Κρίση φόβου προς εμένα

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times
Κρίση φόβου προς εμένα

Δημοσίευση από vanavana » 18 Φεβ 2017, 12:41

Από εχθές το βράδυ είχαμε αναστάτωση στο σπίτι. Η Ρόζι άρχισε να κουτσαίνει- θα γράψω αλλού για το θέμα αυτό- και χρειάστηκε να την πάω στον κτηνίατρο. Εκεί λοιπόν της έκαναν ηρέμηση για να τις εξετάσουν καλά τα πόδια αλλά και για να της βγάλουν ακτινογραφίες. Γυρίσαμε λίγο αργά και η καημένη ήταν ζαλισμένη ακόμα, οπότε ξάπλωσε στο χαλί και μισοκοιμόταν. Μπήκαν μαζί και τα άλλα δύο και βλέπω τον Τέρυ να κάνει το πρωτοφανές: δεν ανεβαίνει με τη μία στη θέση του στον καναπέ ούτε πάει τρέχοντας στη φλοκάτη στο δωμάτιό μου. Λέω οτι είναι πρωτοφανές γιατί, κυρίως όταν είναι αργά απόγευμα ή βράδυ, δεν υπάρχει περίπτωση να πάει αλλού, παρά μόνο στα δύο αυτά σημεία. Αντί αυτού, πάει και ξαπλώνει κολλητά στη Ρόζι με τη μουσούδα του να εφάπτεται στη δικιά της κι εκεί έμεινε ακούνητος μέχρι να τον πάρει ο ύπνος και τον έναν και την άλλη. Πριν κοιμηθεί δε, τη μύριζε και τη σκουντούσε με τη μύτη, χωρίς να σηκωθεί από το πλευρό της.
Το βράδυ κράτησα τη Ρόζι μέσα και έβγαλα έξω τη Σπίθα με τον Τέρυ, όπου ο κύριος γάβγισε όσο ποτέ άλλοτε. Σήμερα το πρωί, τον αφήνω να πάει τη βόλτα του και περιμένω να γυρίσει. Τίποτα ο Τέρυ. Τριγύριζε κοντά όπως πάντα, αλλά δεν πλησίαζε το σπίτι. Οταν τον καλούσα ή όταν έβγαινα να τον παρακινήσω να έρθει, έφευγε μακριά μου σα να με φοβόταν. Παίρνω το αυτοκίνητο και κάνω ότι φεύγω. Όταν καθυστερεί κάνω αυτό το κόλπο και κινώ το αυτοκίνητο για δέκα μέτρα, αυτός τότε εμφανίζεται και με ακολουθεί στο σπίτι. Σήμερα δεν έπιασε το κόλπο. Έμενε μακριά μου και έδειχνε να με φοβάται για να πλησιάσει. Δοκίμασα τρεις φορές με τα ίδια αποτελέσματα. Βγαίνει ο άντρας μου να τον φέρει γιατί κρυβόταν κοντά στο σπίτι, δεν απομακρύνθηκε καθόλου. Στον άντρα μου πήγε κι έκατσε να τον χαϊδέψει αλλά στο σπίτι δεν ερχόταν. Είχαν περάσει δύο ώρες κι ο Τέρυ αρνιόταν κατηγορηματικά. Παίρνω τότε ένα παϊδάκι στο χέρι, μπαίνω στο αυτοκίνητο, πετάγεται όταν με ακούει και αρχίζω τότε να ανεμίζω το παϊδάκι στο αέρα. Βουρλίζεται αυτός από τη μυρωδιά, με παίρνει στο κατόπι κι έξω από το σπίτι δίνω το μεζέ στον άντρα μου που με το "δόλωμα" τον έβαλε σπίτι. Αφού έφαγε το παϊδάκι,αρχίζει το κρυφτό κάτω από τους θάμνους μέχρι που κάποια στιγμή ανοίγω την πόρτα να μπω μέσα και να τον αφήσω να ηρεμήσει. Ευτυχώς τότε μπήκε μέσα τρέχοντας και πήγε στην αγαπημένη του φλοκάτη. Μετά από αρκετή ώρα, κατάφερα να τον δελεάσω με μεζεδάκια -γιατί ήταν νηστικός- και έφαγε πάλι από το χέρι μου κι έκατσε να τον χαϊδέψω.
Ρε παιδιά, υπάρχει πιθανότητα να φοβήθηκε που είδε τη Ρόζι στην κατάσταση που ήταν και να με θεώρησε απειλή; Δε μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά τη συμπεριφορά του. Το οτι κατάλαβε οτι η Ρόζι δεν ήταν καλά είναι σίγουρο, αλλά μήπως επειδή με είδε να τη βάζω στο αυτοκίνητο καλά και να τη γυρίζω σε αυτήν την κατάσταση, έκανε κάποια σύνδεση στο μυαλό του που του προκάλεσε φόβο προς εμένα;

