Ο σκύλος μου φοβάται υπερβολικά και είναι αντικοινωνικός

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Chris_2
Puppy
Όνομα: Chrisa

Δημοσίευση από Chris_2 » 15 Ιαν 2019, 23:15

Καλησπέρα σε ολους!! Θέλω την βοήθεια σας σε όσους γνωρίζετε πως να αντιμετωπίσω ένα μεγάλο θέμα που έχω με το νέο μου σκύλο..
Πριν 10 μερες υιοθέτησα ένα τσιουάουα..Είναι 9 μηνών και επι 9 μήνες ήταν κλεισμένο σε ένα κλουβί όλη μέρα.. Εκεί μέσα έπινε νερό και έτρωγε..Επισης κάτι που μου έκανε εντύπωση όταν πήγα να διαλέξω πιο σκυλί να υιοθετήσω ήταν πως όλα τα σκυλιά γαβγιζαν τα οποία ήταν επισης σε κλουβιά εκτός από το σκυλάκι που διάλεξα,δεν έβγαλε φωνή!!.
Τον πήρα στο σπίτι αλλά ήταν παρά πολύ φοβισμένος ..Πλέον βέβαια είναι λίγο πιο άνετος μαζί μου...Βγαίνουνε βόλτα έξω συνήθισε και το λουρί αλλά σε κάθε ήχο που ακούει σταματάει και αφουγκράζεται.Αλλά το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ότι φοβάται τους πάντες φοβάται ολους τους ήχους,τον άκουσα να γαβγίζει μόνο μια φορά και το απιστευτο είναι πως η γάτα πηγαίνει και τρώει την τροφή του μπροστά στα μάτια του και εκεινος την κοιτάζει με μια απάθεια,δεν την φοβάται αλλά δεν έχει καμία αντίδραση..Επισης τους σκύλους έξω δεν τους φοβάται αλλά είναι επισης απαθής και μαζί τους εκτός βέβαια αν αρχίσει καποιος σκύλος να γαβγίζει τρέχει και κρύβεται..Τον έχω βάλει σε μια γωνία του σπιτιού απέναντι από το σαλόνι μας και έχω βάλει κάποια αντικείμενα μπροστά για να του δημιουργήσω την αίσθηση της <<φωλιας>>γιατί του αρέσει να κρύβει το κεφάλι του και να κρυφοκοιτάζει όταν έρχεται κάποιος ξένος στο σπίτι..Επισης αν του πετάξω κάποια λιχουδιά έξω από την φωλιά του δεν την τρώει στο σημείο που του την έδωσα αλλά την παίρνει και τρέχει στην φωλιά του για να την φάει..Επισης όταν τρώει την τροφή του κοιτάζει ανήσυχα δεξιά και αριστερά σαν να φοβάται ότι καποιος θα έρθει να του κάνει κακό .Για τους ανθρωπους τι να πω??Τους τρέμει και χώνει το κεφάλι του..
Καταλαβαίνω ότι άλλαξε περιβάλλον,Καταλαβαίνω ότι έμαθε μέσα σε ένα κλουβί και δεν είχε επαφή με τους ανθρωπους διότι ο τύπος που τον μεγάλωνε τον μεγάλωνε αυτόν και τους υπόλοιπους απλά για να ζευγαρώσουν και να πουλήσει τα κουτάβια μετά.Ξερω ότι είναι ακόμα νωρίς για να νιώσει άνετα και να αντιμετωπίσει τους φόβους του αλλά αυτό που αναρωτιέμαι είναι. Αυτός ο σκύλος θα γίνει ποτε σκύλος??Θα φέρεται όπως τους άλλους?? Κάνω τα πάντα για να νιώσει άνετα και για να κοινωνικοποιηθεί χωρίς να τον πιέζω βέβαια..
Είχα σκύλο αλλά πέθανε πριν 2 μήνες,ξέρω από σκύλους αλλά τετοια περίπτωση δεν έχω ξανασυναντήσει...Και χρειαζομαι βοήθεια και κάποιες συμβουλές και τακτικές να ακολουθήσω...Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 394 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 18 Ιαν 2019, 21:29

Κατ΄αρχήν καλή μου φίλη θέλω να σου δώσω συγχαρητήρια, που υιοθέτησες αυτό το πλασματάκι, πραγματικά έσωσες μια ψυχούλα, νάσαι καλά...

