ΠΩΣ ΘΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
My Nellie
Old Member
Όνομα: Αlexandra
Been thanked: 4 times
ΠΩΣ ΘΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙ

Δημοσίευση από My Nellie » 22 Αύγ 2008, 18:17

Ψάχνοντας για τα είδη των τσιμπουριών στην Ελλάδα, βρήκα μεταξύ άλλων και κάποιες σημαντικές πληροφορίες τις οποίες σας παραθέτω σε μετάφραση, για να γνωρίζουμε τον τρόπο για να αφαιρέσουμε με ασφάλεια το τσιμπούρι που έχει προσκολληθεί είτε σε άνθρωπο ή σε ζώο.

Πως αφαιρούμε τα τσιμπούρια?
Μη χρησιμοποιείτε οινόπνευμα, βαφή νυχιών, ζεστά σπίρτα, βαζελίνη ή άλλες μεθόδους για να αφαιρέσετε τα τσιμπούρια.
Αυτές οι μέθοδοι μπορεί στην πραγματικότητα να τραυματίσουν το τσιμπούρι και να του προκαλέσουν εμετό και έτσι να «ξεράσει» το περιεχόμενο του στομάχου του. Κατ’ ουσίαν, δεν επιθυμούμε να κάνουμε ο,τιδήποτε θα μπορούσε να κάνει το τσιμπούρι να αποβάλει το περιεχόμενο του στομάχου του μέσα στο σώμα του ανθρώπου ή του ζώου, διότι αυτό αυξάνει εξαιρετικά την πιθανότητα να μεταδοθούν μολυσματικοί μικροοργανισμοί. Επίσης, δεν επιθυμούμε να συνθλίψουμε το τσιμπούρι μετά την αφαίρεσή του και να έρθουν τα χέρια μας σε επαφή με το περιεχόμενο ενός πιθανώς μολυσμένου τσιμπουριού.

Η συνιστώμενη μέθοδος για να απομακρύνεται ένα κολλημένο τσιμπούρι:
Φορέστε γάντια και χρησιμοποιήστε τσιμπιδάκι φρυδιών. Συνιστάται προσοχή διότι οι περισσότερες ασθένειες που μεταφέρουν τα τσιμπούρια μπορούν επίσης να μεταφερθούν και στον άνθρωπο. Σφίξτε το σώμα του τσιμπουριού ανάμεσα στις λαβίδες και σταθερά τραβήξτε το απ’ ευθείας έξω. ΜΗ ΤΟ ΣΤΡΙΨΕΤΕ Η ΤΟ ΤΡΑΒΗΞΕΤΕ ΤΙΝΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ. Μη τρυπήσετε το σώμα του τσιμπουριού. Εάν νομίζετε ότι μέρος από το τσιμπούρι δεν έχει βγεί ολόκληρο έξω (το τμήμα του στόματος του τσιμπουριού έχει μια αγκυλωτή αιχμή που κάνει την αποκόλληση δύσκολη), χρησιμοποιείστε μια βελόνα αποστειρωμένη με οινόπνευμα για να αφαιρέσετε τα εναπομείναντα κομμάτια του τσιμπουριού. Καθαρίστε την πληγή με σαπούνι και νερό και μετά με οινόπνευμα.

Διατηρείστε το τσιμπούρι σε οινόπνευμα (το οινόπνευμα σκοτώνει γρήγορα το τσιμπούρι) για μελλοντική ταυτοποίηση και tests, εάν κριθεί αναγκαίο. Σημειώστε ημερομηνία στο μπουκαλάκι που φυλάξατε το τσιμπούρι. Το να πνίξετε ένα τσιμπούρι σε νερό δεν προσφέρει τίποτα-μπορούν να επιζήσουν ακόμη κι αν τα ρίξετε στην λεκάνη της τουαλέττας και τραβήξετε το καζανάκι.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος My Nellie την 23 Αύγ 2008, 17:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Άβαταρ μέλους

Blacktan
Bullmastiff

Re: ΠΩΣ ΘΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙ

Δημοσίευση από Blacktan » 22 Αύγ 2008, 18:24

Πολυτιμες πληροφοριες Αλεξανδρα...

