Επιθετικότητα προς άλλα αρσενικά

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
libdek
Bullmastiff
Όνομα: Άκης

Επιθετικότητα προς άλλα αρσενικά

Δημοσίευση από libdek » 12 Οκτ 2015, 00:45

Αντιμετωπίζω τον τελευταίο καιρό ένα πρόβλημα επιθετικότητας προς άλλα αρσενικά με τον μικρό, το οποίο φαντάζομαι ότι εν μέρει είναι αναμενόμενο λόγω ορμονών, αλλά ψάχνω τρόπους να το διορθώσω και έχω κάποιες απορίες.

Κάποιες πληροφορίες:
- Είναι τώρα (την άλλη βδομάδα συγκεκριμένα) 12 μηνών. Ημίαιμος και έχει κάτι από Pointer.
- Μέχρι τους 9-10 μήνες δεν είχαμε κανένα απολύτως θέμα με κανένα σκυλί οποιουδήποτε μεγέθους και φύλου.
- Επειδή μόνο εγώ τον βγάζω βόλτα, μπορώ να ξέρω ότι ποτέ δεν του επιτέθηκε κανένα σκυλί (εκτός από τα γαβγίσματα κάποιων θηλυκών όταν ο δικός μου πήγαινε να τις πλησιάσει... με πονηρές διαθέσεις bigg: που όμως δεν είχαν κάποια συνέπεια στη σχέση του με τα θηλυκά η οποία είναι άριστη).
- Βγαίναμε από τότε που μας έδωσε το ΟΚ η γιατρός βόλτες και έχει παίξει με πάρα, πάρα πολλά σκυλιά, οπότε σίγουρα δεν είναι θέμα κοινωνικοποίησης.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:
Στη βόλτα, όταν συναντάμε θηλυκά, όλα είναι μια χαρά. Ακόμα και να του φωνάξουν αυτός πέφτει κάτω και τους κάνει χαρές για να παίξουν.

Όταν όμως συναντάμε αρσενικά, από περίπου τον 10ο μήνα, τα πράγματα είναι δύσκολα.
Με όσα έχουν κάνει στειρωση (που για κάποιο λόγο στα αρσενικά είναι πολύ λίγα...) παίζει μια χαρά όπως πάντα.
Με όσα όμως δεν έχουν κάνει στείρωση, πολλές φορές αρχίζει να γαβγίζει έντονα είτε όταν αυτά πλησιάζουν, είτε προσπαθεί να τους επιτεθεί αφού τα μυρίσει.
Δε συμβαίνει πάντα, ούτε παίζει ρόλο αν θα του γαβγίσει το άλλο ή όχι ή αν υπάρχει θηλυκό εκεί γύρω.
Επίσης συμβαίνει ακόμα και με αρσενικά που ήξερε από μικρός και παίζαν για καιρό άριστα.

Ως εκ τούτου, οι βόλτες μας έχουν γίνει πολύ πιο κουραστικές γιατί από τη μία θέλω να παίζει για να χαίρεται και να κουράζεται, αλλά από την άλλη όποτε συναντάμε αρσενικά είτε αλλάζουμε δρόμο, είτε πλησιάζουμε για να "τεστάρουμε τα νερά" και αν δω ότι εκνευρίζεται φεύγουμε και σε κάθε περίπτωση είναι απίστευτα κουραστικό.

Και συν όλα τα άλλα, φοβάμαι και μην αρπάξει κανένα από το λαιμό και δεν τον προλάβω (ακόμα και που τον έχω πάντα με λουρί)

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
- Έτσι κι αλλιώς σκέφτομαι το θέμα της στείρωσης για όλους τους λόγους που ξέρουμε (υγείας κτλ). Θα βοηθήσει και με την επιθετικότητα προς τα άλλα αρσενικά;
- Ποιά είναι η σωστή αντίδρασή μου όταν αρχίζει να γαβγίζει σε ένα άλλο αρσενικό;
- Η εκπαίδευση μπορεί να μου λυσει αυτό το πρόβλημα;

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Re: Επιθετικότητα προς άλλα αρσενικά

Δημοσίευση από Morgan_A » 12 Οκτ 2015, 01:22

Άκη ο Ραμψής μου είχε αρχίσει μόλις έκλεισε το 10 μήνα την ίδια συμπεριφορά με αυτήν που περιγράφεις και είχα μεγάλο πρόβλημα, επειδή έβγαζε επιθετικότητα και στα άλλα αρσενικά σκυλιά του σπιτιού!!!!

