από κάμποσο καιρό στο δρόμο και το πήρε να το φιλοξενήσει και να του βρει σπίτι. Το ζωάκι φαινόταν υγιέστατο και πολύ χαριτωμένο και το αγάπησε από την πρώτη στιγμή, αλλά ήδη έχει 9 σκυλιά και τα οικονομικά της δεν της επιτρέπουν να κρατήσει και ένα ακόμα.

Το μωρό στην αρχή ήταν μια χαρά και του έκανε τα εμβόλιά του, τις αποπαρασιτώσεις του κλπ και το προωθούσε για υιοθεσία, όταν ξαφνικά πριν λίγες εβδομάδες άρχισε να παρουσιάζει σπασμούς στο ένα ποδαράκι του και σταδιακά στην συνέχεια επεκτάθηκε το πρόβλημα και στα άλλα ποδαράκια και αυτήν την στιγμή δεν μπορεί να περπατήσει σχεδόν καθόλου.

Η κοπέλα φυσικά το πήγε στην μοναδική κτηνίατρο της περιοχής, η οποία δυστυχώς είναι μια άπειρη και τρομερά εγωίστρια κτηνίατρος, που τυχαίνει να είναι η μόνη κτηνίατρος εκεί και αυτή απεφάνθη χωρίς πολλές συζητήσεις και χωρίς να ασχοληθεί ιδιαίτερα, ότι έχει τέτανο και πρότεινε σαν λύση την ευθανασία!!!

Φυσικά η κοπέλα δεν δέχτηκε αυτήν την λύση από την στιγμή που το ζωάκι δεν φαίνεται να πονάει και στην συνέχεια της υπέδειξε μια θεραπεία η οποία αν και ολοκληρώθηκε, το σκυλάκι όχι μόνο δεν καλυτέρεψε, αλλά χειροτέρεψε, αφού βέβαια δεν επρόκειτο για τέτανο!

Στο διάστημα αυτό, από την φροντίδα της εν λόγω κτηνιάτρου, έχασε και ένα ακόμα κουταβάκι η ίδια κοπέλα, το οποίο στο διάστημα αυτό της το πέταξαν στην αυλή της και ενώ το έβλεπε ότι δεν ήταν καλά και το πήγαινε δύο φορές την μέρα στην κτηνίατρο και την παρακαλούσε να κάνει κάτι να το βοηθήσει..., εκείνη την έλεγε υπεροβολική και ισχυριζόταν ότι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα αλλά χαϊδεύεται και επιζητά την προσοχή της..., μέχρι που κάποια στιγμή το μωρό χειροτέρεψε τραγικά και έχασε την ζωή του...!!!

Στην συνέχεια και αφού απελπίστηκε η χριστιανή από αυτήν την γιατρό, πήρε το κουταβάκι που έχει το πρόβλημα στα ποδαράκια του και το πήγε σε έναν άλλο κτηνίατρο που βρίσκεται σε απόσταση πάνω από μια ώρα με το αυτοκίνητο, αφού το ζώο όλο και χειροτερεύει και δεν είχε άλλη επιλογή από να αναζητήσει μια δεύτερη γνώμη κτηνιάτρου έστω και μακριά.

Ο δεύτερος κτηνίατρος διέγνωσε ερλιχίωση κατόπιν εξετάσεων και της έδωσε αγωγή με ronaxan.
Προφανώς η μικρούλα είχε και ερλιχίωση και τώρα τελειώνει η θεραπεία της με το ronaxan, αλλά και πάλι δεν υπάρχει καμιά βελτίωση στην κλινική εικόνα της, που τώρα πλέον, ιδίως κάποιες μέρες, δεν μπορεί να περπατήσει καθόλου!!!

