Ο σκυλος μου δαγκωνει ο,τι ειναι καινουριο

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
leleni
Bullmastiff
Όνομα: Ελένη
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από leleni » 15 Αύγ 2017, 11:58

Γεια σας! Το σκυλακι μου ο Καρλος που ειναι αισιως τωρα 3 χρονων και κατι, εχει (αλλο ενα) θεματακι. Γενικα απο μικρο τον αφηνω χωρις crate και εχει μαθει στο σπιτι, δεν κανει πια ζημιες. Ομως εχω παρατηρησει οτι καταστρεφει οτιδηποτε καινουριο υπαρχει στο σπιτι. Δηλαδη ο,τι δεν μυριζει οικεια, το δαγκωνει. Ειχα παρει κατι καινουρια γυαλια και τα ειχα αφησει στο τραπεζακι, επειδη ηξερα οτι δεν κανει ζημιες και τα πηρε τα δαγκωσε. Μετα απο αυτο ολα οκ δεν ειχα παρει τιποτα καινουριο οποτε δεν εκανε καμια ζημια. Προχθες πηρα μια πολυθρονα καινουρια. Ε πλεον δεν την εχω...

Με τα λιγα που ξερω, νομιζω πως δεν ειναι ακριβως αγχος αποχωρισμου. Εχω σκεφτει ως λυση το crate. Περα απο αυτο, υπαρχει κατι αλλο που μπορω να δοκιμασω πριν αρχισω τις προετοιμασιες για crate training κλπ;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 194 times
Been thanked: 288 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 15 Αύγ 2017, 17:50

Ελένη μου προφανώς το κάνει επειδή δεν έχουν την μυρωδιά του σπιτιού και τα θεωρεί ξένα...

Άλλη λύση εκτός από το ctate δεν έχω να σου προτείνω εγώ προσωπικά, αλλά κάτσε να δούμε τι θα σου προτείνει και ο Γιώργης, ο εκπαιδευτής μας, ο οποίος είναι και ο πιο αρμόδιος σε τέτοια θέματα...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Giorgis T
Forum Trainer
Όνομα: Giorgis
Has thanked: 16 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Giorgis T » 16 Αύγ 2017, 01:21

Καλησπέρα σας. Ο Κάρλος τι ράτσα είναι, πόσο βγαίνει έξω και πότε κάνει ζημιές. Όταν μένει μόνος ή μπροστά σας?

Άβαταρ μέλους

Topic author
leleni
Bullmastiff

Δημοσίευση από leleni » 16 Αύγ 2017, 11:27

Καλησπέρα
Ο καρλος ειναι γερμανικός ποιμενικός. Βγαίνει κατα βάση 3-4 βόλτες την ημέρα οι 2 πάνω από μισάωρο σίγουρα. Τώρα όμως το καλοκαίρι, όταν πέφτει ο ήλιος τον βγάζω και στον κήπο και τρέχει. Και όταν ειναι να φύγω τον αφήνω στον κήπο μετά τη βόλτα μέχρι να ετοιμαστώ και μετά τον βαζω μέσα με μπαλάκι φαγητού. Τις ζημιές τις κανει μόνο όταν λείπουμε ολοι και μόνο σε καινούργια πράγματα που έχουν πρόσφατα μπει στο σπιτι. Από ρούχα, παπούτσια, μέχρι μαξιλάρια και έπιπλα. Τα υπόλοιπα δεν τα πειράζει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Giorgis T
Forum Trainer
Όνομα: Giorgis
Has thanked: 16 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Giorgis T » 16 Αύγ 2017, 15:54

Εφόσον έχουμε έναν εκτονωμένο σκύλο και οι ζημιές γίνονται μόνο κατά τη διάρκεια της απουσίας σας τότε μιλάμε ξεκάθαρα για άγχος αποχωρισμού. Αφού διαβάσετε το παρακάτω άρθρο καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε πιστοποιημένο θετικό εκπαιδευτή προκειμένου να σας καταρτίσει πρόγραμμα διαχείρισης και επίλυσης του προβλήματος.