Δεν είχα άλλη λύση και με συνοπτικές διαδικασίες τον έστειλα για στείρωση και ευτυχώς λίγες μόνο εβδομάδες μετά, άρχισε να ξαναγίνεται ο Ραμψής που ήταν πριν...
Ηρέμησε πάρα πολύ!!!

Δεν σου λέω ότι έγινε αρνί, αλλά τουλάχιστον με τα σκυλιά που γνωρίζει από μικρός είναι μια χαρά...!!!

Μην το καθυστερείς, γιατί αν παγιωθεί η συμπεριφορά αυτή, δεν ξέρω αν θα αλλάξει μετά...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Global Moderator
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 6 times

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 12 Οκτ 2015, 15:05

Μη βασιζεσαι μονο στη στειρωση, ειδικα εαν εχει παγιωθει η συμπεριφορα, οτι θα κανει θαυματα και οτι θα διορθωσει αυτη τη συμπεριφορα..
Σιγουρα θελει εντατικη εκπαιδευση, απο καποιον ειδικο που γνωριζει πως να χειριστει τετοιες συμπεριφορες.
Εαν παλι αποφασισεις να κανεις και τη στειρωση πιστευω οτι συνδιαστικα παντα με την εκπαιδευση θα δεις εμφανη αποτελεσματα.
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Οκτ 2015, 02:44

Σίγουρα θαύματα δεν κάνει, αλλά βοηθάει όταν τουλάχιστον δεν έχει προλάβει να παγιωθεί η συμπεριφορά αυτή...
Η εκπαίδευση οπωσδήποτε βοηθάει επίσης και βέβαια ο συνδυασμός και των δύο είναι το καλύτερο, έχει απόλυτο δίκιο η Φρύνη σε αυτό.

Επίσης θα πρέπει να πούμε εδώ, ότι δεν είναι τίποτα δεδομένο, εννοώ ότι υπάρχει διαφορά από σκυλί σε σκυλί.
Στην περίπτωση του Ραμψή μου, όπως σας είπα και παραπάνω, βοήθησε πάρα πολύ, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις αν το ίδιο θα συμβεί και στον δικό σου, αλλά εγώ στην θέση σου θα φρόντιζα να επισπεύσω την στείρωσή του, αφού έτσι και αλλιώς είχες σκοπό να την κάνεις... wink:

Για παράδειγμα, ο Σπιτζάκος μου αν και στειρωμένος είχε θέμα με τα άλλα αρσενικά, δεν τα δεχόταν εύκολα, παρ΄όλο που είχε ζήσει και 2-3 χρόνια στον δρόμο και 4 χρόνια και παραπάνω σε καταφύγιο.

Ο Μοrgan_άκος μου αν και αστείρωτος δεν είχε θέμα ποτέ, δεν είναι τίποτα απόλυτο... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

zaf132
Dog Star ¤
Όνομα: Ζαφείρης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση από zaf132 » 13 Οκτ 2015, 15:00

Morgan_A έγραψε:Άκη ο Ραμψής μου είχε αρχίσει μόλις έκλεισε το 10 μήνα την ίδια συμπεριφορά με αυτήν που περιγράφεις και είχα μεγάλο πρόβλημα, επειδή έβγαζε επιθετικότητα και στα άλλα αρσενικά σκυλιά του σπιτιού!!!!