Άβαταρ μέλους

DLina
Global Moderator
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 44 times
Been thanked: 65 times

Re: Κρίση φόβου προς εμένα

Δημοσίευση από DLina » 18 Φεβ 2017, 13:18

Μπορεί να ήταν αυτό που σκέφτεσαι, μπορεί να μύριζε και την μυρωδιά του κτηνιατρίου πάνω σου.
Ο σύζυγος είχε έρθει και αυτός στον κτηνίατρο; Ο Τερυ τι εμπειρίες έχει από τον γιατρό;
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από vanavana » 18 Φεβ 2017, 13:27

Λίνα ο άντρας μου δεν είχε έρθει στον κτηνίατρο και για τον Τέρυ, ο κτηνίατρος είναι εφιάλτης. Φοβάται πολύ και τρέμει σαν το φύλο. Πρέπει να κάνουμε αιματολογικές για να δούμε πως πάει με την ερλιχίωση που πήρε θεραπεία πριν επτά μήνες και δεν τον έχω πάει ακόμα γι αυτό το λόγο. Εξαιτίας του φόβου του, δεν μπαίνει στο αυτοκίνητο γιατί δύο φορές που τον έχω βάλει έχει πάει στο γιατρό.

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 386 times
Been thanked: 161 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 18 Φεβ 2017, 14:23

Ρε, τον κακομοιρούλι τον Τέρυ, τι έπαθε πάλι :rry
...μου φαίνεται πιθανό να ισχύουν και τα δύο, δηλ. να ''φρίκαρε'' συνδυάζοντας το γεγονός ότι η Ρόζι γύρισε σ΄αυτήν την κατάσταση μαζί σου, αφού μαζί φύγατε και γυρίσατε, και ταυτόχρονα το γεγονός ότι μυρίζατε ''κτηνιατρίλα'' κι εσύ κι αυτή... Επίσης, μήπως μύριζε και την αναστάτωσή-άγχος-ανησυχία σου λόγω της ''αρρώστιας'' της Ρόζυ και της δικής του πρωινής συμπεριφοράς... ή μήπως ''φρίκαρε'' που τα έβγαλες έξω και κράτησες μέσα την Ρόζι, ενώ αυτός ήθελε να μείνει μαζί της ??? ...ή όλα αυτά -και ποιος ξέρει τι άλλο- μαζί, τον έκαναν να νοιώσει απειλή...
Αφού ''επανήλθε'' σύντομα, όλα καλά μάλλον, ε;
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

DLina
Global Moderator
Όνομα: Λίνα
Has thanked: 44 times
Been thanked: 65 times

Δημοσίευση από DLina » 18 Φεβ 2017, 14:48

vanavana έγραψε:
18 Φεβ 2017, 12:41
Αντί αυτού, πάει και ξαπλώνει κολλητά στη Ρόζι με τη μουσούδα του να εφάπτεται στη δικιά της κι εκεί έμεινε ακούνητος μέχρι να τον πάρει ο ύπνος και τον έναν και την άλλη. Πριν κοιμηθεί δε, τη μύριζε και τη σκουντούσε με τη μύτη, χωρίς να σηκωθεί από το πλευρό της.
Τι γλυκούλης και τρυφερός, όμως, ε; :002
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 18 Φεβ 2017, 15:04

Αφού έχει τέτοια φοβία με τον κτηνίατρο, σίγουρα επηρεάστηκε από την μυρωδιά που είχε και η Ρόζυ, αλλά και εσύ (σίγουρα είχες και εσύ την ίδια μυρωδιά) και σε συνδυασμό με την κατάπτωση της Ρόζυ, του γεννήθηκε ακόμη μεγαλύτερη άρνηση και κατ΄επέκταση φοβία γι΄αυτό το πράγμα...