Γεια σας! Πριν λίγο καιρό υιοθέτησα ένα λαμπραντοράκι. Γενικά ενώ είναι πολύ χαρούμενο και υπάκουο ζώο, όταν λείπω από το σπίτι κάνει ζημιές. Έχει φάει το καναπέ, τις κουρτίνες, τα χαλιά, έχει φάει τα έπιπλα και φυσικά και τα παιχνίδια του. Το θέμα είναι ότι όλα αυτά τα κάνει μόνο όταν λείπω από το σπίτι. Πραγματικά δεν ξέρω τι κάνω.
«Το θέμα είναι ότι όλα αυτά τα κάνει μόνο όταν λείπω από το σπίτι.» Σε αυτό θα σταθώ μιας και θεωρώ ότι είναι το πιο σημαντικό. Ζημιές κατ΄ επανάληψη τις ώρες απουσίας μας, είναι ισχυρή ένδειξη άγχους αποχωρισμού. Άλλες ενδείξεις είναι η ούρηση, η αφόδευση, το κλάμα κατά την απουσίας μας, το ουρλιαχτό κλπ. Το άγχος στην πραγματικότητα είναι μια κατάσταση όχι πάντα εύκολα διαχειρίσιμη και επιλύσιμη.
Γιατί κάνει ζημιές?

Πολλές φορές η οικογένεια του ζώου μιλάει για εκδίκηση. Ωστόσο αυτό είναι λάθος. Το ζώο δεν εκδικείται, απλά πανικοβάλλεται που μένει μόνο του. Και μέσα στο πανικό του κάνει ζημιές που σε άλλες στιγμές δε θα έκανε. Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι το δέσιμο με τους ανθρώπους που ζουν μαζί του, ξεπέρασε τα φυσιολογικά και αποδεκτά όρια, μεγεθύνθηκε στο μυαλό του και έφτασε σε επίπεδα τέτοια. που η απουσία τους, του γεννάει πανικό.

