Το πιτμουλακι μου για 1 μηνα "μονο" του

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Bruno42
Puppy
Όνομα: Claire

Δημοσίευση από Bruno42 » 24 Οκτ 2018, 22:41

Γεια σας, ταξιδευω στο εξωτερικο κ αφηνω τον σκυλο μου στους γονεις μου στην ιδια αυλη που ηταν κ πριν. Μεγαλος χωρος που τον εχει κανει δικο του. Ο σκυλος μου ειναι 1 χρονων κ εχουμε δεθει. Ειμαι η μονη που τον ντυνω τον παιζω τον μαλωνω κ τον αγκαλιαζω με αγαπη. Ξεκιναει να γινεται επιθετικος με ξενους προστατευοντας την αυλη (που συνδεεται κ με επαγγελματικο χωρο). Κατα τη διαρκεια της εργασιας ειναι δεμενος με αρκετα μακρια αλυσιδα κ το αποδεχεται γιατι κοιμαται. Τωρα που θα φυγω φοβαμαι οτι δε θα εχει την αγαπη μου κ την παρεα μου κ θα γινει περισσοτερο επιθετικος λογω μοναξιας. Ισχυει η να μη φοβαμαι; Θα βρασω κοκαλακια για να απασχολειται ομως κ παλι δε νιωθω καλα που τον αφηνω μονο του για τοσο πολυ.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 25 Οκτ 2018, 02:24

Καλώς όρισες στην παρέα μας Κλαίρη!

Η αλήθεια είναι ότι από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος που να του δίνει αγάπη και να τον βγάζει έξω ώστε να κοινωνικοποιείται με τους ανθρώπους και με τα άλλα ζωάκια, αλλά και γενικότερα με τους θορύβους, την κίνηση κλπ κλπ το σκυλάκι σου δεν μεγαλώνει κανονικά... Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να του προσφέρεις καλό φαγητό, να έχεις φροντίσει να έχει καθαρό χώρο κλπ, αλλά η καθημερινές βόλτες, έστω μια είναι απολύτως απαραίτητη για τα σκυλιά και ιδίως για σκυλιά όπως τα pitbull, που λόγω της επιλεκτικής εκτροφής που έκαναν οι άνθρωποι επί πολλές γενεές, ζευγαρώνοντας επιθετικούς γεννήτορες, είτε το θέλουμε είτε όχι, έχουν αποκτήσει μια προδιάθεση στην επιθετικότητα και γι΄αυτό και πάντα συνιστάται να γίνεται από πολλή μικρή ηλικία, όταν ακόμα το σκυλάκι είναι μωρό και καθ΄όλη την διάρκεια της παιδικής και εφηβικής ηλικίας κοινωνικοποίηση με πολλούς τρόπους, ώστε να συνηθίσει στην επαφή με άλλα ζωάκια αλλά και με ανθρώπους.

Απ΄ότι καταλαβαίνω από τα λίγα που μας γράφεις κορίτσι μου, μου δίνεται η εντύπωση ότι όσο εσύ απουσιάζεις στο εξωτερικό, ο σκυλάκος σου δεν βγαίνει καθόλου από τον χώρο που ζει, ή κατάλαβα λάθος?
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”