Περιττό βέβαια να σου πω, ότι το κόστος της όλης ιστορίας έχει υπερβεί μέχρι στιγμής τα 450 ευρώ και η κοπέλα παρ΄όλο που δεν έχει οικονομική άνεση και έχει δώσει αυτά τα χρήματα από το υστέρημά της..., το έχει κάνει με την ψυχή της..., η οποία όμως καίγεται... κυριολεκτικά, όταν βλέπει το κουταβάκι να είναι γεμάτο ζωή, να θέλει να παίξει με τα άλλα σκυλάκια και να τυραννιέται με αυτόν τον τρόπο, επειδή δεν ελέγχει τα ποδαράκια του και είναι απελπισμένη... και γι΄αυτό μη έχοντας άλλη λύση, έγραψε στην σελίδα μου παρακαλώντας με, μήπως μπορώ να βοηθήσω σε κάτι...

Εγώ παρατηρώντας τα videos και αφού μίλησα και μαζί της αρκετά, το μυαλό μου πήγε στην Τοξοπλάσμωση και έκανα και μια έρευνα στο διαδίκτυο και είδα ότι τα κλινικά συμπτώματα της μικρής ταιριάζουν με τα συμπτώματα της Τοξοπλάσμωσης και αφού ρώτησα την κοπέλα, έμαθα ότι την έχει τσακώσει να τρώει και κακά γάτας!!!

Σου επισυνάπτω τα videos της μικρούλας, αλλά τις τελευταίες της εξετάσεις τις οποίες έχω δεν μπορώ να στις ανεβάσω από εδώ γιατί υπάρχει πρόβλημα και δεν ανεβάζει φωτογραφίες, οπότε σου τις στέλνω στο προφίλ σου στο facebook και σε θερμοπαρακαλώ πες μου την γνώμη σου και τι πιστεύεις ότι πρέπει να κάνει γι΄αυτό το άμοιρο πλασματάκι.

Το Σάββατο δηλαδή αύριο, θα πάει πάλι στον δεύτερο κτηνίατρο, επειδή τελειώνει η θεραπεία με το ronaxan και της είπε ότι θα πρέπει να της κάνει και μια ένεση. Τι ένεση είναι αυτή δεν ξέρω... Εγώ ξέρω ότι η θεραπεία της ερλιχίωσης με ενέσεις είναι άλλη και δεν συμπεριλαμβάνει ronaxan, αλλά τέλος πάντων... της είπα να ρωτήσει... Εκτός δε από αυτό θα κάνει και πάλι και εξετάσεις για να δουν πως τα πάει η μικρή.
Της είπα επίσης, να του μιλήσει για την πιθανότητα της Τοξοπλάσμωσης και να του ζητήσει να κάνει και εξετάσεις που να μπορεί να διαπιστωθεί εάν υπάρχει περίπτωση να έχει Τοξοπλάσμωση ή όχι.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων... και συγνώμη για το μυθιστόρημα..., αλλά δεν μπορούσα να στα εξηγήσω με δύο μόνο λόγια...

Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 9 times
Been thanked: 22 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 07 Ιούλ 2018, 16:28