Γιατί και ποιος φταίει
Οι λόγοι που ένας σκύλος μπορεί να παρουσιάσει άγχος αποχωρισμού είναι:
• γενετήσια καταβολή,
• πρόωρος αποχωρισμός από τη μητέρα του όταν ήταν κουτάβι,
• τραυματική εμπειρία κατά τη διάρκεια της απουσίας της οικογένειας (πχ βροντές, διάρρηξη),
• αλλαγή στην ρουτίνα του ζώου (πχ μετακόμιση).
Συνήθως όμως, ο κυριότερος υπεύθυνος είναι ο άνθρωπος. Η οικογένεια του ζώου το μεγάλωσε χωρίς όρια και με άπειρες αγκαλιές και χάδια δημιουργώντας ένας παράλογο δέσιμο. Η έλλειψη κοινωνικοποίησης, οι ελάχιστες βόλτες και η έλλειψη απασχόλησης και εκτόνωσης μέσα στο σπίτι, συντελούν επίσης στην δημιουργία του άγχους αποχωρισμού.
Τι κάνουμε
Πρώτα από όλα δεν θυμώνουμε, δεν χτυπάμε και δεν φωνάζουμε. Τα ψυχολογικά προβλήματα απαιτούν αγάπη, κατανόηση και δουλειά. Και μάλιστα μπόλικη.
  • 1. Το μεγαλύτερο ποσοστό της εκπαίδευσης είναι η πρόληψη. Αφαιρούμε οτιδήποτε μπορεί να καταστρέψει και να βλάψει την υγεία του πριν τον αφήσουμε μόνο του.
    2. Ήρεμες αποχωρήσεις και επιστροφές χωρίς εντάσεις και βιασύνη.
    3. Πριν την αποχώρηση μας από το σπίτι το έχουμε βγάλει βόλτα. Η ούρηση δρα κατευναστικά στο φόβο.
    4. Με την αποχώρηση μας του αφήνουμε ένα παιχνίδι (πχ μια μπαλίτσα με τρύπες) μέσα στο οποίο βάζουμε ότι πολυτιμότερο για το σκύλο σε λιχουδιές (γαλοπούλα, κοτόπουλο κλπ, πάντα χωρίς πέτσες και κόκκαλα, χωρίς αλάτι, χωρίς πιπέρι, χωρίς μπαχαρικά).
    5. Χαλαρωτική μουσική από το youtube για άγχος αποχωρισμού κατά την απουσία μας, ανθοοιάματα (συνήθως απαιτείται συνδυασμός), προϊόν φερομόνης για σκύλους (προσωπικά προτιμώ τη συσκευή πρίζας), μπορεί να βοηθήσουν και να μειώσουν το άγχος και το φόβο του.
    6. Του φοράμε ειδικό ρούχο (Thundershirt) όταν απουσιάζουμε. Δεν λειτουργεί σε όλα τα ζώα και απαιτεί σταδιακή εφαρμογή.
    7. Ασχολούμαστε ποιοτικά με το σκύλο μας και όχι ποσοτικά. Εκμάθηση crate, δημιουργική απασχόληση μέσα στο σπίτι, ασκήσεις βασικής υπακοής, βόλτες και κοινωνικοποίηση στο ημερήσιο πρόγραμμα μας.
    8. Αλλαγή διατροφής. Στο εμπόριο κυκλοφορούν τροφές που συμβάλλουν όπως υποστηρίζουν, στη μείωση του άγχους του ζώου.
    9. Μειώνουμε τις αγκαλιές και τα χάδια. Αν θέλουμε να χαϊδέψουμε δίνουμε εντολή και χαϊδεύουμε, αφού την εκτελέσει σωστά.
    10. Ο κοινός ύπνος με το ζώο απαγορεύεται δια ροπάλου. Ωστόσο καταργείται σταδιακά και το ζώο τελικά, μετακομίζει και κοιμάται στο crate.
    11. Απευθυνόμαστε άμεσα σε πιστοποιημένα θετικό εκπαιδευτή, ο οποίος μετά την απαραίτητη λήψη του ιστορικού, θα εκπονήσει αναλυτικό πρόγραμμα διαχείρισης και επίλυσης του προβλήματος.
Εδώ να σημειώσω ότι η επίλυση εξαρτάται όχι μόνο από το ζώο αλλά κυρίως από την οικογένεια. Ο θετικός εκπαιδευτής θα καταρτίσει πρόγραμμα σύμφωνα με το οποίο θα ζητήσει την κοινωνικοποίηση και την απασχόληση του ζώου και το κυριότερο, προγραμματισμένες αποχωρήσεις με συγκεκριμένο τρόπο και μέθοδο. Η πιστή τήρηση του προγράμματος πρέπει να θεωρείται δεδομένη.
Ωστόσο υπάρχουν περιστατικά που δυστυχώς δεν ανταποκρίνονται στην όλη διαδικασία. Έτσι, κρίνεται απαραίτητη η παραπομπή σε κτηνίατρο και η λήψη φαρμάκων, σύμφωνα με τις οδηγίες του. Όμως να τονίσω ότι ΔΕΝ είναι όλοι οι κτηνίατροι εξειδικευμένοι στη συμπεριφορά, οπότε σωστό είναι να απευθυνθούμε στους κατάλληλους και όχι στον οποιοδήποτε έχουμε στο νου μας. Επίσης θα πρέπει να γνωρίζετε. ότι η λήψη φαρμάκων δεν σημαίνει και την αυτόματη επίλυση του προβλήματος και την αλλαγή της συμπεριφοράς του ζώου. Απαιτείται σαφέστατα η αλλαγή της συμπεριφοράς της οικογένειας, η κοινωνικοποίηση του ζώου ενώ η διαδικασία της απευαισθητοποίησης στις αποχωρήσεις, παραμένει αναγκαία.

Σημειώστε ότι η χορήγηση σκευασμάτων ή φαρμάκων με ιδίαν βούληση (αντικαταθλιπτικά, ηρεμιστικά, υπνωτικά, κλπ) ή σύμφωνα με τις συμβουλές γνωστών και φίλων, απαγορεύεται ρητά και εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους για την υγεία του ζώου.
Γιώργης Ταξιδευτής

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 17 Αύγ 2017, 13:50

Ελένη μου ο δεσμός σας με τον Κάρλος έχει γίνει πολύ ισχυρός, από δε την μεριά του θα έλεγα παθολογικός..., γι΄αυτό και φαίνεται ότι η απουσία σου από δίπλα του, του δημιουργεί πανικό... και γι΄αυτό συμπεριφέρεται έτσι...

