Επίθεση σκύλου σε 30χρονο στο Βόλο

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
balex
Akita
Όνομα: Βασίλης
Been thanked: 11 times

Επίθεση σκύλου σε 30χρονο στο Βόλο

Δημοσίευση από balex » 16 Ιαν 2017, 12:22

http://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/M ... ria/692238

Αν ευσταθεί η φήμη ότι πρόκειται για ομογενή που ήταν αναμεμειγμένος σε κυνομαχίες και δέχθηκε επίθεση από το δικό του σκυλί θα μπορούσα να πω καλά να πάθει. Αν όχι περαστικά και κρίμα ...

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times
Re: Επίθεση σκύλου σε 30χρονο στο Βόλο

Δημοσίευση από vanavana » 16 Ιαν 2017, 12:30

Μόλις το σχολίασα σε προηγούμενο ποστ της Δώρας αυτό το γεγονός και χωρίς να έχω δει τη δικιά σου δημοσίευση, υπέθεσα οτι ήταν υπόθεση σκυλιού κυνομαχίας. Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πως αλλιώς μπορεί το σκυλί σου να σε κατασπαράξει με αυτόν τον τρόπο. Περιμένω κι εγώ περισσότερες λεπτομέρειες για να δω αν θα πω "καλά του έκανε" ή όχι.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 193 times
Been thanked: 288 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 16 Ιαν 2017, 14:34

Δεν νομίζω ότι μπορεί να πρόκειται για σκυλί κυνομαχιών, επειδή τα σκυλιά που λαμβάνουν μέρος σε κυνομαχίες είναι σκυλιά ιδιαίτερα φιλικά με τους ανθρώπους (τουλάχιστον κατά κανόνα, βέβαια δεν αποκλείεται να υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις...), ώστε να μπορούν να επεμβαίνουν κατά την διάρκεια της κυνομαχίας αν χρειαστεί...

Η υπόθεση αυτή είναι πράγματι πολύ παράξενη...
Αν η επίθεση έγινε από το δικό του σκυλί, δύο περιπτώσεις υπάρχουν.
Η μια είναι να πρόκειται για σκυλί που έχει υποστεί από τον ίδιο πολύ βία και κάποια στιγμή μεγαλώνοντας, όταν δηλαδή άρχισε να καταλαβαίνει τις δυνάμεις του... αντέδρασε στον βασανιστή του και τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα...
Και η άλλη να πρόκειται για άρρωστο ζώο, για παράδειγμα με όγκο στον εγκέφαλο, που δεν ήταν την δεδομένη στιγμή σε θέση να αντιληφθεί με ποιον τα βάζει και γιατί...

Πάντως είναι πολύ περίεργο το όλο ζήτημα..., γιατί όπως πολύ σωστά ανέφερε και η Βάνα στο άλλο topic, δεν κρύβεις ένα τόσο επικίνδυνο σκυλί, ακόμα κι΄αν είναι δικό σου. Αλλά ο καθ΄ένας έχει το δικό του σκεπτικό και γύρευε πως μπορεί να το καταλαβαίνει...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times

Δημοσίευση από vanavana » 16 Ιαν 2017, 16:58

Πάντως πριν από λίγο διάβασα πως ίσως ο σκύλος να ήταν εκπαιδευμένος για να σκοτώνει. Ο τρόπος που τον έχει δαγκώσει στην καρωτίδα μπορεί να υποδηλώνει και κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους

σκυλακι
Bullmastiff
Όνομα: χριστινα
Has thanked: 103 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από σκυλακι » 18 Ιαν 2017, 03:21

Morgan_A έγραψε:Δεν νομίζω ότι μπορεί να πρόκειται για σκυλί κυνομαχιών, επειδή τα σκυλιά που λαμβάνουν μέρος σε κυνομαχίες είναι σκυλιά ιδιαίτερα φιλικά με τους ανθρώπους (τουλάχιστον κατά κανόνα, βέβαια δεν αποκλείεται να υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις...), ώστε να μπορούν να επεμβαίνουν κατά την διάρκεια της κυνομαχίας αν χρειαστεί...
Δώρα μου ποιός το ισχυρίζεται αυτό;;;Μήπως οι ίδιοι που τα "ετοιμάζουν" για τις κυνομαχίες;;;
Ενας άνθρωπος (=διεστραμμένο τέρας),το ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ, τον μεταφέρει στους αγώνες όπου σε συνθήκες στρες,φόβου κ.λ.π.,κ.λ.π.μπορεί να
παλεύει για τη ζωή του και τον υποβάλλει επανειλημμένα σε αυτό το μαρτύριο , αυτό το σκυλί μπορεί να βγάλει φιλικότητα για κάποιον από τους
παραβρισκομένους;;;

Aυτοί μπορούν να επεμβαίνουν κατά την διάρκεια της κυνομαχίας, γιατί ο έρμος σκύλος είναι αφοσιωμένος στον αντίπαλο για να προστατέψει τη
ζωή του!