Ισιδώρα διαβασα ολη την αναρτηση σου και παρολο που ειπα να μην επεμβω μολις διαβασα για ενεση δεν κρατηθηκα! Λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης. Εμενα η καταγωγη ειναι απο τον Εβρο και μαλιστα απο ενα χωριο διπλα στο Διδυμοτειχο. Η μονη λυση για να σωθει το σκυλακι ειναι να το παρει και να το φερει Θεσσαλονικη,γιατι καλως η κακως δεν υπαρχουν καλοι κτηνιατροι εκει πανω, εκτος αν καταφερει να βρει κανενα καλο κτηνιατρο στην Αλεξανδρουπολη,που δυστυχως δεν γνωριζω καποιον.
Και για να μπω στο θεμα τωρα και να πω το λογο που ειμαι κατα της ενεσης. Στο χωριο μου ειχαμε ενα καναδεζικο λυκοσκυλο το οποιο εσφυζε απο ζωη μεχρι που αρχιζε να πεφτει(δεν ετρωγε,δεν ειχε διαθεση κλπ).Φωναξαν τον κτηνιατρο απο το Σουφλι(μιας και στο χωριο μου ουτε γιατρος υπαρχει)που ειναι ο πιο κοντινος και του πηρε αιμα,τα αποτελεσματα εδειξαν ερλιχιωση και σκουλικι στην καρδια αλλα στην πολυ αρχη! Του ξεκινησαν vibramicin και ενα αλλο φαρμακο(που δεν θυμαμαι πως το λενε τωρα)για τη φιλαρια.Ο σκυλος μολις ξεκινησε την αγωγη αναστηθηκε,ελα ομως που ο κτηνιατρος ειπε να του κανουν μια ενεση για καλυτερα(η οποια ενεση δεν ηξερε η γιαγια μου να μου πει τι ενεση ηταν,το σκυλι ανηκε στο θειο μου και με αυτον συνενοουταν ο κτηνιατρος). Μολις του κανουν την ενεση ο σκυλος εκει που ηταν μια χαρα και ολα κυλουσαν ομαλα ξαφνικα σταματαει να τρωει και δεν μπορουσε να σταθει στα ποδια του. Πηγε η ξαδερφη μου στο χωριο,τον εβαλε μεσα στο σπιτι-γιατι κοιμοταν εκτος-και τον φροντιζε οσο μπορουσε αλλα ηταν αργα το σκυλι μετα την ενεση δεν συνηλθε ποτε και κατεληξε μετα απο λιγες μερες.Εν τω μεταξυ οταν ο σκυλος εκανε την ενεση και κατερευσε ο θειος μου πηρε μια αρκετα καλη κτηνιατρο απο τη Θεσσαλονικη και του ειπε οτι αυτη η ενεση δεν επρεπε να ειχε γινει ποτε και ειναι σαν να ειχαμε κανει αντικαρκινικη ενεση σε ενα υγιη ανθρωπο....Αυτα! Αμα μπορει ας το ψαξει λιγο καλυτερα το θεμα πριν καταληξουν στην αγωγη,ειναι πολυ κριμα αν η κατασταση του ειναι πληρως ιασιμη να παει απο λαθος κτηνιατρου!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 07 Ιούλ 2018, 22:09

Μάρθα μου καλησπέρα!
Μην ανησυχείς και δεν έγινε η ένεση στο σκυλάκι, που ενώ πίεσε πολύ η κοπέλα τον κτηνίατρο για να μάθει για τι ένεση επρόκειτο, εκείνος αρνήθηκε να της πει, παρ΄όλο που απ΄ότι καταλάβαμε μάλλον επρόκειτο για Imizol αφού της ανέφερε, ότι θα έπρεπε να του κάνει την δεύτερη ίδια μετά από 15 μέρες. wink:

Αν και ο Ηλίας εδώ φαίνεται ότι δεν έχει απαντήσει ακόμα, γιατί το γεγονός συνέπεσε με μια τραγική μέρα για την οικογένεια του Ηλία μας, αφού έχασε χθες τον Romeo του, έναν τεράστιο ελληνικό ποιμενικό, τον οποίο μάζεψε μικρούλη από τους δρόμους της Χακιδικής και αισίως κατάφερε να τον φθάσει 16 ετών, παρ΄όλο που τα τελευταία 2,5 χρόνια τον είχε παντού δίπλα του παραπληγικό, επειδή δεν ήταν και σε θέση κανείς άλλος να τον σηκώνει και να τον περιποιείται όπως ο ίδιος...

Παρ΄όλα αυτά όμως, ήταν τηλεφωνικά δίπλα μου και χθες το απόγευμα και σήμερα όλο το πρωί, προκειμένου να βοηθήσει το κουταβάκι που αντιμετωπίζει αυτήν την κατάσταση...