Ως τόσο πιστεύω, ότι αν και το άγχος αποχωρισμού δεν είναι κάτι απλό που επιλύεται από την μια στιγμή στην άλλη, όπως μας εξήγησε ο Γιώργης χρειάζεται αρκετή δουλειά και την βοήθεια ενός σοβαρού θετικού εκπαιδευτή, όσο ακόμα είναι νωρίς και δεν έχει παγιωθεί αυτή η συμπεριφορά, είναι σίγουρα πιο εύκολο να αντιμετωπιστεί...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 359 times
Been thanked: 155 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 18 Αύγ 2017, 02:17

leleni έγραψε:
15 Αύγ 2017, 11:58
.....Γενικα απο μικρο τον αφηνω χωρις crate και εχει μαθει στο σπιτι, δεν κανει πια ζημιες. Ομως εχω παρατηρησει οτι καταστρεφει οτιδηποτε καινουριο υπαρχει στο σπιτι. Δηλαδη ο,τι δεν μυριζει οικεια, το δαγκωνει...
Αν δεν κάνει ζημιές γενικά και δαγκώνει μόνο τα καινούρια πράγματα δεν το πολυκαταλαβαίνω γιατί αυτό είναι άγχος αποχωρισμού; ???
Αν είχε άγχος αποχωρισμού δεν θα έκανε ζημιές και στα παλιά πράγματα όταν μένει μόνος του μέσα στο σπίτι; ???
Ο Κάρλος φαίνεται να θέλει να "εξερευνήσει" οτιδήποτε μυρίζει "καινουργίλα" ...
Ελένη, στη θέση σου πριν κάνω οτιδήποτε άλλο θα δοκίμαζα να ψεκάσω κάτι καινούριο που θα αγόραζα με μια οικεία μυρουδιά πχ ένα άρωμα ή αποσμητικό που χρησιμοποιεί κάποιο μέλος της οικογένειας ή οτιδήποτε μπορείς να σκεφτείς ότι θα κάλυπτε την καινουργίλα με οικεία για αυτόν μυρουδιά... μήπως και ξεγελαστεί bigg:
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 20 Αύγ 2017, 01:55

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό που λες Βίκυ μου, ξέρεις όμως τι σκέφτηκα εκ των υστέρων...
Ότι είναι άγχος αποχωρισμού, το οποίο όμως εκδηλώνει σε όποιο αντικείμενο του φαίνεται ξένο...
Γιατί έτσι και αλλιώς από άγχος το κάνει αφού το κάνει μόνο όταν είναι μόνος του, διαφορετικά θα το έκανε πάντα.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
leleni
Bullmastiff

Δημοσίευση από leleni » 20 Αύγ 2017, 13:06

Κι εγω η αληθεια ειναι οτι δεν το θεωρουσα αγχος αποχωρισμου. Και οι συμβουλες του εκπαιδευτη ειναι φυσικα σωστες και περιεκτικες, αλλα δεν ειναι καινουριες στα αυτια μου... Δηλαδη τα εχουμε κανει αυτα ηδη. Χωρις φυσικα να θελω να αμφισβητισω κατι ουτε να υπονοοησω οτι εχω κανει τα παντα σωστα. Ο,τι εκανα το εκανα με καθοδηγηση απο θετικο εκπαιδευτη οπως μου προτεινατε, απο μικρος οταν ηταν...
Ισως ειναι και αγχος και περιεργεια μαζι. Αλλα γιατι οταν στο σπιτι δεν υπαρχει τιποτα καινουριο δεν εκδηλωνει το αγχος του με ζημιες;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 22 Σεπ 2017, 13:56

Από την στιγμή που το κάνει μόνο όταν είναι μόνος του, σίγουρα στην ενέργειά του υπάρχει και άγχος αποχωρισμού...
Νομίζω όμως Ελένη, ότι ξεσπά σε ότι δεν έχει την μυρωδιά του σπιτιού, σε ότι δηλαδή θεωρεί ξένο...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”