Δεν είχα άλλη λύση και με συνοπτικές διαδικασίες τον έστειλα για στείρωση και ευτυχώς λίγες μόνο εβδομάδες μετά, άρχισε να ξαναγίνεται ο Ραμψής που ήταν πριν...
Ηρέμησε πάρα πολύ!!!

Δεν σου λέω ότι έγινε αρνί, αλλά τουλάχιστον με τα σκυλιά που γνωρίζει από μικρός είναι μια χαρά...!!!

Μην το καθυστερείς, γιατί αν παγιωθεί η συμπεριφορά αυτή, δεν ξέρω αν θα αλλάξει μετά...
Δωρα τι ρατσα ειναι τα σκυλακια σου? :) Απο περιεργια ρωταω γτ μαλλον εχεις και πολλα.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Οκτ 2015, 16:09

Ναι Ζαφείρη μου, έχω αρκετά... Αυτή την στιγμή μαζί με τέσσερα που φιλοξενώ, έχω 12!!!

Εκτός από τον Λουκά μου που είναι τέκελ ή "Dachshund" , την Ραλλού που είναι Αλωπεκής αρχαία ελληνική φυλή, την Μπέμπα μου που είναι English Setter, τον Blacky που είναι Yorkshire terrier και τον Brownie είναι Ελληνικός Ιχνηλάτης ή "Γκεκάκι", όλα τα άλλα είναι μάλλον ημίαιμα.

Ο Ραμψής μου είμαι ημίαιμο Husky, ο Ερρίκος μου είναι ημίαιμο Border Collie, η Μπελλίτσα μου είναι τσοπανούλα (μπορεί να είναι και καθαρόαιμη, δεν ξέρω...), η Νάλα μου είναι ημιαιμούλα αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω από τι μπορεί να προέρχεται..., ο Ερμής μου πρέπει να είναι ημίαιμο λυκάκι χωρίς όμως πολλά στοιχεία από λύκο, έχει και από τσοπανόσκυλο, έχει και άλλα... μάλλον, ο Μαυρούλης είναι ένα ημίαιμο λαμπραντόρ πολύ μεγαλόσωμο κατάμαυρο, που έχει οπωσδήποτε και κάτι άλλο... αλλά δεν ξέρω και τι..., πάντως είναι τώρα πάνω από 40 κιλά, όσο τώρα για τον Αλητάκο μου θα μπορούσες να πεις ότι είναι ημίαιμο Griffon Nivernais, πιθανόν όμως να είναι και καθαρόαιμο, δεν ξέρω γιατί και αυτόν εγκαταλείψει τον είχαν και τον βρήκα όταν χτυπήθηκε από αυτοκίνητο και έμεινε ανάπηρος.

Επίζω να μην ξέχασα κανένα! :nop:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
libdek
Bullmastiff

Δημοσίευση από libdek » 13 Οκτ 2015, 19:37

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το θέμα της στείρωσης δεν το έχω αποφασίσει 100%. Σκέφτομαι φυσικά τα θετικά τα οποία γνωρίζω αλλά και πάλι μου φαίνεται "άσχημο" να του το κάνω αυτό. Το ξέρω πως είναι λίγο χαζή σκέψη και πως ίσως οφείλεται στο ότι είναι αγόρι και ίσως επειδή είμαι άντρας η στείρωσή του μου φαίνεται "βάρβαρη", αλλά δεν μπορώ ακόμα να το πάρω απόφαση.

Απλά πιστεύω ότι θα βοηθούσε πολύ σε αυτόν τον τομέα γιατί το πρόβλημά του είναι ξεκάθαρα λόγω ορμονών αλλιώς θα ήταν επιθετικός με όλα.
Και με στειρωμένα αρσενικά, και με θηλυκά ακόμα και αρσενικά κουτάβια (με τα οποία έχω παρατηρήσει ότι αν είναι μέχρι 6-7 μηνών δεν έχει κανένα απολύτως θέμα).

