Επιθετικότητα προς άλλα αρσενικά

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
libdek
Bullmastiff
Όνομα: Άκης

Επιθετικότητα προς άλλα αρσενικά

Δημοσίευση από libdek » 12 Οκτ 2015, 00:45

Αντιμετωπίζω τον τελευταίο καιρό ένα πρόβλημα επιθετικότητας προς άλλα αρσενικά με τον μικρό, το οποίο φαντάζομαι ότι εν μέρει είναι αναμενόμενο λόγω ορμονών, αλλά ψάχνω τρόπους να το διορθώσω και έχω κάποιες απορίες.

Κάποιες πληροφορίες:
- Είναι τώρα (την άλλη βδομάδα συγκεκριμένα) 12 μηνών. Ημίαιμος και έχει κάτι από Pointer.
- Μέχρι τους 9-10 μήνες δεν είχαμε κανένα απολύτως θέμα με κανένα σκυλί οποιουδήποτε μεγέθους και φύλου.
- Επειδή μόνο εγώ τον βγάζω βόλτα, μπορώ να ξέρω ότι ποτέ δεν του επιτέθηκε κανένα σκυλί (εκτός από τα γαβγίσματα κάποιων θηλυκών όταν ο δικός μου πήγαινε να τις πλησιάσει... με πονηρές διαθέσεις bigg: που όμως δεν είχαν κάποια συνέπεια στη σχέση του με τα θηλυκά η οποία είναι άριστη).
- Βγαίναμε από τότε που μας έδωσε το ΟΚ η γιατρός βόλτες και έχει παίξει με πάρα, πάρα πολλά σκυλιά, οπότε σίγουρα δεν είναι θέμα κοινωνικοποίησης.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:
Στη βόλτα, όταν συναντάμε θηλυκά, όλα είναι μια χαρά. Ακόμα και να του φωνάξουν αυτός πέφτει κάτω και τους κάνει χαρές για να παίξουν.

Όταν όμως συναντάμε αρσενικά, από περίπου τον 10ο μήνα, τα πράγματα είναι δύσκολα.
Με όσα έχουν κάνει στειρωση (που για κάποιο λόγο στα αρσενικά είναι πολύ λίγα...) παίζει μια χαρά όπως πάντα.
Με όσα όμως δεν έχουν κάνει στείρωση, πολλές φορές αρχίζει να γαβγίζει έντονα είτε όταν αυτά πλησιάζουν, είτε προσπαθεί να τους επιτεθεί αφού τα μυρίσει.
Δε συμβαίνει πάντα, ούτε παίζει ρόλο αν θα του γαβγίσει το άλλο ή όχι ή αν υπάρχει θηλυκό εκεί γύρω.
Επίσης συμβαίνει ακόμα και με αρσενικά που ήξερε από μικρός και παίζαν για καιρό άριστα.

Ως εκ τούτου, οι βόλτες μας έχουν γίνει πολύ πιο κουραστικές γιατί από τη μία θέλω να παίζει για να χαίρεται και να κουράζεται, αλλά από την άλλη όποτε συναντάμε αρσενικά είτε αλλάζουμε δρόμο, είτε πλησιάζουμε για να "τεστάρουμε τα νερά" και αν δω ότι εκνευρίζεται φεύγουμε και σε κάθε περίπτωση είναι απίστευτα κουραστικό.

Και συν όλα τα άλλα, φοβάμαι και μην αρπάξει κανένα από το λαιμό και δεν τον προλάβω (ακόμα και που τον έχω πάντα με λουρί)

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
- Έτσι κι αλλιώς σκέφτομαι το θέμα της στείρωσης για όλους τους λόγους που ξέρουμε (υγείας κτλ). Θα βοηθήσει και με την επιθετικότητα προς τα άλλα αρσενικά;
- Ποιά είναι η σωστή αντίδρασή μου όταν αρχίζει να γαβγίζει σε ένα άλλο αρσενικό;
- Η εκπαίδευση μπορεί να μου λυσει αυτό το πρόβλημα;

Σας ευχαριστώ.

Αυτό το θέμα έχει 21 απαντήσεις

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος για να δείτε τις υπόλοιπες απαντήσεις.

Εγγραφή Σύνδεση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 18 επισκέπτες