Ενα τέτοιο ζώο στάνταρ φοβάται τον ιδιοκτήτη του,ξέρουμε δα τι κουμάσια είναι όλοι τους,και ένα ζώο που φοβάται....
:hppy Φιλια σε ολους τους αδεσποτους και τους παρατημενους πρωην και νυν!!!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 193 times
Been thanked: 288 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 18 Ιαν 2017, 17:00

Όχι δεν το έχω τουλάχιστον εγώ μάθει από κάτι τέτοιους... και πως θα ήταν δυνατόν άλλωστε...? anw:
Εγώ στην υποψία και μόνο ότι κάποιος ανήκει σε αυτήν την ομάδα... θα του έσπαγα το κεφάλι, δεν θα καθόμουν να κάνω συζήτηση... thr::

Επειδή συχνά πυκνά τυχαίνει να φιλοξενώ pitbull, αφού υπάρχουν πολλές εγκαταλείψεις και κακοποιήσεις (γι΄αυτό και έχω πει και δοθείσης ευκαιρίας το ξαναλέω, ότι αγαπώ ιδιαίτερα τις φυλές αυτές, που στην πορεία των χρόνων έχουν περάσει τα πάνδεινα από το είδος μας το απάνθρωπο... και μια από αυτές είναι και τα pitbull), προκειμένου να ξέρω πως πρέπει να συμπεριφέρομαι απέναντί τους, έχω προσπαθήσει να διαβάσω όσο περισσότερο γίνεται για την συγκεκριμένη φυλή, ώστε να μπορέσω να τα βοηθήσω καλύτερα... και αυτό το διάβασα σε κάποιο βιβλίο που είναι γραμμένο για αυτά τα σκυλιά και αναφέρεται αποκλειστικά στα χαρακτηριστικά και την ιστορία τους...

Χριστίνα μου δεν αντιλέγω καθόλου γύρω από αυτά που επισημαίνεις, σίγουρα συμβαίνουν και αυτά, όπως είπα παραπάνω ότι σίγουρα συμβαίνουν και εξαιρέσεις επίσης, όμως κατά κανόνα και εγώ το έχω δει πολλές φορές στα σκυλιά που έχουν περάσει από τα χέρια μου... και δεν νομίζω ότι ήταν τυχαίο..., πως όσα εκδηλώνουν έντονη επιθετικότητα προς τα άλλα σκυλιά ή καλύτερα προς τα άλλα ζώα..., με τους ανθρώπους είναι πολύ φιλικά, σε σημείο που δεν ενδείκνυνται για φύλακες...

Έλεγε λοιπόν χαρακτηριστικά το βιβλίο αυτό, ότι στην εκτροφή που έκαναν για πολλά χρόνια, μέχρι να καταφέρουν να βγάλουν τα σκυλιά που υπάρχουν σήμερα, προσπαθούσαν μεταξύ των άλλων χαρακτηριστικών... να συμπεριλάβουν και την ιδιαίτερα φιλική διάθεση προς τον άνθρωπο, σε σημείο που παλαιότερα, στις τότε κυνομαχίες, ένα σκυλί, ακόμα και κατά την ώρα της μάχης, να είναι σε θέση να υπακούει τον βασανιστή του και να είναι ακίνδυνο για αυτόν, ακόμα και τις στιγμές που πάλευε για την ίδια την ζωή του...

Βέβαια όταν μιλάμε για κάποια χαρακτηριστικά μιας φυλής, δεν σημαίνει ότι όλα τα ζώα που ανήκουν σε αυτήν είναι ίδια.
Κάθε ζωάκι έτσι και αλλιώς είναι μοναδικό, ιδιαίτερο και ξεχωριστό και γι΄αυτό και το πιο σωστό είναι να μην γενικεύουμε... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”