Φυσικά δεν μπορούσε να κάνει διάγνωση ο ίδιος τηλεφωνικά, αφού όλοι γνωρίζουμε ότι δεν είναι στο Διδυμότειχο και επέμενε αν δεν έχει η κοπέλα εμπιστοσύνη στους κτηνιάτρους εκεί, ότι θα πρέπει να μεταφέρει το σκυλάκι κάπου αλλού, σε κάποιον κτηνίατρο που θα έχει εμπιστοσύνη για να εξετάσει το κουταβάκι και να καταλήξει τι θεραπεία χρειάζεται, μας βοήθησε όμως απίστευτα από τις γνώσεις του για να μπορέσουμε να καταλάβουμε αν το σκυλάκι την δεδομένη στιγμή έχει πρόβλημα ερλιχίωσης, πράγμα το οποίο μάλλον δεν ισχύει, επειδή το τεστ της ερλιχίωσης το είχε δει η κοπέλα και είχε δει ότι είχε μια κόκκινη γραμμή, πράγμα που και ο Ηλίας και δύο άλλοι κτηνίατροι που μίλησε εκείνη τηλεφωνικά, αποφάνθηκαν ότι σημαίνει αρνητικό και όχι θετικό!!! Το θετικό έχει δύο κόκκινες γραμμές!!!

Και οι τρεις δε, από αυτά που είδαν και από την περιγραφή της κοπέλας που ζει με το ζωάκι, είπαν ότι το πιθανότερο είναι να είναι μόρβα ή τοξοπλάσμωση.

Μόλις το άκουσα αυτό, τρελάθηκα περισσότερο... γιατί για μένα το πρώτο πράγμα που κάνει ένας κτηνίατρος όταν του πηγαίνεις να εξετάσει ένα κουταβάκι είναι να δει αν το σκυλάκι έχει πρόβλημα τίφου και μόρβας και το θεώρησα αυτονόητο ότι αυτά τουλάχιστον είχαν αποκλειστεί, αφού είχε το μωρό εξεταστεί από δύο κτηνιάτρους, όσο άπειροι κι΄αν είναι... και γι΄αυτό και δεν την περιέλαβα καθόλου στις υποψίες μου... σαν ενδεχόμενο!!! :nop:

Εκ των υστέρων βέβαια έμαθα ότι η πρώτη κτηνίατρος του είχε κάνει τεστ για την νόσο του Carre και ήταν αρνητικό, αλλά με δεδομένο ότι του έδωσε στην συνέχεια αβασάνιστα αγωγή για τέτανο που καμιά σχέση δεν έχει με το ζωάκι και είναι και μια ασθένεια ιδιαιτέρως σπάνια ακόμα και στα σκυλιά, πως να της έχουμε και εμπιστοσύνη...? ???

Για να μην σας τα πολυλογώ και σας κουράζω, θα σας πω ότι κατόπιν όλων αυτών των συνομιλιών που είχα εγώ με τον Ηλία και η κοπέλες από τον Διδυμότειχο (η δεύτερη είναι μια κοπέλα από την φιλοζωική της περιοχής) με τους δικούς τους κτηνιάτρους και αφού κάναμε και οι τρεις μας ένα συμβούλιο μακροσκελέστατο στο οποίο σταθμίσαμε τα υπέρ και τα κατά... (γιατί εδώ μιλάμε για ένα μωρό σκυλάκι μόλις 4 μηνών και όπως όλοι γνωρίζουμε τα φάρμακα της ερλιχίωσης είναι φάρμακα με πολλές και άσχημες παρενέργειες ακόμα και για τα ενήλικα σκυλιά που φθάνουν μέχρι τον θάνατο και δεν πρέπει να δίνονται εύκολα και αβασάνιστα, ακόμα και όταν είναι 100% εξακριβωμένο ότι πάσχει το ζώο από την νόσο), αποφασίσαμε να πάρουμε την ευθύνη και να μην το πάει να κάνει την ένεση που της έλεγε ο δεύτερος κτηνίατρος και να βρει έναν τρόπο από Δευτέρα να το πάει να το δει κάποιος άλλος...