Όσο τώρα για το πρόβλημα που αντιμετωπίζει το κουταβάκι αυτό, πιστεύω ότι είναι απολύτως φυσιολογική η αντίδρασή του, αν λάβουμε υπόψη μας ότι ήταν όλη του την ζωή μέσα σε ένα κλουβί, δηλαδή δεν είχε μέχρι την ημέρα που το υιοθέτησες εσύ καμία απολύτως κοινωνικοποίηση.

Τα φοβικά σκυλάκια χρειάζονται μεγάλη κατανόηση, υπομονή, επιμονή και κυρίως αμέριστη αγάπη για να μπορέσουν να ξεπεράσουν σιγά σιγά τις φοβίες τους. Στην περίπτωση την δική σας, είναι πολύ νωρίς πιστεύω, γιατί είναι μαζί σου μόνο 10 μέρες και ακόμα οι κακές μνήμες στο μυαλουδάκι και την ψυχούλα του είναι πολύ νωπές... Δώστου χρόνο και ακόμα κι΄αν κάνει κάτι που δεν σου αρέσει, μην το μαλώσεις για κανέναν λόγο, διόρθωσέ το, αλλά μην το μαλώσεις, πρέπει να το βοηθήσεις να συνέλθει και αυτό χρειάζεται χρόνο.

Επίσης μην το ζορίζεις. Αν δεν θέλει για παράδειγμα να πάει κοντά σε κάποιον που δεν γνωρίζει, μην το πηγαίνεις με το ζόρι... Ζήτα από τα άτομα που έρχονται στον χώρο σας, να του μιλούν και εκείνα γλυκά και στην συνέχεια να μην το κοιτάζουν επίμονα, να στρέφουν το βλέμμα τους αλλού και να το αφήνουν να πάει να τους μυρίσει από μόνο του.

Το καλό στην περίπτωσή σας είναι ότι είναι ακόμα πολύ μικρό σε ηλικία και γι΄αυτό πιστεύω ότι αν το χειριστείς σωστά για αρκετό διάστημα θα το ξεπεράσει...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Tzakos » 19 Ιαν 2019, 11:14

Να του μιλάς συνέχεια,χαμηλόφωνα και όπως είπε και η Δώρα,μην το πιέζεις σε οτιδήποτε.
Θα την βρεί την άκρη μόνο του,απλά οπλίσου με υπομονή.

Respect στην κίνησή σου!!!
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 19 Ιαν 2019, 12:02

Μάνθο μου εσύ που ξέρεις καλά την φυλή αυτή, τι πιστεύεις...?
Με δεδομένο ότι είναι πολύ μικρό (μόνο 9 μηνών κουταβάκι), θα το ξεπεράσει λες?

Εγώ δεν γνωρίζω από προσωπική εμπειρία μαζί τους αυτά τα σκυλάκια, ξέρω όμως ότι έχουν ψυχή..., κάνω λάθος...?
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Tzakos » 19 Ιαν 2019, 18:10

Δύσκολο ζώο Δώρα μου,ή μάλλον για να ακριβολογήσω,ιδιαίτερο.
Πανεύξυπνο μεν,ιδιαίτερο δε.
Θέλει μεγάλη προσπάθεια απο μεριάς του κατόχου και πολλή υπομονή.