Σε ποιόν πιστεύετε ότι πρέπει να απευθυνθώ για το θέμα γιατί η γιατρός του είναι μεν υπερ και η γυναίκα μου έχει δώσει πάρα πολλές πληροφορίες δεν έχω παράπονο, απλά θα ήθελα και μια δεύτερη άποψη.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Οκτ 2015, 19:53

Δεν κατάλαβα τι εννοείς στην τελευταία παράγραφο Άκη?

Θέλεις να συζητήσεις το θέμα με κάποιον ακόμα κτηνίατρο?
Δεύτερη γνώμη κτηνιάτρου θα ήθελες να ακούσεις?

Όσο τώρα για το θέμα που αναφέρεις σχετικά με την στείρωση, μην νομίζεις ότι και εγώ που είμαι γυναίκα δεν το θεωρώ βάναυσο και δεν το φέρω βαρέως... Ποτέ δεν στέλνεις το ζωάκι που αγαπάς πραγματικά στο χειρουργείο με ελαφριά την καρδιά... :nop: , κακά τα ψέματα...
Για μένα η στείρωση, είναι κατά κάποιο τρόπο..., ένα "αναγκαίο κακό..." anw:

Κάθε φορά που στειρώνω ζώο μου, δεν σας κρύβω, ότι είμαι μια εβδομάδα πριν και μια εβδομάδα μετά άρρωστη... Με κλάματα τα πάω στην κτηνίατρο κάθε φορά... :pl:
Και με κίνδυνο κάποιοι να με θεωρήσετε υπερβολική ή γραφική..., θα σας εκμυστηρευτώ, ότι πηγαίνοντας και επιστρέφοντας, αλλά και τις επόμενες μέρες που είναι κάπως..., δεν ξέρω πόσες φορές με κλάματα στα μάτια, τους ζητώ να με συγχωρέσουν γι΄αυτό που τους έκανα... :rry Αλλά δυστυχώς δεν έχω και άλλη λύση, δεν έχω άλλο τρόπο να αντιμετωπίσω το πρόβλημα των ανεξέλεγκτων γεννήσεων!!! Τι άλλο μπορώ να κάνω...? anw:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
libdek
Bullmastiff

Δημοσίευση από libdek » 13 Οκτ 2015, 20:19

Morgan_A έγραψε:Δεν κατάλαβα τι εννοείς στην τελευταία παράγραφο Άκη?

Θέλεις να συζητήσεις το θέμα με κάποιον ακόμα κτηνίατρο?
Δεύτερη γνώμη κτηνιάτρου θα ήθελες να ακούσεις?
Συγκεκριμένα, επειδή δεν είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τη γιατρό ή ότι δε μου έδωσε αρκετές πληροφορίες, η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει κάποιος άλλος που να μπορώ να ρωτήσω για να πάρω μια επίσης υπεύθυνη γνώμη, πέρα από το ιατρικό κομμάτι.

Εννοώ δηλαδή αν πιστεύετε πως αν, για παράδειγμα, μιλούσα με κάποιον εκπαιδευτή (αν υποθέταμε πως μέσω γνωστών έβρισκα κάποιον καλό) και τον ρωτούσα τη γνώμη του για το θέμα της στείρωσης, η γνώμη του θα είχε κάποια βαρύτητα ή επειδή δεν είναι γιατρός δεν πιστεύετε ότι έχει σημασία;

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Οκτ 2015, 20:30

Αν είναι ένας καλός εκπαιδευτής, σίγουρα η εμπειρία του γύρω από την συμπεριφορά των σκύλων πριν και μετά την στείρωση, πιστεύω ότι θα είχε σημασία, επειδή πιθανότατα θα έχει αντιμετωπίσει πολλές ανάλογες περιπτώσεις.

Οι κτηνίατροι θα σου πουν ότι αφορά την υγεία των ζώων, για το θέμα της συμπεριφοράς, σίγουρα λιγότερα θα γνωρίζουν, επειδή το πως συμπεριφέρεται ένα σκυλί σε σχέση με άλλα σκυλιά, το πιθανότερο είναι ότι δεν μπορούν να γνωρίζουν.

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”