Το πρόβλημα είναι τώρα όμως, κατά πόσον και ο άλλος θα είναι καλός, αφού απ΄ότι φαίνεται στην περιοχή εκεί, όπως και σε όλη την υπόλοιπη δηλαδή Ελλάδα (μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...) δύσκολα μπορείς να βρεις καλό κτηνίατρο. anw:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 07 Ιούλ 2018, 22:23

Και εδώ τώρα τίθεται το ερώτημα... ξέρει κανείς εκεί τριγύρω κάποιον καλό κτηνίατρο, αν ξέρει ας μας πει ποιος είναι και που ακριβώς βρίσκεται...??

Εκτός αυτού υπάρχουν και επί μέρους σοβαρά προβλήματα... anw:
Το ένα είναι ότι η κοπέλα δεν έχει ΙΧ και πρέπει να βρεθεί εθελοντής για να γίνουν οι μετακινήσεις...
Το άλλο ότι εργάζεται αυτό το διάστημα στο βαμβάκι και δεν μπορεί να λείψει όλη μέρα, ούτε όποτε θέλει αυτή...
Το τρίτο είναι το κόστος... Γιατί όπως σας ανέφερα και παραπάνω ήδη η ιστορία αυτή έχει στοιχίσει σε εκείνη πάνω από 450 ευρώ και δεν είναι ότι πιο εύκολο σε έναν εθελοντή που οικονομικά βρίσκεται κάτω του μετρίου..., να πληρώνει και να διπλο-τριπλοπληρώνει εξετάσεις που δεν έχουν εγκυρότητα..., δηλαδή είναι να τραβάς τα μαλλιά σου... όταν πας να βοηθήσεις ένα αβοήθητο πλάσμα και σου τυχαίνει κάτι τέτοιο... kez::

Καταλαβαίνετε λοιπόν σε πόσο δύσκολη περίπτωση βρισκόμαστε...

Αν τυχόν υπάρχει κανείς που μπορεί να βοηθήσει με κάποιο τρόπο, παρακαλώ θερμά ας μου το γράψει...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 09 Ιούλ 2018, 21:36