Πρέπει να αισθανθεί μόνο του πρώτα ασφάλεια δίπλα στον ιδιοκτήτη του και μετά να την βγάλει πρός τα έξω.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Chris_2
Puppy
Όνομα: Chrisa

Δημοσίευση από Chris_2 » 25 Ιαν 2019, 23:39

Καλησπέρα σε ολους και σας ευχαριστώ ολους που ανταποκριθήκατε και που μου δώσατε συμβουλές...
Έχω καλά νέα παρεπιπτόντως...
Είναι καλύτερα τα πράγματα με τον Τίμι(ο σκύλος μου)
Αρχίσαμε να κάνουμε μικρές βόλτες και είναι πολύ καλύτερη η συμπεριφορά του...Με ακολουθεί συνέχεια οπου πάω ειδικά όταν πάω στην κουζίνα 🤣
Όταν τον φωνάζω έρχεται αλλά κάθεται μισό μέτρο περίπου μακρυά μου...Χθες καθόμουν έξω στην λιακάδα και ήρθε από μόνος του και έκατσε δίπλα μου...Τώρα τελευταία κάθεται μπροστά μου και με έχει πλάτη..(κάπου διάβασα ότι αυτό σημαίνει εμπιστοσύνη ) Βγαίνει και μπαίνει μέσα στο σπίτι-βγαίνει και μπαίνει-βγαίνει και μπαίνει..Έχει αρχίσει και μυρίζει τα πάντα..Προχθες την ώρα που έπλενα το αυτοκίνητο μου ήταν και αυτός μαζί μου έξω στην αυλή και σε κάποια φάση είδε μια γάτα και άρχισε να γαυγίζει δειλά μεν αλλά γάβγιζε..Την ώρα που γάβγιζε του έλεγε εγώ συνέχεια «ποιος είναι; Πιάστον!» Και αυτός επερνε πιο πολύ θάρρος...Σήμερα μάλιστα μπήκε ένας αδέσποτος σκύλος στην αυλή μου και άρχισε να τον κυνηγά,μετά ο αδέσποτος σκύλος γύρισε πάνω του και εκεινος έκανε πισω αλλά εγώ συνέχισα να του λέω «πιαστον» και εκεινος συνέχιζε να τον κυνηγάει..Είμαι πολύ χαρούμενη ..Το μόνο που δεν έχω καταφέρει ακόμα και το θέλω πολύ είναι να τον φωνάξω να έρθει δίπλα μου και μα τον χαϊδέψω..Διότι αν και έκανε αρκετά βήματα ακόμα όταν πάω να τον χαϊδέψω φοβάται λίγο και κάνει πισω..Με τον σύντροφο μου έχει φτάσει στην φάση οπως ήταν στην αρχή μαζί μου...
Βέβαια δεν σταματώ να τον επιβραβεύω με λιχουδιές χάδια και φιλιά.. Α και κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν φοβάται το πιστολάκι των μαλλιών..Στέγνωνα τα μαλλιά μου και μπήκε κανονικά στο δωμάτιο σαν να μην συμβαίνει τίποτα..Σε αντίθεση με τον παλιό μου σκύλο που ήταν πολύ κοινωνικός αλλά όταν άκουγε το πιστολάκι εξαφανιζόταν.. Αυτά προς το παρών! 😊

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 27 Ιαν 2019, 18:08

Χρύσα μου πολύ χάρηκα με τα νέα σας κορίτσι μου γλυκό! :yah

Μπράβο σας, είστε υπέροχοι...!!!

Δεν σου είπα, επειδή είναι ακόμα κουταβάκι πιστεύω ότι με υπομονή, επιμονή, κατανόηση και πολύ πολύ αγάπη θα το ξεπεράσει και πιστεύω ότι ήδη άρχισε να σου εκδηλώνει και την εμπιστοσύνη του όπως μας είπες και εσύ και την αγάπη του.

Συνέχισε να τον ενθαρρύνεις και να του δίνεις λιχουδίτσες, χαδάκια και φιλάκια και θα δεις ότι όλα θα πάνε μια χαρά, έχουν ψυχή αυτά τα σκυλάκια και παρ΄όλο που πέρασε τόσα... σε λίγο θα γίνει ένα υπέροχο σκυλάκι. th:

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”