Όπως και νάχει όμως, η συμπεριφορά του Τέρυ είναι για μένα μια ακόμα περίτρανη απόδειξη, ότι τα σκυλιά κάνουν πολύ πιο σύνθετες σκέψεις από αυτές που νομίζει ο πολύς κόσμος και ένα σκυλάκι που έχει επιβιώσει από μωρό σε έναν αφιλόξενο χώρο, όπως είναι οι δρόμοι της Λάρισας, σίγουρα είναι ένα πολύ έξυπνο σκυλί και ακόμα πιο σίγουρο είναι επίσης, ότι έχει αντιμετωπίσει πολλές και διάφορες κακές εμπειρίες σε όλο αυτό το διάστημα, τις οποίες άνθρωποι σαν εμάς, που αγαπούν πολύ όλα τα ζώα, είναι αδύνατον ακόμα και να περάσουν από την σκέψη μας, γι΄αυτό και πιστεύω ότι στην πορεία της ζωής σας με τον Τέρυ, έχεις να δεις πολλά ακόμα γεγονότα που θα αποδεικνύουν την δύσκολη ζωή που έχει ζήσει πριν κάνεις το θεάρεστο... και τον πάρεις κοντά σου.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από vanavana » 19 Φεβ 2017, 23:47

Παλι σήμερα το πρωΐ δε γυριζε σπίτι και έφευγε οταν τον φώναζα. Αντι για το συνηθισμενο 20λεπτο, σχεδον δυο ωρες ηταν εξω. Κοντα στο σπιτι μεν, τον εβλεπα, αλλα με την πορτα ανοιχτη και αυτος αραζε εξω και οταν εβγαινα απομακρυνοταν. Τελικα τον επεισα με ενα κομματι λουκανικο αλλα δε γινεται αυτο το πραγμα. Η συμπεριφορα του προς εμενα μεσα στο σπιτι φυσιολογικη σημερα, δε με απεφευγε οπως εχτες. Φοβαμαι μηπως εχει μυρισει καμια θηλυκη με οιστρο, οποτε αυριο δε θα παει πουθενα. Περιεργη συμπεριφορα δεν ειναι αυτη , κυριως το γεγονος οτι οταν τον καλώ να φευγει;

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 20 Φεβ 2017, 00:43

Βάνα μου αν είχε μυρίσει κανένα θηλυκό σε οίστρο θα έφευγε μόλις του άνοιξες την πόρτα και δεν θα έμενε γύρω από το σπίτι συνέχεια, ούτε θα απομακρυνόταν όταν πήγαινες εσύ κοντά να τον φωνάξεις...
Εγώ νομίζω ότι ακόμα μυρίζει την μυρωδιά του κτηνιατρείου επάνω σου, γι΄αυτό συνεχίζει..., αλλά όπως λες σταδιακά όλο και περισσότερο χαλαρώνει...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
vanavana
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από vanavana » 20 Φεβ 2017, 15:03

Τι να πω ρε Δώρα με το σκυλί αυτό. Εχθές τον άφησα μαζί με τη Ρόζι να κοιμηθούν μέσα στο σπίτι και σήμερα δεν τον έβγαλα έξω για βόλτα γιατί έπρεπε να φύγω και δεν είχα χρόνο για να τον κυνηγάω, οπότε έμεινε στον κήπο. Η συμπεριφορά του είναι από εχθές όπως πάντα, ούτε παιχνίδι θέλει ούτε τρεχάματα. Μόνο χάδια από το πρωί ως το βράδυ και όταν δεν έχει χάδια τη φλοκάτη του για να αράξει. Τουλάχιστον μέσα στο σπίτι κι έξω στον κήπο δε με αποφεύγει. Πάντως μου κάνει εντύπωση η αλλαγή του όταν τον αφήνω να πάει βόλτα γιατί πάντα γύριζε μόνος του για να φάει. Αύριο θα επιχειρήσω να τον αφήσω πάλι και ελπίζω να μην έχουμε πάλι τα ίδια.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 20 Φεβ 2017, 17:41

Λϊγο χρόνο θέλει και θα επανέλθει στα φυσιολογικά του, μην ανησυχείς... :nop:

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”