JOSE-NICOLE έγραψε:
07 Ιούλ 2018, 16:28
Ισιδώρα διαβασα ολη την αναρτηση σου και παρολο που ειπα να μην επεμβω μολις διαβασα για ενεση δεν κρατηθηκα! Λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης. Εμενα η καταγωγη ειναι απο τον Εβρο και μαλιστα απο ενα χωριο διπλα στο Διδυμοτειχο. Η μονη λυση για να σωθει το σκυλακι ειναι να το παρει και να το φερει Θεσσαλονικη,γιατι καλως η κακως δεν υπαρχουν καλοι κτηνιατροι εκει πανω, εκτος αν καταφερει να βρει κανενα καλο κτηνιατρο στην Αλεξανδρουπολη,που δυστυχως δεν γνωριζω καποιον.
Και για να μπω στο θεμα τωρα και να πω το λογο που ειμαι κατα της ενεσης. Στο χωριο μου ειχαμε ενα καναδεζικο λυκοσκυλο το οποιο εσφυζε απο ζωη μεχρι που αρχιζε να πεφτει(δεν ετρωγε,δεν ειχε διαθεση κλπ).Φωναξαν τον κτηνιατρο απο το Σουφλι(μιας και στο χωριο μου ουτε γιατρος υπαρχει)που ειναι ο πιο κοντινος και του πηρε αιμα,τα αποτελεσματα εδειξαν ερλιχιωση και σκουλικι στην καρδια αλλα στην πολυ αρχη! Του ξεκινησαν vibramicin και ενα αλλο φαρμακο(που δεν θυμαμαι πως το λενε τωρα)για τη φιλαρια.Ο σκυλος μολις ξεκινησε την αγωγη αναστηθηκε,ελα ομως που ο κτηνιατρος ειπε να του κανουν μια ενεση για καλυτερα(η οποια ενεση δεν ηξερε η γιαγια μου να μου πει τι ενεση ηταν,το σκυλι ανηκε στο θειο μου και με αυτον συνενοουταν ο κτηνιατρος). Μολις του κανουν την ενεση ο σκυλος εκει που ηταν μια χαρα και ολα κυλουσαν ομαλα ξαφνικα σταματαει να τρωει και δεν μπορουσε να σταθει στα ποδια του. Πηγε η ξαδερφη μου στο χωριο,τον εβαλε μεσα στο σπιτι-γιατι κοιμοταν εκτος-και τον φροντιζε οσο μπορουσε αλλα ηταν αργα το σκυλι μετα την ενεση δεν συνηλθε ποτε και κατεληξε μετα απο λιγες μερες.Εν τω μεταξυ οταν ο σκυλος εκανε την ενεση και κατερευσε ο θειος μου πηρε μια αρκετα καλη κτηνιατρο απο τη Θεσσαλονικη και του ειπε οτι αυτη η ενεση δεν επρεπε να ειχε γινει ποτε και ειναι σαν να ειχαμε κανει αντικαρκινικη ενεση σε ενα υγιη ανθρωπο....Αυτα! Αμα μπορει ας το ψαξει λιγο καλυτερα το θεμα πριν καταληξουν στην αγωγη,ειναι πολυ κριμα αν η κατασταση του ειναι πληρως ιασιμη να παει απο λαθος κτηνιατρου!
Ευτυχώς που μου έγραψες αυτό το post Μάρθα μου, γιατί ο δεύτερος κτηνίατρος είναι ο κτηνίατρος από το Σουφλί, ο οποίος είναι και ο μόνος εκεί και αυτός που είχε σκοπό να του κάνει την ένεση το Σάββατο και δεν το πήγαν.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 09 Ιούλ 2018, 21:38

Κατόπιν συνεννοήσεως μαζί μου πήγαν σήμερα λοιπόν στον κτηνίατρο στο Σουφλί και του είπαν, ότι το κουταβάκι το ανέλαβε μια κυρία από Αθήνα δηλαδή εγώ και θα πληρώσει αυτή από εδώ και στο εξής τα νοσήλειά του, θέλει όμως να γίνει τεστ για την νόσο του Carre και να επαναληφθεί το τεστ της ερλιχίωσης και να τις στείλουμε τις απαντήσεις με mail, γιατί θέλει να έχει αρχείο με όλες τις εξετάσεις που θα κάνει από εδώ και στο εξής η μικρή, γιατί αν δεν βρεθεί άκρη εδώ θα την πάρει Αθήνα και πέπει να έχει το ιστορικό της...
Και ο κύριος δεν δέχτηκε!!!!
Τους είπε ότι εκείνος είναι κτηνίατρος και διέγνωσε ερλιχίωση και θα του κάνει αυτήν την θεραπεία που πιστεύει εκείνος και αν δεν δέχονται αυτό να το πάρουν και να το πάνε αλλού!!!

Βγάλτε λοιπόν τα συμπεράσματά σας... μόνοι σας.

Το παίρνουν λοιπόν το μωρό και το πηγαίνουν πάλι στην πρώτη και τις λένε την ίδια ιστορία και της ζητούν να επαναλάβει το τεστ για την νόσο του Carre και να κάνει και τεστ για ερλιχίωση και εκείνη τους λέει ότι δεν έχει νόημα να επαναλάβει το τεστ για την νόσο του Carre, γιατί δεν θα έχουμε αξιόπιστα αποτελέσματα, αφού έχει ήδη κάνει δύο εμβόλια το μωρό και δεν θα δείξει και όταν της θύμισαν ότι την προηγούμενη φορά τους το είχε κάνει, τους απάντησε ότι λάθος κάνουν δεν τους έκανε ποτέ τεστ για την νόσο του Carre!!! :nop:

Nα τρελαίνεσαι δηλαδή... kez::
Να μην μπορείς να βρεις άκρη... :nop:
Να μην είναι σε θέση δύο κτηνίατροι να δουν αν το κουταβάκι έχει ή όχι μόρβα, το πρώτο που θα έπρεπε να αποκλείσουν πριν κοιτάξουν οτιδήποτε άλλο!!! Τι να πεις...???