:clap :clap
Pablo & Χαρης

Άβαταρ μέλους

Topic author
My Nellie
Old Member

Δημοσίευση από My Nellie » 22 Αύγ 2008, 19:18

Χάρη, πραγματικά είναι πράγματα μάλλον άγνωστα στους πολλούς.
Εμείς όταν είμασταν μικρά και μας πήγαινε η μαμά μου στο χωριό και μας κολλούσαν τσιμπούρια, αφού τα βγάζαμε με διάφορα γιατροσόφια στην συνέχεια τα "σκάζαμε" (ευτυχώς όχι στα χέρια μας) κάτω και γελούσαμε με το κράτς που έκαναν.... owo::
Για φαντάσου να ήταν ένα τσιμπούρι που μεταδίδει ασθένεια στον άνθρωπο :eek:

~wv

Άβαταρ μέλους

BEMLI
Old Member

Δημοσίευση από BEMLI » 23 Αύγ 2008, 03:40

Πολύ ενδιαφέρον θέμα ιδιαίτερα αυτή την περίοδο. Πώς είχα όμως την εντύπωση ότι το χειρότερο που μπορεί κανείς να κανει είναι ακριβώς αυτό? δηλαδή να το τραβήξει?
Νομίζω σε καποιο τοπικ είχα διαβάσει και για πλύση με μπεταντίν, ισχύει?
Λητώ

Άβαταρ μέλους

Topic author
My Nellie
Old Member

Δημοσίευση από My Nellie » 23 Αύγ 2008, 09:11

Πιστεύω ότι εάν έχεις την κατάλληλη λαβίδα (την φαντάζομαι με επίδεδη επιφάνεια εσωτερικά, σαν ιατρική κάπως) τότε με σταθερή κίνηση μπορείς να το τραβήξεις. Το betadine-διάλυμμα (hand wash) για πλύση της περιοχής που βρισκόταν το τσιμπούρι, κατά την γνώμη μου, είναι καλό σαν απολυμαντικό μέσον, αλλά εάν αυτό γίνει στον σκύλο και στην συνέχεια πρέπει να το ξεβγάλεις.....δημιουργεί μια ιστορία, οπότε ίσως λίγο betadine solution για επάλειψη/απολύμανση θα ήταν ευκολώτερο. Εάν το τσιμπούρι ήταν σε άνθρωπο, ασφαλώς δεν δημιουργείται πρόβλημα στο να πλυθεί η περιοχή με betadine hand wash (κάπως έτσι νομίζω ονομάζεται το διάλυμμα που προορίζεται για απολύμανση με πλύσιμο).

~wv

Άβαταρ μέλους

Nicole
Old Member

Δημοσίευση από Nicole » 23 Αύγ 2008, 13:09

Το δικό μου Betadine που είχα για να κάνω μπάνιο την Lucy λέει επάνω: Betadine surgical scrub. Μέσα σε 30" όλα είναι τέζα.

Άβαταρ μέλους

Topic author
My Nellie
Old Member

Δημοσίευση από My Nellie » 23 Αύγ 2008, 13:15

Nicole έγραψε:Το δικό μου Betadine που είχα για να κάνω μπάνιο την Lucy λέει επάνω: Betadine surgical scrub. Μέσα σε 30" όλα είναι τέζα.
th:
Ναι, αυτό είναι Νικολέττα. Εγώ δεν το θυμόμουν καλά wink:

Άβαταρ μέλους

Νέμο
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από Νέμο » 23 Αύγ 2008, 14:50

Αυτό το Μπεταντιν κάνει καλό και στο δικό μας δέρμα,ειδικά αν υπάρχουν σπυριά.

Άβαταρ μέλους

mgm
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Ματίλντα

Δημοσίευση από mgm » 23 Αύγ 2008, 16:03

Δεν είμαι ειδική, όμως πρόσφατα βρέθηκε τσιμπούρι στην ανηψιά μου που είναι 9 χρονών. Πήραμε τηλέφωνο τον παιδίατρο και μας παρέπεμψε στον δερματολόγο ο οποίος το αφαίρεσε αφού πρώτα το πάγωσε με... κρυοπηξία! Μας δήλωσε ρητά πως δεν πρέπει να τραβάμε τα τσιμπούρια (τουλάχιστον όχι από τους ανθρώπους) ζωντανά. Επίσης μας συμβούλεψε αφού περάσουν ένας ή δύο μήνες να κάνουμε στο παιδί μια ειδική εξέταση αίματος στο Pasteur (πιθανό για ερλιχίωση αν και δεν είμαι σίγουρη). Αν θέλετε θα ζητήσω τις λεπτομέρειες από την αδελφή μου μόλις γυρίσει από τις διακοπές της...

Δεν θέλω να σας τρομάξω, όμως το θέμα είναι... άκρως επικίνδυνο!
Ματίλντα
αφουγκράσου-δες-άγγιξε-μύρισε ένα ζώο... και θα σου δείξει το δρόμο

Άβαταρ μέλους

Topic author
My Nellie
Old Member

Δημοσίευση από My Nellie » 23 Αύγ 2008, 17:53

mgm έγραψε: ......Δεν θέλω να σας τρομάξω, όμως το θέμα είναι... άκρως επικίνδυνο!
Ματίλντα
Ακριβώς, Ματίλντα!
Το καλλίτερο είναι να το κάνει ο γιατρός που ξέρει ακριβώς τι κάνει!
Μετά από τά τα περιστατικά που προσφάτως ακούσαμε (στην Β. Ελλάδα και Τουρκία), δεν είναι να παίζουμε :nop:

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”