Δηλαδή θα πρέπει να έρθει το κουτάβι στην Αθήνα, ή έστω να πάει Θεσσαλονίκη για να δούμε αν έχει μόρβα ή όχι!!!!!!!!!!!

Ντροπή και αίσχος!!!!!!!!!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 16 Ιούλ 2018, 00:44

Morgan_A έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 21:36
JOSE-NICOLE έγραψε:
07 Ιούλ 2018, 16:28
Ευτυχώς που μου έγραψες αυτό το post Μάρθα μου, γιατί ο δεύτερος κτηνίατρος είναι ο κτηνίατρος από το Σουφλί, ο οποίος είναι και ο μόνος εκεί και αυτός που είχε σκοπό να του κάνει την ένεση το Σάββατο και δεν το πήγαν.
Ευτυχως...!!! heat: heat: Ο συγκεκριμενος ειναι ενας απο τους χειροτερους κτηνιατρους που εχω γνωρισει! Εγω οταν ειμαι χωριο και θελω καποια συμβουλη παντα τον δικο μου κτηνιατρο ρωταω γιατι αλλιως δεν γινεται και παντα προσευχομαι να μην γινει τιποτα οσο ειμαι πανω γιατι την βαψαμε! Το σκυλακι καλως η κακως πρεπει να μεταφερθει Θεσσαλονικη η εστω Αθηνα(λεω εστω Αθηνα γιατι ειναι πολλα τα χιλιομετρα και πολλες οι ωρες,πανω απο 8ωρο,ενω για Θεσ/νικη ειναι 3,5 ωρες). Αλλα ακομα και να βρεθει μεσο το σκυλακι που θα μεινει ποιος θα το φιλοξενησει;

Υ.γ. Το Σουφλι το ξερω απ'εξω και ανακατωτα και οντως ειναι ο μοναδικος κτηνιατρος εκει,αν μπορει κανεις να τον αποκαλεσει ετσι!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 16 Ιούλ 2018, 02:19

Τα νέα είναι ευχάριστα από την άποψη ότι βρέθηκε στην Αθήνα φιλοξενία με προοπτική υιοθεσίας, κάτι δηλαδή ενέλπιστο... Οπότε τώρα ψάχνουμε τρόπο για να κατέβει από Διδυμότειχο εδώ.

Ελπίζουμε ότι μόλις με το καλό έρθει εδώ, θα της κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις και θα καταφέρουμε να μάθουμε την αιτία του προβλήματος...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 16 Ιούλ 2018, 16:39

Τετοια νεα εχω να ακουσω εδω και πολυ καιρο :yah :yah :yah Μπραβο και παλι μπραβο :yah Μακαρι να βρεθει καποιος εθελοντης γρηγορα,κριμα το σκυλακι να περνα τετοια ταλαιπωρια,χωρις να ξερουμε την αιτια!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 22 Ιούλ 2018, 12:48

JOSE-NICOLE έγραψε:
16 Ιούλ 2018, 16:39
Τετοια νεα εχω να ακουσω εδω και πολυ καιρο :yah :yah :yah Μπραβο και παλι μπραβο :yah Μακαρι να βρεθει καποιος εθελοντης γρηγορα,κριμα το σκυλακι να περνα τετοια ταλαιπωρια,χωρις να ξερουμε την αιτια!
Και που να μάθεις τα νεώτερα... (bs)

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”